Zaspałaś, a przed Tobą dzień pełen służbowych i prywatnych spotkań? Szybki prysznic to nie problem, ale co zrobić z włosami? Jeżeli brakuje Ci czasu na ich umycie i wysuszenie, jest na to prosty i skuteczny sposób – suchy szampon.

 

Suchy szampon to rewelacyjne rozwiązanie w sytuacjach kryzysowych, gdy włosy nie wyglądają zbyt świeżo, a nam brakuje czasu na ich dokładne umycie i ułożenie. Do jego zastosowania nie potrzebujemy wody – wystarczy jedynie grzebień i papierowy ręcznik. Należy jednak pamiętać, by tego kosmetyku używać jedynie okazjonalnie. Stosowany w nadmiernych ilościach może bowiem podrażniać i wysuszyć wrażliwą skórę głowy.

 

Jak to działa?

Suchy szampon działa na włosy niczym pochłaniacz tłuszczu, łupieżu oraz zanieczyszczeń. Skrobia w nim zawarta wyciąga nadmiar sebum, co sprawia, iż włosy na kilka godzin zyskują ponowną świeżość i puszystość. Nie zastąpi to jednak normalnego mycia i innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Reklama

 

Jaki szampon wybrać?

W sklepach dostępne są suche szampony w postaci aerozolu lub pudru. Szampony w sprayu są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu, lecz niestety zawierają znaczną ilość alkoholu. Natomiast szampony w proszku trudno właściwie nakładać i odpowiednio dozować, ale najczęściej są pozbawione szkodliwego alkoholu. Obecnie można też kupić suche szampony dostosowane do konkretnych potrzeb klienta, na przykład do włosów suchych i cienkich, do włosów delikatnych, a także nadające dodatkową objętość.

 

Jak się go używa?

Przed nałożeniem suchego szamponu powinno się dokładnie rozczesać włosy grzebieniem. Pojemnik z aerozolem należy wstrząsnąć, a następnie rozpylić kosmetyk na włosach z odległości minimum 20 centymetrów. Jeśli dysponujemy szamponem w pudrze, trzeba go wysypać za pomocą specjalnego dozownika bezpośrednio na włosy. Produkt powinien zostać na głowie przez około 3 minuty, aż do całkowitego wyschnięcia. Jego nadmiar należy usunąć, na przykład używając papierowego ręcznika. Po wyznaczonym czasie włosy dokładnie szczotkujemy, aby pozbyć się pozostałości produktu.

 

Domowy suchy szampon

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów zastąpienia suchego szamponu jest użycie mąki ziemniaczanej. Należy z nią postępować identycznie jak z suchym szamponem w postaci pudru, czyli posypać głowę, odczekać kilka minut i wyszczotkować włosy. Innym skutecznym środkiem jest talk dla niemowląt (można go wzbogacić łyżeczką sody oczyszczonej).