Profesor Bahram H. Arjmandi z Uniwersytetu Stanowego Florydy odkrył proste i skuteczne rozwiązanie, które może pomóc w zapobieganiu urazom kości i osteoporozie u kobiet po menopauzie: jedzenie suszonych śliwek.

 

– W mojej karierze naukowej badałem rozmaite owoce – figi, daktyle, truskawki i rodzynki, ale ich wpływ na gęstość kości nie był nawet w przybliżeniu taki, jak w przypadku suszonych śliwek – mówi profesor Arjmandi. – Wszystkie owoce i warzywa wywierają dobry wpływ na ludzki organizm, ale jeżeli chodzi o zdrowie kości i układu szkieletowego, suszone śliwki są wyjątkowe.

Arjmandi i grupa badaczy z Uniwersytetów Stanowych Florydy i Oklahomy przebadała dwie grupy kobiet po menopauzie. W ciągu 12 miesięcy badań kobiety z jednej grupy (liczącej 55 osób) spożywały codziennie 100 gram suszonych śliwek (około 10 owoców), natomiast kobiety z grupy kontrolnej liczącej 45 osób spożywały codziennie 100 gram suszonych jabłek. Wszystkie panie otrzymywały codziennie dawkę wapnia (500 mg) oraz witaminy D (400 jednostek).

Stwierdzono, że gęstość kości – zwłaszcza kości łokciowej i w kręgosłupie – była większa u kobiet, które jadły suszone śliwki, niż w grupie jedzącej suszone jabłka. Według profesora Arjmandi, właściwości suszonych śliwek pomagają zapobiegać resorpcji kości, która wraz z wiekiem postępuje szybciej niż rozrost tkanki kostnej.

W Stanach Zjednoczonych na osteoporozę związaną z zaprzestaniem produkcji hormonów płciowych i początkiem menopauzy cierpi ponad 8 milionów kobiet. Chorobę tę stwierdzono także u około 2 milionów mężczyzn.

– W ciągu 5–7 lat od wejścia w okres menopauzy, kobiety narażone są na utratę kości w stosunku 3–5 proc. rocznie – mówi prof. Arjmandi. – Osteoporoza nie jest jednak chorobą kobiecą – mężczyźni w wieku 65 lat zaczynają tracić kości równie szybko jak kobiety.

I dodaje: – Nie wolno czekać do chwili, gdy nastąpi uszkodzenie lub zostanie zdiagnozowana osteoporoza i trzeba będzie stosować leki. Należy zacząć działać dużo wcześniej. Wystarczy codziennie jeść 2–3 suszone śliwki i zwiększać sukcesywnie tę ilość do 6–10 sztuk.

 

Źródło: medicalxpress.com