Świąd to nieprzyjemne i uciążliwe wrażenie odczuwane na skórze. Sam w sobie nie jest chorobą, ale może wysyłać komunikat, że nasz organizm zmaga się z jakąś dolegliwością. Podrażnienie i wypryski skórne mogą wywołać też środki chemiczne, przemysłowe oraz leki i kosmetyki. Jak złagodzić skutki przykrego swędzenia?

 

Przyczyny swędzenia mogą być bardzo różne, od używania niewłaściwego mydła czy proszku do prania lub płukania po uczulające skórę kosmetyki. Swędzenie bywa też skutkiem nadmiernego wysuszenia, a także niektórych chorób, np. grzybicy, świerzbu, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry, a także nie leczonej cukrzycy, schorzeń tarczycy czy żółtaczki. Objawy uczulenia często występują po zjedzeniu niektórych pokarmów np. jajek, mleka, truskawek. Swędzić może głowa, ręce, nogi, plecy, narządy płciowe, odbyt. Aby zapobiec tym dokuczliwym odczuciom trzeba znaleźć przyczynę.

Reklama

 

Objawy

Cukrzyca Nadmiernie sucha skóra, łuszczy się i jest podatna na zranienia oraz nawracającą grzybicę.
Grzybica Zaczerwienienie i swędzenie skóry między palcami stół, na paznokciach, w jamie ustnej, w pochwie.
Wstrząs anafilaktyczny Rumień i pokrzywka całego ciała, obrzęk twarzy i błon śluzowych, świąd dłoni i stóp, przy większym nasileniu dochodzi jeszcze złe samopoczucie, poty, utrata przytomności, wymioty.
Świerzb Swędzące grudki między palcami rąk i stóp, okolice pępka, łokci, narządów płciowych – nasilające się szczególnie w nocy.
Atopowe zapalenie skóry Zmiany chorobowe na twarzy, szyi, zgięciach kończyn, ale także mogą być na całym ciele.
Niedoczynność tarczycy Swędzenie skóry łącznie ze złuszczaniem się naskórka z całego ciała, wypadanie włosów.
Łuszczyca Grudki barwy czerwonobrunatnej, są one odgraniczone od zdrowej skóry oraz posiadająca złuszczającą się powierzchnię w postaci srebrzystych łusek.

 

Leczenie i zapobieganie

Podstawą leczenia świądu skórnego jest przede wszystkim zdiagnozowania przyczyn jego wywoływania. Zmiany chorobowe powinny być leczone specjalistycznie, natomiast kiedy znamy czynniki zewnętrze wpływające na podrażnienie skóry należy starać się je wyeliminować. U ludzi zdrowych swędzenie skóry może być spowodowane zjedzeniem alergizującego produktu (jajka, truskawki, czekolada), nadmiernym wysuszeniem organizmu, np. gdy przyjmujemy za mało płynów, przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach lub zbyt rzadko stosujemy preparaty nawilżające i natłuszczające skórę. Często bywamy uczuleni na ubiór, który może wywołać alergię (drażniące tkaniny i sztuczne barwniki), a także nikiel, żelazo, lateks (elementy dodatkowe odzieży i biżuteria). Bardzo często reagujemy alergicznie na kosmetyki i środki pomocne w utrzymaniu higieny. Starajmy się stosować tylko produkty hypoalergiczne, najlepiej naturalne, nieperfumowany, nawilżające i regenerujące naskórek.

Ważne również jest, by nie rozdrapywać miejsc zmienionych chorobowo, co zapobiegnie naruszaniu naskórka i rozprzestrzenianiu się zakażenia.