Świerzbiączka, czyli Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba skórna o podłożu alergicznym. Rozwija się na skutek zaburzeń w układzie immunologicznym, stresu oraz kontaktu z alergenami wziewnymi i drobnoustrojami.

 

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) lub egzema często mylona jest z łuszczycą, gdyż jej głównym objawem są bardzo swędzące zmiany skórne przypominające liszaje. Choroba pojawia się już w wieku dziecięcym, dotyka obu płci i towarzyszy przez całe życie, choć ma okresy zaostrzenia i remisji.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Objawy choroby

  • uporczywy świąd skóry
  • czerwone plamy, wypryski
  • rumień
  • grudki, guzki i pęcherze
  • suchość skóry i jej łuszczenie się
  • stan zapalny skóry
  • opryszczka
  • choroby oczu
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • zmiany skórne na szyi, pod piersiami czy pachami oraz w zgięciach stawowych

 

Przyczyny

Główną przyczyną świerzbiączki są zaburzenia układu odpornościowego organizmu i jego reakcja na kontakt z alergenami. Bardzo często towarzyszy innym chorobom alergicznym, jak katar sienny czy astma. Uczulać mogą środki chemiczne w gospodarstwie domowym, pożywienie, kosmetyki, odzież i inne materiały oraz promieniowanie słoneczne. Objawy chorobowe nasilają się w momentach silnego wzburzenia i stresu, wywołując swędzenie skóry, czerwone plamy i pocenie się.

 

Diagnostyka i leczenie

Osoby dotknięte wspomnianymi wyżej objawami powinny zasięgnąć rady dermatologa bądź alergologa, który na podstawie szczegółowego wywiadu i po przeprowadzeniu testów alergicznych potwierdzi bądź wykluczy Atopowe Zapalenie Skóry i zaleci odpowiednie leczenie. Przede wszystkim należy sprawdzić, co nas uczula i skutecznie wyeliminować z diety lub otoczenia alergen wywołujący świerzbiączkę. Zaleca się leczenie lekami immunosupresyjnymi hamującymi aktywność układu immunologicznego, przeciwzapalnymi oraz antyhistaminowymi. Oprócz leków doustnych ważne jest intensywne natłuszczanie miejsc zmienionych chorobowo, stosowanie maści z dodatkiem antybiotyku oraz specjalne kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Kinga
Moja córka też miała różne zmiany skórne, chodziliśmy do dermatologa ale ten tylko co chwile zmieniał diagnozy i traktował ją jak królika doświadczalnego . W internecie szukałam namiarów na dobrego dermatologa, od razu sprawdzając jego kompetencję. W końcu znalazłam odpowiednią osobę, pani doktor była co prawda młodą osobą, lecz zaufałam jej, i dobrze na tym z córką wyszłyśmy. Przy drugiej wizycie P. dermatolog powiedziała że musimy przesunąć następną wizytę, bo jedzie na szkolenie organizowane przez gsusg w Chorzowie, i nie zdąży dojechać. W sumie to ucieszyłam się z tej wiadomości, bo wiedziałam że moje dziecko może na tym tylko zyskać, w końcu wybrałam tą lekarkę sugerując się właśnie podejściem do pacjenta, jak i zaangażowaniem w swoją pracę. Po kilku tygodniach dziwne wysypki i zaczerwienienia u córki zniknęły dzięki odpowiedniej diagnozie, a do naszej pani dermatolog chodzimy już tylko na kontrolę.
ania
ja właściwie mam wysypkę, ale za 1szym razem nie miałam, mąż to samo i dlatego nie się leczyliśmy, właśnie wyczytalam, że trzeba koniecznie leczyć wszystkich członków rodziny
Tula
oczywiscie ze tak. bo moze to wy doprowadzilisci e do tego ze drugi raz ma swierzb. wy nie macie objawow?
ania
a jeśli synek ma po raz drugi objawy świerzbu, to z mężem powinnyśmy się leczyć? bo już sama nie wiem
ala
novoscabin stosowałam tak z 5 dni , ale jeszcze leki na świad przedlużyły sprawe o 2 tygodnie. Ja po tej kuracji już wróciłam do pracy, po tym czasie się już nie zaraża
mimi
a ile leczenie trwalo? czy mozna wychodzic do ludzi?
ala
u mnie dermatolog zalecił najpierw leki na alergie (zeby wykuluczyc alergie), ale nic nie pomagalo, więc pozniej kupilam novoscabin i dzięki temu pozbyłam się świerzbu
mimi
a czy leczenie podobne?? ja chyba mam świerzb i nie wiem co z tym robić :
ala
Jak ja miałam świerzb to straszliwe swędziala mnie skóra, mialam grudkowa wysypka i takie jakby białe pręgi na skorze
lela
a czym sie to rozni od swierzba??