Kiedy pod koniec XIX wieku synestezja została opisana przez Francisa Galtona, większość naukowców była gotowa uznać to zjawisko za efekt działania środków narkotycznych. Intuicja ich nie zwiodła – normalnie bowiem do świata synestezji można zajrzeć jedynie przez narkotyczne okienko. Jednak urodzeni synesteci, trafiający się w normalnej populacji raz na dwadzieścia tysięcy urodzeń, takiego wspomagania nie potrzebują. Potrafią słyszeć smak i widzą kolor dźwięku. Dla jednych to wybryk natury, fenomen pozwalający na dokonanie wglądu w mechanizmy, które rządzą pracą mózgu; dla drugich – przykład tego, jak będziemy postrzegać rzeczywistość na następnych etapach ewolucji.

 

– Nie mogę lepić hamburgerów, bo cały czas czuję gorycz w ustach – skarży się w internecie Amerykanin będący synestetą. – Żona, rzecz jasna, mi nie wierzy i jest przekonana, że próbuję wykręcić się od prac domowych.

– Chyba będę musiała zrezygnować z pracy w orkiestrze – wtóruje mu w sieci Brytyjka, także będąca synestetką. – Gramy coraz więcej muzyki współczesnej, a kiedy słyszę taki utwór, zbiera mi się na mdłości. Co innego Mozart. Ten smakuje truskawkami. Truskawkami ze śmietaną.

 

Świat synestezji

Bzdury? Senne majaki? Ani jedno, ani drugie. Właśnie tak świat postrzegają udostępniający w internecie swoje wrażenia synesteci – osoby, dla których granice między tym co gorzkie i tym co twarde, tym co melodyjne i czerwone, nie są tak ostro zarysowane jak u innych ludzi. Choć mają tak jak każdy wzrok, słuch, smak, węch i dotyk, ich zmysły są ze sobą jakby bliżej połączone. Dzięki temu potrafią odczuwać wrażenia innym zmysłem niż ten, do którego był skierowany pierwotny bodziec. Synesteci, czyli osoby, u których występuje połączenie wzrokowo-słuchowe, widzą kolory podczas słyszenia lub wypowiadania słów. Na przykład – słowo zazdrość może być dla nich zielone, a wyraz poniedziałek – purpurowy. Nawet zwykłe kichnięcie może wywołać u synestety wrażenie koloru, najczęściej akwamaryny.

Czy właśnie z synestetycznego uniwersum pochodzą takie określenia jak gorzka prawda, czy cierpki smak porażki? Wszak wśród poetów aż ośmiokrotnie częściej spotyka się synestetów niż w innych badanych grupach.

Lecz to nie wszystko. Dla w pełni rozwiniętego synestety cyfra pięć jest czerwona, a litera „z” czarna. W przeciwieństwie do doznań pojawiających się po zażyciu narkotyków, wizje te są trwałe i powtarzalne, choć nie identyczne u wszystkich. Czyli – jeśli dla kogoś „i” jest szare, a słowo wtorek fioletowe, to jest tak zawsze. Choć... dla innego synestety „i” może mieć kolor zielony, a wtorek wcale nie musi wywoływać kolorystycznych skojarzeń.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Pytanie o źródło

Skąd się bierze ta anomalia? Jakie jest jej organiczne podłoże?

Nie ma co do tego całkowitej zgodności. Niektórzy neurofizjolodzy synestezję wiążą ze zbyt obfitym „okablowaniem” różnych obszarów mózgu; inni natomiast sądzą, że za synestezję winić należy występowanie w mózgu nadmiernych ilości chemicznych neurotransmiterów. Który pogląd jest bliższy prawdy, na razie nie wiadomo. Pogłębione badania nad synestezją prowadzone są dopiero od niedawna i chyba nieprędko się skończą.

Gdy się rodzimy, wszyscy jesteśmy synestetami. Postrzegamy kształty jako smaki, a dźwięki jako kolory. Każde wrażenie zmysłowe – czy to smak, czy dźwięk – pobudza w mózgu niemowlęcia wszystkie obszary jednocześnie, wybuchając istną feerią odczuć i wrażeń. Prawdopodobnie dlatego małe dzieci swoje zabawki „oglądają” przede wszystkim ustami. Na późniejszym etapie rozwoju mózgu, domniemany nadmiar połączeń mózgowych ulega redukcji, przez co percepcja staje się jednozmysłowa – albo wzrokowa, albo słuchowa, a nie jak poprzednio – słuchowo-wzrokowa. Ci, u których dokonuje się to w sposób niepełny, stają się synestetami.

 

Dwa zamiast jednego

W czasie jednego z eksperymentów mających uchylić rąbka synestetycznej tajemnicy, naukowcy pokazali badanym diagram, na którym wśród ogromnej ilości znaków jeden konkretny (litera lub liczba) układał się w pewną figurę. Zadanie uczestników doświadczenia polegało na jak najszybszej identyfikacji owej figury. Co się okazało? Otóż osoby ze zdolnościami synestetycznymi zrobiły to znacznie szybciej niż ci, którym natura poskąpiła tego daru. Rezonans magnetyczny ujawnił dlaczego – u synestetów w czasie rozwiązywania tego zadania włączały się także komórki mózgowe odpowiedzialne za widzenie barw, nie tylko kształtów. Nic więc dziwnego, że synesteci natychmiast dostrzegali figurę utworzoną ze znaków o tym samym kolorze.

– U synestetów w czasie eksperymentu pracowały dwa ośrodki mózgu – mówi prowadzący eksperyment hinduski badacz dr Vilayanur Ramachandra. – Pierwszy odpowiadał za rozpoznanie znaków, drugi był zaangażowany w percepcję barw. (...) Najwidoczniej zostały u nich zachowane niektóre połączenia pomiędzy ośrodkami zmysłu, które u większości ludzi, w trakcie dojrzewania kory mózgowej, ulegają przerwaniu. Najprawdopodobniej decydują o tym czynniki czysto losowe. To dlatego dar synestezji chodzi tak krętymi i trudnymi do przewidzenia ścieżkami. Dlatego każdy z sześciu biorących udział w eksperymencie synestetyków barwy widział w innym natężeniu, a fragmenty kory mózgowej odpowiedzialne za rozpoznanie kolorów, w różnym stopniu były uaktywnione.

 

Pytanie o przyszłość

Zdaniem badaczy okrojenie nadmiernych połączeń nerwowych, mające zwykle miejsce między trzecim i czwartym rokiem życia, jest ewolucyjnym przystosowaniem do dalszej egzystencji w świecie zmysłów. Synestezja dostarcza bowiem bardzo szerokiego spektrum doznań. Można powiedzieć nawet, że za szerokiego, bo prowadzi do wrażeniowego „szumu”.

Mówi się, że postrzeganie synestetyczne stanowi zapowiedź tego, jak percepcja homo sapiens będzie wyglądać na dalszych etapach ewolucji. Zgodnie z tym poglądem, synestezja nie jest wadą, lecz udoskonaleniem postrzegania. Właśnie tak wszechstronnie, tak wielozmysłowo ludzie mają postrzegać rzeczywistość za setki tysięcy lat... Zapowiedzią tego ma być konstruowanie już dziś synestetycznych instrumentów muzycznych, w których poszczególne dźwięki sprzężone są z pojawianiem się odpowiednich snopów światła wyczarowujących najróżniejsze barwy i kształty.

Jedno jest pewne: synestezja jako fenomen kryje w sobie jeszcze niejedną zagadkę i zaskoczenie. I niezależnie od tego, czy kiedyś będziemy rzeczywistość postrzegać synestetycznie, czy też nie, na pewno nie będziemy się nudzić.

 

Roman Warszewski


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Aga
Mam tak samo! Potrafię określić "charakter" cyfry. Trójka jest żółta, trochę dwulicowa i fałszywa, taka manipulantka, "kwaśna".
Tosia
Ja widzę kolorami litery, cyfry i imiona :-)
Doris
Meg jest wklęsłe.
klaudia123
Jak wiele osób wcześniej pisało w komentarzach, ja także widzę dźwięki, litery, cyfry i słowa jako określoną barwę lub zakres barw od dziecka. Zawsze było to dla mnie pomocne w nauce, ponieważ bez większego wysiłku zapamiętywałam o wiele więcej i szybciej niż inni rówieśnicy . By przybliżyć - dla mnie moje imię Klaudia to kolor zielony (mój ulubiony), A jest zielone, B czerwone, C zółte, D ciemnozielone, E niebieskie i tak dalej. Każda melodia to inny zakres kolorów, inaczej je odczuwam - to powoduje czy dane piosenki mi się podobają czy też nie. Mam czasem tak, że osobę, którą słyszę gdy mówi lub śpiewa, identyfikuję z kolorem (z powodem jej "barwy" głosu. Tu podkreślam słowo "barwy", ponieważ nie jest to przenośnia). Więc taka Adele jest dla mnie pomarańczowa, a Rihanna granatowa. Dni tygodnia też są kolorowe.Poniedziałek jest śnieżno-biały (czasem szary), wtorek pomarańczowy, a środa bladoróżowa. Co też zauważyłam to każdy smak czy zapach też związany jest z kolorem. W moim życiu na każdym kroku są barwy, a za każdą stoi emocja.Nie wydaje mi się jednak, że jestem synestykiem. Może po prostu mam bardziej wyczulone zmysły.
qapka
Pamiętam jak byłam mała i spytałam co tak śmierdzi, mama nie wiedziała o co mi chodzi, a ja na to "no nie czujesz, taki kwadratowy zapach", jakby w powietrzu latały tysiące różnej wielkości kwadratów. Nienawidzę kwadratowych zapachów. Najładniejsze zapachy są okrągłe i raczej drobne. Chociaż muzyka też powoduje, że widzę kolory, a właściwie obrazy, jakby kolorowe fajerwerki, to jest dopiero niesamowity widok, szkoda, że często nie daje mi spać, np. kiedy jakaś piosenka wejdzie mi w głowę to kolory nie pozwalają mi spać. O i jeszcze chropowate powierzchnie są gorzkie, albo kwaśne. Słów, liter ani cyfr raczej nie widzę w kolorach, przynajmniej tak myślałam, ale jak przeczytałam, że dla kogoś poniedziałek może być purpurowy to doznałam małej dezorientacji, bo zawsze myślałam, że on jest jasny :P
Beata Kuracinska
Witam,Zapraszam do wzięcia udziału w projekcje fotograficzno- społecznym osoby u których występują połączenie wzrokowo-słuchowe, widzących kolory podczas słyszenia lub wypowiadania słów (synestetyk).Nazywam się Beata Kuracińska jestem fotografem , kuratorem wystaw ,tworze projekty fotograficzno - społeczne.Planowane zakończenie projektu to koniec 2012 roku.Proszę o kontakt na maila foto@beatakurac inska.art.pl
Beata Kuracińska
Witam,Zapraszam do wzięcia udziału w projekcje fotograficzno- społecznym osoby u których występują połączenie wzrokowo-słuchowe, widzących kolory podczas słyszenia lub wypowiadania słów (syntetycy)).Nazywam się Beata Kuracińska jestem fotografem , kuratorem wystaw ,tworze projekty fotograficzno - społeczne.Planowane zakończenie projektu to koniec 2012 roku. Proszę o kontakt na maila foto@beatakurac inska.art.pl
Velishia
Chcialabm porozmawiać z synestetykiem na potrzeby programu naukowego. Proszę o kontakt osoby zainteresowane do godz. 20. Velishia@gmail.com
Sever
W piątek w Trójce była audycja o synastezji i właśnie od dwóch dni mam tę świadomość, że jestem synestetykiem. Doznania kolorystyczne mam tak silne, że w dziciństwie powiedziałem o tym moim rodzicom, co zostało kompletnie zlekcewazone stwierdzeniem "co ty gadasz jakies głupoty", zresztą w piątek powiedziałem podniecony o moim odkryciu żonie, która również tylko pokiwała głową i przeszła płynnie do innych bieżących problemów. A dla mnie to ważne, od 40 lat żyłem z tym sam :-)
Katarzyna
.... a ja od dziecka widze litery, słowa, imiona, etc. w kolorach. Od dawna pytałam moje najbliższe otoczenie, szczególnie rodziców, czy też tak widzą, ale wszyscy zaprzeczali i robili zdziwione miny... Wczoraj, w mojej ukochanej "Trójce" usłyszałam, co to jest. Poczytałam troche i wiem, że synestezja pomogła mi ukończyć studia lingwistyczne, a od kilku lat wykonywać zawód artystyczny - architektura wnętrz.Ale najciekawsze jest to, że, gdy postanowiłam "sprawdzić" mojego czteroletniego synka, który zna i uwielbia literki, na pytanie jaki kolor ma literka "o" bez namysłu odpowiedział: biały!Ciesze się bardzo! Może tak jak ja, dzięki synestezji bedzie miał bardziej kolorowo w życiu ...!?
Maja
Wow:-) Ja od małego widzę kolory gdy ktoś mówi:-) Jeśli chodzi o smakowanie to mnie to ciekawi:P Jeszcze przedwczoraj myślałam że wszyscy widzą tak jak ja! Koleżanki uświadomiły mi że jestem inna od nich:D Szczerze nawet mnie to cieszy:-)
renn
Ja widze kolory przede wszystkim w imionach,dniach tygodnia,cyfrac h ,literach i krajach,sa one niezmienne,kied ys myslalam,ze kazdy widzi kolor np. w imieniu,teraz wiem ze nie,tak wiec np. Ewa,Bozena,Rena ta,Bartek beda zawsze czerwone,np. Patryk-blekitny,a Piotr niebieski,wtore k bedzie zolty,a czwartek i piatek czerwone,Wlochy niebieskie,Angl ia i Hiszpania zolte,Rosja czerwona,a Ukraina brazowa,Bialoru s zas czarna ,hehe,smieszne to troche,ale i fajne :-))
ja
Kolorowa muzyka - każda piosenka to inny zestaw barw. To uwielbiam najbardziej. A poza tym, nie wydaje się wam, że trójka (3) to taka żółta zołzą?? :DPozdrawiam : )
tomek
a ja widzę dźwięki i słowa. G jest brązowo-żółto-złoty, D pomarańczowy, C zielony, A żółtawy etc. :-) z początku myślałem, że jestem jakiś ,,nie tego", ale okazuje się, że to synestezja. moja siostra też to ma.
blossom
fascynujący jest fakt że to z czym żyję od lat ma jakąś nazwę, ze trawją badania mające wyjaśnić skąd sie bierze (jak sie chwile temu dowiedziałam) synestezja...:-)fajnie, że tyle osób widzi podwójnie...ja widze kolory do imion, np.patryk-brązowy, agnieszka - czerwony, gosia - niebieski, jarek - żółty. niesamowita sprawa ze jest nas tak wiele osób - pozdrawiam ...:-)
dzudzu
Zazdroszczę osobom, które smakują albo słyszą wyrazy np :-) Ja widzę kolory dni tygodnia, liter, cyfr, miesięcy, imion i rożnych innych wyrazów. Miałem tak od zawsze i całkiem przypadkiem dowiedziałem się o tym, że to synestezja. Kiedy myślę o jakimś dniu to jest to naturalne, że widzę ten dzień w kolorze, nigdy się te kolory nie zmieniają. Czasami mam tak, że słyszę jakiś dźwięk, tak jakby piszczenie w uszach i ten dźwięk też czuję, dotyka mnie, tak że czuję go całym ciałem. Kiedy byłem mały to bardzo mnie to przerażało :D
Alma
:-*Ja... widzę smak potrawy, gotuję i piekę bez ''próbowania''-wykorzystuje to w działalności którą prowadzę(''wymyślam '' ciasta i WIEM że sie udadzą ;p .Widzę fotografie w efekcie 3D albo w ''stop klatka''(w tym przekazy podprogowe..bardzo wyraźnie ) na filmie,kolorowe i ''podświetlane'' literki -również w 3D,słyszę(czuję emocje) ''słowie pisanym'',pozwala to wykrywać np. klamstwo albo manipulację-stąd mój ''konik''-dane,informacje ,ciekawostki,po lityka:D I..wiele innych.Posiadam nietuzinkową pamięć, potrafię zacytować fragment książki sprzed lat-a przeczytałam zasoby biblioteczki szkolnej(co prawda na wsi) w wieku 9 lat(czytam od czterolatki ;-)) . I humorystycznie...nie znam sie kompletnie na liczeniu ale zapamiętywanie ciągu cyfr nie sprawia mi żadnego kłopotu.Jeżeli chodzi o muzykę -kolor , smak,emocje i oczywiście infra i ultradźwięki (chociaż nie wiem czy to oczywiste;p)Poz drawiam.P>S> Powinniśmy się gdzieś zrzeszyć :*
Akvareru
i tutaj się mylisz... jezeli chodzi o twoje pisemko nt zaleznosci mdz zmysłami... najprostszy przyklad... gdy zuje gume po chwili wydaje mi sie ze straciła smak a to nie prawda monotonia na która narazone sa kupki smakowe sprawia ze przez niezmiennosc lub znudzenie nie odczuwamy tego smaku... węch po powąchaniu 3-4 róznych próbek perfum nie odczuwamy różnorodno sci zapachu... dotyk gdy skaleczysz sie nieswiadomie błądząc gdzies myslami poczujesz ból i wpadniesz w panike lecz zdarza się ze nie wiedzac o ranie nie poczujemy bólu puki naszym ocza nie ukarze sie krew lub slad po jakimkolwiek urazie ... to jest własnie rzeczywistosc synestety to czego wy nie widzicie dla nas jest szeregiem logicznych oczywistosci... czemu tego tam nie uwzgledniono?? pomyle sie w łatwych dyskusjach lecz w trudniejszych tematach nawet gdy pierwsze słysze potrafię dostrzec pewien schemat dziekuje za uwage... i za miła lekture...
Janek
kiedyś więcej zajmowałem się tym tematem i napisałem conieco do poczytania o zależnościach między zmysłami (http://synestezja.pl/teoria/zmysly/)
Zuzanka
Czuję to od dość dawna. Po przeczytaniu tego artykułu zaczęłam szukać moich starych notatek z wyrazami, w których "coś jest". Oto fragment: "Izolacja, to zimny, przezroczysty wyraz, kolorem przypomina lód. Przypomina osłonę, błoniasty kawałek samotności, przez który nic się nie prześlizgnie, nawet nadzieja (która ma kolor niezapominajek, wcale nie jest dla mnie zielona).Nieufność jest czerwona i ma brzydzący zapach."Bardzo dużo jest informacji o tym w książce "Błękitnooki Chłopiec" ("Blueeyed Boy") autorstwa brytyjskiej pisarki - Joanne Harris. Mężczyzna, główny bohater, posiada tę zdolność i często opisuje w podobny sposób wyrazy. Książka bardzo ciekawa i ucząca. Polecam.Pozdrawiam. Zuzanna.PS: Musiałam zmienić imię, bo moje jest zbyt kwaśne. Z resztą sami osądźcie - Meg.
Akvareru
gdy powącham cokolwiek czy to material czy to człowiek kwiat zwierze to nie jest żart czuję litery w zapachu powinnam to napisac na odwrót ale tak jest słyszę litery oraz rozróżniam je w bólu i innych emocjach odczuciach moje zmysły są wyostrzone czy to synestezja??
Goss
W moim przypadku jest pewna dziwna rzecz ale nie wiem czy zalicza sie ona do synestezji.... rozne slowa, imiona nawet angielskie wyrazy kojarza mi sie z jedzeniem..:-) nie wiem co to ma znaczyc czy to podchodzi pod synestezje cyz nie....ale tez jako male dziecko myslalam ze kazdy takie skojarzenia ma. Wielu slow nie lubie uzywac ze wzgledu na takie skojarzenia...Podaje przykladowe wyrazy ktore mi sie kojarza: Monika-pierogi, Karolina-sok porzeczkowy, Rafał,paweł-lody kakaowe, Robert-koper, Damian-śmietana, Paulina-paluszki, warto-drożdże
zuzanna
witajcie. czuję, że wracam do domu. ja nawet przestaję porozumiewć się z ludżmi za pomocą słów. oni r o z u m i e j ą, ale nie c z u j ą. dlatego są nieświadomi, dlatego oszukują i dają się oszukać, dlatego powodują nieprzyjemne sytuacje, nieprzyjemne uczucia. nie są malarzami świata niewidzialnego. brudzą mój. wybieram życie w raju. całuję rozbielonopomar ańczowych świętych w karminowe, nieosłonięte serca - zuzanna
też tak mam
Ja widzę większość ludzi i sytuacji w kolorach. To jest taki mój "dziwny zmysł". Zawsze wtedy wiem czego mam oczekiwać i czy to jest dobre czy złe. Po prostu mam wrażenie, że czuję kolorami. Dziwnie to brzmi, ale właśnie tak jest.
Taida
ja widzę tylko kolory liter, wyrazów i cyfr, niektóre połączenia kolorów wyczuwam jako suche albo mokre. Innych zdolności na razie nie odkryłam, może też mam to w ograniczonym stopniu ;-(
elżbieta
Od małego dziecka widzę cyfry i imiona w kolorach. Kolory przez lata nie zmieniły się .Niestety praktycznie nie umiem wykorzystać tej :wyjatkowości:
R
Dodajcie tylko, proszę, że nie każdy synestetyk łączy te same zmysły i nie wszystkie.Ja na przykład mam dość okrojoną wersję tej 'przypadłości'; widzę na kolorowo cyfry, liczby, wyrazy i litery (pisane), oraz widzę kształty dźwięków.Jest to na prawdę ciekawe ;-) choć żałuję, że mnie się dostało w tak niewielkim stopniu.pozdrawiam :-)