W dzisiejszych czasach telewizja oferuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom wiele programów informacyjnych, edukacyjnych oraz rozrywkowych. Nie da się ukryć, że bogata oferta programowa jest na tyle atrakcyjna, iż dużą część swego wolnego czasu poświęcamy tej formie relaksu. Jak odbija się to na więziach rodzinnych?

 

Telewizja, komputer, telefon w obecnych czasach stają się swego rodzaju uzależnieniem. Po dniu pełnym obowiązków, zwłaszcza przy niesprzyjającej pogodzie, lubimy zasiąść na wygodnej kanapie i zrelaksować się przy dobrym filmie lub programie rozrywkowym. Nie ma w tym nic złego, o ile jest to nieczęsty zwyczaj. Gorzej, jeżeli staje się to codziennym rytuałem, w efekcie którego dorośli i dzieci spędzają czas osobno.

Reklama

 

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeżeli każdego dnia po przyjściu z pracy pierwszą czynnością, jaką wykonujemy, jest włączenie telewizora, to jest to sygnał do niepokoju. Dla dzieci stanowimy wzór do naśladowania i trudno się dziwić, jeżeli i one takie zachowanie traktują jak coś normalnego. Czas spędzony przed telewizorem upływa bardzo szybko. Często z i tak krótkiego wieczoru pozostaje niewiele na wspólną rozmowę czy zabawę. Sytuacja również nie ulega zmianie w weekend, gdy zakupy, zaległe sprzątanie i jeszcze bogatszy program telewizyjny odbierają nam czas dla najbliższych. Wygodnie jest wówczas włączyć dziecku komputer lub telewizor i mieć chwilę spokoju. Takie codzienne rytuały doprowadzają do tego, że po wielu latach nie mamy zacieśnionych więzi rodzinnych i choć żyjemy pod jednym dachem, niewiele o sobie wiemy. Po pewnym czasie dzieci przestają zabiegać o naszą uwagę i szukają bliższych kontaktów poza domem lub w sieci.

 

Zorganizuj dzień

Wbrew pozorom wcale nie jest trudno tak zaplanować dzień, aby każdy znalazł w nim chwilę dla siebie i dla najbliższych. Wystarczy ograniczyć czas przed telewizorem do minimum. Wybierzmy jeden ulubiony program, który chcemy obejrzeć, a resztę czasu przeznaczmy dla rodziny. Wspólne przyrządzenie posiłku, gra planszowa, spacer – wszystko to odpręży zarówno nas, jak i dzieci, a do tego pozwoli nam bardziej się do siebie zbliżyć. Dzieci nie będą szukać rozrywki przed telewizorem lub ekranem kompute