Lekarze z trzech amerykańskich uczelni zastosowali u chorych na LCA, czyli tzw. wrodzoną ślepotę Lebera, terapię genową.

Wstrzykiwanie „zdrowych” genów osobom chorym na genetyczną chorobę oczu znacznie poprawiło ich wzrok. Pomysł jest prosty: zastąpić wadliwe geny powodujące chorobę genami zdrowymi, które sprawią, że wszystko w chorym narządzie będzie działało poprawnie.

Jednak w praktyce jest to bardzo trudne. Amerykanie ten rodzaj terapii zastosowali u trzech młodych ochotników. Każdemu wstrzyknęli „zdrowe” wersje genu RPE65 (to jego uszkodzenia są przyczyną choroby) w jedno oko. Po miesiącu zaobserwowano u nich ogromną poprawę, choć objawy choroby nie ustąpiły całkowicie.

Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu trzech lat będzie można zastosować podobną metodę leczenia u chorych na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), o wiele bardziej rozpowszechnioną dolegliwość, którą zagrożony jest co 10 człowiek.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz