ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Test ROMA jest jednym z najnowszych i najbardziej precyzyjnych badań diagnostycznych służących do wykrywania i oceny raka jajnika i guzów w obrębie miednicy. Wykonuje się go z krwi. Test złożony jest z dwóch badań markerów nowotworowych: HE4 oraz CA125 z zastosowaniem algorytmu interpretacyjnego o nazwie ROMA.

 

Do tej pory oba badania wykonywano osobno i nie wyliczano prawdopodobieństwa zachorowania na raka. Teraz wszystkie trzy elementy połączono w jedną, spójną metodę. Ma ona na celu określenie stopnia ryzyka. Umożliwia to przyporządkowanie danej kobiety do odpowiedniej grupy zagrożenia rakiem.

Reklama

 

Co dokładnie określa test ROMA

ROMA (ang. Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) jest algorytmem pomocnym w określaniu prawdopodobieństwa, czy wykryty guz przydatków jest złośliwym, nabłonkowym nowotworem jajnika. Wynik badania określa wyrażone w procentach, prawdopodobieństwo, że u badanej osoby rozwija się złośliwy nowotwór jajnika. Dodatkowo pomaga on ustalić ocenę ryzyka w przypadku guza o niejasnej histogenezie (pochodzeniu), usytuowanego w obrębie miednicy.

 

Kiedy należy wykonać badanie

Objawami, które powinny skłonić do wykonania testu ROMA są: bóle w nadbrzuszu, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu, złe samopoczucie, zmęczenie, utrata apetytu, a także parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu połączony z bólem podbrzusza, krwawienie z pochwy.

 

Od czego zależy ryzyko zachorowania

Zależy ono od kilku składowych, przede wszystkim: wieku (prawdopodobieństwo wzrasta wraz z upływem lat), rodności (im większa, tym ryzyko mniejsze), warunków socjoekonomicznych (im lepsze, tym mniejsze ryzyko), diety (ryzyko wzrasta w przypadku diety wysokotłuszczowej, bogatej w nabiał, zwiększa go także picie kawy).

 

Przeciwwskazania

Testu ROMA nie stosuje się w przypadku pań poniżej 18 roku życia, u kobiet wcześniej leczonych na nowotwór lub w trakcie chemioterapii.

 

Odczyt wyników

W przypadku pań przed menopauzą:

poniżej 11,4 proc. niskie ryzyko choroby
równo lub powyżej 11,4 proc. ryzyko wysokie

 

W przypadku pań po menopauzie:

poniżej 29,9 proc. niskie ryzyko choroby
równo lub powyżej 29,9 proc. ryzyko wysokie