Test ROMA jest jednym z najnowszych i najbardziej precyzyjnych badań diagnostycznych służących do wykrywania i oceny raka jajnika i guzów w obrębie miednicy. Wykonuje się go z krwi. Test złożony jest z dwóch badań markerów nowotworowych: HE4 oraz CA125 z zastosowaniem algorytmu interpretacyjnego o nazwie ROMA.

 

Do tej pory oba badania wykonywano osobno i nie wyliczano prawdopodobieństwa zachorowania na raka. Teraz wszystkie trzy elementy połączono w jedną, spójną metodę. Ma ona na celu określenie stopnia ryzyka. Umożliwia to przyporządkowanie danej kobiety do odpowiedniej grupy zagrożenia rakiem.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Co dokładnie określa test ROMA

ROMA (ang. Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) jest algorytmem pomocnym w określaniu prawdopodobieństwa, czy wykryty guz przydatków jest złośliwym, nabłonkowym nowotworem jajnika. Wynik badania określa wyrażone w procentach, prawdopodobieństwo, że u badanej osoby rozwija się złośliwy nowotwór jajnika. Dodatkowo pomaga on ustalić ocenę ryzyka w przypadku guza o niejasnej histogenezie (pochodzeniu), usytuowanego w obrębie miednicy.

 

Kiedy należy wykonać badanie

Objawami, które powinny skłonić do wykonania testu ROMA są: bóle w nadbrzuszu, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu, złe samopoczucie, zmęczenie, utrata apetytu, a także parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu połączony z bólem podbrzusza, krwawienie z pochwy.

 

Od czego zależy ryzyko zachorowania

Zależy ono od kilku składowych, przede wszystkim: wieku (prawdopodobieństwo wzrasta wraz z upływem lat), rodności (im większa, tym ryzyko mniejsze), warunków socjoekonomicznych (im lepsze, tym mniejsze ryzyko), diety (ryzyko wzrasta w przypadku diety wysokotłuszczowej, bogatej w nabiał, zwiększa go także picie kawy).

 

Przeciwwskazania

Testu ROMA nie stosuje się w przypadku pań poniżej 18 roku życia, u kobiet wcześniej leczonych na nowotwór lub w trakcie chemioterapii.

 

Odczyt wyników

W przypadku pań przed menopauzą:

poniżej 11,4 proc. niskie ryzyko choroby
równo lub powyżej 11,4 proc. ryzyko wysokie

 

W przypadku pań po menopauzie:

poniżej 29,9 proc. niskie ryzyko choroby
równo lub powyżej 29,9 proc. ryzyko wysokie


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz