Pacjenci, którzy podczas operacji wszczepiania tak zwanych bypassów przyjmują transfuzję krwi, są bardziej narażeni na zapalenie płuc.

 

– Zapalenie płuc jest znanym powikłaniem zabiegu wszczepienia bypassów i niestety ma znaczny wpływ na śmiertelność pacjentów – mówi dr Donald S. Likosky z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Stanowego Michigan. – Z wcześniej przeprowadzonych badań wiadomo, że jeden na 20 pacjentów zapada na poważniejszą chorobę tuż po zabiegu, a zapalenie płuc jest najczęściej występującym powikłaniem.

Reklama

 

Badacze pod kierownictwem dr Likosky’ego zapoznali się z danymi medycznymi 16 182 pacjentów, którzy przeszli zabieg wszczepienia bypassów w okresie od 2011 do 2013 roku w 33 szpitalach stanu Michigan. W tej grupie 6451 (39,9 proc.) pacjentów otrzymało transfuzję krwi podczas zabiegu, a 576 (3,6 proc.) z nich zachorowało na zapalenie płuc.

Naukowcom udało się zidentyfikować ważny związek pomiędzy transfuzją krwi a zapaleniem płuc. Okazało się również, że ryzyko zachorowania wzrastało wraz z ilością otrzymanej krwi. Wyniki wykazały, że pacjenci, którym przetoczono 1–2 jednostki krwi, byli dwukrotnie bardziej narażeni na powikłania w formie zapalenia płuc w porównaniu z pacjentami, którzy nie potrzebowali transfuzji. W przypadku otrzymania co najmniej 6 jednostek krwi ryzyko zapalenia płuc wzrastało aż 14-krotnie. Zależność pomiędzy ilością otrzymanej krwi a zwiększeniem ryzyka wystąpiła we wszystkich grupach badanych.

– Nasza zdolność do magazynowania krwi i przeprowadzania transfuzji jest jednym z największych osiągnięć medycyny, ale coraz częściej przekonujemy się, że przetaczanie krwi negatywnie wpływa na poziom odporności pacjenta – mówi dr James R. Edgerton, którego poproszono o skomentowanie wyników badań zespołu dr Likosky’ego. – Moim kolegom z Michigan udało się zidentyfikować ważną zależność pomiędzy transfuzją krwi a zapadalnością na zapalenie płuc. To bardzo ważne osiągnięcie, ponieważ umożliwia ono lekarzom zachowanie większej czujności i wdrożenie terapii już w początkowym stadium choroby, co daje nadzieję na jej skrócenie i złagodzenie jej przebiegu. Lekarze mogą również zdecydować się na zastosowanie działań prewencyjnych u pacjentów, którzy otrzymali transfuzję krwi w trakcie zabiegu, co powinno się przełożyć na lepszą opiekę w szpitalu.

Jak dodaje doktor Likosky, przeprowadzenie transfuzji krwi zależy od indywidualnej oceny każdego przypadku, ale podczas zabiegu zespoły operacyjne mają możliwość zminimalizowania potrzeby jej przeprowadzenia, tym samym zmniejszając ryzyko powikłań.

 

Źródło: www.sciencedaily.com