Objawy choroby zależą od umiejscowienia uszkodzenia w mózgu oraz od jego rozległości, dlatego u poszczególnych osób mogą się różnić. Najczęściej jednak wystąpienie udaru sygnalizują: niedowład lub porażenie mięśni twarzy, ręki lub nogi – z reguły po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy, z trudnościami w zrozumieniu słów oraz wypowiadaniu się, zaburzenia widzenia w jednym lub obu oczach, zaburzenia chodzenia z utratą równowagi i zawrotami głowy, czasami silny ból głowy bez znanej przyczyny, jednak udar mózgu często bywa niebolesny.

 

Choroba stanowi ogromny problem na całym świecie. W statystykach światowych udary zajmują trzecie miejsce wśród zgonów, są też głównym powodem niesprawności ludzi po czterdziestce. W naszym kraju co roku na udar mózgu zapada około 70 tys. osób, a 30 tys. z nich umiera. Część pacjentów, którzy przetrwają ostrą fazę, wymaga stałej opieki. Inni potrzebują pomocy w niektórych codziennych czynnościach.

Najczęściej udar dotyka osoby już wiekowo dojrzałe, a im dalej, tym groźniej:

  • w wieku 45–55 lat ryzyko udaru wynosi 1 na 1000 osób rocznie,
  • pomiędzy 65 a 75 – 1 na 100,
  • a już po 85 roku życia 1 na 30.

 

Zaburzone krążenie

Udar mózgu to przerwanie dopływu krwi w naczyniu umiejscowionym w mózgowiu.

Aż 80–85 proc. przypadków to udary wywołane niedokrwieniem, czyli zamknięciem naczynia doprowadzającego krew do mózgu, spowodowanym zakrzepem bądź zatorem. Często w takich przypadkach mówi się o zawale mózgu.

Pozostałe 15–20 proc. udarów wywołane jest krwotokiem do mózgu albo do przestrzeni między mózgiem a czaszką – mówimy wtedy o wylewie krwi do mózgu. Tu przyczyną może być uszkodzenie tętnicy mózgu w wyniku nadciśnienia tętniczego lub pęknięcie tętniaka mózgu.

W odróżnieniu do udaru niedokrwiennego, udar krwotoczny pojawia się najczęściej w ciągu dnia.

Czasami zdarzają się przemijające ataki niedokrwienne mózgu. Występują wtedy objawy takie jak w udarze mózgu, ale trwają od kilku minut do kilku godzin, po czym całkowicie się wycofują. W porę podjęte, prawidłowe leczenie stwarza dużą szansę uniknięcia udaru.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Komu grozi udar?

Generalnie można powiedzieć, że wszystko, co szkodzi sercu, może mieć złe konsekwencje dla mózgu. Miażdżyca leży nie tylko u podstaw zawałów serca, lecz także udarów mózgowych. Prowadzone w USA badania 11–13-latków oraz tętnic wieńcowych w sercach młodych ofiar wypadków komunikacyjnych wykazały, że już w tak wczesnym wieku zaczyna się istotna miażdżyca. Procesy miażdżycowe zaczynają się zatem już w dzieciństwie. Nie możemy zmienić własnego kodu genetycznego, odciąć się od odziedziczonej po rodzicach i dziadkach skłonności do pewnych schorzeń. Ale świadomość rodzinnego obciążenia chorobą nadciśnieniową, zawałami czy udarami mózgu winna nas skłaniać do wzmożonej troski o własne zdrowie.

Wśród winowajców tej choroby wymienia się również nadciśnienie tętnicze, niektóre choroby serca, np. migotanie przedsionków czy cukrzycę. Przyczyn wystąpienia udarów lekarze dopatrują się także w niehigienicznym trybie życia, bowiem ryzyko udaru bardzo podwyższa otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.

 

To może być udar

Każde, nawet pozornie błahe zdarzenie neurologiczne, należy potraktować poważnie. Ból lewej ręki, żuchwy i klatki piersiowej po lewej stronie słusznie odbieramy jak sygnał zagrożenia ze strony serca. Drętwienie prawej ręki, jej bezwład po przebudzeniu, drętwienie połowy ciała również powinny nas zaniepokoić. Nie wolno czekać, aż takie dolegliwości miną, ani spisywać ich na karb przemęczenia lub nerwicy. Trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Mogą to bowiem być symptomy zbliżającego się udaru.

 

Diagnoza i leczenie

Dzięki specjalistycznym badaniom tomokomputerem czy rezonansem magnetycznym, lekarze są w stanie szybko postawić diagnozę. Jednak warunkiem skuteczności jest czas, wdrożenie leczenia w ciągu pierwszych trzech godzin wystąpienia udaru. U niektórych pacjentów można usunąć niedrożność naczynia, podając do wewnątrz naczynia specjalny lek, który rozpuści blokujący je skrzep. Szybko przeprowadzona operacja tętniaka może doprowadzić do wyleczenia i to bez żadnych ubocznych skutków.

 

Konsekwencje

Na udar niedokrwienny w ciągu pierwszego miesiąca kilkanaście proc. osób, a na udar krwotoczny aż 30–40 proc. niestety – umiera. Ale prawie połowa chorych, które przeżyją udar, może być prawie albo całkowicie samodzielna w zakresie podstawowych czynności życiowych. Ten wynik zależy jednak od tego, jak wcześnie zostanie u tych osób wprowadzona rehabilitacja.

 

Jolanta Ossowska

* * *

 

Po przebytym udarze bardzo często następują nawroty. W ciągu roku aż 10 proc. chorych doznaje powtórnego udaru, a w ciągu 5 lat 40 proc.

 

Prawidłowo leczone nadciśnienie krwi zmniejsza ryzyko udaru aż o 40 proc.

 

Udary występują o 25 proc. razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

 

Miażdżyca w tętnicach szyjnych i mózgowych zaburza znacząco naturalną autoregulację dopływu krwi do mózgu. Częściowo „zatkane” i mało elastyczne, twarde ścianki naczyń nie reagują lub reagują za słabo na spadek ciśnienia lub na jego wzrost. Gdy wysokie ciśnienie jeszcze wzrośnie, ścianka może pęknąć. Krew wylewa się wtedy poza naczynie. Tak powstaje krwotok, czyli wylew krwi do mózgu.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Aska
Miałam 22wrzesnia 2017 wylew mam 46 lat Po patz godz objawy ustapily zle zaczelam widziec krzywo i podwojniie . Wczesniej nie miałam żadnych objawów . Wezystko było by dobrze , gdyby nie strach ze dostanę następny
Halina
Witajcie to był mój komentarz ten powyżej.........mam na imie Halina...jestem juz po 4 tygodniowej rehabilitacji jest o niebo lepiej....moj podpis w banku juz nie budzil watpliwosci.....a ja? mam rozne dni po udarze mam tak zmienny nastroj jakbym w jednym ciele byly 2 osoby....ale bardzo ciesze sie ze zyje wyszlam jakos na prosta.... kilka dni temu przeszlam kardiowersje z powodu migotania przedsionkow...i strach przed kolejnym udarem....co bedzie mam rozrusznik wszepiony on nie umie opanowac pracy serca a jest ok.........uswiadomiono mnie o skutkach ubocznych kardiowersji - udar!!odlaczeni e od lekow ktore i tak juz nie dzialaly na serce -udar...wybraalam podpisalam zgode na kardiowersje stwierdzilma ze to moze mniejsze bedzie zlo pod kontrola lekarzy niz powrot do domu i w kazdej chwili udar.........udalo sie wszystko powrocilo do normy ale obawy nadal sa bo podobno moze sie powtorzyc......a mozg ma sie tylko jeden....duzo czytam rozwiazuje krzyzowek... mozg ma puski wiem o tym bo sie juz na tym kilka razy sama zlapalam ale wazne ze zyje i mam piekne hooby fotografia wiec to mnie wycisza.....pozdrawiam wszysztkich co mamja obawy i radze nie pisac tutaj o obawach ze zdrowiem tylko leciec do lekarza.....bo czas to zycie!!Pozdrawi am i zycze wszystkim duzo zdrowia...Halina
Pikuś64
Kręgosłup szyjny.
IWONA
witam moja mama dostała udar do muzgu 6 marca teraz juz 25 marca pojechała do REPT ŚLĄSKICH MA ZANIKI PAMIECI NIE POZNAJE MA CUKRZYCE 2 STOPNIA JESTESMY ZAŁAMANI NIE CHCE JEJSC MAŁO PIJE WODY PEKARZ POWIEDZIAŁ ZEBY NIE DAWAC JEJ BANANÓW CZY ZECZYWISCIE SZKODZĄ JA CZYTAŁAM W GAZECIE ZE POMAGAJĄ NA NADCISNIENIE KTÓRE MAMA TEZ MA JESLI KTOŚ WIE NA TEN TEMAT PROSZE NAPISCIE ZAŁAMANA IWONA MUJ @ TO krolova@niteria .pl prosze o pomoc dorade
Halina
Właśnie wrocillam ze szpitala z neurologi udar mozgu mam wszepiony rozrusznik ale nadal mam napadowe migotanie przedsionkow leki przeciwzakrzepo we biore .....mialm porade psychologa logopedy ale sadze ze tego nie potrzebuje moze mam problem bo sie zacinam przy mowieniu ,czy powtarzam poczatek wyrazu dwa razy. ale to pestkaa pamiec?? jak na swoj wiek to mam dobra wiele zapomnialam ale sadze ze to byly blachostki.... dzis nie umialam pozmywac naczyn niedowlad Babinskiego* mam na wypisie..musze zaczac cos robic z reka w szpitalu tego problemu nie zauwazylam bo nic przeciez reka nie robilam a w tej chwili to jestem przerazona klikac umie na laptopie ale to za malo zeby jakos funkcjonowac po niedzieli biegne do lekarza rodzinnego i musze jakos z tego dolu wybrnac......pozdrawiam wszystkich i zycze duzo zdrowia i pilnujcie INR to jest bardzo wazne nawet jak sie leki bierze przeziwzakrzepo we.. Warfin, Acekumarol czy Polocard..i przepraszam jezeli z jakim bledem napisalam...Halina
Basia
Trzy dni temu gdy się obudziłam bo budzik zadzwonił,chcąc go wyłączyć nie mogłam przez jakiś czas podnieść prawej reki ,straszne uczucie starałam się jak mogłam i nie dałam rady, jak by nie należała do mnie.A teraz przez cały czas mam dziwne uczucie w niej,martwi mnie to bo nie wiem co to jest,zdarza się ze też mi usta drętwieją.Z pamięcią tez mam problem ale to już od 2-3 miesięcy, Mam dopiero 39 lat i dwoje małych dzieci,przeraza mnie fakt ze to może być stan przed udarowy. Zyje w strasznym stresie wiec może to spowodowane jest ciągłym lękiem i strachem .Nie wiem do kogo mam się udać,do jakiego lekarza bo tu gdzie mieszkam lekarz rodzinny to na wszystko ma wytłumaczenie jak pracuje to pewnie po zwolnienie przyszłam, a ja się naprawdę martwię tym .
Tomasz
Pani Basiu niech pani się uda do neurologa to są bardzo poważne sprawy pani musi się z badać tomograf, a najlepiej rezonans pozdrawiam
nik
Niestety nie, ale można śmiało pracować jako operator koparki.
paniu
Czy po udarze mózgu /80 lat/ można prowadzić samochód ?
KAZIKS. F DINO
WARTO O TYM WIEDZIEĆ: JAK RATOWAĆ ZYCIE W SYTUACJI WYLEWU I PARALIŻU.. VIDE LINK...PANI M. K.Adresat: "sk.poldino" ; Temat: Odp: METODYKA STOS. DINO 96 I INNE WAZNE LINKI DLA PANI MAMY... Data: 2013-04-05 11:56 Rozmiar: 6 kB PACJENTKA W SZPITALU PO WYLEWIE KRWI DO MÓZGU...KAZIMIERA KAŹM.LAT 74Diagnoza: udar mózgu, Dodatkowo stwierdzono tętniak mózgu, zwapnienia mózguUtrat a przytomności 27 marca 2013, chora nie życzyła sobie lekarzaHospital izacja od 28 marca 2013Stan chorej w dniu przyjęcia do szpitala od 29 marca:28.03 - 1 doba: nieświadoma, bezwład ciała – szczególnie lewa strona ( lewa ręka i noga bez reakcji), trudności z przełykaniem, karmiona, przewijana29.03 - 2 doba: ciężkie kojarzenie faktów, uciekająca świadomość, bezwład ciała ogólny, - zaaplikowano Dino 96 ,/ www.dino96.pl/ TJ. * oprysk i smarowanie kremem z DINO 96 /, karmiona, przewijana30.03 - 3 doba: chora cały dzien przespała, nie unosiła lewej reki, ale nią zaczęła poruszać, noga lewa zaczęła zginać, nie otwierała oczu, zaczęła kojarzyć i rozpoznawać niektóre osoby, sama sięga po chleb, żeby zjeść, siada podtrzymywana na łóżku na kaczkę31.03 - 4 doba : chora usiadła sama, słabe kojarzenie faktów, w południe wstała z łóżka i podpierana poszła do łazienki, duża pobudliwość ruchowa, umysł słaby, sama je i próbuje utrzymać szklankę z napojem 01.04 - 5 doba: chora siada na wózek ( podtrzymywana przemieszcza się), słaba fizycznie, ale powraca sprawność umysłowa, coraz lepiej kojarzy fakty, sama je, utrzymuje szklankę z napojem02.04 – 6 doba: coraz lepsza kondycja, siada sama na łóżku, je widelcem, utrzymuje szklankę, 03.04 – 7 doba: sama siada, powraca coraz lepsza sprawność lewej ręki, lewa noga sprawna, je sama – otworzyła na dłużej oczy, po otwarciu oczu trudności z kojarzeniem osób, spędza trochę czasu na siedząco, ma coraz większą potrzebę mówienia 04.04 – 8 doba: sama siada, sporo mówi, nie do konca sprawna umysłowo – jeszcze gubi fakty, ale kojarzy coraz lepiej, zalecona przez lekarza rehabilitacja w postaci podnoszenia reki, nogipozdrawiam, Maria KulikDnia Sobota, 30 Marca 2013 01:48 DINO96 S.K. napisał(a)WITAM PANI MARIO..WITAM SERDECZNIE- POZDRAWIAMZGODN IE Z OBIETNICA PRZEDKŁADAM PANI INFO DO OPTYMALNEGO WYKORZYSTANIA DLA REGENERACYJNYCH ZABIEGÓW DLA PANI MAMY..PROSZE NAPISAĆ KILKA SŁÓW O AKTUALNYM STANIE ZDROWIA PANI MAMY...ZYCZĘ DLA PANI WSZELKIEJ POMYSLNOSCI- Z USZANOWANIEM KAZIMIERZ SOBKOWICZPS* NIECH AMOR OMNIA VINCIT!
Jurek
Sylwia jak zakończył się Twój problem z w/w objawami?. ja odczułem to samo.Pozdrawiam Jurek
asia
wlasnie leze w szpitalu mialam udar pnia mozgu wszystkie te objawy sie zgadzaja jeszcze do dzis mam zawroty glowy niezbyt dobrze chodze i pisze mam chwilowe zaniki pamieci i napady zmiennych nastroji choc udar mialam w poniedzialek i nie wiem z czego.....mam dopiero 36 lat...
marek 48
3 lata temu mjalkem wylew do pnia muzgu,bylem caly sparalizowany ale lekaze postawili mnie na nogi ,dochodze do siebie i jest coraz lepiej,pozdrawi am w2szystkich i nie dajcie sie chorobie trzeba z nia walczyc8)8)
MARYSIA
:-)PONAD MIESIAC DRETWIEJE MI POLOWA GLOWY,RANO BUDZE SIE POPUCHNIETA,LEK ARZ TWIERDZI ZE TO ZATOKI,INNNY ZE NERWICA,ZMIENIA JA LEKI,NIC MI NIE JEST LEPIEJ,CO ZROBIC Z TYM ,POZDRAWIAM
milka
Nasza służba zdrowia tak jest poroniona, że aż strach.Jeśli przy MR szyjnego wykryto, że obecne są zmiany poudarowe, a lekarz ukrywa to przede mną, to jak tu się można leczyć? Dowiedziałam się przez przypadek od innego lekarza, który także to zbagatelizował, więc udałam się do rodzinnego. Ten umywa ręce i każe zgłosić się do lekarza, który to wykrył. Normalnie błędne koło. Zanim ktoś się "mną zainteresuje", to czuję, że przejdę tak jako poprzednio kolejny udar, nawet o tym nie wiedząc.
Magda
Czyście do resszty zdurnieli? A może to rzeczywiście udar mózgów!!! Zapieprzać mi do jasnej cholery do lekarza, a nie na forach szukać odpowiedzi. Ryzykujecie własnym życiem!!!!
marian
Wczoraj drętwiały mi usta czy powinienem sie przebadac ? czy to mogą byc oznaki udaru?
anna
od jakiegos czasu drętwieje mi lewa ręka o róznuch porach dnia także w nocy, czy to może byc jakies zagrożenie udarem.
Kama
Trzy dni temu wezwałam pogotowie do mojej babci która skarżyła się na złe samopoczucie ,ból głowy i oka i sinienie lewej ręki.Pogotowie przyjechało z łaską, lekarz rodzinny w ogóle bo miał pacjentów.Ja sama podrzuciłam pomysł ze to moze byc udar ale stwierdzono nadużycie leków.I ok, gdyby nie to że następnego dnia w szpitalu po odtruciu z leków zrobili jej rezonans i okazał się udar.Pytanie czy zwykły człowiek w domu rozpozna to jeśli nawet w szpitalu potrafią zawalić sprawę!Z babcią lepiej, rusza się ale ma kłopoty z mową i żyje w swoim świecie.Mam nadzieję że Was to nie spotka.Zdrówka życzę
sylwia
czesc.juz od dosc dawna mam dziwny bol glowy.niespodziewanie jakby cos pekalo i cieply strumien splywa w tylnej lewej czesci glowy.okropny kilkunasto sekundowy bol.bylam u neurologa i wyslal mnie na rezonans w trybie szybkim.troche musze czekac na niego a chcialabym juz wiedziec.
---
Cześć. Mam 36 lat i 3 miesiące temu miałam udar. 6 tyg byłam na rehabilitacji.Jest dużo lepiej, tylko z pamięciom mam problem. Pisze dużo karteczek ;-)
balbinka
Czesc Patryk!Wczoraj wrocilam ze szpitala, po udarze,wlasnie wyszlam z szoku i szukam fachowej pomocy tzn.logopedy,fizjot erapeuty i neurologa oczywiscie.Czlowieku nie zlamuj sie, nie placz,ale dzialaj .Wiem jak jest ci ciezko.Jesli masz rodzine, to moze oni pomoga.Trzymaj sie:o
Patryk
Czesc mialem wylew jakis czas temu plakac sie chce bo bylo to dawno w tera umieram da rade cos z tym zrobic operacja jakas albo cos????
Magda
Coraz częściej mam obawy, że ten portal zamiast pomagać szkodzi - opóźnia pójście do lekarza, które to pójście w Twoim przypadku jest niezbędne i to szybko!!!
anna
powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza i zrobić badania zanim będzie za pózno!!!!!
Piotr
Co to może być gdy raz z rana gdy stałemczułem się dobrze lecz po chwili zaczęłomi się coś robić w oczach bo np.widziałem litery ale nie mogłem przeczytaćalbo patrząc na psa przez okno widziałemale po chwili znikł lecz on dalej tam stał boinni go widzieli, zaczęła boleć mnie głową ibyło mi niedobrze ale także zaczęła midrętwieć dłoń sama z siebie. A i to niepierwszy raz bo to już mi się zdarzyło wszkole tak samo proszę o szybkaodpowiedź .