Normalna, prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezbarwna i pozbawiona nieprzyjemnego zapachu. Jest ona produkowana między innymi przez gruczoły przedsionkowe większe, znajdujące się wewnątrz warg sromowych większych. Zmieniony kolor i zapach tej wydzieliny może być wynikiem grzybicy, rzęsistkowicy czy braku równowagi flory bakteryjnej.

 

 

 

 

 

 

Różne fazy cyklu

Wydzielina pochwowa zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego kobiety. U większości pań pierwsza faza charakteryzuje się suchością pochwy. W fazie owulacyjnej śluz jest obfity, bezbarwny, ciągnący się, co chroni plemniki przed kwaśnym odczynem dróg rodnych. W trzeciej, lutealnej fazie cyklu, aż do wystąpienia miesiączki, śluz jest gęsty i grudkowaty. Ma chronić pochwę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

 

Zależy do wieku

Wydzielina pochwowa zależy również od wieku kobiety. U dziewczynek jest zwykle dość skąpa, biała i bezwonna. U dziewcząt w wieku pokwitania ilość wydzieliny się zwiększa. To normalne i o ile nie towarzyszą temu inne dolegliwości, nie ma powodów do niepokoju. W okresie przekwitania układ hormonalny spowalnia. To powoduje, że ilość śluzu się zmniejsza i może wystąpić tak zwana suchość pochwy. Po zaniku miesiączki śluz przestaje być wytwarzany. To dlatego panie w tym okresie życia często się skarżą na zapalenia pochwy i zakażenia sromu.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Kiedy do lekarza?

Upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy (to znaczy o zmienionym kolorze i nieprzyjemnym zapachu) jest najczęściej wynikiem infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lekarza ginekologa, który stwierdzi, czy nie jest ona sygnałem rozwijającego się zakażenia.

 

Co oznaczają?

  • Białe upławy, których konsystencję określa się jako serowatą (lub inaczej „konsystencję twarożku”), są przeważnie typowym objawem rozwijającej się grzybicy pochwy. Często towarzyszy im pieczenie, świąd i bolesność pochwy oraz sromu.
    Objawem grzybicy mogą być także obfite rzadkie i wodniste upławy. Towarzyszy im charakterystyczny białawy połysk pochwy i sromu.
  • Rzadkie szaro-białawe upławy o „rybim zapachu” to sygnał rozwijającej się tak zwanej waginozy bakteryjnej, czyli zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy (zmniejsza się liczebność bakterii Lactobacillus spp., a jednocześnie w sposób niekontrolowany namnażają się inne bakterie, głównie Gardnerella vaginalis).
    Obfite rzadkie szaro-białawe upławy o nieprzyjemnym zapachu mogą być także objawem rzęsistkowicy. Żeby ją wykluczyć, trzeba wykonać specjalistyczne badania.
  • Żółto-zielonkawe upławy o nieprzyjemnym ostrym zapachu są często objawem choroby zwanej rzęsistkowicą. Wydzielina jest zazwyczaj bardzo obfita, pienista i cuchnąca. Towarzyszy jej świąd i pieczenie w pochwie, bolesne parcie na mocz i bóle w podbrzuszu. Rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową, dlatego konieczne jest podjęcie leczenia.
    Objawy rzęsistkowicy przewlekłej są podobne, lecz ich nasilenie jest słabsze. Mogą występować jedynie okresowo, na przykład bezpośrednio przed menstruacją i po niej.
  • Ropne upławy o śluzowatej konsystencji mogą być przejawem infekcji Chlamydia trachomatis (CT). Do zakażenia chlamydiozą dochodzi podczas stosunku płciowego. Szacuje się, że jest nią zarażonych około 20–40 proc. aktywnych seksualnie kobiet. Upławom może towarzyszyć pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowej, mdłości, gorączka, a także krwawienia pomiędzy miesiączkami.

 

Nieleczona choroba może prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej oraz strefy okołowątrobowej. Może być także przyczyną niepłodności szyjkowej i jajowodowej u kobiet.


 
Dodaj komentarz
manon
Ja przy różnych problemach intymnych zazwyczaj sięgam po lacibios femina. To doustny probiotyk ze szczepami bakterii, które bardzo dobrze regulują i chronią florę bakteryjną pochwy. Wystarczy brać go przez kilka dni i z reguły dolegliwości przechodzą
lidka
mroz said :
ja akurat mam płyn do higieny intymnej lacibios femina protecta i bardzo go sobie chwalę. Nie ma różnych dziwnych substancji w składzie i nie mam po nim uczulenia ani upławów.
ja również bardzo go lubię bo nie trzeba się męczyć z aplikacją i nic człowiekowi nie wypływa. Ja jak wyjeżdżam to zawsze ze sobą zabieram i faktycznie nie cierpię na infekcje intymne.

mroz
ja akurat mam płyn do higieny intymnej lacibios femina protecta i bardzo go sobie chwalę. Nie ma różnych dziwnych substancji w składzie i nie mam po nim uczulenia ani upławów.
jakaona
Upławy zdarzają mi się dość rzadko, ale jeśli już się pojawią, to z reguły wystarczy, że przez kilka dni biorę probiotyk doustny lacibios femina i upławy znikają. Dobrze jest też brać go profilaktycznie jak się gdzieś wyjeżdża w inny klimat, bo wtedy człowiek bardziej narażony na takie dolegliwości jest.
marta
w leczeniu upławów pomaga lactovaginal, ale jeśli tak jak jest napisane, upławy maja nieprzyjemny zapach albo barwę inną niż zwykle lepiej pójść do ginekologa
kora
przy leczeniu upławów przydaje się lactovaginal, bo świetnie i szybko kolonizuje pochwę "dobrymi" bakteriami. zawsze jednak warto pójść do ginekologa i sprawdzić co się dzieje.
Basia 12
Ostatnio borykałam się z problemem infekcji bakteryjnej, okazało się że na wymazie wyszła bakteria Enterococcus feacalis, po kuracji antybiotykiem, lekarz polecił mi odbudować mikroflorę stosując lactovaginal, który zakłada się dopochwowo przez 10 dni, upławy i nieprzyjemny zapach już nie wrócił.
Gosia
Czasami zdarza się że po basenie, mam swędzące upławy, zakładam wtedy od razu lactovaginal do pochwy, który natychmiast kolonizuję pochwę, jestem wtedy spokojna, że nic nie złapałam. Basen uwielbiam chodzę przynajmniej 2 razy w tygodniu, bardzo pomaga mi na kręgosłup.
angela
przy mojej infekcji upławy były przezroczyste i bardzo ale to bardzo obfite, nie da się wtedy normalnie funkcjonować, dobrze, że już mam spokój, myslę, że to dzięki kapsułkom invag, które stosuję raz na jakiś czas, polecam także przy antybiotykotera pii na różne schorzenia, bo właśnie wtedy o infekcję intymną najłatwiej
patrycja
upławy strasznie uprzykrzają życie i trzeba się z nich wyleczyć - postanowiłam sama sobie z nimi poradzić nie idąc do lekarza - wybrałam kapsułki invag które mają pozytywną opinię PTG i juz po kilku kapsułkach moja wkładka była czysta - za jakiś czas zamierzam powtórzyć leczenie bo na wakacjach nie chcę żadnych niespodzianek
monika
na upławy związane z zaburzeniami flory bakteryjnej okolic intymnych stosuje provag, to bakterie kwasu mlekowego wyselekcjonowan e ze szczepów polskich kobiet dlatego bardzo skuteczne, zapobiega nawracającym infekcjom