Z dermatologiem Katarzyną Ryką rozmawia Jacek Kania.

 

 

– Świąd jest częstą przyczyną wizyt u lekarza, jednak wiąże się nie tylko z chorobami skóry. Jakie są inne jego przyczyny?

– Świąd może być objawem całej plejady schorzeń, poczynając od skórnych po ogólnoustrojowe. Zwykle pacjent, który zgłasza się do lekarza z powodu uporczywego świądu, bez ewidentnych zmian skórnych, wymaga bardzo szerokiej diagnostyki. Częstą przyczyną świądu jest cukrzyca. U osób młodszych świąd związany z cukrzycą przeważnie jest ograniczony do określonej okolicy ciała, np. sromu, natomiast u osób starszych zwykle jest uogólniony.

Miałam kiedyś w Poradni Dermatologicznej miłą starszą panią, której poza uporczywym świądem nic nie dolegało. Proste badanie laboratoryjne poziomu cukru we krwi wykazało znaczne przekroczenie dopuszczalnej normy: po konsultacji z diabetologiem pacjentka otrzymała odpowiednie leki, zalecenie odpowiedniej diety. Po unormowaniu poziomu cukru we krwi świąd ustąpił. Inną z przyczyn metabolicznych świądu może być dna moczanowa. Często obserwujemy świąd o różnym stopniu nasilenia i różnej lokalizacji w przebiegu mocznicy, a także u chorych dializowanych. Choroby wątroby, zwłaszcza ostre stany zapalne lub przebiegające z zastojem żółci, również mogą być przyczyną świądu. Świąd występuje również w przebiegu zaburzeń gospodarki hormonalnej, np. w przebiegu nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Zdarza się, że świąd wywołują toksyny tasiemca, glisty czy też innych pasożytów. Świąd objawia się też w przebiegu chorób nowotworowych, np. raka gruczołu krokowego, raka jajnika, płuc czy też nowotworów w obrębie przewodu pokarmowego. Jest wówczas jedną ze składowych tzw. zespołu paraneoplastycznego, czyli objawów, które mogą sygnalizować powstawanie nowotworów narządów wewnętrznych na długo przedtem, zanim dadzą one o sobie znać. Przyczyną świądu mogą być również schorzenia neurologiczne – guzy mózgu i rdzenia kręgowego, a także niedokrwistość. Świąd wreszcie może pojawić się podczas zażywania niektórych leków – np. zawierających kodeinę albo morfinę.

Trzeba też wspomnieć o czynnikach psychogennych – istnieją bowiem tzw. urojenia pasożytnicze skóry i nie tylko pasożytnicze. Pacjenci z urojeniami często „wypracowują” sobie zmiany skórne, intensywnie drapiąc, a nawet próbując wydłubać za pomocą ostrych narzędzi domniemane pasożyty. Pacjenci tacy pojawiają się u dermatologów zwykle wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzeń mechanicznych naskórka połączonych na ogół z zakażeniami bakteryjnymi. – Proszę – mówią lekarzowi – oto „namacalne dowody” działalności pasożytów. Bywa też, że ulegamy „swędzącej psychozie”, gdy ktoś z bliskiego otoczenia zakaził się np. świerzbem.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

– Jakie bodźce wywołują swędzenie?

– Mogą być rozmaite, zarówno wewnątrzpochodne jak i zewnątrzpochodne. Do zewnątrzpochodnych zaliczamy m.in. działanie na skórę ciepła i zimna, czy też histaminopodobnych związków chemicznych, zawartych w gruczołach jadowych rozmaitych owadów lub w parzydełkach, np. pokrzywy. Do czynników wewnątrzpochodnych – gromadzące się w skórze kwasy żółciowe w przebiegu żółtaczki czy też kwas moczowy w przebiegu dny moczanowej lub metabolity „kaskady” kwasu arachidonowego, która uwalniana jest, gdy organizm mobilizuje siły obronne w przebiegu rozmaitych schorzeń.

 

– Czy uczucie swędzenia wiąże się z uszkodzeniem jakiejś części skóry? Czy są to podrażnione receptory czy też może uszkodzone komórki?

– W naszej skórze znajdują się wolne zakończenia włókien nerwowych odpowiedzialne za czucie bólu. Podrażnienie tych zakończeń przez różne czynniki, m.in. i te, o których wspomniałam, wywołuje wrażenie świądu o różnym stopniu nasilenia od miernego świądu poprzez pieczenie aż do bólu. Zależy to w dużej mierze od progu wrażliwości danej osoby na działanie bodźców. Warto wspomnieć, że stres czyni nas znacznie podatniejszymi na działanie czynników zarówno wewnątrzpochodnych, jak i zewnątrzpochodnych.

 

– Czy można mówić o jakiejś klasyfikacji świądu?

– Świąd ze względu na obszar ciała, którego dotyczy, możemy podzielić na świąd uogólniony, wieloogniskowy lub ograniczony (np. sromu, odbytu). Ze względu na jego przebieg – na napadowy lub stały. Najistotniejszym podziałem jest jednak podział na świąd ze zmianami morfologicznymi na skórze oraz świąd bez takich zmian. Chodzi tu głównie o zliszajowacenia oraz przebarwienia. Ponadto świąd może być fizjologiczny, tj. starczy albo w przebiegu ciąży; może też być patologiczny.

 

– Istnieje także pojęcie: mediatory świądu...

– Mediatory świądu to różne czynniki chemiczne, które podrażniają wolne zakończenia nerwowe na skórze. Należą do nich: histamina, serotonina, bradykinina, endorfiny i jeszcze wiele innych. Część z tych związków uwalnianych jest przez komórki należące do linii obronnej organizmu, np. histaminę uwalniają tzw. komórki tuczne.

 

– Jak zachować się wobec, naturalnego w gruncie rzeczy, odruchu drapania?

– Odruch drapania jest „siłą napędową” zdolną do popychania nawet w kierunku tak drastycznym, jak ścieranie do krwi skóry pumeksem. Drapiąc się, możemy spowodować przeczosy, czyli linijne ubytki naskórka – stanowią one wspaniałe wrota zakażenia dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Przeciwdziałając temu, stosuje się leki blokujące receptory histaminy; lekarze w takich przypadkach zalecają też papki zawierające substancje chłodzące, np. mentol. Jak wcześniej wspomniałam, stres i stany napięcia potęgują uczucie świądu, dlatego często wskazane jest stosowanie łagodnych środków wyciszających, np. herbatek ziołowych.

Dużym problemem są choroby przebiegające ze świądem u niemowląt, pomocne wówczas może być nakładanie skarpetek na rączki dziecka oraz bardzo krótkie obcinanie paznokci.

Reklama
Reklama

 

– Często zdarza się, że swędzą dawno zagojone blizny. Co może być tego powodem?

– Przerośnięte blizny, keloidy mogą sprawiać ból lub świąd albo pieczenie. Bliznowce są wynikiem nadprodukcji kolagenu, która jest stymulowana przez szereg różnych czynników wzrostowych. Prawdopodobnie w patomechanizmie powstawania keloidów pewną rolę odgrywają komórki tuczne, które uwalniają histaminę. Więcej takich komórek właśnie stwierdzono w otoczeniu włókien kolagenowych. Dlatego świąd występujący w bliznowcach leczymy lekami z grupy antyhistaminowych.

 

– Kiedy swędzenie powinno nas zaniepokoić? Z jakimi objawami należy udać się do lekarza?

– Każdy uporczywy świąd skóry powinien nas skłonić do wizyty u lekarza – najlepiej lekarza rodzinnego lub dermatologa.


HERBSECRET.PL poleca
Vilcacora 3000 - suplement diety

 

Yucca Plus - suplement diety

 

 

Dodaj komentarz
Lila
Na świerzba najlepszy jest ocet, tylko i wyłącznie on mi pomógł,oczyw iście smarowanie, nie picie.
Lila
Proszę na YouTube sprawdzić jaką poradę ma na zatkany nos Pan Zięba natur opata pozdrawiam
Roma z Krakowa
Pani Moniko, minęło dokładnie 7 lat od Pani wpisu o swędzeniu i xylometazolinie . Ja dopiero przed chwilą trafiłam na Pani świetny tekst. Mam identycznie te same problemy od wielu, wielu lat : zatykanie nosa + swędzenie tyłu głowy i karku.Pytania :- czy po tylu latach coś się u Pani zmieniło w tym zakresie ?- czy potwierdziła się korelacja używania xylometazoliny ze świądem ?Jestem bardzo, bardzo ciekawa, bo ja ciągle nie wiem skąd to swędzenie, eeech
Roma
Pani Moniko, minęło dokładnie 7 lat od Pani wpisu o swędzeniu i xylometazolinie . Ja dopiero przed chwilą trafiłam na Pani świetny tekst. Mam identycznie te same problemy od wielu, wielu lat : zatykanie nosa + swędzenie tyłu głowy i karku.Pytania :- czy po tylu latach coś się u Pani zmieniło w tym zakresie ?- czy potwierdziła się korelacja używania xylometazoliny ze świądem ?Jestem bardzo, bardzo ciekawa, bo ja ciągle nie wiem skąd to swędzenie, eeech
anita
ja słyszałam o olejku z drzewa herbacianego na świąd, ale ten przy atopowym zapaleniu skory, nie wiem czy to działa w przypadku świerzbu. u nas jak synek zaraził się świerzbem wyleczyliśmy to ale preparatem przepisanym przez lekarza
gaja
a jakies olejki, ocet, itp? slyszeliscie cos o tym?
ilona
na swiad to najlepsze sa leki na alergie, ewentualnie mozna pic wapno zeby zmniejszyc ten odczyn alergiczny.
gaja
mojego syna bardzo swedziala skora no i okazalo sie ze w przedszkolu epidemia swierzba... teraz wszyscy sie leczymy. a znacie moze sposoby zeby ten swiad chociaz nie dokuczal?
Katarzyna
Sylimarol to na wątrobę :)
Anna
Miałam podobny problem okazało się że był on na tle nerwowym po lekach problem zniknął ( brałem Rudotel)
anowi
sprawdź czy to nie jest świerzb
rewa
może leki przeciwalergicz ne, albo wapno? a jak ta wysypka wygląda, bo ja leczyłam się 2 miesiace temu ze świerzbu i zaczynało sie podobnie...
bonek
mnie od 1,5 tyg swędzi skóra. mam wysypkę. ide do lekarza w przyszlym tyg ale co radzicie wziąc przed? bo inaczej się zadrapie ...
kaska
Świerzb. Teraz akurat walczę z tym u córki
hmm
Swierzb na 100 %
Pikumpella
Sporządzenie krople do nosavna bazie soli morskiej ( do szklaneczki wlej cieplawa wodę dosyp soli by roztwór był lekko slony ) wlej roztwor do zakraplacza po xylometazolinie i naprzemiennie stosuj z pedzlowaniem nosa jogurtem (ja z powodzeniem stosuje jogurt naturalny Danona).stosujac powyzsze wyleczylam nos ktory ropial od xylometazoliny. Teraz oddycham normalnie. Pozdrawiam.
zdzisław
prześlij mi tę recepture
Milka
Tradzik rozowaty
ww22
Na początek polecam sprawdzić czy dokładne ogolenie maszynką całego ciała pomaga, u mnie też występowało okropne swędzenie nóg gdy były porośnięte włosami. Pomaga też kremowanie, tabletki antyhistaminowe (te same co na alergie) oraz wszystkie otępiacze na receptę, np. Atarax. Oczywiście to tylko tłumienie objawów, żeby wyeliminować przyczynę trzeba zrobić rajd po lekarzach i laboratoriach..
ola1
sprobuj pic lyzeczke sody oczyszczonej zmieszaj z pol szklanka wody przegotowanej przez 4 tygodni twoj organizm jest zakwaszony i prawdopodobnie masz robaki niech ci lekarz cos przepisze
Tomek
Mnie skora swedzi od 16 roku zycia a zaczelo sie od nocnych potow.po nocy zaczely mnie swedzic lydki po jakichs 2 dniach cale cialo.niedosc ze mnie swedzi to i ludzie sie drapia gdzie przebywam bo skora wydziela pyl swedzacy.mam 34 lata i czasem niechce mi sie juz zyc.bylem u wielu lekarzy i nikt mi nie pomogl.Modle sie abym juz odszedl bo mam dosc tak zyc.
lady
Swędzenie, głownie ramion i przedramion, jest objawem jakiejś choroby. U mnie lekarz stwierdził stary, dawny, od lat niedoleczony stan zapalny zatok, mimo, że nie miałam żadnych objawów choroby zatok.Zalecił płukanie nosa, zakrapiając codziennie wodę z solą i sodą oczyszczoną, 1/2 łyżeczki sody, 1/3 łyżeczki soli, pół szklanki letniej wody. Tym roztworem przepłukiwać zatoki, zakrapiając płyn do nosa. Pomogło na długie lata.
Szukający44
Myśleliście o czymś takim jak nużeniec, ja gdy jestem przemęczony to mam uczucie takiego swędzenia w różnych częściach ciała
KAZ
JAK SIE NIE MYC KIEDY JA PRACUJE W FABRYCE MAKI !!!
antoni
Ja wieze osobiscie Ci co piszesz nie biore zadnych lekow od konowala gdyz oni lecza nas w odwrotnym kierunku zebysmy bardziej chorowali i czesciej przynosili im pieniadze kiedy w koncu oni zaczna sie dlawic i krzywda ludzka zaczninie im wylazic bokiem
Janek 9042015
Mi swedzialy tylko nogi od palcow do kolan od momentu kiedy uzywam do smarowania kitu pszczelego masci z zyworodki zaloesem pomoglo mi nie wiem co Wyciskam soki z warzyw i owocow dodaje 1 lisc z zyworodki i kawlek aloesa Pomoglo mi nie wiem tylko co
Vesia
SULFARINOL jak już :-).
nick
Witam znajomy dermatolog polecił mi na swędzenie atopowe zupełnie nic żadnych detergentów, kremów, toników, balsamów sporadycznie woda do mycia i nic więcej. Jak najmniej mycia skóra sama musi się nawilżyć i sama się obroni przecierpieć kilka dni i będzie pozytywny efekt pozdrawiam.
nick
Witam zamiast kropli proszę spróbować olej parafinowy może pomóc tani i skuteczny pozdrawiam.
wenerolog
przemyj chlorem z dodatkiem cif-u a pozbędziesz się syfu. Ale najgorsze, że na głupotę nic ci nikt nie doradzi i z tym będziesz musiał żyć do końca. Ewentualnie możesz próbować walić łbem w chodnik jak cie zaczną swędzić znowu jaja. powodzenia
Karoka
Często noszenie nieodpowiednich ubrań jest przyczyną swędzenia skóry. Dlatego Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą – koszulek ekologicznych. Warto wiedzieć, że nasze koszulki są wyjątkowe i unikalne. W procesie ich tworzenia nie używane są żadne niesprawdzone i szkodliwe barwniki czy chemiczne substancje. Dzięki temu, nadają się idealnie dla osób o wrażliwej skórze skłonnej do alergii i podrażnień, dla dzieci a także osób dbających o środowisko. Nasza firma ma oznaczenia Fair Trade. Poza tym, kto raz zasmakuje w jakości The Mountain, nie wróci do zwykłych spierających się podczas pierwszego prania i rozciągających się koszulek. Nasze koszulki mają gwarancję zachowania wzoru nawet po dużej ilości prań.Bądź eko na Święta! Podaruj bliskim prezenty najlepszej jakości.Zajrzyj na naszą stronę i wybierz cos dla siebie: http://www.karoka.pl/ :)
Robert
Świąd zawsze powodowany jest przez jakąś chorobę skóry albo alergię np azs. Jeśli chcemy pozbyć się świądu musimy pozbyć się jego przyczyny. Skutecznie można to zrobić stosując krem zawierający Ektoinę. Dzięki środkom z Ektoiną możesz skutecznie wyleczyć skórę i pokonać świąd.
TERESA
TO BZDURA SWEDZENIE SKORY WIAZE SIE Z CZYMS ZLYM W ORGANIZMIE ZDROWA SKORA I ZDROWY ORGANIZM NIE DAJE OZNAK ATAKOW SWIADU
TERESA
mnie skora swędzi od dwóch lat LWKARZE STWIERZILI CZERWIENICE KRWI MAM ATAKI CZESTO CO 2 CO 4 DNI ZROB SOBIE BADANIE BARDZO SZCZEGOLOWE KRWI NICZYM NIE SMARUJE I DO TEJ PORY NIE BRALAM ZADNYCH LEKOW ALE JUZ NIE WYTRZYMUJE I MUSZE POJSC DO SWOJEGO HEMATOLOGA PO LEK LAGODZACY SWEDZENIE POZDRAWIAM
olo
Czyma was wszystkich i nie wierzę czy nie rozumiecie że świąd to tylko i wyłącznie pasożyty!
EWA
Nie SYLIMAROL tylko SULFARONOL
ink
Bo w nocy pasożyty się rozmnażają .Odrobacz się .Psy się odrobacza a ludzi nie.
EWA
Kobieto twoje objawy to klasyczne zarobaczenie , lamblie , glisty ,nicienie.Zażyj vermox , albo zentel zmien dietę na to czego nie lubią robaki ,Idz na biorezonas.
Adam
JA MAM TO SAMO I CO POMOGLO COŚ CI JAK TAK TO ODPISZ NA GG 1250136
andrzej
ja mam to samo smaruję się biorę tabletki jak wypiję alkohol mam spokój a póżniej znowu swędzi
Kazimierz
ja zazywam krople xsytomatezolin ponat 30 lat jak mam sie pozbyc tego przyzwyczajenia . KAZIMIERZ
ela
od ponad 10 lat zmagam sie ze swiadem skory napadowym iwedrujacym ,glownie w nocy ,lekarze twierdza ze to wahania nastroju,,neuro log zlecil mi lek lerivon,swedzi troszke rzadziej pozdrawiam ela
AGATA
widocznie myjesz swoje genitalia niezbyt dokladnie, sproboj je moze przemyc octem?
janek
a mnie moje jaja swedza niewiem czemu myje je dwa razy dziennie a one dalej swoje
inka
Od paru lat BO OD 8 CIERPIE NA UPORCZYWE SWEDZENIE CALEGO CIALA.PRZEZ PIERWSZE 4 LATA POMAGAL MI ZYRTEX,ALE WDOCZNIE MOJ ORGANIZM SIĘ PRZYZWYCZAIL I PRZESTAŁ DZIALAC. ALERGOLOG PRZEPISAL MI RUPAFIN ORAZ DOXEPIN TEVA. NARAZIE MI TO POMAGA ALE BIORE DUZE DAWKIIMOJE SAMOPOCZUCIE NIE JEST DOBRE,JESTEM JAKAS ROZCZESIONA ,RECE MI DRZA.CZY JESTEM SKAZANA PRZEZ CALE ZYCIE STOSOWAC TAKIE LEKI,PRZECIEZ MOZE MI WYSIASC ZOBADEK,WATROBA . NADMIENIAM ,ZE TO SWEDZENIE POJAWILO SIE PO OPERACJI BIODER MAM DWIE ENDOPROTEZY. NIE MAM ZADNYCH ZMIAN NA SKORZE. BARDZO PROSZE O PORADE,GDZIE MAM SIĘ UDAĆ O POMOC. BYLAM JUZ PRAWIE U KAZDEGO LEKARZA O SPEC.KARDIOLOK.NEUROLOG,ALERGO LOG.DERMATOLOG,PSYC HOLOG.BADANO MNIE POD KAZDYM KONTEM I NIC. CO ROBIC JAK TAK DALEJ ZYC.POZDRAWIAM INKA
37665312 jaco pisać gg
bardzo mnie swędzi skóra nwm co robic juz nie wyrabiam co powinienem zrobic pisac na gg 37665312 prosze o kontakt
bożena
Mam podobny problem ze swędzeniem na przedramieniu,o d kilku lat chodzę do dermatologa leżałam na oddziale dermatologiczny m i nic mi nie stwierdzono.Czytając te wypowiedzi obawiam się może to być to najgorsze,mam mieć robionyrezonans może to są sprawy neurologiczne,o czekuję na badania wtedy będzie wiadomo. bożena
WaWa
Kropeczko ! Ciekawa jestem czy nadal masz dolegliwości świadu, Twój opis jest podobny do moich objawów, ten straszliwy świąd mam na dekoldzie, szyi oraz na bocznych częściach twarzy od skroni do podbródka . Czasami wydaje mi się ze zwariuje. Ani dermatolodzy ani alergolodzy mi nie pomogli. Podskórne wypryski, które masakrycznie swedza nie ustąpiły po sterydach i innych lekach. Pomogło trochę telfexo 180, ale gdy przestałam go brać, świąd z wypryskami powrócił. Nie wiem ile masz lat, bo ja jestem już wiekowa i nikt z moich bliskich mnie rozumie bowiem zaczęłam chorować dwa lata temu. Odstawiłam i zmieniłam leki i nic to nie dało. Nie wiadomo co to za świństwo. Daj znać czy masz poprawę , pozdrawiam.
małgorzata
Zamiast kropli polecam sinupret..uzależnienie przejdzie nawet nie zauwazysz kiedy.
sowa
witam! od jakiegoś czasu napadowo swędi mi łędwiowy ottinek kręgosłupa i obok nie wiem z czym to powjązać .ktoś coś podpowie ???
Maria
Witam. Upłynęło już sporo czasu, ale dopiero dzisiaj przeczytałam Pani informację o przyczynach swędzenia skóry. Ja te mam taki problem i boje się, że to może być objaw nowotworu. Proszę napisać jak część ciała Panią swędziała?M.MAdres m4ria@onet.eu
anle
kiedeyś też mnie swędziała skóra od kolana w dół. Odkąd zrezygnowałam z mleka problem minął. Mleko jest wszędzie. Nawet mrożone warzywa mogą w sobie zawierać mleko. PROPONUJĘ SPRÓBOWAĆ. Napewno nie zaszkodzi
dziejek1942
Mnie swędzą dosyć często nogi: OD KOLANA W DÓŁ. Jest to tak uciążliwe, że hamuję się, żeby nie porobić sobie ran. Chociaż i tak mam strupy na nogach. Chcę dodać, że leczę się na raka i biorę chemioterapię. Moze to jest przyczyna. Kiedyś tego nie miałem...
asia
moze powinnas isc do psychiatry on ci napewno pomoze, ja tak mialam po dwoch ciazach od lekarza do lekarza porobili mi wszystkie badania i nic, na koniec kazy z nich skwitowal ze to depresja. mieszkam w niemczech i oni tu kazda przypadlosc zganiaja na stres,ale jak juz zadne leki,masci,ster ydy nie pomogly to poszlam po psychotropy i jak reka odjol a tak sie meczylam pare ladnych lat dzien w dzien
chemik
Tylu nieszczęśliwców i ja między Wami. Mam od paru lat świąd tuż nad dłoniami. Po smarowaniu robioną w aptece maścią ustępuje na parę godzin. Muszę parokrotnie powtarzać tą czynność. Przeczytałem powyższy artykuł i zdziwiony podanymi powodami świądu, zamiast do swojego dermatologa wybiorę się do lekarza rodzinnego, celem ustalenia ( wyeliminowania) objawów chorobowych.
kropka
Mnie swedzi caly czas. Z reguly bez zadnych innych objawow. Czasem zrobi mi sie jakas zmiana na skorze- mala plaska z luszczacym wierzchem, ale to akurat nie swedzi. Mialqm biopsje tkiej zmiany,ale nic nie wyszlo. Badania watroby, hormmon tarczycy w normie,usg nerek ok, jedynie mam nawracajace zapalenia pecherza.kiedys bralam telfast180, teraz deslodyne, mniej pomaga,ale jest bezpieczniejsze dla organizmu. Dzis w nocy bardzo swedzialy mnie pachwiny i wewn strona ud. Czesto robia mi sie krosty, taka pokrzywka swedzaca, na dekoldzie i zuchwie,ale to chyba jak cos zjem uczulajacego. Rano mam wrazliwa skore na szyi, swedzi. Wszystko mnie swedzi, oszaleje. Lekarze nie wiedza co mi jest.
Waldek
Mnie kilkakrotnie paskudnie swędział podbródek.Zawsze szukalem przyczyny w tym jakie zmiany miałem uprzednio w spożywanych posiłkach, Eliminowałem ich spożywanie i zażywałem wapno i magnez. Po kilku dniach swędzenie ustawało...
jusi
to swierzb!
iwon
od roku swędzi mnie nos ,pojawiają się małe czerwonawe plamki.swędzenie jest napadowe.Pod skórą zauważyłam wypukłości ,jak by drobne grudki.Morze ktoś ma podobny problem.
swędzi.. swędzi.. bardzo swędzi ;
Ktoś tutaj pisał, że takie swędzenie to świerzb , tak ?Też mi się tak wydaję , aczkolwiek nie mam pojęcia skąd to się wzięło, no ale w dzisiejszych czasach nic nie wiadomo.., więc mniejsza o to.. chodzę do dermatologa, już byłam u 3 - żaden nie stwierdził świerzbu, tylko, że nie wie co to... więc żaden jeszcze mi nie pomógł, bo ciągle to samo, ciągle się drapie mimo , że cały czas inwestuje w nowe leki :sad: tabletki na alergie nie pomagają , bo jestem alergikiem i cały czas je biorę regularnie;-)od października się z tym męczę, na początku podobno miałam "atopowe zapalenie skóry" - to choroba na całe życie i że się znowu ujawniła , no ale coś mi się nie wydaję, że to jest to, skoro cały czas swędzi.. PRZYPOMINAM SOBIE TYLKO, ŻE DOSTAŁAM OD ALERGOLOGA "AWAMYS" TO JEST STERYD JAKIŚ, KTÓRY SIĘ UŻYWA DO NOSA, CZY TO MOŻE OD TEGO? Bo ja już nie wiem, wiem tylko, że ciągle swędzi i mój chłopak tez się drapie.. , może macie coś co Wam pomogło? Coś sprawdzonego ? Coś co pomoże w 100% ? Błagam o pomoc , bo już rady nie daje z tym gó.wnem ;(
andb
ja kiedyś miałem objawy swędzenia całego ciała, zwłaszcza gdy byłem w ciepłym pomieszczeniu, takie kłucie na całym ciele. Różni lekarze mnie leczyli, wydałem kupę kasy na jakieś cudowne leki. Aż w końcu jeden lekarz za parę złotych zapisał mi cinarizinum (chyba można kupić bez recepty). Po tygodniu swędzeniu ustało na kilka lat. Teraz znów się pojawiło więc muszę wybrać się do apteki.
Marlena
Od miesiaca wszystko mnie swedzi ogolnie cale cialo czasama to mozna sie wscieknac ,to swiezb!!!Sama niewiem od czego to moglam dostac jesli ktos ma podobnie to piszcie!Pozdraw iam serdecznie wszystkich Swedzacych;-D
drapacz
tez bardzo mnie swedzi skora,ale na lydce po peknieciu malego zylaka i duzego krwotoku po jakims czasie zrobil sie duzy czerwony wykwit na lydce,brzydko wyglada i swedzi juz nie wiem co robic co to moze byc,moze ktos mial cos podobnego i co pomoglo
kropka
zapytaj w aptece o zamiennik tabletek telfast. ja mam dawke 180, ale takie tylko na recepte. bez recepty sa tabletki w dawce 120, w aptece beda wiedziec jak sie nazywaja
viola
Witam. Od trzech dni okropnie swędzi mnie skóra. Najbardziej na stopach i dłoniach. Najgorzej jest w nocy, bo swędzenie na stopach zamienia się w koszmarny, kłójący ból. Dodam, że na skórze nie ma żadnych zmian poza opuchnięciami dłoni i palców. a 3 tygodnie temu dopadł mnie bardzo silny ból wszystkich, nawet najmniejszych stawów. Swędzenie jest nie do wytrzymania i nasila się z każdymm dniem. dzisiaj rano lekarz wysłał mnie na badania krwi, no ale na wyniki trzeba poczekać do przyszłego tygodnia. czy da się ukoić swędzenie?? pozdrawiam
asaa
Świerzb!!!jak swrfzi ciebie i chlopaka:sad:
ada
Witam serdecznie, mam pewien swedzacy problem od jakiegos miesiaca mnie i mojego chlopaka wszystko swedzi czasami idzie oszalec, pilismy juz wapno zazywalismy tabletki na uczulenie od srodkow chemicznych i dalej nic, czy jest mozliwosc ze zrobilo nam sid to od kota ktorego znalazlam 1,5 miesiaca temu? Bylam z nim u weterynarza ale podobmo nie mial zadnych pechel itp. Nawet go kapalam i dalej nic.
sylwia
:-)mnie tez czesto swedzi ale skóra reki do łokcia..dziwne..moze to swiąd starczy? lub cukrzyca? nie wiem...
swedzenie
Witam, przede wszystkim trzeba znaleźć dobrego lekarza. A z tym niestety trudno. Ja też przeszłam leczenie (???) zaleczanie - sterydami w óżnych postaciach. Ostatnio ponownie, bardzo silna dawka, bo doszło do zapalanie poprzez rozdrapywanie :sad: I co, minęło kilka dni i nagle wyszła mi wysypka, na dodatek czerwona , jestem cała napuchnięta... skóra jest dziwna i brzydka :sad: Poszłam do lekarza i kazała mi się smarować, czym ? sterydami . I cała filozofia "leczenia".Pozdrawiam,ps. a co myślicie o odtruwaniu organizmu, może uda się pozbyć tego świństwa, skoro samo przyszło ?
Magda
Zmień dermatologa!
mona
Swędzi mnie od kilku lat. Jest to świąd napadowy. Głównie łydki. Nie mam zaczerwienionyc h miejsc ani wysypki. Długo miałam z tym spokój, ale zaczęło się znowu. Przez 2 tygodnie miałam zaledwie 3 napady, ale za to tak silne, że łzy same cisnęły się do oczu. Wszystkie zaczynały się bardzo wczesnym rankiem. Już nie wiem jak temu przeciwdziałać. Nie pomagają balsamy, kremy, oliwki, zimny prysznic... Czasem mam wrażenie, że to na tle nerwowym... Kiedyś myślałam, że to od solarium, ale nie byłam w nim od ponad 2 m-cy. Gdzie szukać pomocy. Dermatolog zaproponowała zyrtec w tabletkach i podczas świądu jakąś piankę..., ale to przecież nie rozwiązuje problemu.Gdzie tkwi przyczyna??? Pomóżcie!
Lila
LUDZIE! krople XSYLOMETAZOLIN ,to zabójstwo uzależniające i niszczące śluzówkę nosa,również krople sterydowe,które zniszczyły mi głos(nieźle kiedyś śpiewałam).Jeździłam po Polsce do specjalistów alergologów i nikt nie pomógł(ok 10 lat).Pomogła mi "zwyczajna" bez tytułów dermatolog-zatoki(antybiot yk) krople SYLIMAROL (z dodatkiem antybiotyku ) na zrobienie -takie stare krople ,białe ,gęste;przez 2 tygodnie się męczyłam (nie mogłam spać,bo nie miałam czym oddychać)ale po tej kuracji mogę żyć bez kropli !!!! minęło już ponad 15 lat i żyję we względnym komforcie-nie mam kropli w każdej torebce;-) ,jak jest katar ,to staram się o krople jak najmniej inwazyjne(a najlepiej sól morską).Czasami najprostsze metody -najskuteczniejs ze:-*:-*
Lila
Witam wszystkich" swędzących się".Ja dzisiaj odkryłam przyczyne swojego swędzenia się od okoł 2 tygodni-to lek nasenny STILNOX ;TAK sobie przynajmniej ja kojarzę z czasem brania i świądu oraz z informacją na ulotce o ewentualnych skutkach ubocznych;za kilka dni skończy się leczenie ,więc to przykre swędzenie też(taką mam nadzieję).Współczuję wszystkim ,którzy nie mają zdiagnozowanego świądu .Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia bez tego cholernego drapania się!:-*
Mirek
Zauwazylem, ze swedzi (wlasciwie tylko wtedy to mam) jak sie ma zmienic pogoda. Niestety nie musza to byc wcale jakies drastyczne zmiany. Wystarczy niewielkie ochlodzenie lub ocieplenie ...
kiki
Witam, tez mam ten problem. Bywaja dni kiedy swedzi mnie raz noga, raz reka, glowa, plecy. Swedzenie doslownie po mnie chodzi. Sa dni kiedy mam spokoj. Zastanawiam sie czy nie jest to na tle nerwowym, bo czym bardziej o tym mysle tym czesciej mnie swedzi. Jedna uwaga - wyczytalam gdzies, ze przy takim swedzeniu mozna miec podwyzszona temperature. Czy cos takiego zauwazyliscie u siebie?
plamy swędzenie
Witam drapiących się :-)Wiem co to znaczy, niestety:sad: Tez mam świąd, rany i czasami dość wszystkiego. Skóra wygląda fatalnie . Pojawiają się plamy, jakieś grudki, które swędzą, rozdrapuję, robią się rany, które nie chcą się goić. Jak się zagoją, no to na nowo się zaczyna.Skóra jest już tak delikatna, po leczniu sterydami i innymi maściami i lekami,że teraz jak swędzi, drapię, to od razu rozrywam skórę - zdziera się naskórek i robi się żywa rana :sad:Pozdrawiam .
nie imienna
Witam wszystkich mi się zaczęło od końcówki lutego swędzenie skóry. Nad ranem mnie swędziało i pod wieczór i w nocy tez nie mogłam spać byłam u dermatologa i alergologa i tez nie wiedzieli co mi jest morze od Sierodków chemicznych uczulenie i też mam na dłoniach rekach nogach stopach plecach brzuchu i to może być świerzb pasożyty skóry. strupy mi się robiły od tego drapania i mam trochę blizn na pośladkach mi się robią i nie chcą zagoić leki od alergologa i dermatologa nie działają ale zaczęłam w internecie wszystkiego szukać i czytać na temat wysypek i wirusowego zapalenia skóry i podali lek który może pomóc jak go wypróbuje to wam podam nazwę morze i wam pomoże. Bo to oszaleć można od tego swędzenia i drapania się pozdrawiam
beti
a mnie czesto napada taki swiad w nocy i wtedy jak juz sobie nie radze to biore persen i pomaga
drapik
niestety w moim przypadku to smutna diagnoza okazalo sie ze w taki sposób daje osbie znac chłoniak nowotwor złosliwy,dodam ze chodziłam do dermatologa ale on twierzdzil ze to zwykla suchosc skory i przepisywal tabletki i mascie,a wystarczylo zrobic podstawowe badania krwi podwyzszone ob.ALE CO NAS NIE ZABIJE TO NAS WZMOCNI,POKONAM GO.
kaszka @@@@@
Moje swedzenie zaczelo sie juz dobre kilka lat temu ..najpier kiedy bralam prysznic zawsze kremowalam sie jak szalona ..teraz niestety pojawia sie nawet bez prysznica ..myslalam ,ze moze to woda z chlorem ,a moze solarium na ,ktore chodze juz kilkanascie lat ..nawet w zimie przerwalam opalanie i swad zaginol ..ale na nowo sie pojawil wczoraj mialam taki atak ,ze myslalam o zrobieniu sobie czegos nastepny byl tej nocy o 3 zero spania i ostatni nad ranem ..nie wiem czy ktos z Was usiadl kiedys na szklanej wacie ..i doswiadczyl swadu z tym zwiazanego ..tak wlasnie czuje jak cale moje cialo zaczyna swedziec co chwile inne miejsce do tego stopnia ,ze kiedy staram sie nie drapac i o tym nie myslec atakauje mi uklad nrwowy w postaci drgania konczyn ..COS STRASZNEGO !!!!!!!!!! :sad::cry:
wojus
Pozdrawiam panią Magdę
Magda
rada jest prosta i jedyna - idź do dermatologa.
wojus
cała skóra mnie swędzi wezmę zyrtek i mam od 6 do 7 dni z głowy i tak w kółko pomóżcie proszę
gosia
mnie tez swedzi nogi plecy rece czy to moze byc od wrzodow na dwunastnicy najbardziej nasila sie swedzenie wieczorem
Magda
Sądzę, że powodem jest alergia, zgłoś się do alergologa, może coś da odczulanie!
drapik
ja taeż mam tem sam problem śwedzi mnie mnie cale cialo rece za chwile nogi potem plecy i tak wkolo.biore flonidan,smaruj e cialo maścią elosen i nic.myslicie zemoże to mbyć alergia na psa,bo jak ustane stopami na siersc to zachwile potwornie zaczna mmnia swedzic
Hawa
Od około dwóch lat ciągle mam poranione ręce,wygląda to jak po sianokosach.W pierwszej fazie jest straszne swędzenie następnie czerwona duża plama a za kilka dni strup który schodzi po tygodniu i tak na okrągło raz na lewej albo na prawej rączce.Lekarze nie mają pojęcia po czym to może być.Może ktoś miał takie same obiawy.
Mateusz
Ja też od dłuższego czasu mam okropne swędzenia całego ciała ,to jest okropnie wkurzające
Krystyna
Krople do nosa xylometazolin oraz wszelkie inne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Ja również uzależniłam się kiedyś od tych kropli. Raz w życiu wzięłam kropli do nosa i później brałam je tak około 10-ciu lat. Poszłam w końcu do laryngologa i skierował mnie na zabieg. Praktycznie to bez kropli nie mogłam normalnie funkcjonować. Po zabiegu całkiem inne życie. Teraz wszystkim odradzam branie kropli do nosa. Dziwię się tylko, że tak łatwo można je kupić i to bez recepty.
doświadczona mama
trochę rozumiem twój problem, czuję,że z laryngologiem miałaś do czynienia, moja córka przez rok walczyła z odstawieniem kropli, ja nawet wylewałam pół butelki i wlewałam sól fizjolog. roztwór był wtedy mniej szkodliwy, a ona się nie zorientowała, na początek proponuję ci kupować krople oksalin dawka dziecięca 0,025% i jeszcze rozcieńczać solą fizjologiczną możesz też kilka dni brać leki obkurczające śluzówki typu sudafed z pseudoefedryną czy jakieś antyalergiczne typu clarityna zirtec clemastin, inna możliwość to zamiast kropli dozować do nosa buderhin na sterydach jest na receptę pozwalana w danej chwili odblokowywać też nos, między czasie zakrapiać solą buderhin działa przeciwzapalnie bez przerwy można go stosować ok. miesiąca potem przerwa. Jednak moja córka się tak zawzięła,że któregoś dnia powiedziała żebym już nie kupowała kropli, bo sama sól jej wystarcza, po prostu się zawzięła, bo zaczęłam jej tłumaczyć jakie konsekwencje może przynię stosowanie kropli a najgorszy jest ksylometazolin, spróbuj, na marginesie mój sąsiad musi raz w roku iść na zabieg, aby mógł oddychać bo krople mu już nie pomagają, sprawdż też czy nie masz do czynienie z chemikaliami, a żeby cię pocieszyć to powiem, że od tygodnia mnie wszystko swędzi. :-)
Monika
Może komuś pomogę, bo ostatnio bardzo uważnie sprawdzałam kiedy się to dzieje i czym było poprzedzone. Moje swędzenie to takie wędrujące, zwariowane: jak się podrapię w jednym miejscu to zaraz mnie swędzi w następnym (noga, ręka, plecy, głowa, nawet twarz) Wyeliminowałam przyczynę ostrego jedzenia - swędziało nawet gdy nie jadłam długi czas, wyeliminowałam chemię kosmetyczną, tylko oliwa z oliwek do ciała i zmywania makijażu również. Odstawiłam wszystkie witaminy i wynalazki typu reishi czy ganoderma. Dalej swędzi. Jednej rzeczy nie mogę wyeliminować i tutaj zauważam duże prawdopodobieńs two: krople do nosa z ksylometazoline m. Używam ich od lat, bo jestem od nich uzależniona. Dlaczego najbardziej swędzi wieczorem? Bo wieczorem najczęściej zatyka mi się nos... i to by się zgadzało:-) Dzisiaj rano zakropliłam zanim wyszłam z łóżka... i co? Właśnie się drapię!!! :-) Eureka? Może ktoś ma podobnie, zwróćcie uwagę na leki jakie bierzecie, które podrażniają system nerwowy, bo takie swędzenie to oczywiście podłoże psychosomatyczn e, lecz to nie stres a coś to nerwy podrażnia. Tylko jak ja mam teraz zrezygnować z tych kropli?? Prędzej chyba zaakceptuję to swędzenie ;-) Pozdrawiam Was serdecznie i mam nadzieję, że pomogłam komuś....