Obejmują okolice stępu.

Koślawość stępu: kości piętowe odchylają się na zewnątrz, a kostki i przyśrodkowa wewnętrzna część stępu wychyla się powyżej pięty do strony wewnętrznej. Łydki i pięty oglądane od tyłu tworzą literę X. Wada sprowadza się do nieosiowego ustawienia kości stępu w stosunku do osi długiej łydki.

Nasilenie wady bywa różne. Dziecko chodzi na wewnętrznej krawędzi stopy, co często wiąże się z płaskostopiem.

 

 

Czasem jednak stęp jest koślawy, a nie ma płaskostopia. Płaskostopie, mylone często z koślawością stępu, polega na utracie sklepienia podłużnego, zaniku podłużnego łuku stopy. Obie wady najczęściej ściśle się ze sobą wiążą, ale czasem występują niezależnie.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Defekt zaburza motorykę i statykę stopy, zakłóca jej funkcję amortyzacyjną, co w przyszłości prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

 

Wady wrodzone stopy Najpopularniejszą wadą jest stopa końsko-szpotawa, powstająca jeszcze w życiu płodowym. Stopa ustawiona jest w zgięciu palcami ku dołowi i jednocześnie podeszwą zwraca się do strony wewnętrznej. Różne są stopnie przykurczu i różne metody leczenia. Odwrotnością tej wady jest stopa wrodzona koślawo-płaska, bardzo rzadko występująca, ale ciężka i wymagająca leczenia operacyjnego.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

 

 

Dodaj komentarz