ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Obejmują okolice stępu.

Koślawość stępu: kości piętowe odchylają się na zewnątrz, a kostki i przyśrodkowa wewnętrzna część stępu wychyla się powyżej pięty do strony wewnętrznej. Łydki i pięty oglądane od tyłu tworzą literę X. Wada sprowadza się do nieosiowego ustawienia kości stępu w stosunku do osi długiej łydki.

Nasilenie wady bywa różne. Dziecko chodzi na wewnętrznej krawędzi stopy, co często wiąże się z płaskostopiem.

 

 

Czasem jednak stęp jest koślawy, a nie ma płaskostopia. Płaskostopie, mylone często z koślawością stępu, polega na utracie sklepienia podłużnego, zaniku podłużnego łuku stopy. Obie wady najczęściej ściśle się ze sobą wiążą, ale czasem występują niezależnie.

Reklama

 

Defekt zaburza motorykę i statykę stopy, zakłóca jej funkcję amortyzacyjną, co w przyszłości prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

 

Wady wrodzone stopy Najpopularniejszą wadą jest stopa końsko-szpotawa, powstająca jeszcze w życiu płodowym. Stopa ustawiona jest w zgięciu palcami ku dołowi i jednocześnie podeszwą zwraca się do strony wewnętrznej. Różne są stopnie przykurczu i różne metody leczenia. Odwrotnością tej wady jest stopa wrodzona koślawo-płaska, bardzo rzadko występująca, ale ciężka i wymagająca leczenia operacyjnego.