Przez wiele lat w Polsce zdrowie psychiczne obywateli było przedmiotem wielu nadużyć ze strony organów władzy, a umieszczanie „elementów wrogich ustrojowi” w szpitalach psychiatrycznych stanowiło częstą praktykę. Dopiero regulacja tej kwestii w Ustawie z dnia 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego wprowadziła sądową kontrolę przymusowej hospitalizacji osób z zaburzeniami psychicznymi i zapewniła osobom chorym psychicznie wpływ na leczenie.

 

Zgodnie z przywołaną ustawą, osobę z zaburzeniami psychicznymi (a więc chorą psychicznie, upośledzoną umysłowo lub z innymi zaburzeniami czynności psychicznych) można przyjąć do szpitala psychiatrycznego (także na oddział psychiatryczny w szpitalu ogólnym, do sanatorium dla osób z zaburzeniami psychicznymi lub innej placówki sprawującej całodobową opiekę psychiatryczną lub odwykową) po osobistym jej zbadaniu przez wyznaczonego lekarza i uzyskaniu jej pisemnej zgody. W przypadku, gdy zachodzą poważne wątpliwości co do zdolności wyrażenia takiej zgody, robi się o tym wzmiankę w dokumentacji medycznej, którą następnie sprawdza sędzia wizytujący szpital. Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej całkowicie odbywa się na takich samych zasadach, jak do szpitala ogólnego.

Z przyczyn oczywistych nie każdy pacjent zgodzi się na umieszczenie go w szpitalu psychiatrycznym, ale też nie każdego można umieścić tam przymusowo. Zgodnie z cytowaną na wstępie ustawą, przyjęcie do szpitala psychiatrycznego osoby z zaburzeniami psychicznymi bez uzyskania jej zgody może nastąpić jedynie w czterech sytuacjach.

Pierwsza z nich dotyczy osoby ze stwierdzoną chorobą psychiczną, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża ona bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Druga dotyczy osoby, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu zaburzeń psychicznych zagraża ona bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, a zachodzą wątpliwości, czy jest ona chora psychicznie. Pobyt w szpitalu ma na celu wyjaśnienie powstałych wątpliwości i nie może trwać dłużej niż 10 dni. W obu przypadkach decyzję o przymusowej hospitalizacji podejmuje lekarz psychiatra po uprzednim zbadaniu pacjenta i konsultacji z innym psychiatrą lub psychologiem. Lekarz powinien wyjaśnić choremu przyczyny przyjęcia do szpitala bez jego zgody i poinformować o jego prawach. W ciągu 72 godzin od przyjęcia pacjenta szpital musi powiadomić o tym fakcie właściwy sąd opiekuńczy. Sąd przeprowadza stosowne postępowanie i wydaje postanowienie co do dalszego pobytu pacjenta w szpitalu. Jeżeli stanowisko sądu jest negatywne, szpital ma obowiązek wypisać chorego niezwłocznie po doręczeniu postanowienia.

Trzeci wyjątek dotyczy osoby chorej psychicznie, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego, czwarty zaś osoby chorej psychicznie, która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę stanu jej zdrowia.

W przeciwieństwie do dwóch pierwszych sytuacji, w których postanowienie sądu opiekuńczego zostaje wydane dopiero po umieszczeniu osoby z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu, w dwóch ostatnich przypadkach konieczne jest uprzednie uzyskanie decyzji sądu. W tym celu małżonek osoby chorej, jej krewni w linii prostej, rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy lub faktyczny opiekun muszą wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z odpowiednim wnioskiem. Do wniosku należy załączyć świadectwo lekarza psychiatry uzasadniające potrzebę leczenia. Jeżeli chory odmawia poddania się badaniu, może ono zostać przeprowadzone wbrew jego woli, nawet z doprowadzeniem przez Policję i użyciem przymusu bezpośredniego.

Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego może nastąpić jedynie po uprzednim osobistym zbadaniu chorego przez lekarza. Skierowanie do szpitala wydawane jest w dniu badania, a jego ważność wygasa po upływie 14 dni. Możliwa jest jednak sytuacja, że osoba z zaburzeniami psychicznymi nie chce się poddać nawet badaniu. Zgodnie z cytowaną ustawą, osoba, której zachowanie wskazuje na to, że z powodu zaburzeń psychicznych może zagrażać bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, bądź nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, może być poddana badaniu psychiatrycznemu również bez jej zgody, a osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona całkowicie – także bez zgody jej przedstawiciela ustawowego. Konieczność przeprowadzenia badania stwierdza lekarz psychiatra, a w jego braku – inny lekarz. W razie potrzeby lekarz przeprowadzający badanie zarządza bezzwłocznie przewiezienie badanego do szpitala, także z zastosowaniem przymusu bezpośredniego.

Chory przebywający przymusowo w szpitalu psychiatrycznym może zostać z niego wypisany decyzją ordynatora, gdy ustaną przyczyny jego przyjęcia. Osoba przymusowo hospitalizowana lub jej rodzina mogą żądać wypisania tej osoby ze szpitala, nie wcześniej jednak niż po upływie 30 dni od uprawomocnienia się postanowienia sądu opiekuńczego o przyjęciu lub przedłużeniu leczenia. W razie odmowy wypisania, mogą odwołać się do sądu opiekuńczego.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
ARKADIO
Nie chce cie martwic, ale najprawdopodobn iej twoja matka jest ciężko chira psychicznie. Cóż , chyba niedojrzałeść emocjonalna, problemy emocjonalne, zaburzenia psychiczne i osobowości czesto idą w parze. Nie obrsz się, bez urazy, ake matka twa powibba sie leczyć, bo widać jest taka jak mój ojciec. Na pocieszenie powiem ci, że nie mało takich ludzi w tym kraju - rodzin dysfunkcyjnych 80% i duzo patologii, nalogów, przemoc
gość
Jestem ciekawy czy jest bezpośredni związek chorób psychicznych z warunkami funkcjonowania w obecnej rzeczywistości wolnorynkowej. Czy ludzie przyzwyczajeni do tzw socjalizmu i opieki państwa pracujący całe zycie w jednej firmie radza sobie w obecnej rzeczywistości. Czy były przypadki pobić takich osób gdy była udowodniona niechęć do lekarza czy ignorancja innych osób
gość
Oficjalne polskie prawo nakazuję zgodę czyli podpis osoby chorej czy podejrzanej o chorobę psychiczną w celu prowadzenia badań. Co się musi wydarzyć aby ta osoba była siłą zabrana do psychiatryka
df
Witam chciałabym się zapytać jaka to może być choroba gdyż mam takie objawy : cały czas się denerwuje, mam myśli samobójcze, wystarczy że ktoś mnie przezwie w szkole\ domu to już mam takie nerwy że mogłabym kogoś zabić , ciełam się,zaczęłam palić papierosy, wyzywam i przeklinam w szkole i domu
Leszek
Witam. Mam Pytanie... od wczoraj zostalem umieszoczony w szpitalu psychiatrycznym glownie z powodu uzalezenienia od lekow dragow itd... ale poodalem sie sam i sam przyszedlem i pytnie czy moga mnie na sile umiescic np w osrodku zaburzen psychicznych jesli stwierdzom ze mam zaburzenia... podkreslam sam przyszedlem do szpitala dobrowolnie i nie jestem bez ubaslaswolniony .... prosze o odp
zakochana
Nie wiem kim jestes ale masz racje. To raczej ktos inny potrzebuje pomocy.
Paulina
Moim zdaniem głupstwem jest osobę która niszczy całej rodzinie życie trzymać ją w domu. Mam siostrę która jest niepełnosprawna umysłowo w domu.Od 20 lat muszę z nią mieszkać. Wiem jakie ona ma ataki jak np. nie da się jej tego czego chcę raz przez to próbowała mnie zrzucić ze schodów i raz chciała pobić mojego synka. Moja rodzina uważa że ona jest biednym i niepełnosprawny m dzieckiem i trzeba jej to wszystko wybaczać. Niestety to wszystko ona robi specjalnie ale nikt mi nie wierzy bo ja jestem ta zła i wręcz poniżana przy niej. Nie mogę nic zrobić bo co z tego że zrobi mi jakąś krzywdę i zawołam policję lub karetkę jak np. moja babcia zezna im że to ja sama się przewróciłam ze schodów tylko po to aby moja siostra nie wylądowała w psychiatryku. Ja mam już nerwicę przez nią. Życzę jej cały czas aby umarła,albo była roślinką. Nie darzę jej żadnymi pozytywnymi uczuciami. Mam dość życia w takim terrorze ale muszę tam jeszcze wytrzymać z 4-5 lat bo aktualnie studiuję i nie mam tyle kasy aby zamieszkać z dala od tej psycholki. Moi znajomi i synowie mojej babci uważają że powinnam ją wysłać do psychiatryka, ale jak ja mam to zrobić skoro muszę mieć jakieś podstawy do tego.A w szkole chcieli ją wysłać do psychiatryka bo zrobiła taki cyrk jak robi codziennie w domu,ale zadzwonili do domu i zaraz po nią dziadkowie przyjechali i powiedzieli że się tym zajmą. Nie zajeli się tym tylko pojechali z nią do domu i kupili jej to co chciała.Uważam że takie osoby powinny się leczyć w psychiatryku.I jak widzę osoby niepełnosprawne umysłowo to nie czuję do nich żadnej empatii tak jak kiedyś ją czułam tylko nienawiść i żmije które wykorzystują swoją ułomność do osiągania swoich celów.
:(
Samotność w życiu, nawet nie wiesz jak doskonale Cię rozumiem, bo mam taką sama matkę - szmatę.
Kolega z pracy
Ty idz sie lecz chlopie. Ta kobieta uwolnila sie od ciebie i w kacu jest szczesliwa bo z tego co wiem ma tego jedynego
Córka
Po smierci dzicka moja mama zaczela pic alkohol bez jakiegokolwiek opamiętania i boję się że sobie z tym nie poradzi i zrobi sobie albo komuś krzywdę. .. Czy mogłabym umieścić swoją Mamę w szpitalu psychiatrycznym ??
siwi
Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim rady ,jest agresywny ,nie słucha się ,twierdzi że słyszy głosy, nasiliły mu się tiki ,schematy zachowań . Psychiatra podejrzewa u niego Całosciowe Zaburzenia Psychotyczne i chce skierować do szpitala psychiatryczneg o na obserwacje . Chciąła bym się dowiedzieć czy w takim szpitalu dziecko musi być bez rodzica . Jakie prawa ma rodzic w takiej sytuacji? Syn ma dopiero nie całe 9 lat i boimy się ,zę trauma związana pogorszy jego stan ,a wcale mu nie pomorze .
Daniel
Witam , Mój ojciec jest alkoholikiem od około 40 lat, albo od zawsze ... Chodził już na wszelkiego typu terapie odwyki itp. po kilka razy każdy , przez pijaństwo został zwolniony z pracy na 2 lata przed przejściem na emeryturę ... Mniewał ciągi alkoholowe po kilka tygodni... wiele razy . teraz pije już od około 4 miesięcy 24h/dobe 7 dni w tygodniu. (dziś mamy 20.12.2016). Jeżeli chodzi o terapie odwykowe itp. proszę mi o tym nawet nie wspominać bo to totalna bzdura... (jak uzależniony sam nie chce to to nie działa!!!!!!).Stan mojego Ojca obecnie zagraża jego życiu (zapije się na śmierć) a jednocześnie wpływa na zdrowie psychiczne całej rodziny zwłaszcza moich małych dzieci 5 lat i 2 latka, Mieszkamy razem ja z rodziną na piętrze On z Matką na parterze . nie dociera teraz nic do niego.. wywala fujare i leje na oczach moich dzieci załatwia się pod siebie i dookoła domu :(. mam jedno pytanie : Czy można go leczyć psychiatrycznie a nie od alkoholu ???? On zagraża sobie i osobom go otaczającym... proszę o poważną pomoc !
tu i tam
To może pozamykać w psychiatrykach normalnych ludzi a chorych wypuścić co ty na to?? No serio ? Weź przeczytaj co napisałaś /es /xD żałosne
samotność w życiu
Hm a jak np matka to szatan wcielony i niszczy całej rodzinie życie od wielu lat w domu przy obcych ludziach udaje jaką to jest wspaniała miła osoba a w domu są cyrki uważam że jest popierdolona nienawidzę jej od małego, ciągle mnie zamykała gdy byłam mała w pokoju na klucz, biła, nie pozwalała wyjść nigdzie, wyrzucala z domu w nocy i zamykała drzwi gdy miałam 7lat, straszyła, wyzywała od najgorszych, co bym nie zrobiła jest źle, gdy miałam 4lata powiedziała że wolała mną strzelić o ścianę nie było by problemu. Szczerze marzę żeby ją szlag trafił tak mocno jej nienawidzę że modlę się żeby ją cis rozjechało bo żyć mi się odechciewa , przez to czuję się nikim, jestem niepewna, boję się zachorowałam na nerwicę lekowa. Ona uważa że ona robi wszystko zawsze dobrze.. I mam już dosyć tego że muszę żyć z taką szmatą pod 1 dachem!
beata
Dziendobry mam pytanie mojej przyjaciółki syn niechce chodzić do szkoły jest agresywny w stosunku do rodzeństwa i mamy leżał w szpitalu w Poznaniu bo zarzyl dopalacze i jego stan był krytyczny no niestety niedostal nauczki ..Nie wraca do domu nanoc a jak jest to jest agresywny przyjaciółka zrobiła do sądu ale procedury trwaj grozi mu poprawczak ale on nic z tego nie robi Pani kurator powiedziała że ma załatwić odział psychatryczny .Syn zabrał jej wypis ze szpitala z Poznania i niewie skad jeszcze może zalatwic o skierowanie.o natychmiastowe zamkniecie bo sie odgraza ze uciekbie z domu
odp
Moim zdaniem raczej nie ale dokładnie tego nie wiem
Jack
mam pytanie jak ktoś ma problemy z pamiecią i zapomina co chwilę o czymś na jakiś moment nie może sie , skocetrowac jest jakoś nie skupiona tylko cały czas sie na czymś innym skupia i wieczorem ma sny ze zostanie gdzieś oddana np do jakiegoś osrodka lub gdzieś , to czy taka osoba moze wtrafić do szpitala psychiatryczneg o . ps , nieraz ma echa w uszach jagby było woku siebie echo takie mocne .
Karolina
Czy mozna na własne żadanie zamknać sie w szpitalu
eraj
Nie wierze w to jak ktos mogl napisac cos tak kretynskiego. Chyba psychiatryk p ocos jest a nie zeby stal pusty. Kiedy osoba jest za przeproszeniem jebnieta i niszczy komus zycie zagraza sobie lub komus to lepiej ja zamknac niz czekac az np zabije ci matke
rak
No i co z takim baranem zrobić,?
GOSSSC
a takie osoby bezprawnie mogą nam zatruwać życie? od tych osób to my trafimy do psychiatryka bo nas wykończą psychicznie jak i fizycznie. Dajmy przykład, taka osoba doprowadziła mnie do wykończenia psychicznego, ja idę do szpitala, a tak osoba popyla sobie dalej, zatruwając innym życie i robiąc dokładnie to samo innym? proszę się trochę zastanowić na tą wypowiedzią, dopiero później bez sensu pisać takie pierdoły, lament, że jak tak można, a no można.
Ewa
Przeraża mnie jak bliscy chcą zamknąć na siłę człowieka zmuszając pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie zastanawiając się co ten człowiek czuje. Ja miałam dwa razy przymusowe leczenie i wspominam okropnie po raz trzeci lekarka grozi mi, że mogę trafić do szpitala psychiatryczneg o jak nie będę chodzić do PSYCHOLOGA. Osobę niepełnosprawną po zmarłych rodzicach najlepiej umieścić w domu opieki społecznej czy w szpitalu psychiatrycznym zamiast pomóc osobie niepełnosprawne j stanąć na nogi pomóc znalezieniu pracy. Ja mam nie ciekawą sytuację trochę się martwię o przyszły los nie chcę trafić do domu opieki czy do szpitala psychiatryczneg o zawsze pod opieką rodziców czuję się pewniejsza. Wzięłam się w garść samodzielnie piorę i gotuję obiady. Wyjeżdżając czuję się niemota czasem mam trudności w odpowiednią trafić ulicę, ale nie poddaję się idę dalej i po dłuższym czasie odnajduję ulicę odpowiednią nazwy - może to brak pewności siebie zaburzenie orientacyjne postanawiam coś z tym robić u siebie jestem pewna sama dojdę w odpowiednie miejsce, ale w innych miastach mam brak pewności siebie. Rodzice od jakiegoś czasu tłumaczą mi iż nie zawsze będą przy mnie kiedyś to się skończy natrętne mam te myśli jak sobie poradzę z dużymi ograniczeniami niepełnosprawno ściami, ale staram się coś z tym robić. Wiem iż jak nie znajdę pracy nie utrzymam trzy pokojowe mieszkania. Będę dziedziczyć działkę ta samodzielność bez takiej kontroli trochę mnie przeraża cz dam radę, ale wiem jedno jak nie znajdę pracy będzie ciężko, a osobę niepełnosprawną niestety pracodawcy mają w nosie przyjąć pracownika . Rodzice we mnie wierzą, ale mam mało wiarę w siebe.
marzena63
Chciałabym umieścić w zakładzie psychiatrycznym mojego wuja który mieszka ze mną od 2 latJest on osobą niepełnosprawną umysłowo ma w chwili obecnej 64 lata jest nałogowym alkoholikiemDo roku 2014 opiekowała się nim moja mama ale w wymienionym wcześniej roku zmarła Mam z nim coraz więcej kłopotów bo upija się codziennie i staje się agresywny w stosunku do mnie moich dzieci z 4 miesięcznym wnukiem i do otoczenia Jestem jego opiekunką lecz nie mam orzeczenia sądowego On nie zgodzi się na umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym a jego stan umysłowy jest na tyle poważny że nie będzie sobie zdawał sprawy że można go w takim zakładzie umieścićJest z nim coraz więcej problemów : kradnie,pije alkohol,bije dzieci bawiące się blisko domu które się z niego wyśmiewają,zbie ra puszki ze śmietników,nie myje się itd. co mam zrobić bo wnuczek dorasta i boję się o jego przyszłość
Marta
Witam czy w przypadku utraty przytomności i po póxniejszy ch badaniach z których wynika że jest wszystko ok mozna skierowac taka osobe do szpitala psychitrycznego ...
robert.pustelnik.83wp.pl
Prosze o przyjecie ALEKSANDRY PUSTELNIK ZAMIESZKALA WOLA BLAKOWA. 23 BO TA OSOBA JEST NIESPELNA ROZUMU
Andrzej
witam ja mam pytanie czy gmina,Gops może wydać sama decyzje o zamknieciu osoby w zakładzie która w pełni jest świadoma swych czynów jest samodzielna bredzi od rzeczy zaczepia ludzi i gada im jakieś brednie nie ma środków do życia w moim przypadku tak było przyjechały do jednej z sióstr ciotki panie z tej samej wsi na której mieszka ciotka umieszczona w zakładzie a pracujące w Gopsie i powiadomiły że chcą z nią coś zrobić bo nachodzi Gops i oczekuje wsparcia materialnego za to ciotka ich spławiła mówiąc że kto zaopiekuje sie domem bo ta ciotka mieszkała sama w domu choduje kury i kaczki i temat się zakończył,po 3 dniach panie z gopsu wezwały karetke policje zakuli ciotke w kajdanki i na oddział zamkniety,polic ja pojechala do drugiej ciotki zeby pozamykała obejscia i zeby sasiedzi dawali kaczka i kura oraz psa jesc nikt nie powiadomił drugiej siostry ani nas rodziny po zmarłym tacie po którym mamy przydzielony spadek owej posesji w której ciotka mieszkała,nikt nie pilnuje teraz domu zaczeły sie przymrozki w domu jest nie palone w około panuje bezrobocie jest duze prawdopodobiens two ze cos moze zginac i co dalej nie wiem policja nie udziela zadnych informacji bo weekend szpital znajduje sie ok 100km od mojego domu a przez tel też nic nie powiedzą po prostu paranoja
tak.
A czy po próbie samobójczej jest opcja umieszczenia takiej osoby w takim miejscu?