Wertebroplastyka jest jednym z nowszych sposobów leczenia schorzeń kręgosłupa. Jest to zabieg polegający na podaniu cementu kostnego do wnętrza zmienionego patologicznie trzonu kręgu, za pośrednictwem wprowadzonej do niego igły punkcyjnej.

 

O zabiegu wertebroplastyki mówi prof. dr hab. Krzysztof Kwiatkowski – kierownik Kliniki Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

 

W Polsce wertebroplastykę wykonuje się zaledwie od niedawna. Metoda leczenia jest mało inwazyjna, nie wykonuje się bowiem nacięć skóry. Zabieg polega na wbiciu do zdeformowanych kręgów igły, która ma średnicę zaledwie 1 mm i podawaniu tą drogą cementu kostnego.

Wertebroplastykę stosuje się w przypadkach pacjentów, którzy cierpią m.in. na złamania osteoporotyczne trzonów kręgów, naczyniaki trzonów kręgów, a także bardzo często wówczas, kiedy stwierdzone są przerzuty nowotworowe do trzonów kręgów. Wszystkie wymienione schorzenia muszą być – podkreślam – dokładnie rozpoznane metodami nieinwazyjnymi przed wykonaniem tego typu zabiegu. Badaniami koniecznymi do takich rozpoznań są radiogramy kręgosłupa i tomografia komputerowa kręgosłupa. Czasem konieczny jest magnetyczny rezonans jądrowy kręgosłupa.

Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Warunkiem wykonania wertebroplastyki na sali operacyjnej jest posiadanie monitora rentgenowskiego, który oddaje obraz chorego kręgosłupa w czasie rzeczywistym. Przez cały czas pacjenci są więc w stanie śledzić sposób aplikacji cementu kostnego.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Wskazania do wertebroplastyki

W grupie chorych, którzy mają złamania osteoporotyczne albo mają osteoporozę, która zagraża złamaniem trzonów kręgów, dominującym objawem jest ból. Ból nasila się w miarę zniekształcania się trzonu kręgu wskutek obniżania jego wysokości. To kwalifikuje takich pacjentów do wertebroplastyki.

W przypadkach naczyniaków trzonów kręgów nasilające się dolegliwości bólowe oraz obraz badań wskazujący na istnienie zmian o charakterze naczyniaka są również wskazaniem do podjęcia takiego zabiegu.

Naczyniak jest nowotworem naczyń. Rozrost naczyń tętniczych w trzonie kręgu powoduje, że struktura kostna w tym kręgu zanika, rozwija się natomiast sieć naczyniowa. Cement trzeba więc wstrzyknąć w miejsce tworzenia się sieci naczyniowej i wówczas, w czasie jego tężenia na skutek egzotermicznej reakcji wydzielania ciepła, naczyniak ulega kompletnej koagulacji. W ten sposób likwiduje się zupełnie przyczynę choroby w trzonie kręgu, a osłabiony trzon kręgu dodatkowo jest wzmocniony cementem, który wnika w kość.

Trzecim wskazaniem są przerzuty nowotworowe z innych narządów do kręgosłupa. Również wstrzyknięcie cementu koaguluje naczynia, denaturuje białko tego nowotworu i w efekcie wzmacnia trzon kręgu. Metoda ta szczególnie polecana jest wtedy, gdy proces nowotworowy jest rozsiany, kiedy mogą istnieć przeciwwskazania do leczenia operacyjnego.

Te trzy grupy schorzeń są najczęstszymi wskazaniami do wertebroplastyki.

Kiedy pacjenci dowiadują się o możliwości leczenia swoich schorzeń wertebroplastyką, chcą znać odpowiedź na pytanie, czy ten zabieg jest bezpieczny?

Sam zabieg tak. Każdy pacjent może być mu poddany ze względu na małą inwazyjność – co już podkreślałem. Natomiast mogą być przeciwwskazania miejscowe, które wynikają z faktu, iż cement wprowadzany do trzonu kręgu może wylewać się poza granicę trzonu kręgu i kontaktować się z aortą, pniami nerwowymi, rdzeniem kręgowym i oponami mózgowymi. W związku z tym potrzebne są tak dokładne badania. One decydują ostatecznie o zakwalifikowaniu lub nie do zabiegu.

Wertebroplastyka jest dopiero na początku swojej drogi rozwoju. Można powiedzieć, że dopiero raczkuje. Myślę jednak, że będzie zdobywała coraz to nowe pola i nowe miejsca w placówkach medycznych. Może warto jeszcze dodać, że wertebroplastyka została zapoczątkowana we Francji, następnie rozpowszechniła się w Stanach Zjednoczonych i ze Stanów Zjednoczonych po stwierdzeniu dobrych wyników w leczeniu wróciła do Europy.

Wertebroplastyka nie daje w zasadzie żadnych powikłań. Jest zabiegiem trwającym tylko pół godziny, a chory po kilku godzinach może już wstać z łóżka i funkcjonować bez bólu. Tego samego dnia wypisuje się go do domu. Efekt leczenia jest więc natychmiastowy. I o taki komfort życia, życia bez bólu wszystkim nam chodzi.

 

Zanotowała Danuta Lewkowicz

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Urszula
Jestem po złamaniu kręgu l1, minęło około 3ty rehabilitację zaczęłam po ściągnięciu szwów. Ból towarzyszył mi do około 2ty po operacji. Polecam w Toruniu dr.M Osmański. . A żeby było śmiesznie złamałam się na jamparenie? skacząc na trampolinie.. jeszcze troche i mam kontrole zobacze co mi powiedzą. .. mam tylko nadzieję że wraca się do normalnego funkcjonowania. .. Pozdrawiam
Kamil
Kolego jestem z Gorzowa i właśnie mam mieć robiony taki zabieg może wiesz kto wykonywał ten zabieg?
marek
doktor pawel sokal woiskowy szpital w bydgoszczy
elurka
Dzisiaj moja mama poddawana jest takiemu zabiegowi w Jastrzebiu Zdr. Trzymajcie kciuki.
Joanna
Ja po cementowaniu przez 4doby czulam koszmarny bol
Marzena
...a na śląsku, gdzie można zrobić zabieg wertebroplastyk i ?
Halina
Witam. Czy po zabiegu cementowania naczyniaka można odrazu wrócić do pracy jak zabieg powiedzie się niedługo mam miec w Białymstoku
halina
Jestem dwa tygodnie po zabiegu cementowania kręgu L. 1 .boli mnie nadal kręgosłup przy wstawania i wysiłku. Czy długo potrwa dochodzenie do pełnej sprawności.
Barbara
Iwona said :
U mojej mamy stwierdzono iż nie nadaje się na cementowanie kręgosłupa ponieważ wygląda on jak siatka i wszystko by się wylało po za niego . Co ma w takiej sytuacji robić gdzie się udać?
Jestem po cementowniu kręgosłupaniała m zabieg 14 grudnia 2015 i nadal odczuwm bul nie mogę bes pomocy chodzić jak długo to potrwa

Elźbieta
Pani Anno, proszę o moźliwość kontaktu z Panią.
anna
Równiez polecam tego lekarza..Przed przystąpieniem do cementowania mojego kręgu - powiedział, ze nie robi tego pierwszy raz...
anna
Jestem po cementowaniu. Polecam Dr Mariusza Głowackiego z Warszawy
iwona
bardzo prosze o kontakt Pania,czeka mnie taka sama operacja.jeste z bialegostoku mail-iwonaiwona6340@wp.plpozdrawiam
Mirosław
Mam za sobą 2 zabiegi cementowania naczyniaków całego Th5 i 3/4 Th8.Rewelacyjnie te zabiegi wykonał neurochirurg dr Mariusz Głowacki. Polecam kontakt z Doktorem i wstępną konsultację w przychodni Warszawa ul. Cieszkowskiego 1/3 lok. 80c, telefon recepcji:sad:22 ) 839 93 31 ;-)
Alicja
Gdzie w województwie Kujawsko-pomorskim i kto robi taki zabieg na NFZ? Proszę o kontakt na e-maila aslodowicz@wp.pl
ksena
Ja miałam zabieg 31 maja 2011r czuję się teraz bardzo dobrze tylko denerwuje mnie ograniczenie ruchu miałam naczyniaka na L4 polecam Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich
Helena
31.5.2011r.przeszłam zabieg cementowania trzonu kręgu th12 naczyniak miał wielkość 3 cm Dziękuję wspaniałym lekarzom z WAM w Łodzi dzięki nim nie czuję bólu i mam szansę na normalne życie
Zosia
Wczoraj mój 72-letni sąsiad wrócił ze szpitala,gdzie miał zrobioną wertebroplastyk ę (w Gorzowie Wlkp.)Jest szczęsliwy,bo po prawie 2 latach cierpień,naresz cie nic go nie boli.
martyna
Ja mieszkam w Białymstoku niedawno miałam taki zabieg czuje się bardzo dobrze nic mnie nie boli polecam dr.radiolog inwazyjny Kordecki.Pozdrawiam
danuta
Bardzo proszę o podanie kontaktu lekarza lub placówki medycznej w Warszawie gdzie wykonuje się zabieg vertebroplastyk ę kręgosłupa. bliska mi osoba cierpi na bardzo mocno zaawansowaną osteoporozę ze złamaniami trzonów kręgów. występują u niej bardzo silne i uporczywe bóle. oprócz tego jest z zespołem krótkiego jelita i nie może przyjmować leków doustnie- przeciw bólowych.proszę o pomoc!
renata
Pani Aniu jestesmy z okolic Torunia.Mój mąż bedzie musial mieć wykonany taki zabieg czy mogłaby Pani podać namiary gdzie się Pani leczyla , bedziemy bardzo wdzieczni . Podaję mail renata.dobrowolska3@wp.plPozdrawiamRen ata
beata
jak duzy musi byc naczyniak aby go operować ?ja ma potworny bol i nie moge normalnie egzystowac ,nie moge wrecz chodzic
neurochirurg
małe naczyniaki trzonów nie są wskazaniem do vertebroplastyk i!!!! nawet jak boli , bo boli zwykle z zupełnie innego powodu . Pacjenci dają się nabrać pseudo-chirurgom , często z znanymi nazwiskami, którzy wciskają im kit a właściwie cement w kręgosłup z przyczyn zwykle bardziej przyziemnych niż motywacja dr Judyma
kasia
moja mama szuka lekarza który zajmuje sie cementowanie kregosłupa ale gdzies w okolicy Bydgoszczy i na kase chorych.poprosze o jakies informacje na mój adres kasiasz63@gmail.pl z góry bardzo dziekuje
o
Gdy u osoby chorej występują przeciwwskazani a do zastosowania wertebroplastyk i z powodu obawy przed wylaniem się cementu poza obręb trzonu kręgu warto dopytać lekarza o kyfoplastykę. Cement użyty w tej metodzie jest nieco gęstszy, dzięki czemu powikłanie jakim jest rozlanie się cementu poza obręb trzonu kręgu zdarza się zdecydowanie rzadziej. W województwie dolnośląskim (Wrocław) szczerze polecam neurochirurga doktora Załuskiego.
aniaw
witam,p.Aniu prosze mi napisac Pani sciezke do zabiegu cementowania tzn,czy byla refundowana przez nfz,i kto zlecil ortopeda?,neurochirurg?prosze o pomoc moj mail aroma2@tlen.pl,szukam wykonywania takich zabiegow w dolnoslaskim
Anna
Od kilku lat choruje i lecze sie na osteoporoze chwilowe dzwigniecie spowodowalo zlamanie trzonu kregowego.Niesamowity bol towarzyszyl mi do momentu wykonania zabiegu-cos potwornego. Zostalam zakwalifikowana do werteboplastyki -cementowania kregoslupa. Dzis jestem po zabiegu ( 2 miesiace) czuje sie cudownie - zadnego bolu funkcjonuje normalnie..to jest szczera prawda a lekarzy ktorzy mie zakwalifikowali fikowali i wykonali zabieg jestem i bede wdzieczna do konca zycia.Uzdrowiona pacjentka z Torunia.
Ania
Moja mama miała złamany trzon kręgowy ok 2 miesiące temu (ma też osteoporozę) i miała przepisany gorset. Tak zalecił lekarz. znajomi mówili, że teraz robi się zabiegi i mama poszła ostatnio do innego lekarza. Powiedział, że krąg siadł i potrzebny jest zabieg. Mama musi podjąć decyzję, nie wiem co będzie jak teego nie zrobi, nie znam nikogo kto ma doswiadczenie w tej kwestii. Co sądzicie?
Wioleta
ja prawie siedem lat temu miałam cementowanie kręgosłupa mój zabieg był inwazyjny bardzo bolały po nim plecy i tak już pozostało nie ma dnia żeby nie bolały bardzo ciężko tak żyć
Iwona
U mojej mamy stwierdzono iż nie nadaje się na cementowanie kręgosłupa ponieważ wygląda on jak siatka i wszystko by się wylało po za niego . Co ma w takiej sytuacji robić gdzie się udać?
mery--lu
a ciesze sie,ze jest mozliwosc leczenia naczyniakow i smuce bo mimo,ze mam mnogie naczyniaki trzonow kregoslupa neurochirurg stwierdzil,ze nie ma zadnego powodu aby je operowac.są wielkosci od 4mm do 22mmm.naliczylam 7 sztuk. plecy mnie bolą jak diabli.czuje sie jakbym miala otwartą rane.i....nic.nie ma koniecznosci!!! chyba musze poszukac innego lekarza.bardzo mi przykro.