Co zrobić, aby nasze mieszkanie lśniło czystością? Oto kilka rad.

 

Lśniąca łazienka

Gąbka umoczona w wodzie z dodatkiem octu to naprawdę świetna propozycja dla tych, którzy chcą usunąć kamienny osad z umywalki i kranów. Uporczywego kamienia powstałego w muszli klozetowej pozbędziemy się natomiast wtedy, gdy wlejemy do niej puszkę coli i pozostawimy na godzinę. Po tym czasie można spuścić wodę. A jak wyczyścić lustro w łazience? Najlepiej wodą z octem. Potem na czystą, wilgotną szmatkę warto nałożyć odrobinę szamponu do włosów i przetrzeć lustro. Dzięki temu nie zaparuje ono podczas kąpieli.

Reklama

 

Kuchnia na błysk

Kafelki w kuchni są trudne do umycia, gdyż najczęściej pokrywa je warstwa tłuszczu i kurzu. Świetnie sobie z tym poradzi woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zlewozmywak i kran najlepiej umyć specjalnym mleczkiem. Gdy z rury odpływowej wydobywa się niezbyt przyjemny zapach, wsypujemy tam proszek do przetykania rur i puszczamy wrzątek. Jak nadać połysk urządzeniom ze stali nierdzewnej? Wystarczy przetrzeć je miękką szmatką, na którą wylejemy kilka kropli oliwki dla niemowląt lub specjalnego płynu do czyszczenia stali.

 

Salon na tip-top

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem sprzątania zdjąć firany i zasłony do prania. Potem bierzemy się za czyszczenie mebli – najlepiej zacząć od tych najwyższych. Następnie odkurzamy półki. Aby na oczyszczonych meblach i sprzęcie RTV nie osiadł szybko kurz, przecieramy je szmatką nawilżoną wodą z płynem do płukania tkanin. Okna będą pięknie błyszczeć, jeśli spryskamy je wodą z octem, a potem przetrzemy suchymi gazetami lub ręcznikami papierowymi. Dywany i chodniki najlepiej jest posypać solą kuchenną, następnie ciasno zwinąć i zostawić na kilka dni. Potem trzeba je dokładnie odkurzyć. Dzięki temu zabiegowi kolory dywanów i chodników będą nie tylko odświeżone, ale też odzyskają swoją dawną intensywność.