ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

W obliczu pandemii COVID-19 naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego stworzyli substancję do pokrywania ubrań, która odpycha nie tylko płyny, lecz także bakterie i wirusy.

 

Nasycona tą substancją powierzchnia ma tę unikalną zaletę, że można ją czyścić ultradźwiękami, szorować i ścierać. – Biorąc pod uwagę niedobory środków ochrony osobistej, potrzebne są powierzchnie, które można zastosować na medycznych ubraniach wielorazowego użytku i które można czyścić oraz dezynfekować – wyjaśnia współtwórca pomysłu prof. Paul W. Leu.

Naukowcy sprawdzili też, jak radzi sobie z adenowirusami, które wywołują ostre infekcje dróg oddechowych czy zapalenie spojówek. – Mieliśmy nadzieję, że materiał będzie odpychał wirusy, podobnie jak odpycha białka, z których wirusy się w zasadzie składają (...). Jak się okazuje, adenowirusy były odpychane w podobny sposób – mówi jeden z badaczy dr Eric Romanowski, dyrektor ds. badań w Laboratorium Mikrobiologii Charlesa T. Campbella Uniwersytetu Pittsburskiego.

Wirusoodpornym materiałem można pokryć także fartuchy i krzesła. Na następnym etapie badacze chcą przetestować wynalazek w kontakcie z betakoronawirusami, takimi jak koronawirus wywołujący COVID-19. – Jeśli materiał będzie odpychał betakoronawirusy, w szczególności SARS-CoV-2, mogłoby to mieć ogromne znaczenie dla pracowników ochrony zdrowia, a nawet dla zwykłych ludzi – podkreśla dyrektor Romanowski.

Żyj Długo