ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej 6–8 szklanek wody, najlepiej mineralnej. „Prawdziwe” wody mineralne powinny być wydobywane z podziemnych, izolowanych geologicznie złóż, co gwarantuje ich czystość i stały skład chemiczny.

 

Odmianą wód mineralnych są wody lecznicze, w których stężenie składników mineralnych jest zdecydowanie większe, niż w klasycznych wodach mineralnych.

Naturalne wody źródlane pochodzą z podziemnych złóż, ale nie są wyizolowane geologicznie, więc ich skład nie może być określony precyzyjnie i podlega pewnym wahaniom.

Reklama

 

Zawartość minerałów decyduje, w jakich schorzeniach może nam taka woda pomóc. Pomóc, nie zastąpić właściwe leczenie.

Wody bogate w sód, wapń i potas ułatwiają trawienie pokarmów tłustych, a więc pomagają w pracy pęcherzykowi żółciowemu, odciążając w ten sposób wątrobę. Mają odczyn lekko zasadowy, są zatem wskazane przy dnie moczanowej i kamicy nerkowej. Mając zdolność oczyszczania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii.

Wody zawierające głównie magnez wpływają kojąco na zszargane nerwy, powinny też pijać je kobiety w ciąży, gdyż magnez jest pomocny w prawidłowym formowaniu przez płód układu kostnego oraz mięśniowego. Magnez pomaga też anemikom.

Wody bogate w wapń, który niezbędny jest dla prawidłowego formowania się kośćca i mięśni, łagodząc jednocześnie podrażnienia żołądka, pomocne są tak kobietom w ciąży, jak i wrzodowcom oraz cierpiącym na osteoporozę.

 

Pijmy wody mineralne, ale tylko te, których butelki zaopatrzone są w nazwę producenta, skład oraz termin przydatności do spożycia.

Wody uzdrowiskowe można pić jedynie po konsultacji z lekarzem i to tylko przez pewien, przez niego określony czas.

 

KK