Wrotycz „jest ziołem kojarzonym z czasami średniowiecznymi w Wielkiej Brytanii, kiedy to po okresie Wielkiego Postu, na Wielkanoc, sporządzano z niego tradycyjne puddingi i ciasta, bardzo wtedy popularne. Były to rodzaje potraw, które uważano za oczyszczające i wzmacniające po zimowych dolegliwościach, braku słońca i ciepła” – pisze angielski zielarz Andrew Laughin.

 

 

Ludzie posługujący się mniej wytwornym stylem dodają, że pozbywano się w ten sposób glist jelitowych i owsików, bo wrotycz jest silnym środkiem przeciwrobaczycowym i niszczy te pasożyty. „Stwierdzono również, że jest w równym niemal stopniu toksyczny także dla nosicieli i może być przyczyną zatruć. Stosuje się doustnie przeciw glistom ludzkim i owsikom jednie w przypadku braku innych środków. Zewnętrznie działa przeciw pasożytom człowieka: wszy głowowej i łonowej oraz świerzbowcom” – uzupełnia Ożarowski.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Zaś „Wydawnictwo Astrium”, które książkę Laughina opublikowało, łącznie z przepisem na naleśniki z wrotycza, dodaje w przypisie: „W naszych warunkach wrotycz należy do silnie trujących roślin ze względu na wysoką zawartość tujonu w olejku eterycznym, najbardziej trujące są kwiaty. Powinno się więc używać go w małych ilościach. Pierwszymi objawami zatrucia jest przyspieszenie oddechu i pracy serca. Jest trujący również dla zwierząt, u których wywołuje ataki szału”.

Za to świetnie odstrasza mole, muchy i inne owady, a także szkodniki owadzie w ogrodzie.

 

Wiesława Kwiatkowska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Marcin
Sporo rośnie wrotycza w zapuszczonej częsci mojej działki i jest on siedliskiem niezliczonej ilości mszyc :D