Czasem budzimy się rano i dostrzegamy w lustrze czerwoną plamę w oku. „Krwawe” oko nas przeraża, choć nie odczuwamy żadnych dolegliwości, a tym bardziej – pogorszenia widzenia. Niekiedy jedynie mamy wrażenie nadmiaru bądź obrzęku. Taki wylew wygląda wprawdzie groźne, ale nie jest niebezpieczny dla naszego wzroku. Inaczej ma się sprawa z wylewami, których nie widać, bo ich skutki mogą okazać się tragiczne dla jakości widzenia.

 

Z jakich powodów następują wylewy krwi do oka, czy są niebezpieczne i jak można im zapobiec? – oto temat rozmowy z dr. med. Andrzejem Gębką z Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Gdańsku.

 

– Co oznacza czerwona plama, jaką dostrzegamy w oku? Jak powstała?

– To znak, że nastąpił wylew podspojówkowy, najczęstszy z wylewów krwi w przypadku narządu wzroku.

Wiąże się on zazwyczaj z kruchością naczyń i niewspółmiernym do tego ciśnieniem albo wysokim ciśnieniem tętniczym. Dochodzi do niego najczęściej w godzinach nocnych, podobnie jak do wylewów krwi do mózgu. Jest konsekwencją schorzeń ogólnoustrojowych, ale kondycja naczyń nie pozostaje, naturalnie bez znaczenia. Chorobą, która istotnie wpływa na stan naczyń, jest cukrzyca, zwłaszcza zaawansowana, powodująca angiopatię cukrzycową. Drugą okolicznością, która sprzyja tego typu wylewom, jest nadciśnienie tętnicze. Nawet u zdrowego młodego człowieka nagły skok ciśnienia w następstwie, na przykład, wzmożonego wysiłku fizycznego spowodować może taki właśnie wylew. Jeśli taka osoba przyjmuje lub przyjmowała – choćby w związku z grypową infekcją – leki zmniejszające krzepliwość krwi, to prawdopodobieństwo wystąpienia wylewu dodatkowo wzrasta.

 

– Czy „krwawe” oko to sytuacja niebezpieczna?

– Nie na tyle, aby wpadać w panikę. Porady lekarskiej warto jednak zasięgnąć. Wylewy krwi do oka, ściśle do ciała szklistego, są widoczne, wyglądają dość groźnie, więc rodzą przerażenie. Tymczasem drobne wylewy występują w naszym organizmie bardzo często i przechodzą bez wrażenia. Taki charakter mają popularne siniaki na ciele, które nie są niczym innym jak właśnie konsekwencją wylewu, który już się wchłania, zostawiając siną plamę. Przy zmniejszonej krzepliwości krwi, na przykład wskutek zażywania aspiryny, wylew jest bardziej rozległy.

Znacznie bardziej niebezpieczny od podspojówkowego, chociaż z zewnątrz niedostrzegalny, jest wylew do wnętrza oka. Taki sam, do jakiego dochodzi w powłokach ciała czy pod spojówką, ale pacjent dramatycznie odczuwa jego skutki. Nagle traci widzenie. Istnieje kilka rodzajów wylewów wewnątrz gałki ocznej. Wylew może nastąpić do wnętrza oka, do przestrzeni tzw. ciała szklistego z naczyń siatkówki lub na jej powierzchni. Wtedy mówimy o wylewach drobnych lub wybroczynach. Ciało szkliste to galaretowata, koloidowa struktura wypełniająca w większości gałkę oczną, pomiędzy soczewką a siatkówką.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

– Z jakich powodów następują wylewy krwi do wnętrza oka?

– Wylew do ciała szklistego ma na ogół związek z nadciśnieniem tętniczym. Bywa też sumą dwóch schorzeń: nadciśnienia tętniczego i angiopatii cukrzycowej uszkadzającej naczynia, a nawet retinopatii, czyli uszkodzenia siatkówki związanego z zaburzeniem funkcji naczyń. W przebiegu skoków ciśnienia czy wskutek gwałtownego wysiłku może dojść do wylewu krwi pod siatkówką oka. Są to zmiany destrukcyjne, sukcesywnie pogarszające widzenie.

Jest też jeszcze jedna przyczyna wylewu krwi do wnętrza gałki ocznej: wytworzenie się przedarcia – otworu w siatkówce oznaczającego początek odwarstwienia siatkówki. Może do tego dojść za sprawą urazu mechanicznego, któremu towarzyszy patologicznie nadmierne przyleganie ciała szklistego do siatkówki. Te anomalie nierzadko wiążą się z wiekiem, są następstwem przebytych drobnych procesów zapalnych. Odrębnym problemem są starcze procesy zwyrodnieniowe plamki żółtej, kiedy to pod siatkówką dochodzi do neowaskularyzacji, czyli powstawania nowych naczyń.

 

– Wylewy bywają też następstwem urazu gałki ocznej, co dotyczy najczęściej dzieci, chociaż nie tylko.

– Oprócz diagnozy bezpośrednio po urazie, konieczne jest monitorowanie oka w późniejszym czasie. W pierwszym roku po wypadku należy odbyć kilka kontrolnych wizyt. W swojej praktyce stosuję kontrole po dwóch tygodniach, potem znowu po kolejnych dwóch lub trzech tygodniach, a następnie po dwóch-trzech miesiącach, po pół roku i po roku. Pozwala to stwierdzić, czy nie ma ryzyka odwarstwienia siatkówki. Konsekwencje urazu mogą bowiem ujawnić się po dłuższym czasie.

 

– Wylew do wnętrza gałki ocznej upośledza narząd wzroku, zaburza widzenie.

– Wylew do ciała szklistego powoduje przesłonięcie dla światła siatkówki, a taki welon nieprzezroczystej struktury uniemożliwia wytworzenie właściwego obrazu w plamce żółtej.

Drobne wybroczyny w siatkówce skutkują ubytkami pola widzenia, które nie są jego jednolitym ściemnieniem, ale plamistym uszkodzeniem powodującym spadek ostrości widzenia. Jeżeli taki wylew ma charakter jednorazowy i się nie powiększa, to zwykle w okresie do dwunastu tygodni ulega on wchłonięciu, czyli samoresorpcji. Jeśli natomiast wylew jest masywny, to w ciele szklistym mogą pozostać fragmenty czerwonych ciałek krwi, które prowadzą do jego przymglenia. Wtedy dochodzi do trwałego uszkodzenia ostrości wzroku. Utrwalanie się pogorszenia widzenia następuje też wskutek nawrotowych krwotoków.

 

– Jak wtedy pomóc pacjentowi?

– Ratunkiem dla wzroku jest interwencja chirurgiczna. Zabieg nosi miano witrektomii, co oznacza usunięcia ciała szklistego wraz z wylewami czy też śladami po nich.

Szczęśliwie, większość wylewów samoistnie się wchłania.

Wylewy na powierzchni siatkówki także zazwyczaj same się wchłaniają, o ile poprawi się stan naczyń dzięki podawaniu odpowiednich leków, które przyspieszają resorpcję i uszczelniają naczynia krwionośne. Najpopularniejsze i łatwo dostępne środki o takim działaniu to rutinoscorbin i rozpuszczalne wapno. Wzmacniają one ścianki naczyń i zmniejszają ryzyko dalszych wylewów krwi do oka lub ograniczają jego rozmiary. Profilaktyczne przyjmowanie rutinoscorbinu i musującego wapna zalecam wszystkim, którzy mają nawracające wylewy krwi w obrębie powłok ciała lub – widoczne – spojówki oka.

Niektóre wylewy, niestety, nie ulegają samoresorpcji. Dotyczy to zwłaszcza przypadków zaawansowanej, insulinozależnej cukrzycy prowadzącej do proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej z nowymi, nieprawidłowymi na powierzchni siatkówki, wrastającymi do środka ciała szklistego. Z tym stanem łączy się kaskada dalszych patologii prowadzących w skrajnych przypadkach do ślepoty lub jaskry, w której nieprawidłowe naczynia rozwijają się na tęczówce oka.

 

– Upraszczając, można powiedzieć, że groźniejsze w skutkach dla naszego wzroku są wylewy, których nie jesteśmy świadomi, bo trudno nam dostrzec ich objawy. Czy między innymi właśnie dlatego powinniśmy regularnie bywać u okulisty?

– Pragnę podkreślić, że każdy wylew krwi do oka, każdy gwałtowny spadek widzenia oznacza konieczność kontaktu z okulistą. Wykona on badania dodatkowe, przede wszystkim ultrasonografię oka, która zobrazuje skalę wylewu i pozwoli stwierdzić czy nie jest on związany z odwarstwieniem siatkówki lub też obecnością w niej patologicznych naczyń na tle retinopatii cukrzycowej.

O cukrzycy czy nadciśnieniu tętniczym pacjent sam poinformuje lekarza. Jeśli tych schorzeń nie ma, to należy podejrzewać przedarcie w siatkówce i początek jej odwarstwienia.

Generalnie większe zagrożenie rzeczywiście stanowią te wylewy krwi w oku, których nie widać. Przysłowiowe „krwawe” oko wywołuje niekiedy panikę pacjenta, ale nie niesie poważnych rokowań. Tylko sam objaw jest dość drastyczny. Paradoksalnie, o wiele bardziej niebezpieczny jest wylew niewidoczny. Związane z nim pogorszenie widzenia często uchodzi uwadze pacjenta, zwłaszcza jeśli jest on człowiekiem zaaferowanym, zabieganym, nie skupionym na sobie. Musiałby przesłonić jedno oko, by zauważyć, że drugim widzi znacznie gorzej.

Jest jeszcze jeden paradoks, a mianowicie: im mniejszy jest wylew, tym większe ryzyko późniejszych powikłań.

 

………

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Oko przekrwione

Pacjenci niekiedy mylą wylew podspojówkowy z intensywnym przekrwieniem oka (w terminologii medycznej jest to oko czerwone) na skutek miejscowych zmian zapalnych. Wizyta u lekarza wyklucza wylew, ale pozwala rozpoznać proces zapalny wewnątrz gałki ocznej, który często jest przyczyną sektorowego przekrwienia.

 

Suche i zaczerwienione

Wielu z nas narzeka na zaczerwienienie oczu wynikające ze zmęczenia długotrwałą pracą w zamkniętych lub klimatyzowanych pomieszczeniach przy sztucznym oświetleniu i komputerze. W takich warunkach powierzchnia oka ulega wysuszeniu i łatwiej o jego podrażnienie. W dodatku praca przy komputerze sprawia, że trzykrotnie rzadziej mrugamy, a to dodatkowo sprzyja wysychaniu oka. Jest ono zmęczone i piecze. Wymaga nawilżania. Na rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty, tzw. sztuczne łzy, które temu służą.

 

Na dnie oka

Badanie dna oka pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych w organizmie, zaawansowanie cukrzycy i choroby nadciśnieniowej. Ma też duże znaczenie w przypadku wylewów krwi do oka. Pojęcie „ciśnienie dna oka” jest błędne. Mówimy o badaniu dna oka w przebiegu nadciśnienia tętniczego lub o ciśnieniu śródgałkowym panującym wewnątrz gałki ocznej, które bada się w związku z jaskrą. Jest ono wypadkową produkcji i wypływu cieczy wytwarzanej w oku. Nie jest ono przyczyną wylewów krwi do oka.


HERBSECRET.PL poleca
Lutein Plus - suplement diety

 

Vilcacora Profilaktyczna - suplement diety

 

Proliferatin Control - Suplementy Diety

 

 

Dodaj komentarz
toja
tojaEwelinko odezwij się do mnie. Ciekawa jestem jak długo pijesz i w jakich dawkach. Też ostatnio zaczęłam pić pokrzywę. Też zachwyciła mnie książka Marii Treben.Podaję maila: surimi1234@wp.pl
ewelina
żle odczytałam nazwisko autora poradnika "Apteka Pana Boga". nie Treban, tylko TREBEN./dla tych, którzy chcieliby skorzystać i dla mnie samej/.
piotr plock holandia
dobre informacje polecam przeczytac kazdemu
ewelina
od lat doznaje wylewu krwi do oka/oczu/.pierwszy raz przy porodzie 42 lata temu.potem długa przerwa ale od ok.15 lat właściwie sukcesywnie.wcale tego nie polubiłam/chociaż nie umarłam/.ciemne okulary zima,lato to mój znak rozpoznawczy.i co?przypadek!dosta łam od koleżanki poradnik ziołowy-"Apteka Pana Boga"Maria Treban.i odkryłam-GLISTNIK/ziele jaskółcze/.w aptece ok.3,-zł.herbatka 1 raz dziennie-wolę sypaną.od miesiąca spokój a nawet 1 /słownie:JEDEN/ raz zauważyłam wylew w oku-ale tylko JA zauważyłam:bard zo drobne i b.słabe zaczerwienienie .obeszło się bez okularów.dodam,że piję również krwawnik i pokrzywę.jeżeli liczycie mi lata to przeżyłam 64.Warto próbować.nigdy nie jest za późno.I nie warto polubić tego czego sie nie da polubić.
fasola
ten ktos to napewno jakis lekarz i nie musi czekac w kolejkach po pare miesiecy
ktoś
oczy są ważne a ludzie często głupoty wypisują, czy Tobie to przeszkadza w widzeniu, czy tylko z powodu tego,że jest? DOBRA RADA idz do drugiego lekarz/ post wyżej/ jak Ci ten nie pasuje ale nie szukaj pomocy na forach.pozdrawiam
ktoś
ludziki od tego się nie umiera /wiem co mówię, bo mam/ ale dziwi mnie,że dorośli ludzie uwierzyli w moc internetu i nie szukają pomocy u medyków czy w aptece/ a na forach. Wiem, wiem zaraz się zacznie że u nas nie można z marszu tylko czekać trzeba, jest wyjście: pogotowie, szpital na dyżurze lub poszukać prywatnej przychodni która ma podpisany kontrakt z nfz, tylko łatwiej jest usiąść i marudzić niż pomyśleć i poszukać /adresy i tel są na stronach/ wiem co mówię bo tak zrobiłam i już jestem po badaniach, ale cóż jesteśmy dorośli i mamy wolny wybór.pozdrawiam
Ada
Mnie spotkało coś podobnego ok. miesiąca temu. Byłam przerażona, na lewym oku pojawiła się zamazana plama. Myślałam że to przemęczenie lub jakieś chwilowe zaćmienie, ale u okulisty okazało się że to wylew, co podobno rzadko zdarza się w samym centrum widzenia. Biorę 6cerutinów na dzień, do tego 4 razy dziennie jakieś krople. Wylew się zmniejsza, ponoć trzeba czasu,można jedynie czekać i obserwować czy coś się poprawia. Mam nadzieję że wylew wchłonie się całkowicie, ale nie wiecie może czy są jakieś inne sposoby aby je usunąć?
Magda
A może by tak do okulisty???
Maga, śląsk
Moja siostra od grudnia 2010 miała kilka wylewów do obu oczu. Leczą ją jedynie kroplami i witaminami. Kazano jej się przebadać u kardiologa, hematologa i reumatologa. Badania jednak nie wykazały nic. Na wylewy powiedzieli że to przez słaby wzrok. Do prawego oka było 5 wylewów, ze 3 większe i 2 mniejsze, jednak właśnie nie wykazali zmian na siatkówce. Na lewym też było kilka wylewów. Czy ktoś może nam poradzić co zrobić?
Magda
kochana, skonsultuj się z innym okulistą
saba333zren
Mam takie pytanie. Od kilku lat raz na jakiś czas mam czerwone oko od strony nosa. zazwyczaj bylo to jedno i to samo ale ostatnio zauwaazylam ze i z drugim cos sie dzieje. czasami miałam problem z widzeniem, nieraz miałam tak ze przez kilka minut miałam zamglony obraz przed jednym okiem,i to powodowało mdłości nawet.A w szkole gdy czytałam to nie widziałam początku wyrazu.Po prostu był to wielki problem.BYŁAM u okulisty przepisał mi jakieś antybiotyki do wkraplania.przez pewien czas było wporzadku. A potem znów to wróciło. I mam problem bo już skończyłam szkole i aktualnie nie jestem ubezpieczona i z racji tego nie mogę nawet w naszym kochanym Kraju isc do okulisty ,chociaż jestem Polka... i Taka nasza pOLSKA !!! Nam sie nic nie nalezy ..oczywiscie moge isc prywatnie ale mnie nie stać... Wiec boje sie troche bo okulista ten co u niego bylam to mowil ze mialam takie schorzenie co moze powodowac nawet zaćme. CO mam robic .. prosze o Pomoc.
Ania
Dzisiaj rano obudziłam się z krwiakiem w oku.Wczoraj wieczorem tylko coś mi przeszkadzało ale myślałam że jestem senna i mam zmęczone oczy.Trochę przeraziłam się.Lekarz uspokoił mnie ,że nie ma tragedii,to tylko tak źle wygląda.Przepisał krople do oczu POSORUTIN 50 mg/ml.Mam zakraplać 4 razy dziennie przez dwa tygodnie.Potem kontrola. Przyczyną prawdopodobnie były wcześniejsze skoki ciśnienia tętniczego które odczuwałam przez około tydzień.Ciśnienie rozkurczowe miałam powyżej sto tz.120 np.wieczorem a na następny dzień spadało do 50.i tak przemiennie. Od wczoraj mam 145/95.bez skoków.Mam nadzieje że będzie już dobrze.Pozdrawiam wszystkich z czerwonymi oczami.:-)
Andrzej
Mi przytrafiło się coś raczej nietypowego. Po uderzeniu głową podczas omdlenia przez kilka dni na jedno oko widziałem niemal idealnie. Potem niestety widzenie wróciło do normy, czyli stanu przed wypadkiem. Jestem krótkowidze m - szkła do obu oczy takie same -1,5.Co o tym sądzą okuliści? Czy wobec tego zdarzenia są możliwości przywrócenia widzenia idealnego pomimo wady wzroku trwającej przez wiele lat?
Małgorzata
W sbote wieczorem miałam taki wylew.Na wizycie u okulisty okazało się,że podniosło mi się ciśnienie do 170/110.Wzięłam już 6 zastrzyków,biorę wapno,biolutein e,krople.Ciagle latają mi przed oczami "śmiecie"duże i małe.
...
27 lipca miałem wypadek po którym straciłem pole widzenia w prawym oku,przy badaniu okulistycznym okazało się że powstał duży krwiak wewnątrz oka,mam pytanie jak długo on może schodzić,lekarz e dali tylko tabletki na zejście krwiak,ale nie chcą podjąć się narazie żadnego zabiegu na tym oku,czy można to jakoś przyspieszyć,ch ciałbym szybciej widzieć na te oko.
Magda
Na co czekasz??? Okulista! Dobry!! Szybko!!!
Wazka
Witam Serdecznie Właśnie dostałem 3 dni temu wylew i czuje ze oko za przeproszeniem się pierd..... ponieważ od 3 dni czuje ze z każdą minutą słabiej widzę na te oko to jest oko prawe :sad::cry:
Edith
Wszyscy mnie uspakajają że to normalne w moim stanie.Mam na ćwiartce oka czerwoną plamę .Jestem zdrowa i nigdy nie chorowałam .To chyba znak słabych naczynek ?.
Może pomoże
Polecam kurs Silvy - Nauczysz się samouzdrawiania i bieganie po lekarzach się skończy.. Szukajcie a znajdziecie..
Gosia
Po raz kolejny mam taki wylew - tym razem pokaźny. Pojawił mi się w związku ze stresem. Poprzednie - gruntownie badane przez okulistów.Mam zalecony tylko Posorutin...
lila
Też mnie to właśnie spotkało i nie mam nadciśnienia ani cukrzycy.Lekarze podejrzewają, że to od pigułek antykoncepcyjny ch,a podobno są takie bezpieczne.Dostałam vessel due i cerutin i czekam z nadzieją, że wylew się wchłonie. Już nigdy nie wezmę żadnych pigułek.
nela
Mój syn w ciągu dwóch lat miał siedem wylewów do ciała szklistego oka lewego, nie pomaga laserowanie, a na zabieg witrektomii jest za młody (ma 13 lat)
Uszaty
Lekarze, nawet ci o wysokim stopniu specjalizacji, nie chcą tego leczyć, twierdząc, że pozostałości wylewów w postaci drobnych skrzepów należy pokochać. Właśnie w ciągu kilku godzin przydarzyło mi się kilka, ciekawe, co powie na to pani doktor... Pewnie znowu, że nic się nie da zrobić... A ja mam już dość biegających w polu widzenia brudów... Nie mam nadciśnienia ani cukrzycy, po prostu słabe naczynia włosowate, wszędzie. U okulisty bywam co pół roku, gdyż boję sie zmian zwyrodnieniowyc h.Na razie ponoć jest dobrze... Pani doktor o witrektomii nie chce słyszeć. I co robić?