Pleśń i grzyby w mieszkaniu nie tylko brzydko wyglądają i nieładnie pachną, ale przede wszystkim są szkodliwe na zdrowia, zwłaszcza dla układu oddechowego – wywołują różnego rodzaju infekcje i podrażnienia. Warto więc się zastanowić nad metodą skutecznego osuszenia mieszkania.

 

Optymalny poziom wilgoci względnej w naszych domach waha się od 40 do 60 procent. W ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach panują warunki sprzyjające rozwojowi pleśni (grzybów pleśniowych) i grzybów (grzybów domowych), zwłaszcza gdy brakuje w nich okien i odpowiedniej wentylacji. Szkodliwe wykwity łatwo zaobserwować i wyczuć. W powietrzu zazwyczaj unosi się charakterystyczna woń stęchlizny, a na ścianach czy sufitach pojawiają się różnokolorowe plamy i watowate narośla. To właśnie toksyczne pleśnie i grzyby. Te ostanie rozsiewają maleńkie zarodniki, które krążą w powietrzu w poszukiwaniu pokarmu. Gdy napotkają wilgotne miejsca, osiadają na nich, zapewniając sobie stały wzrost. Nie ma znaczenia, czy wilgotne miejsce to tynk, drewno, tapeta lub tkanina. Wszędzie im dobrze.

Reklama

 

Czym się różnią?

Warto wiedzieć, czy to, co szpeci nasze ściany i sufity, jest grzybem domowym, czy grzybem pleśniowym. Pleśń tworzy plamiste skupiska w różnych barwach (głównie czarne, rdzawe, cytrynowe lub zielone). To skutkuje odstawaniem tapet, tynków i powłok malarskich. Pleśń jednak nie przerasta ścian ani nie niszczy drewna. Grzyby natomiast niszą je (powodując gnicie i murszenie). Mogą przerastać drewno i mury. Tworzą watowate narośla, długie sznury i pajęczyny z grzybni.

 

Dlaczego toksyczne?

Zarówno grzyby, jak i pleśń wytwarzają dwutlenek węgla, a także alkohole i kwasy oraz niezwykle silne trucizny – mykotoksyny, które mogą działać rakotwórczo. Poza tym wdychane przez nas zarodniki grzybów mogą silnie uczulać i powodować różnego rodzaju dolegliwości, takie jak bóle głowy, mięśni i stawów, a także zmęczenie, problemy skórne oraz kłopoty z oddychaniem. Szczególnie narażone na to są dzieci.

Pleśń może być również przyczyną problemów ze snem, koncentracją, a nawet z utrzymaniem równowagi. To poważny problem. Zdaniem specjalistów niektóre kłopoty zdrowotne mogą być spowodowane dużą wilgotnością w mieszkaniu, z czego wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy.

 

Jak się tego pozbyć?

Samo starcie pleśni ze ściany czy sufitu nie wystarczy, żeby się jej pozbyć raz na zawsze. Po pewnym czasie może pojawić się znowu. Ścianę trzeba odgrzybić, stosując odpowiednie środki, i pomalować ją farbą z grzybobójczymi substancjami. Ale najważniejsze jest ustalenie przyczyny nadmiernej wilgoci w mieszkaniu. W tym celu warto sprawdzić wentylację i izolację termiczną ścian, a także zamontować wywietrzniki w oknach. Tam, gdzie problem jest naprawdę poważny, można zainstalować specjalne czujniki wilgotności.

Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się pleśni i grzybów jest umieszczenie w mieszkaniach tak zwanych osuszaczy powietrza. Pomogą one nie tylko zebrać nadmiar wilgoci i poprawić klimat w domu, lecz także ochronią przed uszkodzeniem przedmioty (meble czy instrumenty muzyczne) wrażliwe na nadmiar wody w powietrzu. Osuszacze takie działają w sposób przyjazny dla środowiska (nie stosuje się w nich żadnych środków chemicznych).