Łacińskie wyrazy „somnus” (sen) i „ambulare” (spacerować) leżą u źródła pojęcia „somnambulizm”. Słowo „lunatyzm” pochodzi zaś od łacińskiego wyrazu „luna”, oznaczającego księżyc. Jakie to romantyczne na pierwszy rzut oka… Nocne spacery przy księżycu – czyż można wyobrazić sobie coś piękniejszego? Problem jednakże w tym, że sennowłóctwo (to polska nazwa schorzenia, która nie brzmi już tak zachęcająco) jest w istocie przykrą dolegliwością, związaną z zaburzeniami pracy centralnego układu nerwowego.

 

Dopóki występuje u dzieci, pół biedy, można powiedzieć. Przyjmuje się, że w dziecięcej wersji somnambulizm, czyli nieświadome wstawanie z łóżka i chodzenie we śnie, nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Dziecięcy układ nerwowy dopiero dojrzewa, reguluje się, „dociera” niczym mechaniczne części silnika samochodowego, a zatem – ma prawo do pewnych fanaberii. Jeśli natomiast zjawisko utrzymuje się lub nasila w wieku dorosłym, mamy do czynienia z chorobą. Dotyka ona aż 18 proc. populacji.

 

Na fali snu

Co robi senny włóczęga? Somnambulik (albo lunatyk, jak kto woli) wstaje we śnie. Ponieważ głęboko śpi, nie ma pojęcia, co właśnie robi, mało tego – rano, po obudzeniu, zupełnie nie pamięta swoich nocnych wycieczek po mieszkaniu. Mimo lekko zaburzonej, spowolnionej koordynacji ruchów, jest w stanie np. omijać przeszkody, ponieważ chodzi – o dziwo – z otwartymi oczami. Może także udzielać odpowiedzi na zadane pytania, choć raczej nie ma gwarancji, że wypowie się spójnie i sensownie. Dlaczego tak się dzieje? Ta fascynująca i zagadkowa przypadłość ma ścisły związek z fazami snu. Przypomnijmy dla porządku, jak się one kształtują. Sen dzieli się na dwie główne fazy: REM i NREM. REM to skrót angielskiego wyrażenia Rapid Eye Movements, czyli gwałtowne ruchy gałek ocznych, a NREM – Non Rapid Eye Movements – to faza, w której gałki oczne nie poruszają się tak szybko. Sen REM zwany jest także snem płytkim lub paradoksalnym, a NREM – snem głębokim, wolnofalowym. Głęboki sen uczeni podzielili z kolei na cztery kolejne stadia, różniące się częstotliwością fal mózgowych. Epizody lunatyzmu mają miejsce w fazie trzeciej i czwartej tego właśnie głębokiego snu, kiedy mózg pracuje na falach delta, w najgłębszym uśpieniu. U somnambulików owe fale delta są wyjątkowo silne, co w rezultacie oznacza sen niezwykle, patologicznie głęboki.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

We śnie gada, we śnie jada

Oprócz nocnych spacerów po mieszkaniu nauka wyodrębnia inne rodzaje związanych z somnambulizmem dolegliwości. Jedną z nich są nocne rajdy ze ściśle określonym celem: mianowicie wycieczki do lodówki. Istnieje grupa lunatyków, którzy – znów bez udziału świadomości – wstają w nocy tylko po to, żeby coś przekąsić. Robią to oczywiście w głębokim uśpieniu i podobnie jak zwykli nocni „spacerowicze bez celu”, rano kompletnie nic nie pamiętają. Nocne napady na kuchnię mogą występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, przy czym częściej – nie całkiem wiadomo dlaczego – pojawiają się u młodych dziewczyn. Zdarza się, że nocny głodomór nie poprzestaje na jednorazowym rajdzie spożywczym, a po położeniu się do łóżka wstaje ponownie i jeszcze raz – aż do wyczerpania przysmaku, po który się wybrał.

Z kolei mówienie przez sen – choć nie wiąże się ze spacerami po mieszkaniu – występuje także w opisanej powyżej fazie głębokiego snu NREM. Zatem ta sama przyczyna – pewna określona aktywność fal mózgowych – skłania jednych do wstawania i chodzenia, a innych do gadania przez sen. Bywa, że nocny mówca bąknie krótko coś od rzeczy lub wybełkocze czyjeś imię – gotowy powód do porannej małżeńskiej kłótni – a zdarza się także, że mówi długo i na pozór całkiem spójnie. Dodajmy od razu, że sama skłonność do wypowiedzi przez sen nie jest żadnym dramatem zdrowotnym, ale – zwłaszcza jeśli występuje w dużym nasileniu – może bardzo przeszkadzać innym domownikom. Szczególnie, jeśli są na tyle nierozsądni, by sens tych nocnych prelekcji brać poważnie…

 

Nocny morderca

Kilka lat temu angielską opinię publiczną poruszył pewien precedensowy proces. Młody mężczyzna z udokumentowanymi wcześniej somnambulicznymi skłonnościami został postawiony przed sądem za morderstwo dokonane we śnie. Ataki lunatyzmu nasilały się u niego po spożyciu alkoholu i w takim też stanie zabił własnego ojca. Brytyjskie media poświęciły tej sensacyjnej sprawie sporo uwagi. Przypomniano między innymi, że było to 68. morderstwo w całej dotychczasowej historii popełnione przez nieświadomego swoich czynów somnambulika. Mężczyzna został uniewinniony dzięki opinii biegłych lekarzy i skierowany na bezterminową obserwację w szpitalu psychiatrycznym. Co ciekawe, u podłoża medycznej diagnozy leżało nie stwierdzenie jego niepoczytalności, lecz przekonanie, że będąc w głębokim śnie, działał pod wpływem automatyzmu. Automatyzm, definiowany prawnie jako działanie bezwiedne, w tym przypadku nie był efektem choroby psychicznej, a czynników zewnętrznych.

 

Niesamowite opowieści

Na szczęście – i trzeba to koniecznie podkreślić – lunatyzm nie wiąże się zasadniczo z żadnymi morderczymi skłonnościami. Przypadki somnambulików, opisywane przez światową prasę, w tym także piśmiennictwo medyczne, nie obfitują bynajmniej w akty przemocy. Są raczej niesamowitymi opowieściami, w które trudno byłoby uwierzyć, gdyby nie wiarygodność mediów, które publikują te historie – nie sposób w końcu posądzać brytyjskiej BBC czy niemieckiego „Der Spiegel” o chęć epatowania sensacją. Bo weźmy na przykład niemieckiego nastolatka, który w ataku lunatyzmu wypadł z czwartego piętra, łamiąc rękę i nogę – a upadłszy na chodnik, spał spokojnie dalej. Angielska piętnastolatka przez sen wdrapała się na czterdziestometrowy dźwig i przeszła bez szwanku po jego wąskim ramieniu – policja, która przybyła na ratunek, znalazła ją tam skuloną w kłębek i smacznie śpiącą. Kiedy czyta się te informacje, nie sposób zadziwić się i zadumać nad niezwykłymi meandrami pracy ludzkiego mózgu.

 


Kiedy się martwić, jak leczyć

Skłonność do nocnych spacerów u dzieci nie jest, jak już powiedzieliśmy, niczym bardzo niepokojącym. Mając do czynienia z małym lunatykiem, wystarczy zadbać o jego bezpieczeństwo: pamiętać o zamykaniu okien i drzwi, usuwać przeszkody i niebezpieczne ostre przedmioty, a przyłapanego na nocnych rajdach małego spacerowicza utulić i łagodnie zaprowadzić z powrotem do łóżka. Nastolatków należy pilnować, aby regularnie chodzili spać, unikali wieczornych atrakcji, które mogą nadmiernie podekscytować dziecko. Wizyta u lekarza może być konieczna, kiedy symptomy nasilają się lub są dziwaczne i niezwykłe. Specjalista może zalecić łagodne środki uspokajające, czasem tabletki nasenne do przyjmowania przez kilka tygodni. Skutecznie działają też środki zwrotnego wychwytu serotoniny. Ale farmakologia wkracza dopiero wtedy, kiedy nie działają inne sposoby terapii…

 

Marianna Królikowska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Glim
Hej Lunatykuje w nie typowych godzinach jestem pelnoletnia i pamietam sceny z lunatykowania jak w filmie i mam na to dowody i swiadkow. Zwykle jest tak, ze nie wiem, ze krzycze i nie slysze jak ktos do mnie mowi, ale widze wylacznie to co naprzeciwko, nie moge ruszac galkami ocznymi po prostu cialo nie nalezy do mnie, a ja nic nie czuje tylko emocje ogarniajacy mnie strach ze nie panuje nad soba i jestem obserwatorem, siedzacym tuz za moimi oczami wielkosci czlowieczka milimetrowego. Glownie budze sie nie przewracajac sie zapalam swiatlo probuje ochlonac wracam do pokoju i slysze komentarze od rodziny. Najgorsze jest to, ze nie wiem gdzie ide ani sad wracam nie sa to codzie ne czynnosci ani o regularnych porach, zwykle raz na miesiac, ale ile mozebyc przypadkow ktoruch nie pamietam. Nie bede opisywac konkretnych przypadkow bo jest ich naprawde wiele, czy ktos ma podobnie, nie mowie o swiadomym snie, bo odróżniam rzeczywistosc od snu, i mam dowody , ze to nie sen, tylko o swiadomym lunatykowaniu!! !???? Podobnym postem odpowiedzialam jednemu z forumowiczow ponizej.
Glim
Hej też tak mam lunatykuje w nie typowych godzinach jestem pelnoletnia i pamietam sceny z lunatykowania jak w filmie i mam na to dowody i swiadkow. Zwykle jest tak, ze nie wiem, ze krzycze i nie slysze jak ktos do mnie mowi, ale widze wylacznie to co naprzeciwko, nie moge ruszac galkami ocznymi po prostu cialo nie nalezy do mnie, a ja nic nie czuje tylko emocje ogarniajacy mnie strach ze nie panuje nad soba i jestem obserwatorem, siedzacym tuz za moimi oczami wielkosci czlowieczka milimetrowego. Glownie budze sie nie przewracajac sie zapalam swiatlo probuje ochlonac wracam do pokoju i slysze komentarze od rodziny. Najgorsze jest to, ze nie wiem gdzie ide ani sad wracam nie sa to codzie ne czynnosci ani o regularnych porach, zwykle raz na miesiac, ale ile mozebyc przypadkow ktoruch nie pamietam. Nie bede opisywac konkretnych przypadkow bo jest ich naprawde wiele, czy ktos ma podobnie, nie mowie o swiadomym snie, bo odróżniam rzeczywistosc od snu, i mam dowody , ze to nie sen, tylko o swiadomym lunatykowaniu!! !????
pedagog
Ortografii tez się trochę pasuje podszkolić. Chyba ze ma pan też dysleksja?
crieR
Trochę się boję ewentualnego leczenia, bo od kilku lat lunatykuję. Mam 14 lat.Zawsze, kiedy jadę z rodziną do dziadków, chodzę we śnie do łazienki i mówię różne niezrozumiałe głupoty. Podczas roku szkolnego gadam podczas spania, ale nic więcej. Natomiast wczoraj nie było tak przyjemnie. W nocy ze środy na czwartek nie spałem i wypiłem pół litra energetyku (monstera), później (o 16) położyłem się spać. Tego samego dnia, jakoś półtora-dwie godziny później, brat z mamą próbowali mnie obudzić, ale strasznie się kręciłem i nawet próbowałem ich uderzyć. Mówili mi, że później wyszli, bo bym sobie jeszcze krzywdę zrobił. No i o 17 rozwaliłem sobie telefon, bo budzik zadzwonił. Znalazłem go przed południem z rozwaloną pokrywką. Jeszcze przed "odwiedzinami" mamy i brata, poszedłem do pokoju mamy i zapytałem się o ziemniaku, potem o wodę do akwarium. Następnie ona odprowadziła mnie do pokoju, a po drodze przytrzasnąłem jej dłoń drzwiami.Z tego, co mi opowiedzieli (to wyżej), pamiętam tylko to, że szarpałem się z bratem i poszedłem do pokoju mamy z poduszką. Trochę się boję, że to może jeszcze raz się powtórzyć, a nie chcę nikogo skrzywdzić; do tego w środę jadę z klasą na trzydniową wycieczkę i będziemy tam nocować. Serio się boję, że komuś coś zrobię i przez to będę potem wyśmiewany lub wszyscy będą się mnie bali.
Gabi.
Hej. Może wie ktoś o tym co ja przeżyłam jak to się nazywa albo coś.. mam 15 lat i wczoraj spałam u mnie koleżanka. Rano zazdzonił mój telefon to było gdzie ok.6-7 (wtedy wstaje do szkoły, ale zapomnialam go wyłączyć). Wstałam i go wyłaczyłam. I powiedziałam do mojej koleżanki z otwartymi oczami że to tylko dzwonek. I dalej poszłam spać. Kiedy obudziłam się potem, opowiedziala mi to a ja nic z tego nie pamiętam.. Dzisiejszej nocy zasypiałam przy laptopie w łóżku i nie zamknęłam go. Pamiętam jak w nocy się obudzilam popatrzyłam na zegarek i było za 10 trzecia rano. Napiłam się wody, która nie była wcześniej otwierana więc mam dowód i wyszłam z pokoju, dalej urwał mi się film... a i jeszcze zakmnęłam laptopa. Naprawdę czułam że spałam jak to roibłam myślałam że mi się to sni.. ale kiedy się obudziłam woda serio była otwarta a laptop zakmnięty. Zastanawia mnie co robiłam gdy wyszłam z pokoju bo tego już nie pamiętam.. ale wiem że z niego wszylam. Rano jednak byłam w łóżku.. pomocy. Jak to można nazwać? szukam czegoś w poł świadomym śnie.. albo coś.
Adam
Pewnego dnia tata mi powiedział że chodziłem po całym mieszkaniu i w dodatku powiedział do mnie pare słów jak lunatykowałem a ja mu na te pytania odpowiedziałem i poszłem spowrotem do łuszka. Budze się poszłem do mamy by zrobiła mi śniadanie Tata weszedł do kuchni i mi mówi co ty robiłeś w nocy chdziłeś po całym mieszkaniu a ja do niego ja chdziłem mama potwierdziła co muwił tata po prostu nic nie pamiętałem weszłem na tą stronę i aż się przeraziłem od tej pory chyba będe wiązany do łószka by nikogo nie pozabijać a co najgorsze żebym nie wyskoczył przez okno.
mateusz
witam to bylo pare dni temu polozylem sie spac wszystko pamietam do tej pory na drvgi dzien ojciec mnie zbieral z podlogi w kuchńi z polamanom szczenom
Gosia
Ja lunatykuję od dzieciństwa- i im jestem starsza tym bardziej się to nasila. Bywają noce- że zasypiam- budzę się na środku pokoju i nie wiem jak trafić do łóżka. Po wielu próbach odnajduję łóżko, kładę się spać, a po chwili znów stoję na środku pokoju- byłoby to śmieszne gdy nie fakt że potrafię tak kilkanaście razy w ciągu nocy wstać z łózka. Bywają noce że wędruję po całym domu, bądź budzę się w momencie gdy otwieram drzwi wejściowe. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się wyjść na zewnątrz ale pytanie jak długo............. bywają noce kiedy nie wstaję z łóżka ale albo rozmawiam sama ze sobą albo krzyczę krzyczę przeraźliwie. I mam pytanie- czy jest na to lekarstwo? Czy ja- 35-letnia kobieta - po prostu mam dosyć. Jak ktoś ma radę na moją chorobę?4
masza
ja wstałam o 4 w nocy i poszłam do sąsiada załatwiłam się i wrócilam do domu. rano nic nie pamiętałam a sąsiad się dziwił ze nie zamknął drzwi. A innym razem oglądałam wyłączony telewizor albo rozkładałam deske do prasowania. nocne spacery zdarzają mi sie niezbyt często ale zaczynam sie coraz bardziej obawiać tych epizodów
Karolina
jak rozumiec zachowanie lunatyka,ktore objawia się dużą agresją, głośnym przeklinaniem i napadem strachu? Mowa tu o 30letnim mężczyźnie,który lunatykuje od dziecka. Czy jest to niebezpieczne na tyle,ze nalezy podjąć jakies srodki zachowawcze?
e
Mam tak samo jak "nom" czyli pamiętam co mniej więcej co robiłam..ale nie wiem kompletnie w jakim celu :|
mateusz
mam pytanie lunatykuje na śnie można temu zapobiec
nom
Mam pytanie. Czy można pamiętać , gdy ktoś lunatykuje ? Ja pamiętam , że w nocy podszedłem do telefonu i wyłączyłem budzik. Było tak 3 razy.Czy ja jestem lunatykiem ?
Ewa
Witam, Przygotowuje program telewizyjny o lunatykach. Jeśli podczas snu robisz różne dziwne rzeczy, napisz! zostaw numer oddzwonie-e.piwowar@tvn.pl!
karolina
Mam pytanie dlaczego nie jest poruszony temat kiedy ktoś budzi się popażony lub budzi się w wonnie z zimną wodą, albo szuka własnego dziecka bo słyszy płacz a niemowlaka nie ma w łóżeczku.Czy to może są poważne objawy choroby, bo tak się dzieje od ponad 30 lat.
Ada
Szkoda, że nie ma ani jednego zdania na temat wpływu księżyca na lunatykujących, bo stąd nazwa się wzięła, a nie od spacerów przy księżycu, co sugeruje autorka artykułu. A i warto wspomnieć, że leczeniu pomaga też akupunktura.