Zapalenie żyły powierzchownej wywołuje ból, zaczerwienienie i obrzęk, natomiast zakrzep żył głębokich może przebiegać bezobjawowo, aż do czasu wystąpienia powikłań. Czynnikiem sprzyjającym jego powstawaniu może być wielogodzinny przelot samolotem lub ślęczenie przy komputerze.

 

Jak podał „New Zealand Medical Journal”, zbyt długie siedzenie za biurkiem może być niebezpieczne dla życia ze względu na powstawanie zakrzepów. Naukowcy z nowozelandzkiego Medical Research Institute zaobserwowali, że co trzeci pacjent przyjęty do szpitala z powodu zakrzepicy żył głębokich, spędzał przy biurku długie godziny.

Zakrzepica żył głębokich bywa też nazywana „zespołem klasy ekonomicznej”, ponieważ narażeni są na nią pasażerowie samolotów, siedzący w ciasnych fotelach podczas długich rejsów.

 

Niebezpieczna skrzeplina

Zakrzep może występować w żyłach głębokich, blokując w nich przepływ krwi, a także przybierać postać zapalenia zakrzepowego żył powierzchownych. Zakrzep żył głębokich jest poważniejszą chorobą, ponieważ w razie oderwania się części skrzepliny i popłynięcia z prądem krwi dochodzi do zatoru tętnicy płucnej lub ataku serca.

Przyczyna zapalenia żył powierzchownych nie jest do końca poznana. Zwykle ujawnia się ono u osób starszych, zwłaszcza po urazie lub długotrwałym unieruchomieniu w łóżku. Częstotliwość jego występowania zwiększają żylaki.

Zapalenie żył powierzchownych może towarzyszyć owrzodzeniom żylakowatym goleni lub czyrakom, a także może mieć związek z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak grypa, świnka, zapalenie płuc i inne.

Zapalenie żył jest zazwyczaj łatwe do rozpoznania: zmieniona zapalnie niedrożna żyła obrzmiewa i bardzo boli. Nieraz towarzyszy mu gorączka oraz złe samopoczucie. Pacjenci często bagatelizują te objawy i zazwyczaj upływa kilka dni od wystąpienia pierwszych dolegliwości do wizyty u lekarza.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Natomiast zakrzep żył głębokich często nie wykazuje żadnych charakterystycznych objawów, aż do niespodziewanego wystąpienia zatoru tętnicy płucnej lub innych, groźnych dla życia konsekwencji. Schorzenie to spowodowane jest zwolnieniem przepływu krwi, zmianami w ścianie naczyń żylnych oraz zmianami w samej krwi. Niedotlenienie części krążenia żylnego powoduje uszkodzenia śródbłonka naczyń poprzez upośledzenie metabolizmu jego komórek.

Jeśli chodzi o rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich, czas trwania objawów nie ma znaczenia rozstrzygającego. Ból w obrębie łydki – czy to jako objaw izolowany, czy też połączony z przykrym uczuciem ciasnoty – występuje często. Lokalizacja bólu nie jest przydatna dla oceny rozległości tego zapalenia. Pacjenci, których boli wyłącznie łydka, mają często zakrzepicę proksymalną (a więc dotyczącą żyły podkolanowej lub żył udowej i biodrowej). U około 85 proc. pacjentów z objawową zakrzepicą żył głębokich stwierdza się lokalizację proksymalną zakrzepów, obejmującą zwykle również żyły podudzia. Pozostali reprezentują izolowaną zakrzepicę żył głębokich odcinka dystalnego. Rozróżnienie to ma duże znaczenie praktyczne, bowiem proksymalna zakrzepica jest często przyczyną zatoru tętnicy płucnej, stąd niezwykle ważne jest szybkie jej rozpoznanie.

 

Zagrożenia dla życia

Najgroźniejszym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich jest możliwość oderwania się fragmentu skrzepliny i spowodowanie zatoru tętnicy płucnej, co określane jest jako „żylna choroba zakrzepowo-zatorowa”.

Objawy zatoru tętnicy płucnej nie są zbyt charakterystyczne i mogą sugerować inne ostre schorzenia narządów w obrębie klatki piersiowej.

Do innych przyczyn powstania choroby można zaliczyć m.in. zażywanie tabletek antykoncepcyjnych lub innych leków zawierających estrogen, przebyty niedawno poród albo poronienie, zaburzenia w krzepnięciu krwi, nowotwory złośliwe, a także palenie tytoniu.

 

Leczenie

W przypadku zakrzepu żył powierzchownych często wystarcza leczenie domowe oraz stosowanie leków przeciwzapalnych.

W leczeniu zakrzepu żył głębokich najpierw wstrzykuje się wstępną dużą dawkę heparyny, która jest lekiem przeciwzakrzepowym, a następnie przez kilka dni dawki mniejsze. Niektórym chorym podaje się leki rozpuszczające skrzeplinę.

Po osiągnięciu poprawy stosuje się doustnie leki przeciwzakrzepowe, powoli zmniejszając dawki, aż do zupełnego odstawienia leku.

W przypadku powikłań konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu skrzepliny lub wykonaniu przeszczepu żylnego omijającego skrzep.

Chorym o szczególnie wysokim ryzyku, u których wystąpił zator płucny, wszczepia się do dolnego odcinka żyły próżnej filar w kształcie parasola, zatrzymujący urwaną skrzeplinę.

Reklama
Reklama

 

Zapobieganie

Przeciwdziałanie zakrzepicy polega na przykładaniu kilka razy dziennie chłodnych kompresów oraz noszeniu elastycznych pończoch uciskowych, które zmniejszają przekrój kończyny, powodują szybszy przepływ krwi, minimalizują rozciągnięcie żył i poprawiają funkcjonowanie zastawek.

Ważne jest także nawadnianie chorego i unoszenie nóg, co u pacjentów powyżej 60 roku życia zmniejsza częstość wystąpienia zakrzepicy o 50 proc.

Codzienna gimnastyka kończyn dolnych zapobiega nawrotom choroby.

Idealnym ćwiczeniem jest spacer lub, jeżeli to niemożliwe, łagodny aerobik i ćwiczenia na rowerze stacjonarnym.

 

Barbara Szymańska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Paulina
Też mam zakrzepice i zachorowałam po porodzie jak pani jak dlugo utrzymywał sie ból u Pani ?
anna wawa
Witam mam 34 lata i od 6 lat męczę się z tym potworem. .. teraz od kilku dni mam temperaturę 38.5 często większą boli mnie noga nie daje rady już czasami czekam na lekarza wizyta domowa mnie czeka. . . Noga pod kolanem łydka i udo boli mnie w takim stopniu że nie jestem w stanie dojść do toalety. . . Zobaczymy co ten lekarz zadecyduje. . . Pozdrawiam gorąco życzę powrotu do zdrowia nikomu nie życzę takiego bólu. . .
maajaa
Oczywiście chodzi o ból zęba
maajaa
Witam, jestem po dwóch zakrzepicach kończyn dolnych leki muszę brać już do końca życia . Mam problem z żebym boli mnie i puchne. Wiem że przed wizytą u dentysty muszę przejść na clexane ale nie wiem ile dni przed zabiegiem muszę ją brać. Czy cztery dni wystarczą?
Justyna
Witam. Ja mam 33 lata i od 10 lat cierpie na zakrzepice zyl glebokich. U mnie w Niemczech stwierdzono tocznia. To jest jeden z obiawow........
Agnieszka
Mam tak samo jak Pani z tym strachem i lękiemo jutro ..
Marta
Witam .....ja byłam 1 raza przeszczep dam mi krwi i haluskow kosci plucha się mam trzymac sie pach z dole nowotwor po budzi się okropnia bardzo boli żeby płacze Pan i pani plan mi zastrzyk clexane i Keaton leki sprawa nie przyjmie leki pracetamol..moja wynik walczyć krwi zl e raza się bardzo zapalenia itp mam wielkie boli cierpien święty pech glakoscienna i nerek ciężki dam mi kropka k i syrop silną...znowu nowo twór Janiak i piersi walczyć najważniejsza 6 miesce wynik ..mam młoda
renata
Mam zakrzepice pozabiodrowa biore xarelto noga jest nabrzmiala jak za dużo pochodzę to boli dostalam skierowanie do hematologa do warszawy na badania genetyczne wizyta dopiero za rok czy powinnam tak długo z tym czekac
seBulba
Rok temu zdiagnozowali u mnie zakrzepicę żył głębokich pooperacyjną. Po artroskopii kolana, strasznie mi puchło. Na szczęście moj ortopeda był dociekliwy i skierował mnie na doplera. Poleżałem 2 tygodnie w szpitalu, standardowo zastrzyki potem leki. Cały czas noszę (poza nocą) podkolanówkę uciskową, na wieczór zimny prysznic nóg, a co drugi dzień rowerek. No i trzymam się, staram się odżywiać zdrowo. Niestety jedna skrzeplinka się nie rozpuściła - brak rekanalizacji i w ten sposób muszę już dbać o siebie do końca życia. I staram się nie myśleć, czy coś się oderwie czy nie. Większe prawdopodobieńs two śmierci, jest na drodze - w wypadku samochodowym. No cóż, na wszelki wypadek podwyższyłem polisę - a co, niech rodzinka też coś z życia kiedyś ma. Pozdrawiam Zakrzepek
asiena@op.pl
Witam Was! U mojego męża (34 lata) stwierdzono 2 tygodnie temu zakrzepowe zapalenie żył. Był 3 dni w szpitalu, dostawał tam zastrzyki. Wypisany został do domu i bierze xarelto 15mg dwa razy na dobę. Czekamy na te rajstopy uciskowe. Nie mógł się doczekać i wrócił do pracy; dużo jeździ samochodem. Strasznie się martwię o niego, wręcz już fiksuję się tą chorobą, ciągle coś sprawdzam na necie czy może to i tamto... Jeśli jest ktoś kto mógłby pocieszyć, poradzić coś dobrego, to będę wdzięczna: asiena@op.pl
k
mam 41 lat. przeszedłem zakrzepicę w 2011 roku...nie mam już pieniędzy na leki - czy to moze powrócić?
aAga
Witam ja mam 31 od tygodnia jestem chora na zakrzepice żył głębokich pobudzia lewego lekarz też stwierdził u mnie ze to od tabletek antykoncepcynyc h i ja także kocham sport wcześniej trenowałam lekkoatletyke dużo sportu mam 2 dzieci i dużo byli spaceru itd ale potem były dni leniwie i miałam jakieś 8 lat przerwy od treningu bo szkole skończyłam zaczęłam pracę kiefy po jakiś czasie chcialam się zmotywowac znów do sportu to nie mogę mam zakrzepice i nie mogę także chodzic boję się ze nie będę mogła chodzić na fitness i wzrusza mnie wasze historię ze leczycie tyle lat zr wam nie przechodzi nie wyobrażam sobie brania przez tyle lat tabletek naprawdę współczuję i gorąco poZdrawiam tych co muszą wytrwać jestem z wami:-)
beata
ja mam zakrzepicę już od 4 lat po chorobie nowotworowej ,jestem na zastrzykach i nigdy nie mam zadnego obrzęku konczyn tylko silny bol uda zastrzyki musze brac do końca zycia mam 34 lata
Ewka
hey ja tez mam ciagle bole nog po wypadku mam 20 lat wypadek mialam majac 12 lat uderzylo mnie auto mialam wstrzas mozgu 3 mies lezalam przykuta do uzka kolejne 3 uczylam sie chdozic na nowo nie moglam wstac mialam o tyle szczescia ze zyje ale dokucza mi od bardzo dlugiego czasu po tym wypadku az do tej pory straszny bol nog w nocy ze nie idzie wytrzymac ostatnio nawet nie moglam wyprostowac nogi jak chcialam to steasznie mnie bolala ale po chwili dluzszej sie udalo jak biegam szybko sie mecze czuje ciezkosc nog jak duzo chodze nie wyrabiam strasznie mnie bola przy dluzszym staniu np na przystanku nogi mnie strasznie bola przy siedzeniu czy lezeniu to samo mam tez taki objaw ze mi dretwieja czasami tez dochodzi do tego jedna reka czy to moze byc ta zakrzepica mam tak dlugo juz w zasadzie to lekcewazylam w wieku mlodszym wsumie rodizce zawsze twierdzili ze przesadzam i do tej pory tak jest w zasadzie boje sie isc do lekarza zdazaja mi sie tez omdlenia raz zemdlama tak ze stalam zrobilo mi sie zimno potem nagle przyplyw goraca ze zaczelam sie pocic akurat mialam wyjsc od kolezanki usiadlam na chwile bo krecilo mi sie w glowie zemdlama tylko kolezanka zdazyla mnie uratowac i dac mi tlenu machala poduszka zebym miala powietrze gdybym wyszla od niej pewnie by bylo cos gorszego bo przed domem ma beton czy moze ktos mi powiedziec co moze byc przyczyna tak uciazliwym bolem nog przez tyle lat ? dodam ze mam niskie dosc cisnienie przewaznie
F&K
Cieszcie się, że trafiliście na lekarzy, którzy potrafili zdiagnozować chorobę. Moja znajoma nie miała takiego szczęścia, zmarła w wieku 18 lat, na zator płucny... Lekarz, który przepisał leki hormonalne nie poinformował, o możliwych działaniach niepożądanych, m.in. niebezpieczeńst wie wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Kiedy poszła z bólem w plecach i dusznościami inny stwierdził, że to bolą mięśnie, przyczyną duszności jest klimatyzacja. Kiedy parę dni później zemdlała było już za późno...R.I.P.Powodzenia w leczeniu i walce ze służbą zdrowia...
Katia
Kochani, mam 33 lata i w czerwcu 2011 roku zdiagnozowano u mnie zakrzepicę żyły odłokciowej, pachowej i podobojczykowej . Wylądowałam w szpitalu na 2 tygodnie i przeszłam mikrozator płucny. Ponad rok leczyłam się acenocumarolem i raz w tygodniu kontrolowałam INR. Byłam przez rok właściwie wyłączona z życia i z normalnego funkcjonowania.Ciężko było, nie mogłam pracować, zajmować się domem, dziećmi etc. Zresztą sami wiecie, że trudno jest żyć z tą chorobą. Do kwietnia 2012 roku na dekolcie miałam paskudnie wyglądające, sine żyły, które świadczyły o tym, że krew znalazła sobie zastępcze żyły do krążenia.Lekarz stwierdził, że prawdopodobnie zostanę na lekach do końca życia, a sine żyły na dekolcie też mi zostaną.Modliłam się codziennie o zdrowie. W maju 2012 roku otrzymałam wyniki badań genetycznych – okazało się, że nie jestem obciążona genetycznie.Po tych wynikach zapisałam się na USG doppler i nie mogłam uwierzyć w to, co usłyszałam od lekarza – „Pani ma piękne żyły!!!, Gdybym nie widział dokumentacji , nie uwierzyłbym, że była Pani tak ciężko chora!”To był najpiękniejszy dzień mojego życia. Opis w wyniku badania to: „Prawa żyła szyjna, podobojczykowa, pachowa żyła odpromieniowa oraz łokciowa drożne. Skrzeplin oraz zmian pozakrzepowych nie stwierdzam”.Jestem zdrowa i wierzę, że moja i modlitwa mojej rodziny pomogła mi wrócić do normalności.Moja mama pewnego dnia posmarowała moją chorą rękę wodą – chyba z Medjugorie…Wierzcie lub nie – ja wierzę, że to cud. Nie traćcie wiary. Jeśli ktoś potrzebuje wsparcia lub rozmowy proszę o email na kasoss79@gmail.com
Krzysztof
Przepraszam za błędy we pisie powyżej.
Krzysztof
Nie będę opisywał choroby i użalał się nad sobą. Mam ją prawie rok. Biore regularnie leki. jasna sprawa, że trzeba to robić. Uwaga, nie przesadzać z alkoholem, bo on rozrzedza krew i można doprowadzić do udaru i przekęcić się. Ja miałemnauczkę bo zacząłem sikaś na czerwono :-))) i teraz piję nie niż jedno piwo. Noszę rajstopy uciskowe. Może nie jest to specjalnie konfortowe, alestaram się ruszać. Prawie codzienni jeżdze do pracy na rowerze. W poniedziałek jadę, będę prowadził schronisko w górac. Jak widzicie daje się z tym żyć i nie ma co jęczeć, że życie straciło sens. Moje spesjalnie się nie zmieniło. W lecie planuję rowerowe wycieczki do 100 km a jak da rade to więcej (a jestem facetem w średnim wieku :-)) pozdrawiam wszystkich dfotknietych tą chorobą. Leczyć się ruszać i przejdzie. U mnie w połowie roku większość żył był aodblokowana. Myślę że z czasem zacznę biegać. W tych uciskowych gaciach jest niewygodnie polecam długie marsze i rower :-))
jolita
To choroba xxi w. mało się ruszmy, zła dieta, kawa, papierosy. Niekiedy noga przy zakrzepicy jest bolesna, ma czerwone plamy, opuchnięta. Nie ma idealnego leku na szybkie wyleczenie. Trwa to niekiedy od paru miesięcy do kilu lat, zależy od wszystkich czynników. Jak już ją mamy to musimy niestety uzbroić się w cierpliwość i leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza !!!! Bo to długotrwałe leczenie. Nie wolno przerywać leczenia bo może się źle skończyć. Ale przy zadbaniu o prawidłowe leczenie wszystko będzie ok pamiętajcie .
Rem
Witam! Mam 21 lat we wrzesniu 2011 roku nabawilem sie skrzepu w maju br. skrzep sie rozposcil po warfrin target INR 2.5 , ale moja noga nadal nie ma prawidlowego krazenia nosze ponczochy uciskowe jak narazie pomagaja noga nie jest spuchnieta jak kiedys. Walczcie z tym napewno bedzie dobrze!
ana
może to przykre co teraz napiszę, ale nie zaniedbujcie leczenia farmakologiczne go!! moja przyjaciółka zmarła kilka lat temu w wieku 21 lat na zapalenie żył głębokich. Okazało się, że w jej przypadku było to odziedziczone po mamie. Puchły jej nogi, uważała, że nie widać efektów leczenia i na dwa miesiące odstawiła leki. Nie zdążyli jej uratować, poszedł skrzep, zrobił się zator....
Edyta
lat Witam :-) w tym roku będę mieć 19 lat :-) Na zakrzepicę układu żył glębokich choruje już prawie 2 lata. Cały czas biorę leki , pończoche uciskową i nic.. nadal skrzepy są.. Mój lekarz powiedział, że noga będzie do końca życia puchła.. Również mam obsesję co do nogi, jak idę ulicą i ktoś się spojrzy, to już myślę, że patrzy na nogą :sad: Ja 1.5 roku brałam Fragmin , a teraz biorę Warfin :-) Mam nadzieję, że w końcu mnie wyleczą :-)
Magda
Dobry chirurg naczyniowy.
aneta
pierwszą zakrzepice żył głębokich przeszłam w wieku 35lat wystąpiła po operacji na niedrożność jelitową:sad: Obecnie mam 43 lata i od tamtej pory czyli 8 lat borykałam sie z powtarzającym sie bólem i opuchnięciem . Mimo przyjmowaniu leków opuchlizna wciąż jest i nie mogę się jej pozbyć. Co mogę zrobić? Nie ukrywam że pończochy pomagają ale jak mam je nosić podczas lata gdzie temperatury przekraczają 30stopni? Czy może jest coś co pozwoli mi pozbyć się tej niekończącej się dolegliwości. Proszę o pomoc
PRZEMEK
witam umnie w wieku 34 lat wykryli zakrzepice leczenie w szpitalu heparyna pozniej sintrom 1X1/2 tab i tak od 6 miesiecy INR wacha sie raz 2,8 raz 1,6 jakby nie te tabletki to jakos mozna wytrzymac za 2 miesiace USG doppler zobaczymy pozdr.
aga
żyję z tym paskudztwem już 12 rok. mam żal do mojego ówczesneg o ginekologa, że zaniedbał dokładny wywiad przed zapisaniem pigułe. takie zycie to ciagłe pasmo porażek i upokorzeń. choc i jest kilka jasnych stron- dzięki pomocy i dobremu wyczuciu innych lekarzy mam dwóch cudownych synów. a na dokładke dowiedziałam się, że wycofują z rynku jedyny LEK - detralekx. to skandal. reszta środków to jedynie suplementy. moga go sobie stosowac ludzie zapobiegawczo jeśli nie mieli do czynienia z zapaleniami zył, a co za tym idzie zrujnowanym układem żylnym.. my zakrzepki jesteśmy jedna z najbardziej zaniedbanych grup pacjentów. prawidłem jest zapobieganie, bowiem ono zmniejsza koszty ew. leczenia. ale nie w naszym kraju, gdzie rzadzi tępota. i lobby farmaceutyczne, wciskające na rynek buble nic nie warte.
wiola
witam wszystkich,moja mama jest chora na zakrzepice żył dolnych lewej nogi,leżała 7dni w szpitalu i ją wypuścili dali jej ćwiczenia i leki nic więcej.Zapisaliśmy ją do neurologa na dalsze badania prywatnie może coś innego wykaże i wezmo się za to.Nie dajcie się i prubujcie dalej leczyć się na to chorobę.my z tym będziemy walczyć.Możecie może poradzić co stosowaliście że zniknęła ta choroba?odpiszcie na tej stronie czekam.życze wszystkim zdrowia
benita 33
wieku 21 lat przeszłam zakrzepice żylną nóg i przeszłam zator płucny po roku leczenia wyzdrowiałam. dziś mam 33 lata i choroba powróciła jestem załamana mam dość walczenia o jutro bo co to za życie .bardzo się boje bo nie wiem nawet czy doczekam jutra wciąż myślę o tej chorobie i czy zdarzę na czas do szpitala.wiele już przeszłam i nie spodziewałam się ze znów mnie to dopadnie.pozdrawiam wszystkich zakrzepowców
Agnieszka 33 lata
:-)Zaczélo sié od bólu lydki po badaniach krwi skierowano mnie na scan do szpitala ,który wykazal zator w zylach dolnych P. doktor stwierdzila ,ze moze to byc przyczyná stosowania tabletek antykoncepcyjny ch.Kocham sport a teraz mam problemy z chodzeniem czy ten ból minie?pozdrawiam
K-Alicja
Zakrzepica to przede wszystkim niewydolność żylna związana ze złym funkcjonowaniem zastawek żylnych. Dość interesującym rozwiązaniem, które pojawiło się ostatnio jest pompa żylna venowave (http://venowave.pl), czyli taki aparat zakładany pod kolanem w celu wspomagania przepływu żylnego w kierunku serca. Efekt pozostaje jednak na dłuższy czas.
diana
ja choruję od 11 lat zachorowałam mając 30.Jestem po trzech zatorach na poczatku przez miesiąc brałam zastrzyki cheparyny a teraz stale jestem na sintromie.nik niebył w stanie mi powiedzieć od czego się to się zaczeło. Mam bardzo fajnego lekarza w przychodni i po wielu rozmowach dał skierowanie do Instytutu chematoligi w warszawie ponieważ w moim przypadku może to byc uwarunkowanie genetyczne. byłam w Instytucie i po wszystkich badaniach nic nie znaleziono. Międzyczasie odlepiły mi sie obie łąkotki i nikt mi niechce tego zoperować.Codziennie trenuje na rowerze treningowym bez niego bym niechodziła a mimo to niedaje się mam dla kogo żyć mam 3 dzieci już prawie dorosłych. Starajcie się żyć normalnie ja na początku tez byłam przerażona. Pozdrawiam wszystkich zakrzepowców.
Marzena
Mam 44 lata siedem lat temu w trakcie treningu doznałam urazu mięśnia podudzia - rozwarstwienie włókien mięśnia między którymi gromadziła się krew tworząc torbiel. Chirurg po zbadaniu mówił, że powinno się wchłonąć a jeżeli nie to będzie musiał zrobić zabieg chirurgiczny. W międzyczasie trafiłam do radiologa który pod usg dokonywał opróżniania gromadzącego się w mięśniu płynu. p kilkukrotnych zabiegach nie było efektu zaproponował mi wszczyknięcie w mięsień leku który spowodowałby zakrzepnięie i wysuszenie sączącej się wewnątrz mięśnia rany. Tak też się stało. Jednak noga nie odzyskała pełnej sprawności a w ostatnim czasie zaczęła drętwieć i jest coraz bardziej napięta. trafiłam w tym roku ponownie do chirurga zaniepokojona jej stanem. Wykonane usg żył pokazało że mam zakrzepowe zapalenie żył, żyła w mięśniu podudzia jest niedrożna i mam ciągnący się przez pół łydki skrzep. Lekarz nic oprócz noszenia rajstop p/żylakom nic nie zalecił. Co robić? Boję się czytając artykuły o zakrzepowym zapaleniu żył głębokich wiedząc jakie mogą być skutki...
beata
mam 30 lat i również choruje na zakrzepice żył głębokich nogi prawie 3 lata.Choroba całkiem zmieniła moje życie z osoby towarzyskiej jestem zamknięta w sobie bojęcą się wyjść do ludzi a nawet sklepu osobą-ciągle boję się ze dostanę zatoru,że nie zdążę wychować jeszcze małych dzieci,że muszę poszukać nowej żony mojemu mężowi a dzieciom nowej mamy,reaguje agresywnie gdy ktoś skomentuje moja spuchniętą i innego koloru nogę(noszę pończochę uciskową).Nie umiem sobie poradzić i zapanować nad tą chorobą.Codziennie zarzywam leki ,które wciąż mi przypominają o tym że jestem chora-mam nadzieję że kiedyś się to zmieni i wyzdrowieję
Eliza
Mam 35 lat i w lutym 2009 r. przeszłam zakrzepicę żyły wewnętrznej udowej i biodrowej. Miałam szczęście, że trafiłam do szpitala na czas...Zanim doszło do obrzęku nogi, przez 2-3 tyg. czułam się słabo, miałam zadyszki po przejściu paru kroków, w końcu zamdlałam w pracy. Przez 6 miesięcy leczono mnie przeciwzakrzepo wo i badając regularnie INR. Od września 2009 r. zakończono leczenie, wykluczając trombofilię. Staram się żyć normalnie, noszę pończochę, piję dużo płynów. Ale muszę powiedzieć, że ta choroba zostawiła ślad w mojej psychice. Często miewam lęki, które utrudniają mi codzienne funkcjonowanie. Pokonanie choroby to jedno, ale życie z nią lub życie z zagrożeniem jej powrotu to drugie. Choroba jest z pewnością ważnym doswiadczeniem, bo pozwala spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy; daje możliwość docenienia spraw, ktore wcześniej wydawały sie oczywiste. Życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości w walce z tą chorobą:-)
Nika
a ja mam 56 lat, 11 lat temu nagle dopadła mnie zakrzepica żył: podobojczykowej , pachowej i ramieniowej. Po tomografii okazało się,że mam masywny zakrzep w żyle górnej głównej, ok. 5 cm od serca, zasłaniający 3/4 jej światła. Wiele tygodni spędziłam na hematologii, rozpuszczali mi te zakrzepy heparyną mikrocząsteczko wą podawaną przez pompę infuzyjną 24 godz/dobę przez 20 dni. Udało się. Nie wiadomo dlaczego mnie to trafiło. Przez pierwszy rok, po wyjściu ze szpitala, był Clexane w brzuch, a od 10 lat zjadam Sintrom (acenokumarol) 10 mg/dz, czyli 2,5 tabl. I nie mogę nawet pomarzyć o zmniejszeniu dawki :sad::sad: Częściej występuje zakrzepica żył kończyn dolnych, mnie podobnie, jak Ewę, dopadła w kończynie górnej. Pozdrawiam "zakrzepowców", trzymajcie się;-):-)
ewa
a ja mialam 33 lata (dzieci tez nie mam) i zakrzepice w zatokach esowatej i poprzecznej, w zylach pachowo-ramiennej,ramie nney ,obojczykowejPO WYJSCIU ZE SZPITALA NA ACENOKUMAROLU 3 miesiace a potem na polecenie neurologa clexane i tak juz 2 rok
Em
ja zachorowałam na zakrzepice w wieku 18 lat i juz 10 lat leczenia za mną. nie można się poddawać i trzeba próbować normalnie żyć:-)
ania
czesc mi tez sie przydazylo 33lata zakrzepica zyl glebokich nie mam dzieci wiec najbardziej dziwne od razu lydka twarda i nie umialam chodzic wogole najpierw 20 zastrzykow do brzucha clexane i tabletki danzen zabaczymy narazie to dopiero poczatek
Monika40
Cieszę się ,że uzyskałam wiecej informacji jak mam pstepować z tą chorobą.Jak na dzień dzisiejszy jestem na zastrzykach z duzym obrzękiem łydki .pozdrawiam wszystkich zakrzepowcow nie poddawajcie się..Monika
ula
wszystko jest prawdą-jestem chora na zakrzepice żył głębokich,mam 29lat i 2 lata się już leczę bez większego rezultatu.Zachorowałam zaraz po porodzie