ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Internetowy dziennik akademicki „Journal of Epidemiology & Community Health” opublikował zaskakujące wyniki badań Institute of Population Health Sciences w Tajwanie. Okazuje się, że jednym ze sposobów na przedłużenie życia mogą być... zakupy. Dotyczy to przede wszystkim osób po sześćdziesiątce.

 

Naukowcy przebadali 2000 kobiet i mężczyzn w wieku około 65 lat, których zapytali o to, jak często robią zakupy. Potem prześledzono dane dotyczące ich stanu zdrowia z 9 lat (1999–2008).

Okazało się, że niezależnie od kondycji psychicznej i fizycznej, osoby, które codziennie robiły zakupy, żyły dłużej niż ci uczestnicy eksperymentu, którzy z tej przyjemności korzystali tylko raz w tygodniu lub rzadziej.

Jak naukowcy tłumaczą ten fenomen? Ich zdaniem zakupy to czynność, która wymusza na starszych osobach pewną formę aktywności fizycznej, o wiele lżejszej i przyjemniejszej niż zwykłe ćwiczenia. Poza tym wiąże się ona ze społeczną interakcją, a ta z kolei wymaga aktywności psychicznej.

 

Źródło: bbc.co.uk