Z laryngologiem, dr. nauk med. Przemysławem Wiślińskim, rozmawia lek. med. Grażyna Dziekan.

 

– Co kryje się pod pojęciem „zapalenie zatok”?

– Jest to stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok obocznych nosa. Pomiędzy wnętrzem jam nosa i zatokami istnieje ciągłość; są one wysłane tą samą błoną śluzową i pokryte tym samym nabłonkiem. Przez specjalne ujścia zatoki łączą się z jamami nosa. W takich warunkach stan zapalny nie może się ograniczać tylko do nosa albo tylko do zatok. Dlatego dziś nieżyt nosa i zapalenie zatok są traktowane jako jedna choroba: rhinosinusitis. Mówiąc więc „zatoki oboczne nosa” mamy na myśli zatoki szczękowe, sitowe, czołowe i klinowe.

 

– Gdzie jest granica pomiędzy ostrym i przewlekłym zapaleniem zatok?

– Przyjmuje się, że ostre zapalenie trwa do 12 tygodni, przewlekłe – powyżej 12. Należy jednak odróżnić ostre zapalenie zatok od przeziębienia, czyli wirusowego nieżytu górnych dróg oddechowych, które – zwłaszcza dzieciom – dokucza średnio kilka razy w ciągu roku. Nazwa „ostre zapalenie zatok” jest zarezerwowana dla choroby bakteryjnej, wywołanej przede wszystkim przez bakterie gram dodatnie, takie jak Streptococcus pneumoniae, Hemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. Jest to choroba poważniejsza od przeziębienia i zwykle stanowi jego konsekwencję. Uważa się, że przeziębienie powinno ustąpić w ciągu 10 dni. Jeżeli po tym czasie objawy „kataralne” nadal się utrzymują albo też po upływie 5 dni od zachorowania przybierają na sile – jest to już bakteryjne zapalenie zatok.

Do rozpoznania ostrego zapalenia zatok nie są potrzebne żadne badania dodatkowe – tę diagnozę może postawić lekarz pierwszego kontaktu, na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego.

 

– Dlaczego w takim razie pacjenci z podejrzeniem zapalenia zatok są rutynowo kierowani na prześwietlenie?

– Niestety, w wielu przypadkach robi się je niepotrzebnie. To badanie jest użyteczne głównie w ostrym zapaleniu, kiedy za jego pomocą można potwierdzić lub wykluczyć obecność ropy w zatokach, a to jest wskazaniem do punkcji. Natomiast w przewlekłym zapaleniu konieczna jest ocena drożności ujść zatok, a na ten temat prześwietlenie mówi niewiele. Najlepiej zatoki pokazuje tomografia komputerowa; jednak – ze względu na ograniczoną dostępność i duży koszt – wykonuje się ją w ściśle określonych sytuacjach, głównie przy kwalifikacji do operacyjnego leczenia przewlekłego zapalenia zatok.

Reklama

 

– Jak objawia się choroba zatok?

– Chorzy skarżą się na całkowitą lub częściową niedrożność nosa, wydzielinę w postaci kataru czy też spływającą do gardła, osłabienie węchu i ból, który typowo jest umiejscowiony u nasady nosa, w okolicy czołowej, ewentualnie w okolicy policzków. Ale czasami, w zapaleniu zatoki szczękowej, może promieniować do zębów i w kierunku uszu, a w zapaleniu zatoki klinowej, która najrzadziej daje objawy – do szczytu głowy i potylicy. W przewlekłym zapaleniu dolegliwości są zwykle słabsze niż w ostrym i występują okresowo, często nasilając się w sezonie jesienno-zimowym.

 

– Kiedyś zwracano uwagę na kolor wydzieliny z nosa.

– Na tej podstawie wysnuwano wnioski co do etiologii infekcji: czy jest ona bakteryjna czy wirusowa. Dziś wiadomo, że kolor ten nie ma znaczenia diagnostycznego; w bakteryjnym zapaleniu zatok wydzielina może być wodnista i bezbarwna, a w wirusowym „ropna” – żółtobrunatna lub zielonkawa, bo nie zależy to od czynnika wywołującego chorobę, tylko od reakcji organizmu na ten czynnik, czyli w efekcie – od rodzaju komórek zapalnych, jakie przeważają w wydzielinie.

 

– Jakie badania wykonuje się w zapaleniu zatok?

– Pewne znaczenie (zwłaszcza przy uporczywie nawracających dolegliwościach) ma pobieranie wymazów z nosa, w których następnie poszukuje się patogennych bakterii lub komórek zapalnych – granulocytów kwasochłonnych lub obojętnochłonnych. Obecnie uważa się, że wymazy z nosa pobierane z okolicy ujścia zatoki szczękowej, czyli spod małżowiny nosowej środkowej, dają wiarygodną informację o florze bakteryjnej, jaka znajduje się we wnętrzu zatoki. Są badania, które oceniają transport rzęskowy, czyli zdolność oczyszczania nosa. Należy do nich test sacharynowy, polegający na umieszczeniu w nosie kryształków sacharyny i sprawdzaniu czasu, po którym pacjent poczuje słodki smak w ustach oraz test z węglem aktywowanym, w którym mierzy się czas pomiędzy włożeniem sproszkowanego węgla do nosa a pojawieniem się na tylnej ścianie gardła czarnej wydzieliny; prawidłowo czasy te powinny wynosić poniżej 30 minut. Innym badaniem, które pozwala określić nasilenie stanu zapalnego w zatokach, jest oznaczanie stężenia tlenku azotu w powietrzu wydychanym przez nos oraz stężenia białka C-reaktywnego (CRP) we krwi; wysokie stężenie tego białka świadczy o zapaleniu bakteryjnym.

 

– Jak leczy się zapalenie zatok?

– Najważniejszą rolę w leczeniu zapalenia zatok odgrywają antybiotyki. W zapaleniu ostrym stosuje się je zwykle przez 10–14 dni, a w przewlekłym nawet przez kilka miesięcy. Niektóre antybiotyki, np. z grupy makrolidów, mają działanie nie tylko bakteriobójcze, ale również immunomodulacyjne. Poza antybiotykami stosuje się krótkotrwale leki obkurczające naczynia; miejscowo – oksymetazolinę w kroplach, doustnie – pseudoefedrynę w tabletkach; leki mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę w nosie, miejscowo – mesnę, doustnie – acetylocysteinę i leki antyhistaminowe, u osób ze skłonnością do alergii. Ważną grupę leków, zwłaszcza w leczeniu przewleklego zapalenia zatok, stanowią kortykosteroidy, zarówno donosowe, jak i doustne. Można sięgać po preparaty zwiększające miejscową odporność, zawierające najpospolitsze zabite bakterie. Te „miejscowe szczepionki” są szczególnie pomocne przy częstych zapaleniach; podaje się je do nosa, zwykle jesienią i zimą. Korzystne efekty przynosi też płukanie nosa solą fizjologiczną – w aptekach jest ona dostępna jako tzw. „woda morska” w aerozolu.

 

– A kiedy konieczna jest operacja?

– Gdy kilkumiesięczne, prawidłowo prowadzone leczenie zachowawcze przewlekłego zapalenia zatok nie przynosi poprawy. Operacja polega na udrożnieniu naturalnych ujść zatok. Można ją wykonać zarówno metodami tradycyjnymi, z dostępu przez nos, jak i metodą endoskopową, w obu przypadkach w trybie szpitalnym, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Długotrwały stan zapalny powoduje obrzęk i przerost błony śluzowej ujścia zatoki, co – uniemożliwiając jej wentylację – nasila stan zapalny. W trakcie zabiegu usuwa się przerośniętą błonę śluzową i ewentualnie poszerza otwór kostny.

 

– Jakie mogą być powikłania zapalenia zatok?

– Stan zapalny może się przenieść z zatok na tkanki oczodołu. Dlatego zawsze, gdy w przebiegu zapalenia zatok pojawia się obrzęk powiek, wytrzeszcz gałek ocznych czy pogorszenie widzenia – należy niezwłocznie zgłosić się do laryngologa. Znacznie rzadziej, głównie u młodych mężczyzn, ze względu na budowę kości, zdarzają się powikłania wewnątrzczaszkowe, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień płatów czołowych mózgu.

 

 

HERBSECRET.PL poleca
Vilcacora 3000 - Suplement Diety

 

Stop Oxy Stres Na Dzień - Suplement Diety

 

Stop Oxy Stres Na Noc - Suplement Diety

 

 

 

Dodaj komentarz
Kamil
Może ! Spkojnie !
Marta
A czy dziecko 16miesieczne z zapaleniem zatok przy antybiotyku augumentin es może wyjść na spacer we wózku?
Ania
Aby unikac zapalenia zatok, ich bólu i przykrych zabiegów potem polecam SinusSeptan. Naprawdę świetny suplement, który pozwala oddychac swobodnie.
Anna
Niestety nie pocieszę się bo u mnie zaczeło się podobnie mialam koszmarny ból zęba po czym przeniosło się to na inne zęby w konsekwencji na kości szczęki. Również miałam zdrowe zęby a prześwietlenie nic nie wykazało. Meczyłam się strasznie ból był koszmarny do tego stopnia że przestałam spać w nocy, potem zaczełam się leczyć na zatoki.
Ania K
Witam mialam operacje zatok dwukrotnie. Leczenie zatok jest długie i czasami monotonne trzeba być pod ciągłą kontrolą lekarską. Co do twojego pytania o skrzepy, wszystko zależy w jakim stanie mialaś zatoki przed i w czaśie operacji, trochę czasu minie zanim zejdzie obrzęk. Z moich obserwacji wynika że lepiej samemu pozbyć się jak największej ilości wydzieliny/skrzepów z nosa zaraz po operacji. Ja po pierwszym zabiegu krwawiłam jeszcze przez ok 1,5 tygodnia. Ważne aby ciągle być pod kontrolą lekarską. Nie lekceważ zatkanych zatok gdyż potem możesz miec dużo większe kłopoty do końca zycia. POWODZENIA !
Magda
Na szczęście Asiu, ale dość często źle leczone ropne zapalenie zatok kończy się ropnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych
asia
a poza tym to nie mam zadnych objawów pasujacych do zapalenia opon
asia
kiedys leczylam se u neurologa i wszstkko jest wporzadku juz od 3 lat. a co zatoki maja do opon?
Magda
Asiu idź szybko do dobrego neurologa, trzeba wykluczyc zapalenie opon.
asia
w marcu miałam ostre zapalenie zatok i leczona byłam w szpitalu. miałam wtedy 2 punkcje. laryngolok mówi ze jest juz wszytsko wporzadku i reszta objawów zniknie sama z czasem i ze nie ma sie czym przejmowac. a mi ciagle spływa ropna wydzielina do gardła i boli mnie czesto głowa siedzac na komputerze zamazuje mi sie obraz i wdodatku czuje sie taka "otłumaniona". co robic?? ;-)
Magda
Nie szukaj pomocy na forum, idź szybko do laryngologa i neurologa. Rozpoznają i będą wiedzieli jak leczyć.
mAREK
MAM OD PONAD ROKU BÓLE ZĘBÓW-GÓRNYCH.w NOCY NA SZCZĘŚCIE ŚPIĘ.wSZYSTKIE ZĘBY WYLECZONE,PRZEŚ WIETLONE.sTOMATOLODZY NIE WIDZĄ PROBLEMU OD ICH STRONY.pROSZĘ POMÓZCIE JUŻ DŁUGO NIE WYTRZYMAM
adam
Chodząc do lekarzy coraz bardziej przekonuję się że niektóry minęli się z powołaniem
aneta
to nie zatoki jest taki katar niemcy nazywaja smierdzoncy katar bo wydzielina smierdzi wiem bo juz dochodzenie robie odnosnie ktaru a bieze sie tez z tego jak ktos zaduzo kropli do nosa bierz moze potem smierdziec.:sad:
aneta
mam pytanie mialam teraz 14.12.10 operacje zatok bo od 17miesiecy miala zatkany nos a bylam w ciazy mowili ze przez ciaze zrobilam tomografie po porodzie mialam zaplone i teraz juz 7dni od operacji katastrofa tak to boli a wszczegolnosci jak wyciaka te opatrunki z nosa i co jeszcze nie jest moj nos taki jak normalni ludzie maja jak ja mialam w czesniej musze plukac taka sola i antybiotyk brac wylatuje krew jak skrzepy i zatkany cigle moje pytanie CO TO NOWY SLUZ Z NOSA JESZCZE SIE PRODUKUJE?CZY TO STARE PO OPERACJI? I MUSI TROCHE POTRWAC ZANIM SIE TO OCZYCSI ZEBY BYLO JAK DAWNIEJ?prosze pomocy bo mieszkam w niemczech a ten doktorek nie udzielil mi odpowiedzi martwi mnie ze zostane cale zycie tak z tym nosem.
wiolasenka
Wyleczylam nimi totalnie zapchane zatoki u syna a i rowniez kanaliki prowadzace do uszu - mial miec operacje wprowadzenia rurek do uszu. Ale udalo sie i operacji uniknelismy!!!K upujesz w aptece plastry borowinowe, odkrajasz pasek wielkosci czola, podrzewasz go na parze na sitku pod przykrywka - nie moczysz! Cieply (bez foli) kladziesz na czolo na 30 min przed zasnieciem, nakrywasz go jeszcze kocykiem aby jak najdluzej utrzymac cieplo plastra! Po tym zabiegu nie wolno wychodzic na dwor!!! Ta kuracje prowadzisz przez 2 tygodnie, potem 2 tygodnie odstepu i znow 2 tygodnie okladow. Tak na zmiane az do calkowitego wyleczenia. U syna juz po 12 tygodniach wrocil 100% sluch a po roku zatoki ma czyste, nie ma zadnych nawrotow, nie chrapie! Powodzenia, leczenie dlugie i monotonne ale skuteczne. Potwierdzone kilkoma przypadkami z rodziny i znajomych.
Pacjent123
Ja mam problem z zatokami bylem u laryngologa po czym stwierdzil ze nadaje sie na plukanie bylem na tym 3 razy pomoglo ale na krotki czas, dodam ze wechu jak nie bylo tak nie ma teraz piekielnie boli mnie glowa w okolicach potylicy, bol promienieje przy siadaniu wstawaniu naglym zmiana polozenia, ktos sie juz z tym spotkal?
:/
ja mam inaczej nie mam bólów ani nic tylko w wydzielinie znajduje się ropa (i bardzo śmierdzi :-) ) wiem że to chore zatoki ale czy to coś poważnego??? a byłam już kilka razy u lekarza ale nic..
Kuzyn
idż do lekarza to chyba miażdżyca
dorota
Od tygodnia utrzymuje sie mi katar bardzo duzy boli mnie w okolicy nosa i czoła czasmi bola mnie zeby i policzki.Mam straszne bóle.Czy to moze prowadzic do zatok nigdy tego nie miałam i nawet nie byłam u lekarza. Prosze o jaka odp:sad: