ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny, który występuje w dwóch odmianach: rzeżączkowej i nierzeżączkowej. Podział ten został wprowadzony ze względu na czynniki wywołujące zakażenie. Zapalenie cewki moczowej najczęściej jest przenoszone drogą płciową.

 

Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej jest wywołane przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. czyli dwoinkę rzeżączki, a nierzeżączkowe – najczęściej przez bakterię Chlamydia trachomatis.

 

Objawy

Objawy zapalenia cewki moczowej to:

  • ból pojawiający się w czasie oddawania moczu
  • swędzenie i pieczenie przy ujściu cewki moczowej
  • ropny wyciek, czasami z domieszką krwi, widoczny po uciśnięciu wiszącego odcinka cewki
  • częstomocz
  • u kobiet możliwe upławy

Zdarza się często, że u kobiet zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo.

Reklama

 

Powikłania

Możliwe powikłania zapalenia cewki moczowej:

  • u mężczyzn: zapalenie najądrza, zapalenie jądra, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie stawów
  • u kobiet: rzeżączka, bóle w podbrzuszu

U obu płci zaniedbanie leczenia może prowadzić do niepłodności.

 

Leczenie

Na czas kuracji odradza się podejmowanie współżycia intymnego. Konieczne jest także leczenie partnera seksualnego. Najczęściej stosuje się środki bakteriobójcze (na przykład doxycyklinę, azytromycynę lub erytromycynę i ofloksacynę). W przypadku rzeżączkowego zapalenia cewki często podaje się metronidazol.