Rozpoczyna się banalnie od niewielkiego pęknięcia i zaczerwienienia w kąciku ust, jednak z czasem rana staje się bolesna i zaczyna nieestetycznie wyglądać. Zapalenie kątów ust często jest mylone z opryszczką wargową. Jak je od siebie odróżnić?

 

Kątowe zapalenie warg lub zapalnie kątów ust to medyczne określenia dolegliwości powszechnie znanej jako zajady. Są to zmiany skórne występujące w kącikach ust objawiające się pękniętą skórą, a następnie owrzodzeniem. Zmianom tym towarzyszy zaczerwienienie, ból oraz pieczenie. Nieleczone przybierają na sile, a w miejscach tworzących się strupów z czasem mogą pojawić się blizny. Zajady są wywoływane przez grzyby, bakterie, alergie, a w skrajnych sytuacjach – nowotwory. Często są traktowane jako niegroźna dolegliwość, jednak wymagają specjalistycznej diagnozy i leczenia.

 

Przyczyny występowania

Najczęstszą przyczyną występowania zajadów są infekcje grzybicze lub bakteryjne, spowodowane między innymi przez drożdżaki, paciorkowce lub gronkowce. Pojawienie się zmian zapalnych w kącikach ust bywa też objawem osłabionego układu immunologicznego lub alergii, na przykład na nikiel, który jest składnikiem większości sztućców lub naczyń. Również, choć dużo rzadziej, zajady powstają w wyniku kiły wrodzonej wczesnej lub choroby nowotworowej. Ich pojawianiu się i nawracaniu sprzyja również używanie aparatów i protez dentystycznych, niedobór witamin z grupy B, cukrzyca, anemia, terapia izotretynoiną (stosowaną w leczeniu trądziku) oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Problem z zajadami może się pojawić również u niemowląt lub dzieci z powodu zarazków, z którymi niezwykle często mają one styczność (na przykład w wyniku wkładania do ust brudnych przedmiotów).

Reklama

 

Różnica między zapaleniem kątów ust a opryszczką wargową

Opryszczka powstaje na skutek zarażenia wirusami HSV1 i HSV2. Objawia się najpierw pieczeniem, swędzeniem i napiętą skórą okolic warg, a następnie dochodzi do wysiewu wielu pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, które po około 10 dniach pękają, na powierzchni skóry tworząc nadżerki. Opryszczka jest chorobą zakaźną, a osoba raz zakażona jest nosicielem wirusa do końca życia. W przeciwieństwie do zajadów, wystąpienie opryszczki jest poprzedzone uczuciem swędzenia. Jej objawy ustępują szybciej, a po zniknięciu zmian na skórze nie pozostaje żaden ślad.

 

Leczenie

Niezwykle istotne jest postawienie odpowiedniej diagnozy przez lekarza specjalistę, gdyż pojawienie się zapalenia kątów ust może być objawem innych poważnych problemów ze zdrowiem. Lekarz może zlecić wykonanie badania krwi lub badania mikrobiologicznego. W zależności od wyników, zleci odpowiednią kurację. Niezbędne może się okazać stosowanie środków przeciwgrzybicznych lub podawanie preparatów podwyższających odporność organizmu.

Decydując się na kurację domowymi sposobami, można skorzystać ze specyfików dostępnych w aptece bez recepty. Najlepsze są witaminy z grupy B, krem z hydrokortyzonem oraz maści (cynkowa, przeciwzapalna, przeciwgrzybiczna lub bakteriostatyczna). Warto też pomyśleć o okładach, na przykład z miodu (działanie przeciwzapalne) lub z samodzielnie sporządzonej pasty z aspiryny wymieszanej z kilkoma kroplami przegotowanej wody. Ważne jest również zadbanie o prawidłową dietę bogatą w witaminy z grupy B (ryby, nabiał, drożdże, mięso, wątroba, fasola, awokado).