Podwyższone ciśnienie krwi, złe samopoczucie, nadpobudliwość lub apatia, senność, bladość i łuszczenie się skóry, bóle głowy, gorączka, obrzęki – to objawy najczęściej zupełnie nie kojarzone z problemami nerkowymi. Tymczasem są to właśnie skutki nieleczonych schorzeń dróg moczowych.
Choroby nerek są o tyle niebezpieczne, że potrafią się rozwijać, nie dając początkowo żadnych objawów, a niepodjęte w porę leczenie skutkować może nieodwracalnymi zmianami. Czasami tak poważnymi, że konieczne może okazać się zastosowanie leczenia nerkozastępczego – dializy lub przeszczepu nerki.

 

Zawsze gdy wystąpią: pieczenie i bolesność w oddawaniu moczu, tzw. skąpomocz lub zbyt częste jego oddawanie, a także zmiany w wyglądzie, kolorze, przejrzystości i zapachu moczu, koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza, bowiem są to pierwsze symptomy wyraźnie wskazujące na złe funkcjonowanie układu moczowego.

Warto od czasu do czasu, profilaktycznie, wykonać laboratoryjne badanie krwi i moczu. Z wyników tych analiz lekarz może zdiagnozować wczesną fazę choroby, mimo iż ta jeszcze nie daje żadnych zauważalnych oznak. Jej rozpoznanie zazwyczaj jest ustalane w oparciu o obraz kliniczny, zmiany w badaniu ogólnym moczu oraz narastanie przeciwciał ASO – przeciwciał przeciwpaciorkowcowych. Lekarz może też zalecić wykonanie innych badań, takich jak: OB, morfologia, poziom keratyniny oraz badanie ultrasonograficzne lub biopsję nerek.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Typowe schorzenie

Do jednych z często występujących chorób nerek należą zapalenia kłębuszków nerkowych: ostre i przewlekłe.

Nerki w sposób szczególny narażone są na rozwój chorób o etiologii immunologicznej. Najbardziej typowym przykładem tego rodzaju schorzeń są zapalenia kłębuszków. W ich przebiegu dochodzi do uszkodzenia kłębuszków, co może prowadzić do pojawienia się m.in. krwinko- i białkomoczu, nadciśnienia tętniczego i upośledzenia przesączania kłębuszkowego.

Niektóre typy kłębuszkowych zapaleń nerek przebiegają z tzw. zespołem nerczycowym, inne już po kilku miesiącach – na skutek zniszczenia wszystkich struktur nerek – prowadzą do wystąpienia klinicznych i biochemicznych objawów schyłkowej niewydolności nerek, tzw. mocznicy przewlekłej. Są i takie, których przebieg jest skryty, a rozpoznanie ustala się dopiero po wielu latach, w okresie przewlekłej niewydolności nerek.

Kłębuszki nerkowe oraz inne struktury nerek mogą zostać uszkodzone również w schorzeniach ogólnoustrojowych, takich jak: cukrzyca, toczeń trzewny i np. nefropatia cukrzycowa.

Skuteczne leczenie tego typu zapaleń nerek łączy się z koniecznością równoczesnego likwidowania wszelkich ognisk zakaźnych w organizmie.

 

Zapalenie ostre...

Nie wszystkie przyczyny tej choroby są znane. Czasem jest ona następstwem zapalenia miedniczek nerkowych. Zwykle jednak poprzedzają ją inne zakażenia, które są najczęściej wynikiem inwazji paciorkowców – bakterii odpowiadających m.in. za anginę i zapalenie uszu. Mogą one uszkodzić nerki nawet wiele tygodni po przebytej chorobie. Wówczas już nie tylko same bakterie sieją spustoszenie w kłębuszkach nerkowych, ale też przeciwciała, wytworzone przez organizm przeciwko obecności zarazków, np. w drogach oddechowych. Charakterystyczne objawy zapalenia kłębuszków nerkowych to: powrót gorączki 2–3 tygodnie po przebytej infekcji, obrzęki twarzy – zwłaszcza w okolicy powiek, silne bóle w okolicy lędźwiowej, trudności w oddychaniu, bóle serca, bóle głowy i obrzęki nawet całej twarzy, mała ilość wydalanego moczu, który może być mętny i mieć czerwone zabarwienie.

W postępowaniu leczniczym najważniejsze jest zlikwidowanie wszelkich wewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych, stosowanie odpowiedniej diety odciążającej nerki w ich działaniu przesączającym, bezwzględny wypoczynek. Leczenie ostrego zapalenia powinno być prowadzone w szpitalu pod specjalistycznym nadzorem lekarskim i kontrolą wydolności czynnościowej nerek.

Zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku tygodni, choć zmiany w moczu mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. W przypadku ciężkiego przebiegu konieczne jest leczenie szpitalne i sporadycznie okresowe leczenie nerkozastępcze. Poza przyjmowaniem antybiotyków – głównie zwalczających paciorkowce chory musi dostarczać organizmowi ściśle określonej przez lekarza ilości płynów, soli i białka.

 

... i przewlekłe,

którego przyczyną jest uszkodzenie błony sączącej kłębuszków nerkowych przez procesy zapalne. Choroba może trwać latami z okresowymi zaostrzeniami i remisjami. Objawy – choć wielu chorych może nie mieć żadnych dolegliwości nawet przez lata trwania choroby – to pienienie się moczu i krwiomocz, obrzęki pojawiające się w ciągu dnia i ustępujące po nocy; bóle głowy, czasami wodobrzusze, osłabienie, uczucie zmęczenia, brak apetytu.

Przewlekły proces zapalny – mimo leczenia – może trwać od kilku miesięcy nawet do kilkunastu lat i rozszerzać się poza kłębki nerkowe. Stany zapalne w organizmie zaostrzają przewlekłe zapalenia kłębuszków nerkowych i pogłębiają ich niewydolność. W przewlekłym typie zapalenia zaczynają dominować procesy włóknisto-rozrostowe w kłębkach nerkowych, upośledzające postępującą niewydolność przesączania.

Leczenie jest długie, a jego efekty zależą m.in. od skrupulatnego przestrzegania zaleceń lekarza. W okresach zaostrzeń niewydolności nerek konieczne jest leczenie szpitalne i stosowanie diurezy, czyli przesączania kłębków nerkowych.

 

Aleksandra Orłowska

* * *

 

  • Najważniejszą częścią nerek są nefrony i znajdujące się w nich kłębuszki nerkowe – liczne skupiska drobnych naczyń krwionośnych, w których zachodzi właściwe filtrowanie krwi.
  • Najgroźniejsze są przewlekłe choroby nerek. Rozwijają się skrycie – często zupełnie bezobjawowo. Pacjent nie podejrzewa nic strasznego, bo takie dolegliwości bywają zwiastunem zwykłego przeziębienia. Nieleczone przewlekłe choroby nerek – także kłębuszków – stają się przyczyną niewydolności tego narządu.
  • Sygnałem ostrzegawczym, mogącym wskazywać na chorobę nerek lub dróg moczowych, jest nawet niewielka obecność białka w moczu, a także krwinek białych – leukocytów i krwinek czerwonych – erytrocytów. W moczu nie powinno być także wałeczków.
  • Częstotliwości występowania chorób kłębuszków nerkowych nie da się dokładnie ustalić, bowiem liczne zachorowania mają lekki przebieg kliniczny. Szczyt zachorowań przypada na wiek 6–11 lat, a więc wtedy, kiedy nasilają się zachorowania na anginę, zapalenie gardła i ucha. Wśród dzieci częściej chorują chłopcy niż dziewczynki.
  • W chorobach nerek zasadnicze znaczenie ma stosowanie diety lekkostrawnej z ograniczeniem soli i białka.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
magda
zadko teraz ktos umiera na ta chorobe i gadanie wlasnie ze jezeli sie bierze leki to nic nie boli .... boli dopiero wtedy kiedy przeziebisz sobie pecherz albo przewieje cie po plecach tak ze nie gadajcie i nie straszcie innych osob nie leczone nerki prowadza do dializ !! a z tym juz jest gorzej
magda
co wy wogole wypisujecie tutaj ja choruje na ta chorobe 14 lat ... !!! jak faktycznie macie ta chorobe to lekarz rodzinny wam nie pomoze na to sa specjalne silne leki i z taka choroba najlepiej isc do nefrologa !!! ja choruje od 5go toku zycia i duzo przeszlam biopsje po pare misiecy w szpitalu ... !! a z dietami nie koniecznie zlikfidowac sol male ilosci i zadko nikomu nie zaszkodzily !!! trzeba ograniczas skazone tluste rzeczy piepsz ..maga a z pieczywa w sumie nic bo w piezywie sa bardzo male ilosci soli ... !!
Anna
Witam! Właśnie dowiedziałam się, że mam zapalenie kłębuszków nerkowych! Ból niemiłosierny! Otrzymałam leki od lekarza rodzinnego i do domu. Nic nie wspominał o ograniczeniach - diecie.Mam wstręt do picia i jedzenia.
EWA
Nie wiem jak teraz medycyna radzi sobie z ta choroba,ale 25 lat temu moja mamusia zmarla na te chorobe.Wiem ze jest to straszna choroba,bardzo cierpiala,dlugo i bolesnie umierala
janka
A skąd wiesz? Byłaś u lekarza? Jeśli tak, to bierz lekarstwa, które Ci zapisał (pewnie jakis antybiotyk), pij tyle, ile kazał i leż w łóżku w ciepełku. A co do diety - zrezygnuj z soli (calkowicie!!! uważaj na pieczywo w nim tez jest sól) i ogranicz białko (czyli mleko, sery, fasola, soja itp - w sieci znajdiesz więcej na temat produktów, które mają go dużo). Ta choroba może podwyższać cisnienie, więc lepiej pogadaj o tym z lekarzem.
agnieszka
Witam,ja mam zapalenie klebuszka nerkowego,jak mam dbac o siebie i sie odrzywiac,by nic sie nie dzialo?biore leli nadcisnieniowe, Dziekuje