Otrzewna to błona surowicza, która wyściela jamę brzuszną i otula większość znajdujących się w niej narządów. Ma to ogromne znaczenie, gdyż dzięki niej narządy, ciasno upchane wewnątrz naszego ciała, mogą się przesuwać po swoich powierzchniach, nie uszkadzając ich.

 

Błona surowicza pokrywa także serce, nosząc nazwę osierdzia, a błona otaczająca płuca nazywa się opłucną. Wszystkie różnią się pewną ilością wyspecjalizowanych komórek, ale funkcje ich są takie same i polegają na ochronie narządów. Chronią je w dwojaki sposób: poprzez wytwarzanie płynu zwilżającego powierzchnię narządu, dzięki czemu zlikwidowane zostaje tarcie między ścianami narządów, gdy przesuwają się wobec siebie podczas ruchu, oraz dają ochronę immunologiczną.

Otrzewna, podobnie jak inne błony surowicze, to warstwa tkanek łącznych pokrytych tzw. międzybłonkiem, czyli nabłonkiem jednowarstwowym. Składa się z dwóch warstw tkanki, między którymi znajduje się szczelinowata przestrzeń zwana jamą otrzewnową, wypełniona minimalną ilością płynu zwilżającego powierzchnię narządów. Płyn ten – produkowany przez nabłonek otrzewnej – ma skład zbliżony do surowicy krwi – zawiera przeciwciała, stąd jego działanie ochronne.

 

Najpoważniejszą chorobą otrzewnej jest jej zapalenie – najczęściej spowodowane zakażeniem bakteryjnym z przewodu pokarmowego lub będące wynikiem urazu, zgorzeli, perforacji nowotworowej albo zapalnej w wyrostku robaczkowym, jelitach, żołądku, drogach żółciowych, układzie moczowym, a u kobiet w narządach rodnych; może też wystąpić jako powikłanie po operacji. Można je zwykle wyleczyć, pod warunkiem że zostanie szybko, prawidłowo rozpoznane i leczone. W przypadkach, gdy leczenie podjęto zbyt późno, dochodzi zwykle do rozwoju powikłań, które mogą być groźne dla zdrowia i życia chorego. Przebieg choroby i ryzyko zgonu ściśle zależą także od wieku chorego, jego stanu ogólnego, ewentualnych współistniejących schorzeń oraz od przyczyny zapalenia otrzewnej.

Zapalenie otrzewnej może być ograniczone lub rozlane, ostre lub przewlekłe. Dochodzi do niego, gdy zmieniona zapalnie ściana narządu ulegnie perforacji. Wówczas zakażenie obejmuje najpierw okolicę zmienioną chorobowo, a następnie (przy braku leczenia) całą otrzewną. Do zapalenia może dojść – choć rzadko – też drogą krwionośną (np.: zapalenie otrzewnej pneumokokowe, gruźlicze, paciorkowcowe).

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Do częstych przyczyn zapalenia otrzewnej należą: kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (przebiegająca z perforacją wrzodu), zapalenie przydatków, niedrożność jelit (powodująca martwicę i wzrost przepuszczalności ściany jelita dla toksyn zawartych w jego świetle), zapalenie trzustki czy pęknięcie ścian narządów w wyniku urazu mechanicznego.

Objawy zależą oczywiście od stanu zaawansowania zapalenia: a więc bóle brzucha (początkowo zlokalizowane, często promieniujące w inne okolice, a potem rozlane), gorączka (zwykle wysoka), nudności, wymioty, zatrzymanie perystaltyki jelitowej (co powoduje zatrzymanie wiatrów i stolca), bardzo ciężki stan ogólny, wstrząs. W większości przypadków potrzebne jest leczenie operacyjne, przy czym zapalenie otrzewnej to jedna z najgroźniejszych chorób znanych chirurgii. Celem jest usunięcie lub naprawa narządu, którego uszkodzenie doprowadziło do zapalenia oraz wypłukanie z wnętrza jamy brzusznej nieprawidłowej treści, wysięku i ropy. Przez zgłębnik żołądkowy odprowadza się z żołądka treść zastoinową, stosuje się kroplowe podawanie płynów, elektrolitów, białka, zwalcza atonię jelit. W ciężkich przypadkach koniecznych może być nawet kilka zabiegów operacyjnych wykonywanych co kilka dni.

 

Leczenie farmakologiczne polega na żywieniu dożylnym – podawanie tą drogą płynów, glukozy, elektrolitów, czasem także białka, tłuszczów, witamin, no i antybiotyków w celu zapobiegania lub zwalczania zakażeń bakteryjnych. Leki przeciwbólowe zwykle podaje się dopiero po ustaleniu rozpoznania, a także po ewentualnym zabiegu operacyjnym.

Każde zwiększenie ilości płynu produkowanego przez otrzewną jest patologiczne. Prawidłowo jest tak, że co najmniej dwie trzecie tego płynu jest wchłaniane i odprowadzane poza organizm. Natomiast jeśli produkcja przeważa nad wchłanianiem, płyn gromadzi się w jamie otrzewnowej, prowadząc do rozdęcia brzucha. Przyczyną tej nadprodukcji mogą być nowotwory, niewydolność krążenia, marskość wątroby. W terapii, oprócz leczenia choroby zasadniczej, stosuje się nakłucie jamy otrzewnowej (paracenteza), leki moczopędne, zwłaszcza furosemid, często w połączeniu z antagonistami aldosteronu. Zaleca się stosowanie diety niskosodowej, głównie polegającej na ograniczeniu spożycia soli kuchennej. W wybranych przypadkach stosowane jest także leczenie operacyjne.

 

Tekla Komorowska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
ada
Proszę pisać co to za lekarz, żeby innych ostrzec. Jeśli ludzie będą się jednoczyć w tak ważnych sprawach zdrowia, to te konowały nie będą mieli pacjentów i ostatecznie będą tracić prace
Basia Zrozpaczona
Mój Kochany mąż Janusz trafił do szpitala Kopernika w łodzi 23 września 2013r na neurologię, nie wstawal już i nie chodził oczywiście. Złamany 4 kręg. Czekał na badania i operację wyznaczyli na 9 października 2013r 2 października ok.23.30 źle się poczuł.zapalenie otrzewnej. Czekaliśmy ok.2 godzin aż wezmą go na operację, pół godziny następnej leżał w przejśćiu , nie miał go kto przenięść na łóżko operacyjne. Pomachał mie ręką i tyle go widziałam.Zmarł.Zapalenie otrzewnej i SEPSA.To był facet pełen energii i wigoru, chęci do zycia.Wiezył, że do końca października wyjdzie ze szpitala ....NO I WYSZEDŁ Szok,Szok maił 62 lata i tyle pięknych chwil przed sobą.WYKOŃCZYLI GO KONAWAŁY ZZE SZPITALA KOPERNIK W ŁODZI.Wszyscy znajomi mówili BOŻE TYLKO NIE KOPERNIK PRZENIEŚ GO BO TAM JEST UMIERALNIA.Nietety mieli rację
gosc
Mam półtora roczne małżeństwo trafiłam do szpitala gdzie mieszkamy bo malutki nie jadł i już pić przestał . Jak z doraźnej skierowali mnie do szpitala to pani doktor na krzyczała na mnie że niepoważne jestem i śmieszna że dziecko przywiozłem wtedy kiedy ona ma dyżur leczyli je 4 dni aż zaczął malutki. Wymiotowar i dostał gorączkę wtedy przewieŹli go do innego szpitala bo w tym nie był. Chirurgii dziecięcej i tu dopiero trafi, na ludZi i lekarzy z powołania walczyli o każda sekundę itu mu życie uratowali bo byl już stan ciężki i pan do, tor powiedział że tak naprawdę do najgorszego to ok 2 godz zostało miał wyrostekjuż zapalenie otrzewnejj dziękuję ludziom z oddziału którzy pomogli mojemu dziecku niestety szkoda że tych dobrych wartościowych jest już tak mało a pani doktor nie życzę żeby ją i kogoś bliskiego jej nigdy nie spotkało to co mojej rodzinie zgotowała
Ania
wlasnie wrocilam ze szpitala 2 dzi temu mialam operacje.O malo nie znalazlam sie na 2 swiecie.Zaczelo sie od zapalenia przydatkow.Leczylam je prawie miesiac roznymi antybiotykami,O bjawy niby minely a po kilku dniach zaczela sie gehenna.W ciagu kilku godz bol stawal sie tak silny ze mialam uczucie jakby moje wnetrznosci puchly mi w srodku i skrecaly mi sie jelita.Bol byl tak silny ze myslalam ze umre.To byla kwestia kilku godz i narastajaca goraczka mialam 39,2.Biegunke mialam tylko raz i nie wymiotowalam strasznie mnie tylko mdlilo,bylo mi okronie niedobrze.Wezwane pogotowie stwierdzilo ze nic sie ze mna nie dzieje ze to te przydatki i nie wymagam interwencji chirurgicznej.ze mam brzuch miekki i nie wymiotuje.Dali mi zastrzyk przeciwbolowy ktory pomogl mi na godz.Cala noc meczylam sie z bolu.rano ledwo doczlapalam sie do ginekologa ktory natychmiast wystawil mi skierowanie do szpitala.Zapalenie otrzewnej.W ten sam dzien mialam operacje.
Mariola
Moj ojciec byl zabrany do szpitala Gorniczego w Walbrzychupogot owiem po wypadku drogowym. Lekarze zaniedbali go od poczatku. Ma zlamana noge i polamane zebra. Nie dali mu kroplowki bo podejrzewali ze byl pod wplywem alkoholu ( co jest nieprawda)to nie ma co pijaka leczyc.Ma urazy wewnetrze czego nikt nie sprawdzil i teraz ma zapelenie otrzewnej. Zrobili mu operacje kilka dni temu i lezy w stanie beznadziejnym w spiaczce. Jak przyjechal do szpitala to mowil i byl completnie przytomny, teraz lezy jak cien czlowieka. Jak cos sie stanie to podam Szpital do sadu.
gosia
mój Tata"staruszek"lat 80.poczuł się bardzo źle wezwałam pogotowie,a jakże przyjechali z łaską,pomarudzi li jaka jestem złą córka w końcu zabrali do szpitala.Pierwsza diagnoza zapalenie otrzewnej potrzebna -operacja,następ na zapalenie trzustki -potrzebna operacja.Po 5 dniach Szpital Żeromskiego wypisuje mi "staruszka"do domu.Operacja już nie potrzebna nagle"nastąpił cud"wg lekarzy.Wg mnie jest tragicznie mój "staruszek"w szpitalu stał się"żywym trupem"nie potrafi sam wstać z łóżka,sam udać się do ubikacji,sam zjeść posiłek.TRAGEDIA.CO SIĘ STAŁO Z MOIM TATĄ W SZPITALU,CO ONI Z NIM ZROBILI?Co ja mam zrobić?
grazyna
Moja córka (lat 30) pojechała do szpitala z bólem brzucha,kłucia .....Na USG nic nie wyszło! zrobili jej (niemądrzy lekrze laparaskopię!)C órka skarżyła się na ból około żołądka a mądrzejsi lekarze powiedzieli ,że to jest wyrostek robaczkowy!Ta diagnoza była zła!!!!!!!!!!!L ekarze przeprowadzili laparaskopię na własne oko!Usuneli zdrowy wyrostek!ale uszkodzili jej jelito cienkie!!!!!!!! I zaczął się DRAMAt !!!!!!!!!Po dwóch dniach córeczka poleciała na stól z zapaleniemOtrze wnEj!mAło tego !!! Po 6 dniach.....tomografia!!!!I następny obłęd!Natychmia stowa operacja.......bo nam zejdzieeee,,,,, ,,,,,,W brzuszku Karoliny jeden wielki SYF!Kto to zrobił ?Lekarze!!!!kosz mar,totalna masakra!!!!!!!! !!!bĘDZIEMY SKARŻYĆ!!!!!!!! !!!!!!!Partaczo m wołam dość tego!!!!!!!!!!! Gdzie się uczyli i gdzie przysięgę składali@!!!!!! !!!!!Powiem tylko że,ciiiii młodzi są do duszy!Moja kochana córka Nie podaruję ich ułomstwa!!!!!!! !Muszą zapłacić za w sądzie!!!!!!nie boję o tym pisać bo zniszczzzyli zdrowie córeczki!O na ma sama 5 letnią córeczkę...proszę podpowiedzcieja k ja mam jej pomóc !?pisze.........matka 51 lat po raku ...radiochemiotera pia.........może są osoby które mogą pomóc mojej córeczce..........
....
MIałam operacje wyrostka robaczkowego,po niej miałam zapalnie otrzewnej ;(ciągle wymiotowałam i bolał mnie brzuch,nic nie pomagało,żadne środki przeciw bulowe,ani przeciwwymiotne . Czy to mogło być coś poważniejszego po tym?
Ewa
Witam. Rano 19 kwietnia trafilam do szpitala z silnym bólem brzucha po peknieciu torbiela W dzien przyjecia do szpitala, wieczorem stwierdzono krwawienie do jamy otrzewnej, po czym wzieto mnie szybko na stol operacyjny. teraz ogolnie czuje sie dobrze i mam nadzieje ze trzeciej operacji juz nie bede musiala przechodzic
AMALIA
Czy mogą być 2 wrostki w 1 życiu??? odpowiedzcie proszę!!!
Kasia
Ja miałam rozlane zapalenie otrzewnej spowodowane rozlaniem ropnia powstałego po cesarce jednak nie miałam przy tym żadnych dolegliwości tylko wysoka gorączkę,dopier o na usg wyszło.po operacji wszystko wróciło do normy.
Madzia
Wlasnie,po 7 operacjach przezylam 2 zapalenia otrzewnej...nikomu nie zycze!Nie wiem tylko dlaczego potrafi mi sie zebrac nawet do polowy litra plynow,jak np teraz?Ale trzeba walczyc i zwalczyc bo optimizm zycie daje ;-)