Rzeczywistość jest alarmująca: coraz częściej młode kobiety cierpią na stany zapalne przydatków. Przydatki to wspólna nazwa jajników, jajowodów i więzadeł macicy. Organy te leżą tuż przy sobie, toteż w stanach zapalnych zazwyczaj razem są objęte chorobą. Do zapalenia dochodzi najczęściej wskutek inwazji bakterii z pochwy poprzez macicę do przydatków. Najgroźniejszym powikłaniem jest bezpłodność.

 

Bakteriami wywołującymi zapalenie przydatków są najczęściej beztlenowce, pałeczka okrężnicy (E. coli), dwoinka rzeżączki (N. gonorrhoeae), paciorkowce, gronkowce i przenoszone drogą płciową chlamydie (Chlamydia trachomatis). W 90 proc. przypadków do zakażenia dochodzi drogą wstępującą (czyli od pochwy, poprzez macicę – do jajowodów i jajników). Sprzyjają temu sytuacje, w których jest rozwarte ujście zewnętrzne szyjki macicy, a istniejąca wydzielina pochwowo-maciczna i krew ułatwiają przenoszenie zarazków do wyższych odcinków narządu rodnego kobiety. Istnieją szczególne warunki, które mogą sprzyjać wystąpieniu zakażenia i zachorowania. Są to np. miesiączka lub wczesne poronienie, jak również niektóre zabiegi ginekologiczne.

 

Do zakażenia może dojść w 10 proc. przypadków drogą zstępującą, gdy poprzez krew i chłonkę z innych tkanek i narządów ciała bakterie przenoszą się na przydatki. Przyczyną mogą być stany zapalne:

 • zatok
 • migdałków
 • zębów
 • wyrostka robaczkowego
 • otrzewnej
 • jelit
 • choroba Crohna
 • a także w gruźlicy płuc.

 

Objawy zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków może być ostre lub przewlekłe. Przy ostrym przebiegu schorzenia występują zwykle: silny ból skurczowy w dole brzucha, wysoka temperatura, nudności, a nawet wymioty oraz upławy o nieprzyjemnym zapachu. Kobiety skarżą się na ból w czasie stosunku i podczas badania ginekologicznego.

W przewlekłej postaci tej choroby dochodzą jeszcze obfite, nieregularne lub bolesne miesiączki, bóle krzyża oraz ogólne zmęczenie.

W każdym z tych przypadków kobieta powinna zgłosić się na wizytę do ginekologa. Lekarz pobierze wymaz z pochwy i szyjki macicy do badania laboratoryjnego. Wykonuje się również badanie krwi (podwyższona liczba białych ciałek i podniesione OB świadczą o infekcji) i moczu (wykrywa piasek i kamienie w drogach moczowych oraz stan zapalny w pęcherzu).

Jeśli diagnoza nie jest jednoznaczna dodatkowo wykonuje się USG narządu rodnego, a jeśli to nie wystarczy – badanie laparoskopowe.

Reklama

 

Leczenie

Zaleca się pełną, minimum 7-dniową kurację antybiotykową oraz leżenie w łóżku. Dodatkowo chora otrzymuje sulfonamidy, leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, jak również przeciwbólowe. Pozytywnie działają tu domowe sposoby jak nasiadówki i ciepły termofor.

Wskazana jest także dieta lekkostrawna z dużą ilością płynów oraz powstrzymanie się od współżycia płciowego. W stanach przewlekłych, gdzie doszło do powstania rozległych zrostów, skuteczne może okazać się leczenie bodźcowe: fizykoterapia (terapulsy), naświetlania i nagrzewania miejscowe, terapia sanatoryjna (zwłaszcza borowiny). W niektórych wypadkach jedynym ratunkiem umożliwiającym zajście w ciążę, jest chirurgiczne usunięcie zrostów i udrożnienie jajowodów.

 

Wychłodzenie sprzyja bakteriom

Najważniejsza jest dbałość o to, by nie dochodziło do oziębienia narządów miednicy mniejszej, czyli właśnie jajników i jajowodów. Na miejscu są tu rady babci, że gdy zimno i podwiewa, okryj ciepło to, co trzeba...

By schorzenie ponownie dało o sobie znać, wystarczy leżenie w mokrym kostiumie kąpielowym, zbyt krótka spódnica i cienkie rajstopy noszone zimą, przemakające buty czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Prawidłowe, w porę rozpoczęte leczenie z zastosowaniem antybiotyków daje pewność uniknięcia następstw zapalenia przydatków.

 

Małgorzata Szymańska

 

* * *

Leczniczy napar z ziół

 • kwiat jasnoty białej – 30 g
 • ziele ptasiego rdestu – 30 g
 • ziele skrzypu – 20 g
 • liść pokrzywy – 10 g
 • kora dębu – 5 g
 • kłącze pięciornika – 5 g

Dwie łyżki wymieszanych składników zalej w termosie wrzącą wodą (1,5 szklanki) i pozostaw na 1 godzinę. Po przecedzeniu pij po pół szklanki napoju między posiłkami.

 

Nasiadówka

Kilka łyżek skrzypu polnego oraz mięty zalać 3 litrami wrzącej wody, gotować około 10 minut. Garnek po lekkim ostudzeniu wstaw do sedesu i siedź na nim 10 minut.

Poza tym można zrobić na noc okład na podbrzusze z liści świeżej kapusty.