Czerwone załzawione oczy najczęściej sygnalizują zapalenie spojówek. Ten stan zapalny obejmuje cienką błonę śluzową, która tworzy wewnętrzną powierzchnię powieki i pokrywa część gałki ocznej. Popularnie mówimy wówczas o „czerwonym oku”. Innymi objawami zapalenia spojówek są ostre, przemijające ataki swędzenia, odczuwanie piasku w oczach i cieknąca wydzielina, która powoduje zlepianie się powiek w czasie snu.

 

Zapalenie spojówek jest następstwem zakażenia wirusowego, w sporadycznych wypadkach wywołują je bakterie i grzyby. W zależności od charakteru wydzieliny możemy wnioskować o etiologii zapalenia. Wodnista jest charakterystyczna dla infekcji wirusowych, reakcji toksycznych i alergicznych, śluzowa dla wiosennego zapalenia spojówek i suchego zapalenia rogówki i spojówek, ropna dla ciężkich infekcji bakteryjnych, śluzowo-ropna dla łagodnych zakażeń i zakażeń chlamydiowych.

Rzadko jest skutkiem chorób przenoszonych drogą płciową. Zdarza się jednak, że opryszczka narządów płciowych zakażonej matki może w czasie porodu spowodować ciężkie zapalenie spojówek u noworodka.

Można również się jej nabawić na niektórych pływalniach, gdzie do oczyszczania wody nadal stosuje się chlor, powodujący podrażnienia oczu. Basen kąpielowy to także skupisko bakterii kałowych.

Zapalenie spojówek może być także wynikiem reakcji alergicznej, np. na pyłki roślin. Do innych należą: podrażnienie spojówek środkami chemicznymi, nadfioletowe promieniowanie słoneczne, oddziaływanie silnego światła i odczyn alergiczny na kosmetyki, pyłki lub inne substancje.

Tzw. zapalenie proste powodują takie czynniki jak: nieodpowiednie oświetlenie, silny wiatr, kurz, mechaniczne zanieczyszczenia lub zatarcia oka, drażniące dymy, opary i gazy. Mogą to być również zaburzenia tzw. filmu łzowego, czyli zespół suchego oka. Film łzowy stanowi na powierzchni oka warstwę łez. Ich nieprawidłowy skład wywołuje stan podrażnienia. Objawy mogą być bardzo uporczywe. Często skarżą się na tę dolegliwość kobiety po 40. roku życia, wchodzące w okres zaburzeń hormonalnych.

Skłonność do zapaleń spojówek mają te osoby, których wady wzroku korygowane są nieodpowiednimi okularami. Nosząc za słabe lub za silne szkła drażnią gałkę oczną, powodując jej zmęczenie, co w konsekwencji prowadzi do stanów zapalnych. W takim przypadku okulary należy zmieniać co dwa lata.

Wśród zapaleń groźne jest też olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek, spowodowane reakcją na obecność ciała obcego, które najczęściej występuje u osób noszących soczewki kontaktowe. Korzystając ze szkieł kontaktowych trzeba bardzo przestrzegać zasad higieny.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Badania diagnostyczne

Podstawę rozpoznania stanowi opis objawów, wywiad lekarski oraz badania fizyczne przez okulistę. W niektórych przypadkach potrzebny też bywa posiew wydzieliny z oka w celu ustalenia, czy przyczyną choroby jest wirus, czy bakteria.

 

Leczenie

Zapalenie spojówek nie jest chorobą groźną, daje się stosunkowo łatwo leczyć. Nie należy jej jednak lekceważyć, gdyż konsekwencje zaniedbania mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, czego efektem może być jaskra lub zapalenie rogówki.

Proste wirusowe zapalenie spojówek zwykle ustępuje w ciągu tygodnia samoistnie. Aby złagodzić objawy przepisywane są zwykle krople do oczu lub maść zawierająca antybiotyk.

Leczenie zapaleń o podłożu uczuleniowym jest uciążliwe ze względu na trudności w wyeliminowaniu czynnika alergizującego. Polega ono na podawaniu kropli przeciwalergicznych (preparaty przeciwhistaminowe) i zmniejszeniu przekrwienia oczu. Histamina jest jednym z najważniejszych związków uwalnianych w organizmie w wyniku kontaktu z alergenem, odpowiedzialnym za podrażnienie receptorów czuciowych (świąd), rozszerzenie naczyń krwionośnych błon śluzowych (przekrwienie) i wzmożenie ich przepuszczalności, co prowadzi do obrzęku.

W aptece dostępne są bez recepty (1 opakowanie) leki przeciwhistaminowe zawierające cetyryzynę. Są to: Amertil, Virlix, Zyrtec. Dawkuje się je zgodnie z przepisem na opakowaniu. Jednocześnie można zastosować leki przeciwhistaminowe, takie jak: antazolina, difenhydramina, lewokabastyna, które hamują receptory H1 nie dopuszczając do połączenia się z nimi histaminy.

Jeżeli chorobę wywołał wirus opryszczki, zaleca się środek przeciwwirusowy w kroplach do oczu lub doustnie. W tym przypadku nie powinno się stosować kropli ze steroidami, gdyż mogą one spowodować rozszerzenie się zakażenia na rogówkę, co grozi trwałym uszkodzeniem oka.

 

Zapobieganie

Zapalenie spojówek jest chorobą zakaźną, przenoszoną zwykle przez dotyk. Aby zapobiec jej rozszerzaniu się lub nawrotom, należy często myć ręce i unikać dotykania nimi oczu, jeżeli jest w nich wydzielina. Do tego celu należy używać jednorazowych chusteczek. Zadbać też trzeba o to, aby bielizna osobista była prana w wysokiej temperaturze, z dodatkiem wybielacza jako środka dezynfekującego. Nie należy używać wspólnych gąbek, ręczników itp.

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przyczyną alergicznego zapalenia spojówek są kosmetyki, trzeba wypróbować hipoalergiczne. Nie można używać kosmetyków po innej osobie.

Aby wyeliminować czynniki środowiskowe powodujące zapalenie spojówek, należy unikać miejsc o dużym zanieczyszczeniu powietrza, pomieszczeń nie wietrzonych i zadymionych.

Zielarze zalecają przemywanie oczu 2 razy dziennie słabą, wystudzoną herbatą rumiankową, a także okłady ze świetlika, rumianku, bławatka, nagietka i herbaty. Jednak lekarze przestrzegają – w żadnym przypadku, lżejszym czy ciężkim – nie należy kurować się samemu. Tylko lekarz może postawić właściwą diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.

 

Małgorzata Loroch

*    *    *

 

Co to jest spojówka?

Spojówka to błona śluzowa, która od przodu pokrywa gałkę oczną oraz od wewnątrz powiekę. Jest bardzo cienka, przezroczysta i łatwo się przesuwa. Chroni gałkę oczną, a przede wszystkim rogówkę, zapewniającą jednocześnie nawilżanie oka. Spojówka jako całość stanowi tzw. worek spojówkowy. Ma wiele naczyń krwionośnych, zawiera wylot kanału łzowego oraz gruczoły łojowe i potowe, których wydzielina przyczynia się wydatnie do prawidłowego nawilżania oka. Dzięki temu nawilżeniu, gałka oczna może przesuwać się swobodnie i bez tarcia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Końskiezdrowiemarnezdrowie
Oj, jak mnie uspokoiliście, oj jak bardzo mnie uspokoiliście, dziękuję za informacje.
Helena
U mnie po 3 dniach używania tych kropli nie było śladu po zapaleniu :)
Karola
Niki mam podobnie tylko, ze mnie dolega często zapalanie bo jestem uczulona na wilgoć w pomieszczeniach . oczy zaczynają szczypać i swędzieć. Lekarka przepisała mi starazolin ale nie ten czerwony tyko ten drugi. jak na powracające zapalenia, to dobrze dają sobie radę
Niki
Ja mam podrażnione oczy ze względu na alergię wziewną i niestety jest taki miesiąc w roku kiedy biorę leki antyhistaminowe i niebieski starazolin, żeby nawilżyć skutecznie oczy. Teraz wiem co mi pomaga, wcześniej ciężko było przetrwać dzień.
frynia
Też stosuję te krople, bo rumianek mnie uczula niestety. Bardzo mi odpowiada, że poza tym, że są skuteczne, to jeszcze mają naprawdę dobrą cenę.
garbana
Przechodziłam niedawno przez bakteryjne zapalenie spojówek, Wyleczyłam się sulfacetamidem. Początkowo przemywałam rumiankiem, ale nic to nie dało i potem lekarz mi właśnie przepisał sulfacetamid i szybko poszło leczenie.
Kasia
Ja ostatnio przechodziłam bakteryjne zapalenie spojówek. Masakra po prostu. Pieczenie, ropienie i mega dyskomfort. Lekarka mi poleciła krople sulfacetamid i jak zaczęłam zapuszczać to naprawdę szybko poczułam ulgę. Dla mnie też nie bez znaczenia jest korzystna cena.
KATII
witam ja mam podobny problem z oczami a mianowicie cały czas mnie swedza łzawia a do tego spuchły strasznie ...boli mnie przy tym głowa ...jestem obecnie w holandii byłam juz 2 razy u lekarza ale ten przepisał mi masc która mi nie pomaga a ja czuje sie coraz gorzej...lekarze tu sa bez serca
Ona
Mam zapalenie spojówek od wczoraj wiem że to ta choroba bo dużoo na nią wskazuje czasem mi to oko łzawi
karton
Miałem zmęczone oczy, więc pomyślałem, że okład z rumianku przed snem dobrze mi zrobi..... w nocy jak się obudziłem z bolącymi oczami i dodatkowo widzeniem jak "przez mgłę" to jak zobaczyłem w lustrze swoje oczy myślałem, że rano wyląduję w szpitalu z ostrym zapaleniem spojówek... tyle na temat okładów z rumianku. :sad:
ja
mam zapalenie spojówek juz 10 dni mam krople i maść ale zamiast lepiej to z dniana dzieńjest gorzej juzmilekarz zmienilleki i dalej nie ma poprawy co robic:sad:
Kaka
Od 8 dni walcze z wirusowym zapaleniem spojowek, zarazilam sie od siostry, ktora przyniosla to cholerstwo ze szkoly, ogolnie teraz caly dom jest chory. Kazdy z nas byl u roznych dr, mi dr stwierdzila wirus opryszczki, u pozostalych adenowirus. Teraz pytanie kto ma racje, bo pewne jest to, ze wszyscy chorujemy na to samo. Pierwszego dnia zglosilam sie do dr, dostalam tobrex, ktory nic nie pomaga, po 6 dniach zglosilam sie jeszcze raz, teraz dostalam dexamethason i starazolin, zakraplam oko, ale mam watpliwosci, poniewz w ulotce napisane jest wyraxnie zeby nie podawac dexamethazonu w wirusowych zapaleniach spojowek, teraz pytanie czy sobie nie zaszkodze tym? Jestem zalamana bo ida swieta, a zamiast lepiej jest tylko gorzej, i jeszcze to zarazanie, jak dlugo sie zaraza?
Justyna
Bardzo duzo Omega 3 jest w tloczonm na zimno oleju lnianym i tlustych rybach.Omega 3 jest podstawa w leczeniu chorob oczu. Mozna tez smarowac okolice oczu tym olejem w celach pielegnacyjnych .Pamietajcie rowniez o pzyjmowaniu cynku. W Internecie znajdziecie informacje, jak wazny jest cynk dla utrzymania zdrowia oka.
Justyna
Mi pomoglo robienie goracych kompresow z kwiatow nagietka przez 3, 4 dni - 3 razy dziennie (1 tyzka kwiatow na szlanke). Lezalam z nasaczonymi goracymi wacikami przez 30 min i masowalam powieki. Dobrze jest utrzymywac wysoka temperature wacikow z herbata na oczach. TRzeba dokladac cos cieplego do powiek (np. ja mialam sloiczek z goraca woda).Pozwalalam herbatce wnikac do oczu.Zaraz po, oczy sa czerwone i wygladaja na wymeczone, ale nie traccie wiary, powtarzajcie zabieg.Trzeba TEZ DUZO SPAC i duzo PIC!!! Ja pilam do tego herbate z nagietka (2 razy dziennie). Nie ogladac TV i ograniczyc ekspozycje na swiatlo, wtedy leczenie przebiega szybciej.Kupcie sobie tez nawilzacz powietrza i niech chodzi non stop tam, gdzie przebywacie!!! Nasze mieszkania maja bardzo suche powietrze.Jesli jest to zakazenie bakteryjne lub wirusowe to polecam ziolowe srodki na pobudzenie ukladu odpornoscioweo. Ja przyjmowalam: Deep Immune, Whole body health firmy St. Francis Herb Farm z Kanady.Glownie dlatego, ze nie uznaje chemii.Stan mialam okropny, bo oczy szczypaly, byly zywo czerwone, plus mialam opuchlizne, czerwone i suche slady na gornych powiekach i pod lukiem brwiowym plus suche placki pod oczami, do tego glebokie zmarszczki. az mi sie krecilo w glowie, i nie moglam sie skoncentrowac.Lekarze rozkladali rece.Mowili, ze to zapalenie spojowek i brzegow powiek. Cokolwiek by to nie bylo,spowodowan e bylo bakteria, a leczenie tych schorzen jest podobne. Po takiej kuracji zauwazylam ogromna poprawe.Oczy zbielaly i wreszcie przestaly szczypac, nie mam juz sladow ani suchych plackow. Wrocilo ostre widzenie (podobno zasluga nagietka). Do tego po kompresie i na noc zawsze stosowalam balsam do ciala Trixera - Avene (jedyny, ktory nie szczypal i goil skore). Tak balsam, nie krem (krem nie dziala, bo jest za malo tlusty).Dobrze pomaga tez zielona herbata.Wczesniej (rok temu przeszlam przez to samo) laczylam ja z nagietkiem i tez pomoglo. Nagietek pomoze glownie wtedy, gdy dodatkowo mamy do czynienia z gronkowcem albo paciorkowcem, bo on niszczy te bakterie, jesli powoduje to wirus, to trzeba wspomoc uklad odpornosciowy, bo nagietek nie zabije wirusa.Dodam, ze zadne kropelki i masci przepisane przez okulistow nie dzialaly na dlugo i objawy wracaly.Powodzenia!
ewa21
moja córka ma 10 lat Miesiąc temu zaczęły ją boleć oczy i piec nie ropieją ani nie łzawią.często mrugała.Lekarz zapisał Biodacynę po tygodniu zmienił lek na Tobradex .Lek brała przez 3 tygodnie .Była poprawa tylko taka,że mniej mruga.Od 3 dni ma nowy lek chibroksin i opatanol .Na razie nadal nie ma poprawy.wzrok ma dobry .nie nosi okularów.Co może być przyczyną choroby jej oczu ?
Lina555
Na mnie rumianek działa wyłączne alergizująco, spuchłam po płukaniu jamy ustnej azulanem (wyciąg z rumianku), miałam wysypkę po kremach rumiankowych, na oczy na szczęście nie próbowałam.
Marcin
U mnie cała rodzina choruje. Zaczęło się od syna potem żona i w końcu ja. Synowi (4 lata) lekarz przepisał Bioadycynę i Dexafree i powoli mu przeszło, zostały tylko "krwawe nacieki". Z żoną jest najgorzej, przyłożyła rumianek i się pogorszyło. Stosuje to samo co syn. Ja byłem u okulisty i dostałem Tobradex i do tego Rutinoscorbin i Polopirynę na wzmocnienie. Poprawa niewielka ale można "żyć". Mam nadzieję, że niedługo już będziemy wyleczeni...
edward60
Dopiero zakończyłam leczenie.Straszne.Oczy opuchnięte,świa tłowstręt.Dostałam TOBRADEX.Po sześciu dniach dodatkowo VIRGAN maść.Jeszcze gorzej.Musiałam jechać na ostry dyżur.Pozostał mi Tobradex i dostałam Dexamethason WZF 0,1%.Pomogło stopniowo ale leczenie trwało cztery tygodnie.
Magda
Nie warto niepotrzebnie narażać na kontakt z wirusem.
jaga
Zbliżają się święta. W domu z osobą z wirusowym zapaleniem spojówek ma pojawić się małe dziecko i starsza osoba po niedawno przebytej operacji zaćmy. Czy da się je jakoś zabezpieczyć je przez zainfekowaniem? Czy lepiej się nie spotykać?
Agnieszka
Tobrex zastosowany od razu działa cuda. Mój mąż i córcia wyleczeni po pierwszym użyciu. Gdy tylko pojawiła się ropka, w przeciągu kilku godzin dostali po kropelce. Ja pojechałam do pracy i nie wzięłam kropel, bo nie było nic niepokojącego. Po godzinie okazało się, że mnie też zaatakowało, a że oczy zmęczone od przenoszonych soczewek i makijażu, to po 8 godzinach wyglądałam już jak czerwonookie zombie z ropnymi łzami w dodatku. W domu przemyłam oczy rumiankiem (oczywiście pozbyłam się soczewek i makijażu), a potem okład z herbaty, a następnie Tobrex. Ze wszystkim za późno. Ból jakby pyłu do oczu nawkładał i swędzenie. Okazało się, że rumianek i herbata to był błąd. A Tobrex w związku z tym nawet stosowany na maksa 2 krpl co godzina nie dał rady, bo tak zaostrzyłam stan domowymi okładami. Od tygodnia nie mogę z tego wyjść. Zmieniłam nawet już krople na F... B&L i nic. Przemywam oczy solą fizjologiczną. Od czasu do czasu Visine. Chyba znowu czeka mnie wizyta u okulisty. A może macie jakąś radę?
mikrós
NIE DZIAŁA!!!
justin
2 tyg temu moje 2-letnie dziecko przyniosło zapalenie spojówek ze żłobka (oczka zabetonowane ropą i ciągle sączącymi się ropnymi łzami - wyglądał strasznie). od razu pojechałam z nim na ostry dyżur okulistyczny i lekarz przepisał krople TOBREX i maść też TOBREX. tego samego dnia 2 razy dostał krople i wieczorem, przed snem maść. Rano "jak ręką odjął". oczywiście leczenie kontynuowałam przez następne 4-5 dni ale OD RAZU uciążliwe objawy ustąpiły przynosząc dziecku znaczną ulgę. jestem pod wrażeniem skuteczności TOBREX-u, zwłaszcza że 2 dni temu, w drugi dzień świąt, sama wylądowałam na okulistyce z diagnozą "zapalenie spojówek" i tym razem na sobie doświadczyłam skuteczności leku. naprawde godny polecenia. niestety z zap. spojówek jest tak że kiedy dziecko zachoruje tylko kwestią czasu jest przeniesienie tego na rodziców.... dzisiaj mąż pokazał mi zaczerwienione, łzawiące oko.. ech...
anucha
Od wczoraj mam zapalenie spojówek,dost ałam krople vigamox i atekortin(zawie sina),a dziś rano wstałam z mocno opuchniętymi powiekami,dolna opuchlizna sięga do połowy policzka ,czy to normalne?Może ktoś ma jakieś doświadczenie ,po jakim czasie choroba ustępuje?
Izabela
To prawda z rumiankiem. Mężowi też przemyłam i zaprawiłam go na dwa tygodnie. Chodził zaropiały. Też dowiedziałam się zbyt późno, że nie można.
Gosia
Ja myślałam,że rumianek pomaga. Mi pomógł gdy miałam problem z ropieniem uszu po przekuciu. Dobrze wiedzieć, że na oczy szkodzi.
Grosik
Przestrzegam wszystkich przed przemywaniem oka rumiankiem!!! Rumianek jest bardzo alergizujący. Córka ma właśnie zapalenie spojówek, stan zaostrzył się właśnie po rumianku. Na początku łzawiły jej oczy (myślałam, że z przeziębienia i kataru), a po dwóch dniach pojawiła się ropa. Postanowiłam przemyć je rumiankiem (przeczytałam na necie, że to pomaga), a po dwóch godzinach córka nie mogła otworzyć oczu!!! Z płaczącym dzieckiem z czerwonymi dookoła i spuchniętymi oczami oraz kaszlem (z przeziębienia-trzyma ją już 2 tygodnie) jechałam do lekarza na pełnym gazie! Jak powiedziałam okulistce,że przemyłam rumiankiem to się zapytała, czy czasem to nie po tym się pogorszyło... NIE WOLNO przemywać oczu RUMIANKIEM. Powiedziała,że to częsty błąd, że nie wie skąd ludzie wpadają na ten pomysł. Oczy można przemywać albo solą fizjologiczną albo przegotowaną wodą. NIGDY RUMIANKIEM!!!
zofia z gliwic
ja natomiast od kilku tygodni chodzę do okulisty a z okiem coraz gorzej na początku mnie bolało czułam jakby było opuchnięte po kroplach od pani doktor oko swędzi od czasu do czsu i leje się z niego nie wiem dlaczego miałam sprawdzane kanaliki są dobre następne krople i maści oko dalej puchnie i dalej łzawi i zdaje się że pani doktór chyba nie wie co z tym okiem ,czym przykładać by opuchlizna zmalała .PROSZĘ o pomoc
Krzysiek
Ja mam ten sam problem z okiem, u mnie lekarz stwierdził, że jest to od zanieczyszczone go powietrza a także od przewiania.Wystarczy,że synkek będzie bez czapki lub go przewieje i nastąpi to samo przynajmiej ja tak mam. Lekarz przepisał mi krople i maść co pomogło ale muszę uważać jak się ubieram i co robię.Bardzo dobrego lekarza ma Bydgoszcz w wojskowej klinice, jest to profesor w starszym wieku ale on napewno pomoże.Wizyta kosztuje 200 zł ale facet wie co robi.
katarzyna
Witam mój syn będzie miał 4lata w kwietniu.Ok listopada miał zapalenie spojówek, gdy poszłam do lekarza oznajmił mi iż już sie tego nie leczy mieszkam w Wielkiej Brytanii), wiec postanowiłam przecierac solą fizjologiczną po ok.tygodniu minęło ,choroba znowu powróciła od wczorwj biedaczek znowu sie męczy. Co powinnam zrobić ,czy może powinnam spotkać się z polskim lekarzem czy to pomorze? Proszę o pomoc
Krzysiek
Witam jakiś miesiąc temu miałem zapalenie spojówki w jednym oku, lekarz przepisał mi maść i krople. Po tygodniu było już wszytko ok, swędzenie minęło. Od paru dni problem się pojawił znowu i to w tym samym oku, czy możliwe że mam skłonność do zapalenia spojówek, czy ta dolegliwość ma tendencje do nawracania ? Bardzo proszę o pomoc.
Monika K
Na twoim miejscu poszłabym do okulisty. Jeśli przypadkiem coś tam ci wpadło to po dwóch dniach powinno wypłynąć. Z oczami nie ma żartów, naprawdę. Sama coś na ten temat mogę powiedzieć- swego czasu miałam zapalenie spojówek niemal co miesiąc. P.S Nie przepłukuj oczy zwykła wodę z kranu tylko przegotowaną
aga
Witam serdecznie od jakiegos czasu mam uciazliwy problem z oczami caly czas mam uczucie czegos pod powiekami jakby wlosa...Przeplukuje oczy woda z kranu,zeby sobie ulzyc i nic nie pomaga.Zakrapiam solà fizjologiczna,k roplami i dalej mam problem.Co to moze byc?Prosze o pomoc?