Spożywając pokarmy, nie możemy niestety przewidzieć i wykluczyć ryzyka pojawienia się zatruć wywołujących m.in. zapalenia żołądka. W żołądku – jak powszechnie wiadomo – gromadzi się spożyty pokarm, który przedostaje się do tego swoistego „zbiornika” przez przełyk. W żołądku też zachodzi skomplikowany proces trawienia regulowany różnego rodzaju bodźcami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi i nerwowymi.

 

Helicobacter pylori

W literaturze fachowej zapalenie żołądka jest określane jako reakcja ustrojowa na uszkodzenie tkanki. W zależności od przyczyn, uszkodzeniu mogą ulec różne tkanki właściwe dla układu trawiennego. Najdelikatniejszą z nich jest błona śluzowa żołądka, niemniej inne także są narażone na urazy, jak choćby tkanka podśluzówkowa, mięśniówka (tkanka zbudowana z dwóch warstw mięśni gładkich) oraz błona surowicza, która pokrywa całkowicie lub częściowo wszystkie narządy wewnętrzne jamy brzusznej.

Zapalenia żołądka najczęściej wywołuje bakteria znana pod nazwą Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. To specyficzna bakteria. Charakteryzuje ją zdolność bytowania w tak niekorzystnym środowisku jakim jest wnętrze żołądka i jelit. I ta cecha pozwala jej skutecznie niszczyć warstwy śluzowe ochraniające te narządy. Obecność bakterii stwierdzono u 70% ludności w Polsce.

Reklama

 

Ostre zapalenie żołądka

Jeśli nagle poczujemy silne bóle w nadbrzuszu i znacznie pogorszy się nasze samopoczucie, jeśli zrobi nam się słabo i odczujemy pobolewanie w dołku, to znak, że coś zaszkodziło żołądkowi. Jeśli bólowi towarzyszą wymioty, to dolegliwości wskazują na ostre zapalenie żołądka, a jeśli biegunka, to na zapalenie jelit.

Co powoduje takie objawy? Przede wszystkim poważne oparzenia wewnętrzne, a także urazy wielonarządowe. Wiele razy rozpoznaje się ostrą postać zapalenia żołądka po nadużyciu alkoholu, używaniu kokainy lub oparzeniach wywołanych substancjami chemicznymi. Jedną z przyczyn takiego schorzenia jest również zatrucie pokarmowe.

Ostre zapalenie żołądka jest chorobą o różnych odmianach; w najpoważniejszych przypadkach, jak np. gastritis haemorrhagica może nawet dojść do niedokrwistości połączonej z zapaścią. W wyniku powikłań możliwe jest też przebicie ściany żołądka (tzw. perforacja), a także uszkodzenie przełyku, zwłaszcza jeśli chory silnie wymiotował.

 

Przewlekłe zapalenie żołądka

Wśród chorób żołądka występuje też zapalenie przewlekłe. Objawia się gnieceniem w okolicy żołądka, wzdęciami, a także mdłościami i utratą apetytu. Mogą również wystąpić zaparcia lub rozwolnienia, przy czym różnorodne objawy często utrudniają rozpoznanie choroby.

Przewlekłe zapalenie żołądka wywołują różne bakterie, niekoniecznie Helicobacter pylori, a także wirusy. Spotykane są też przypadki wystąpienia choroby na skutek stosowania leków, szczególnie tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zdarza się, że do jej rozwoju przyczynia się również częste spożywanie pokarmów i napojów, zwiększających wydzielanie soku żołądkowego. Mogą to być ostro przyprawione potrawy, kwaśne soki i owoce cytrusowe. Dolegliwościom sprzyja stosowanie popularnych używek, takich jak tytoń i kawa, nie wspominając o alkoholu.

W przewlekłej postaci zapalenia żołądka może dojść do zniekształcenia jego ścian, do krwawień i krwotoków (krwotoczne zapalenie żołądka) oraz do zaniku błony śluzowej (zanikowe zapalenie żołądka). Jednym z powikłań jest powstanie nadżerek; mówimy wtedy o nadżerkowym zapaleniu żołądka.

 

Jak skutecznie się leczyć?

Z uwagi na to, że zapalenie żołądka zazwyczaj mija samoistnie i szybko, stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na powstrzymaniu się od spożywania określonych posiłków, czy też nieprzyjmowaniu jedzenia przez pewien czas. Często wystarcza to do złagodzenia objawów i interwencja lekarza nie jest konieczna. Jeśli chory nie wymiotuje, można stosować napary z ziół (mięty, rumianku) lub pić gorzką herbatę. W skrajnych przypadkach ostrego zapalenia żołądka, kiedy dochodzi do krwotoków, nieodzowne może okazać się nawet wycięcie żołądka.

Podczas leczenia przewlekłego zapalenia żołądka najważniejsze jest zadbanie o ochronę błony śluzowej. Nie można stosować używek (zwłaszcza alkoholu) i podawać silnych leków, które drażnią żołądek. Ważna jest dbałość o higieniczne spożywanie pokarmów i picie zdrowej wody. We wszystkich przypadkach należy konsultować się z lekarzem, który wskaże najskuteczniejsze lekarstwo lub metodę leczenia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Wyleczony
Kilka miesięcy temu wykryto u mnie zapalenie żołądka.Nie mogłem nic jeść ponieważ ból był bardzo silny, osłabienie organizmu na maxa, i waga w dół.Próbowałem przeróżnych specyfików na żołądek ponieważ nie chciałem tabletek zobojętniającyc h kwasy jakich wiele lekarzy przepisuje. Niestety ale wszystkie moje pomysły i próby prędzej czy później skłoniły mnie do tabletek.Lekarz przepisał mi jakieś tam nowe tabletki, brałem według zaleceń. Pierwsze dwa tygodnie wow! mogłem jeść i jeść... po dwóch tygodniach było gorzej jak wcześniej a co ponadto, to mój zołądek tak jak by uzależnił się od tych tabletek... postanowiłem odstawić.W końcu znalazłem w tym wielkim gąszczu jakim jest internet genialny i bardzo tani i w pełni naturalny lek dostępny dla każdego.To co jest ci potrzebne:Woda mineralna niegazowana (ja używam Żywiec Zdrój w butelce 5 l ),Sól kłodawskaI pragnienie :)Na początku nie odstawiaj leku, przez najbliższy czas codziennie, rano przed posiłkiem pijesz szklankę wody mineralnej z szczyptą soli kłodawskiej, wymieszana.Następnie przed kolejnym posiłkiem pół godziny czasu szklanka. Po posiłku pół godziny szklanka.I tak cały czas.Wody nie gotujesz. Jak ja piłem, to smak wody był czasami ledziutko mdławy od soli ale to w dniach kiedy potrzebowałem zwiększyć dawkę. Pierwszy miesiąc woda działała doraźnie, a później zaczęła działać leczniczo już. Gdy poczujesz, że twoje bóle zaczynają zanikać zachęcam do stopniowego odstawienia leku przepisanego przez lekarza a są to pewnie te całe pompy, czy tabletki inne zobojętniające kwasy.Bywały dni, gdzie już nie czułem wogóle bólu żołądka, lecz nierozważnie wtedy przestawałem pić wodę i ból nawracał. Dlatego zalecam nie zwracać na to uwagę i kontynuować przez znacznie dłuższy czas picie tej wody.Dodatkowe plusy: Woda ta oczyszcza organizm z syfu, kto potrzebuje odchudzenia to ma!, a ja chudy jestem to nie ujęło mnie :), nerki lepiej pracują. Gasisz pragnienie i zapotrzebowanie organizmu na wodę. Nie uzależnia i nie niszczy wątroby i innych narządów jak leki.Oszczędzasz ogrom pieniędzy i masz uśmiech na twarzy. Dodatkowo sól ta wspaniale nadaje się do potraw, do obiadu, dużo lepiej smakuje :)Różni się ona bardzo od zwykłej soli, poczytajcie.Pewien człowiek wyleczył tym sposobem już ponad 3 tysiące osób od wrzodów żołądka.Jeśli pomogłem, to podziel się tym z innymi cierpiącymi na to samo!Z Bogiem :)
Anka
a co masz zalecone w diecie, jak wygląda jadlospis?
Joanna
Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wadze 50 kg to była jakaś masakra, nie mogłam nic jeść ciągle czułam ból, aż trafiłam do szpitala, seria badań diagnoza przewlekłe zapalenie żołądka dostałam leki dietę i przez rok czasu jak bym na nowo się narodziła, wróciłam do wagi mogłam wszystko jeść i dobrze się czułam, a od kilku dni miewam znowu bóle brzucha nie są tak ostre jak kiedyś ale może jeszcze wszystko przede mną , mam już dość:(
ana
a na helikobakter też pomoże
Bluangel
WitamJa od lat cierpiałam na zapalenie zołądka . Przez przypadek trafiłam na forum Bioslone i tam poczytałam o miksturze która pomaga ,leczy .Wpiszcie w google mikstura oczyszczajaca Józefa Słoneckiego .Miałam kontrolną gastro która nie wykazała zapaleń zoładka wszystko okey . Jednak ostatnio miałam duzo stresu ,migren i leki znów podrażniły śluzówkę . Ale nadal wierzę że mikstura pomaga .
Bożena
Mam taki smak w ustach jak bym jadła piołun. 5 lat temu miałam to samo, gastroskopia wykazała przekrwioną błonę śluzową żołądka. Cierpliwość mi się już kończy,biorę emmanera 40mg od 2 tygodni i nic!
Dorota
Mój sposób to od pojawienia się pierwszych objawów (u mnie zawsze występują na jesieni i są to głównie mdłości,pieczen ie itd)branie contorlocu 2 x 40.Po kilku dniach (2-3) praktycznie jest już ok, ale wiadomo, żeby tego na dobre się pozbyć potrzeba ok. 1 m-ca. Wcześniej lekarze przepisywali mi dawkę 2 x 20 i niewiele to pomagało.Męczyłam się miesiącami. Dziwne jest to, że ja mam bardzo nieprzyjemne objawy, a stan zapalny jest jedynie powierzchowny. No cóż, podobno tak czasami jest, że poważny stan prawie nie daje objawów i na odwrót. Tak więc konieczna jest gastroskopia. To badanie wcale nie jest takie straszne. U mnie trwało 2 minuty, nic nie boli,jedynie odruch wymiotny. Polecam gastrologa pan dr Antoni Gugulski (Warszawa).
Agnieszka
To co napisałam wyżej nie oznacza,że namawiam do samodzielnego leczenia ale może ktoś zasugerować, zapytać podczas wizyty lekarskiej o takie leki.pozdrawiam
Agnieszka
WitamPostaram się opisać pokrótce przygodę z przewlekłym zapaleniem żołądka mojego synka(6lat).Zaczeło się od kwietnia.Codziennie go bolał brzuszek nad pępuszkiem.Jeździliśmy po wszystkich lekarzach począwszy od pediatry,chorób zakaźnych, chirurga dziecięcego (bo może wyrostek). Wszyscy twierdzili, że może to na tle nerwowym bo Dominik nie lubił chodzić do przedszkola, pediatra przepisała kropelki na kolki,inna smecte, od chorób zakaźnych stwierdziła że może wyrostek,chirur g to wykluczył.Już byłam załamana. W końcu trafiliśmy do kolejnego pediatry(wspani ały człowiek)Po zbadaniu i przejrzeniu Dominika wyników (które były wszystkie w normie)stwierdz ił,że jest to przewlekłe zapalenie żołądka i dwunastnicy(bez gastroskopii bo jeszcze dziecko za małe).Przepisał:siemi ę lniane, codziennie na czczo 1łyżecza na szklankę wody, następnie debridat 3x7ml przed jedzeniem i alugastrin 2xłyżka stołowa po jedzeniu rano i wieczorem. Takie leczenie trwało 4 miesiące i oczywiście diata.(zero smażonego, hamburgery frytki chipsy,czekolad a orzechy odpadają).Na obecną chwilę żołądek synka nie boli, ale alugastrin zawsze mam w domu. Może komuś pomoże to co napisałam. Wszystkie leki są bez recepty i niedrogie, z wyjątkiem debridatu ok 20zł, a starczał na ok 2tygodnie.Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowia.
Magda
Ale jesteś leniwa, a tyle jest stron w necie... Na przykład ta:http://www.ksiazka-kucharska.pl/przepis/2718/Dieta-w-chorobie-wrzodowej/
Carla
Od 5 lat męczę się z silnymi bólami brzucha, przez cały ten czas lekarze nie potrafili stwierdzić co mi jest, w wakacje miałam robioną zarówno gastroskopię jak i kolonoskopię i dowiedziałam się, że cierpię na przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Przez cały czas przyjmuję leki, staram się unikać smażonych potraw, nie piję alkoholu, a mimo to co jakieś 2-3 dni znowu źle się czuję. Co doradzacie? I czy orientujecie się może czy jedzenie słodyczy w niewielkiej ilości przy takiej chorobie szkodzi?
Wiki
a przez jaki czas to się powinno pić? miesiąc,dwa czy dłużej?
Wiki
spróbowałam mielonego lnu fuuuu jakie okropieństwo dokładnie jak picie wody z bułką tartą ale dodałam dobrą łyżeczkę miodu lejącego i zaraz inny smak choć tyci lepiej smakowało :-)
Wiki
mam wizytę w poniedziałek u lekarza rodzinnego muszę podpytac co sądzi o tym piciu siemie lniane sorry jak źle napisałam ;-)mam siemie ale w proszku tzn jak się zrobi wychodzi kleik nie wiem czy to to samo?takie dostałam w aptece ale nie mam odwagi po to sięgnąć :-)i to tak bezkarnie nieszkodliwie można spożywać długi czas?
MimiF
Spróbuj na początek 2 razy dziennie choć od lekarza słyszałam że powinno się pić przed każdym posiłkiem-najlepiej kupić w aptece sproszkowane siemie lniane- mi to smakuje jakbym piła bułkę tartą z wodą :-) ale naprawde jest skuteczne. Jeśli masz okazje to kup, to drogie nie jest. I pamiętaj że powinnaś pić w miarę regularnie. Ja już to przetestowałam na sobie 4 lata temu, pomogło mi- odstawiłam inne leki a stosowałam tylko to siemię i gastroskopia wykazała pełne wyleczenie. Niestety powróciło bo tą sprawę zaniedbałam ale znowu to stosuje. Ponoć miód też jest dobry na zapalenie żołądka- stosowałam również- do siemienia dodawałam łyżkę miodu,mieszałam i tak spożywałam. Spróbuj jeśli chcesz. Pozdrawiam Cię i trzymam kciuki za leczenie. Odezwij się co i jak może jeszcze w czymś pomoge :-)
Wiki
walczę już 4 miesiące jeden dzien lepiej jeden gorzej zależy co zjadam ale stale jestem na lekach :sad: aopiciu siemienia lnianego już też słyszałam,ale sama nie wypróbowałam jakoś.często to się pije?
MimiF
Mi pomaga mleko ale nietłuste 0,5, picie siemienia lnianego i mleczko alugastrin, dieta najważniejsza a ustalenie diety jest rzeczywiście ciężkie...metoda prób i błędów jestem jak najbardziej za...
WIKI
ja miałam początkowo ostrą dietę teraz boli ale nie codziennie a z jedzeniem lekarz zalecił jeść metodą prób i błędów obserwować co mogę a co mi ewentualnie szkodzi po czym boli...i tak robię boli co jakiś czas.
MimiF
Już po gastro... przewlekłe powierzchowne zapalenie zołądka, hp -, obejdzie się bez antybiotyku :-) i czuje dużą ulge, zero skurczy, bólu :-) no i dieta oczywiście numer jeden :-)
WIKI
MAM PODOBNE OBJAWY WALCZĘ OD KILKU MIESIĘCY I JAK SIĘ OKAZUJE TO PRAWDOPODOBNIE NERWICA ;( ALE FAKT JESTEM NERWOWĄ OSOBĄ NIE DA SIĘ UKRYĆ :-)
MimiF
tak myslałam ze sie bez gastro nie obejdzie
Magda
To może być zaostrzenie choroby wrzodowej. Odpowiedź da jedynie gastroskopia. I to pilna.
MimiF
Od dwóch dni boli mnie żołądek, podejrzewam że przyczyną było oczywiście w moim wypadku- zła dieta i prawdopodobnie wypicie zanieczyszczone j wody-w pracy gdzie woda powinna być czysta!!! moim głównym problemem są skurcze żołądka co jakieś 5-7 minut dość bolesne ale krótkotrwał e- 3,4 sekundy, takie uczucie pokłuwania w różnych miejscach żołądka i uczucie pełności. Zero mdłości,wymiotów, biegunek czy krwawych stolców. Dobijają mnie te skurcze- trwają cały dzień, w nocy też. 3 lata temu miałam hp dodatni, zapalenie błony śluzowej żołądka i leczenie antybiotykami. Dziś zrobiłam test na hp który w obu przypadkach wyszedł ujemny. Czy ktoś był w podobnej sytuacji? pije siemię lniane, zakupiłam alugastrin tzn te mleczko na żołądek nie jem prawie nic a mam wrażenie że biore to na darmo choć wiem,że po jednym dniu to ciężko oczekiwać poprawy. Jakieś propozycje?
Magda
Nie czytasz moich wcześniejszych wpisów. Biorę Nolpazę dwa razy w roku - wczesną wiosną i jesienię przez kilka tygodni, nim wystapia dolegliwosci. I nie występują.
sylwia
czyli to było jednorazowo?i ten lek bierzesz co jakis czas a nie stale tak?
Magda
XII-cy znaczy dwunastnicy, jie 12 miesiecy, choć wyglada identycznie. A dolegliwosci - biorąc profilaktycznie Nolpazę (odpukać) nie mam.Pozdrawiam
sylwia
dobrze zrozumiałam 12 miesięcy cierpienia??? :sad: ja mam już prawie 3 miesiące ale nie wiem nawet czy wrzody :sad:jutro mam następną wizytę prywatną :sad: od dwóch dni gorzej,może zła dieta choć się staram :sad:
Magda
Oczywiście, że była gastroskopia - choroba wrzodowa XII-cy. Unikam tych potraw, po których czułam się źle, poza tym patrząc na stół, wiem na co mam ochotę (wówczas nie szkodzi) na co nie. Generalnie unikam napojów gazowanych, słodkich alkoholi, wina, piwa, fast food oraz wzdymających (groch, fasola, kapusta, bób). Z przypraw bezkarnie używam estragonu i curcumy.
sylwia
a w twoim przypadku była gastroskopia?
sylwia
miałam jedno i drugie w marcu kiedy to pierwszy raz dopadły mnie problemy z żołądkiem tyle ze już w czasie kiedy bóle ustępowały ale test ujemny,a śladu po wrzodach nawet nie miałam,więc leki ibuprofen zawaliły widocznie :sad: a jak u ciebie wyglądało z ta dieta? jeden lekarz kazał mi tylko gotowane a ten do którego chodzę to tak jak pisałam unikać kawy,wód gazowanych ,soków,i jeść mało a często i np warzywa mogę a ten rodzinny zabronił wtedy.
Magda
A gastroskopia, test na helicobacter???
sylwia
ja walczę już prawie 3 miesiące i co jest poprawa to pózniej pogorszenie dziś się zwijam z bólu :sad: staram się pilnowac diety tzn wg zaleceń drugiego lekrza tzn unikanie kawy,wód gazowanych i soków,jabłek a tak to jeść tylko częściej a mniej,więc tak metodą prób i błędów jem.głównie chleb z białymi serkami,pasztet em drobiowym,chleb pszenny lub zwykły ale nie całkiem miękki oczywiście.
Magda
Zapobiegawczo jedynie przed okresami zaostrzeń, jak pisałam wcześniej. TZN wczesną wiosną i wczesną jesienią przez kilka tygodni.
sylwia
to właściwie powinno się brać cały czas leki tzn typu IPP20,controloc 20 itp rano tak zapobiegawczo...
Magda
Na receptę, bo przyzwoite i skuteczne leki są tylko na receptę.
sylwia
tylko ten lek? to pewnie na receptę?
Magda
Nolpaza
sylwia
a jakie leki brałaś?
sylwia
od dawna męczy?kilka lat czy mniej?ja mam drugi raz w tym roku już :-)
Magda
Jak już wcześniej pisałam najczęściej wczesną wiosną i jesienią!
sylwia
i często wraca?
Magda
Oczywiście, a skad byłabym takim "ekspertem"?
sylwia
miałaś może podobne problemy?
sylwia
miałam gastroskopie za pierwszym razem i wyszło,że wszystko ok,gdybym miała wrzody to podobno byłby po nich ślad,byłam na tym badaniu przy końcu moich dolegliwości.teraz poszłam w trakcie bóli na usg.więcej ibuprofen nie chcę widzieć :sad:sąsiadka miała taki sam wynik usg i ten sam lekarz,bo to ona mi go poleciła,stwier dził,że ma nerwicę żołądka.
Magda
Z tego, co wiem nieżyt śluzówki jest forma choroby wrzodowej, podobnie jak jej owrzodzenia, jedynie mniej zaawansowaną, więc leczyć się tot powinno. Od dawna wkurza mnie handel preparatami typu ibuprofen bez recepty, tak, jak do szału doprowadza mnie nachalne ich reklamowanie w TV. Doskonały na wszystko, krzyczą, zapominając dodać, jakie ma działania uboczne. Bandytyzm.
sylwia
własnie tydzień temu zmieniłam lekarza ;-) postanowiłam przejśc z rodzinnego na innego,wizyta prywatna ale trudno.nie mam wrzodów żołądka własnie tylko pogrubiona śluzówka żołądka,lekarz na tej prywatnej wizycie wypytał o leki i zaraz stwierdził,że raczej od leków typu ibuprofen,który brałam baaardzo często w okresie usuniecia migdałów,bo wiecznie chora i wiecznie gardło,więc mój lekarz rodzinny tyle tego przepisywał :sad:i antybiotyki druga rzecz :sad: od wczoraj coś drgnęło jest tyci lepiej.
Magda
Po pierwsze kolejna zmiana lekarza. Po drugie choroba wrzodowa nawraca, więc profilaktycznie warto brać leki nim nawróci - tzn wczesną wiosna i wczesną jesienią. nawet jeśli nie ma dolegliwości
sylwia
witam,w tym roku już drugi raz walczę z żołądkiem.w styczniu pierwszy raz po śmierci babci zaczęły się problemy,usg,ga stroskopia z testem na bakterie wszystko ok.po 2 miesiącach diety i leczenia ok,półtora miesiąca spokoju i od połowy maj,więc już ponad 2 miesiące walczę od nowa na usg wyszło pogrubiona śluzówka zmiana lekarza i leków i nic ma ktoś dobrą radę na takie dolegliwości?dieta też nie czyni cudów w moim przypadku :sad:
anka
polecam miód manuka na wrzody nic innego !!!!pozdrawiam: -)
Kamila
od 1,5 roku mam przewlekłe nawracające co jakiś czas zapalenie żołądka i nadprodukcję kwasów. Przy tym schorzeniu nie można jeść oczywiście cytrusów, napojów gazowanych, żadnych energetycznych, żadnych alkoholi nic tłustego, ani ostrego tylko takie "spokojne" lekkostrawne jedzenie - najlepiej gotowane. Mimo wszystko mimo stosowania diety i leków zapalenie i tak co jakiś czas powraca :-(
Magda
Oczywiście. Po pierwsze gazowane, po drugie zawierają substancje drażniące śluzówkę przewodu pokarmowego.
XXS
Czy takie napoje jak Isostar, Powerade itp mogą źle wpłynąć na mój organizm jeśli mam zapalenie żołądka i refluks?
Adamina
Lekarz po roku stwierdił po badaniach i gastroskopii,że mam zapalenie żoładka II stopnia.Teraz mam zaleconą dietę,jem osłonowe tabletki,- trwa to już 3 miesiące a dużo lepiej nie jest.Myślę,że duży wpływ ma system nerwowy.Zyczę sobie i wszystkim mało stresu i dużo zdrowia.
marek
a jeszcze jedno jak w nocy wzielem tabletke przeciw bolowa to mialem spokoj do 11 rano[tyle nie dzialala]po tej 11 zjadlem 2 suchary i popilem woda i do 15 minut bol powrocil co robic? [szpital?]
marek
czesc 5 lat temu mialem powazne problemy z trzustka [guz]byly 2 operacje.do czego zmierzam przez juz kilka dni boli mnie w samym mostku bol nie jest ciagly ale bardzo dokuczliwy trzustka to chyba nie bedzie bo przy trzusce boli lewa strona i ogulnie caly brzuch co poradzicie mi na to!!!!!
cit
Sok pomarańczowy i Cola??? Ludzie, w życiu. One wzmagają produkcję soków trawiennych, a przy zapaleniu żołądka błona śluzowa już i tak jest wystarczająco podrażniona. Cola i owszem, ale na niestrawność, jak nam coś leży na żołądku.Czy da się wyleczyć całkowicie? Na pewno, ale niestety jeśli ma się do tego skłonność, to znowu będzie się chwytać chorobę. Wymaga to przestawienia się na rzeczy gotowane, unikanie kawy, alkoholu itp. Przykre ... :-)
doma
Czy da się jr wyleczyć całkowicie? Czy to jjuz nie wruci? Piszcie !!
Asiula
Cześć.Właśnie przechodze zapalenie żołądka i dowiedziałam się, że najlepszym lekarstwem na tę chorobę jest sok pomarańczowy i coca cola;p...Serio przekonalam sie sama że to pomaga;-)
miętus
mięta to kiedy przejedzenie
Gościu
Od kiedy to mięte na stany zapalne żołądka???
arti
o ile wiem, nie można tego określić - choroba ma charakter przewlekły
kasia
wie ktoś może?
kasia
ile czasu potrzeba na wyleczenie przewlekłego zanikowego zapalenia żołądka?