Choroby przewodu pokarmowego należą do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów. Wiele z nich ma wyłącznie tło funkcjonalne, chociaż wywołują różne objawy nie tylko subiektywne. Najczęstszymi dolegliwościami są zaparcia. Stwierdzono, że wynikają one głównie z zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego.

 

Na zaparcia uskarża się znaczna część społeczeństwa. Około 50 proc. problemów zgłaszanych do gastroenterologów to właśnie zaparcia. Występują one częściej u osób w podeszłym wieku, a także u kobiet niż u mężczyzn. Również u osób prowadzących nieregularny tryb życia.

 

Spośród zaparć rozróżnia się:

  • zaparcia atoniczne – zmniejszenie napięcia ścian jelit i zahamowanie perystaltyki,
  • zaparcia spastyczne – nadmierne skurcze mięśni okrężnych jelit – utrudnione przesuwanie się treści pokarmowej.

 

Przyczyny powstawania zaparć można podzielić na pierwotne i wtórne. Do pierwotnych zalicza się: wolny pasaż treści jelitowej, utrudnione wypróżnienie i zespół nadwrażliwego jelita. Do przyczyn wtórnych zalicza się: zmiany anatomiczne, zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, otyłość), zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne (choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, choroby naczyń mózgowych, urazy kręgosłupa, depresja). Do zaparć wtórnych przyczyniają się także przyjmowane leki: przeciwbiegunkowe, przeciwhistaminowe, niektóre psychotropowe, opioidy, leki hipotensyjne, sympatykolityki, niektóre antybiotyki, sole glinu i wapnia. Nieodpowiednia dieta ma również wpływ na zaparcia: spożywanie nadmiaru tłuszczu i węglowodanów przy małej ilości płynów i substancji resztkowych, spożywanie posiłków o różnych porach, siedzący tryb życia oraz brak kontrolowanego wysiłku fizycznego.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Większość leków przeczyszczających powiększa objętość światła jelita i wyzwala perystaltykę wskutek zwiększenia ciśnienia wewnątrz jelitowego przez:

  1. pęcznienie nawadniające (środki pęczniejące),
  2. osmotyczne, zwrotne wchłanianie wody (osmotyczne leki przeczyszczające),
  3. zahamowanie resorpcji sodu i wody z jelita lub zwiększenie wydzielania wody do światła jelita (leki przeczyszczające, hamujące resorpcję i odwadniające),
  4. ułatwienie odruchu opróżnienia (leki ułatwiające opróżnianie).

Krótkotrwałe lub jednorazowe podanie środków przeczyszczających jest wskazane np. przed badaniami radiologicznymi, zabiegami chirurgicznymi oraz zapobiegawczo w przypadku bolesnych wypróżnień. W przewlekłych zaparciach najważniejsza jest zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych. Środki przeczyszczające stosuje się dopiero, gdy wymienione sposoby nie dają rezultatów.

 

Pęczniejące środki przeczyszczające

Są to naturalne lub półsyntetyczne, nie ulegające strawieniu polisacharydy, np. związki czynne uzyskane z nasienia lnu (Semen Lini), nasienia indyjskiej babki jajowatej (Semen Plantaginis ovatae) czy z nasienia babki płesznik (Semen Plantago psyllium), otręby pszenne oraz bazoryna, mieszanina polisacharydów, rośliny Traganta. Znane też są połączenia otrąb z nasionami indyjskiej babki jajowatej, jak również błonnika z nasion babki płesznik z probiotykami i prebiotykami.

 

Osmotyczne leki przeczyszczające

Do tej grupy zalicza się siarczan magnezu i siarczan sodu (sól gorzka i sól glauberska). Dłuższe podawanie środków zawierających jony sodowe może jednak wywołać retencję płynów i nadciśnienie.

 

Alkohole cukrowe

Alkohole cukrowe należą również do osmotycznych leków przeczyszczających. Mannitol, sorbitol, laktitol i cukry – laktoza i laktuloza odznaczają się niewielką wchłanialnością. Działanie przeczyszczające laktulozy, laktozy i laktitolu wynika z fermentacji bakterii jelitowych wytwarzających kwasy: octowy, propionowy, masłowy, mlekowy.

 

Leki przeczyszczające hamujące resorpcję i nawadniające

Do grupy tej należą olej rycynowy i glikozydy antrachinowe. Olej rycynowy tworzy trójglicerydy kwasu rycynolowego, z których pod wpływem lipazy uwalnia się kwas rycynolowy działający w jelicie cienkim.

 

Glikozydy antrachinowe: aloes, kora kruszyny pospolitej, owoce szakłaku pospolitego, liście strączyńca wąskolistnego, kłącze rzewienia dłoniastego i inne środki lecznicze zawierające chemicznie spokrewnione glikozydy hydroksyantrachinowe obok hydroksyantronowych i hydroksydiantronowych. Naturalne glikozydy hydroksydiantronowe występujące w liściach strączyńca nazywają się sennozydami. Działają one po rozdzieleniu glikozydu w jelicie cienkim, a następnie redukcji do antronów lub antranoli przez Escherichia coli.

 

Środki ułatwiające pasaż mas kałowych

Należą tutaj parafina ciekła i dokusat sodu (sól sodowa estru kwasu sulfobursztynowego) – związek powierzchniowo czynny. Parafina ciekła może być stosowana wyłącznie krótkotrwale. Dłuższe stosowanie jest niebezpieczne, prowadzi do hipowitaminozy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i zaburzeń trawiennych.

 

Prof. dr hab. farm. Irena Kozakiewicz


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Mtylda
bardzo fajny artykuł jest na http://dietetyk-belight.pl/ciekawostki/wstydliwy-problem-zwalcz-go/Zastosowałam sie i zaparcia jak ręką odjął. Po tygodniu byłam od tego wolna:)
Lena
ja mam rzadko zaparcia, ale jeśli już mam to wtedy stosuję eva qu, to takie czopki działają po 15 minutach, dają szybką ulgę. ale tak na serio wszystko zależy od trybu życia i zdrowej diety
Lusi
Mi przy zaparciach pomaga jabłko na czczo,sok jabłkowy a czasem piję dicopeg.
Klaudia
Postawiłam właśnie na babkę jajowatą. Przez kilka dni chadzałam do toalety i nic :/ Żadne śliwki czy kapusta kiszona nie pomogła. Szperając w necie w poszukiwaniu pomysłów, znalazłam fajny artykulik urodaizdrowie.pl/babka-jajowata-korzysci-z-natury. Tam znalazłam babkę i jeliton. Zaryzykowałam, brzuch i kiszki odetchnęły z ulgą :)
Glory
mnie nie pomógł ani colon ani dulcobis. Stosowałam, przez jakiś czas było w porządku potem znowu wypróżniałam się raz na tydzień, góra dwa. Ostatnio zaczęłam aplikować czopki eva/qu. Jestem w ciąży, a one są akurat bezpieczne dla przyszłych mamusiek. Na razie jestem zadowolona - nie jest tak, że gwałtownie przeczyszczają, działają bardzo łagodnie, a przy tym szybko - po 20 minutach mogę już się załatwić, a więc mogę sobie moment "posiedzenia" zaplanować, tak by nie stresować się w czasie gdy dojeżdżam do pracy.
JohnyB
Arielka jakoś się dziwnie składa , że ranking zawiera produkty tego samego producenta, do tego są drogie. PROVAG moja droga zachwalałaś już przy innym artykule, ile ci płacą za wpis? pewnie w życiu tego nie brałaś do ust?
ewcia
Ja zaparć pozbyłam sie odkąd zażywam probiotyki, od roku jest to provag bo najlepiej dopasowany do mikroflory Polek - brałam probiotyki żeby przy mojej nadżerce infekcje mnie omijały i dzięki temu mam problem i z dolegliwościami intymnymi i z zaparciami rozwiązany - polecam bo warto się nie męczyć.
Magda
Dlatego wszystkim, którzy mają problem z zaparciem polecam Colon, nie przyzwyczaja, nie rozleniwia, wręcz przeciwnie - pobudza i jest skuteczny.
arielka
Gdzieś ostatnio przeczytałam, że na zaparcia można stosować różne tabletki, ale tylko doraźnie, bo to nie rozleniwia jelit. Jak ktoś ma problem z zaparciami nawykowymi, to polecam http://WzdetyBrzuch.pl/. Tutaj jest ranking naprawdę dobrych środków. Sama stosuję ten pierwszy i jestem bardzo zadowolona. Już nie mam zaparć podczas podróży.