Stres, nieodpowiednia dieta i używki sprzyjają powstawaniu nadmiaru kwaśnych pozostałości, których organizm nie jest w stanie całkowicie się pozbyć. W efekcie się zakwasza, a zasadowość krwi się zmniejsza, przez co wzrasta ryzyko chorób. Woda alkaliczna (zasadowa) zawiera jony metali alkalicznych (wapnia, magnezu, potasu, sodu), które pełnią niezmiernie ważną funkcję w odkwaszaniu organizmu – neutralizują kwaśne pozostałości. Jak można w domowych warunkach wytworzyć taką wodę i jakie ma właściwości zdrowotne?

 

Każdy narząd w organizmie posiada inny zakres pH. Żołądek, aby dobrze trawić, powinien być „kwaśny”, skóra, aby stworzyła barierę ochronną przed rozwojem bakterii, musi być „bardzo kwaśna”, natomiast krew powinna być lekko zasadowa.

W celu przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej powinniśmy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość antyoksydantów, pijąc codziennie zjonizowaną wodę alkaliczną. Na jej silne właściwości antyoksydacyjne wskazuje tak zwany ujemny potencjał ORP. Oznacza to, że woda ta zawiera dużo wolnych elektronów, które mogą być oddane wolnym rodnikom.

Reklama

 

Woda alkaliczna (zasadowa) źródłem zdrowia

Woda alkaliczna, neutralizując szkodliwe skutki aktywności wolnych rodników, chroni zdrowe komórki i zatrzymuje procesy utleniania. Ma ona znacznie mniejszą masę cząsteczkową niż inne antyoksydanty, przez co dostaje się do najtrudniej dostępnych miejsc w komórkach organizmu.

Wodę alkaliczną charakteryzuje napięcie powierzchniowe dwukrotnie niższe niż wody z kranu, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego krążenia krwi. Woda ta jest również bezpośrednio absorbowana, dzięki czemu organizm nie musi zużywać większej ilości energii, aby ją przyswoić.

 

Ile wody należy pić?

Na każdy kilogram masy ciała powinniśmy wypijać około 30 ml, czyli średnio od 2 do 2,5 l dziennie. W celach profilaktycznych powinno się spożywać wodę alkaliczną o pH od 8,5 do 9,5. Najlepiej 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Jest to niezmiernie ważne. Woda wpływa na wszystkie funkcje organizmu, a ponadto wraz z nią zostają dostarczone niezbędne substancje odżywcze oraz usunięte produkty przemiany materii.

 

Jak wytworzyć wodę alkaliczną?

Można ją wytworzyć ze zwykłej wody kranowej za pomocą domowego jonizatora. W tym urządzeniu w procesie elektrolizy powstaje woda alkaliczna, w której dominują negatywne jony hydroksylowe OH–, oraz woda kwaśna, w której dominują pozytywne jony wodorowe H+. W wodzie zasadowej znajdują się jony metali alkalicznych (sód, potas, magnez, wapń), wymagane do neutralizacji pozostałości kwasowych w organizmie człowieka.

 

Korzyści z picia wody alkalicznej

Z badań naukowych wynika, że spożywanie zjonizowanej wody alkalicznej dostarcza organizmowi dodatkową dawkę tlenu, rozrzedza krew i ma korzystny wpływ na układ odpornościowy.

Uwaga: Jeżeli cierpisz na choroby nerek lub przyjmujesz leki, które wpływają na ich funkcjonowanie, woda alkaliczna niekoniecznie jest dla ciebie wskazana.

 

Woda kwasowa

Jonizator w trakcie elektrolizy produkuje jednocześnie wodę alkaliczną i kwasową. Silne właściwości utleniające wody kwasowej wynikają z nagromadzenia w niej jonów chlorkowych i siarczkowych (wyczuwalne są w zapachu tej wody), co ma wpływ na niskie pH (od około 1,8 do 4,0) oraz wysokie ORP sięgające nawet ponad +1000 mV. Właściwości te powodują, że woda kwasowa może eliminować bakterie i wirusy.

 

Korzyści ze stosowania wody kwasowej

Woda ta stosowana jest głównie do użytku zewnętrznego. W stanach zapalnych gardła – do płukania oraz antyseptycznie do smarowania jamy ustnej. W chorobach skóry oraz grzybicy działa ochronnie oraz zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów (Candida). Usuwa martwe i uszkodzone komórki oraz ciała obce. Woda lekko kwasowa przeciwdziała starzeniu się skóry.

 

Woda srebrna – srebro koloidalne

W niektórych zestawach wraz z jonizatorem znajduje się również elektroda srebrna, po której założeniu uzyskuje się tzw. wodę srebrną zawierającą jony srebra. Do jej wytworzenia najlepiej wykorzystać wodę pitną. Woda z jonami srebra to naturalny antybiotyk, który ma właściwości bakteriobójcze. Srebro jest nietoksyczne, stymuluje proces wzrostu kości, przyspiesza gojenie się ran różnego pochodzenia. Pomaga też na przeziębienia, grypę, problemy żołądkowe, zapalenie spojówek, choroby dziąseł, łuszczycę, trądzik.

 

Właściwości wody srebrnej

Woda srebrna zabija mikroorganizmy i bakterie. Małe dawki srebra (0,01 mg/l) mają pozytywny wpływ na organizm. Im stężenie wyższe, tym mocniejsze i szybsze oddziaływanie. W przypadku pasożytów srebro rozprawia się z nimi już w początkowym stadium jaja. Woda srebrna może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

 

B.S.

Żyj Długo