Statystyka podaje, że tylko 13 proc. zawrotów głowy ma podłoże błędnikowe, 56 proc. ma przyczynę inną, rozwija się na tle chorób ogólnoustrojowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne (choroby nerek), niedoczynność albo nadczynność tarczycy, zatrucie używkami (tytoń, alkohol, kawa, narkotyki), zatrucie tlenkiem węgla, urazy akustyczne, a także leki ototoksyczne. Powody 30 proc. zawrotów natomiast pozostają tajemnicą. To znaczy, że pacjent nie otrzyma wyjaśnienia źródła swoich dolegliwości, nie dowie się, dlaczego kręci mu się głowie.

 

Trudno zdefiniować zjawisko zawrotu głowy w sposób jednoznaczny. Wiadomo, że dla pacjenta niosą one duży dyskomfort. Ma on wrażenie, że otoczenie wiruje lub też on sam kręci się wokół otaczających przedmiotów.

 

Nie choroba, lecz objaw

Zawroty głowy nie są chorobą, lecz objawem wynikającym z wielu schorzeń, w większości typu otolaryngologicznego, neurologicznego, a także i psychiatrycznego.

Występują na przykład na tle naczyniowym, w ogólnych i miejscowych zaburzeniach układu krążenia, prowadzących do niedokrwienia narządu równowagi, zwłaszcza na poziomie pnia mózgu.

Osoby, przede wszystkim starsze, cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz napadowe zaburzenia rytmu serca, miewają napadowe zawroty głowy, połączone nawet z oszołomieniem i omdleniem. Zaburzenia układu krążenia mogą rzutować na ukrwienie narządu słuchu, a także innych naczyń, choćby kręgowych.

Mózg odżywiają cztery parzyste tętnice – dwie szyjne kręgowe i dwie szyjne wewnętrzne – które rozgałęziają się w mózgu w postaci charakterystycznego koła tętniczego. Ono decyduje o ukrwieniu wszystkich struktur mózgowych.

Popularne powiedzenie o zalewaniu „robaka”, czyli piciu alkoholu, też odnosi się do mózgu. Robak jest anatomiczną częścią móżdżku, który to odpowiada za koordynację naszych ruchów. Pytanie, czy „zalanie robaka” nie jest właśnie chwilowym wyłączeniem fragmentu móżdżku z jego funkcji. Pod wpływem alkoholu wiruje nam w głowie, tracimy równowagę i precyzję ruchów.

Zawroty głowy są częstą dolegliwością u osób z dyskopatią kręgów szyjnych. Zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego powodują, że tętnica biegnąca tym odcinkiem, może być czasowo uciskana wskutek zwyrodnień i deformacji kręgów oraz wyrostków, co, oczywiście, rzutuje na niedokrwienie części mózgowia. W głowie kręci się zazwyczaj, gdy odginamy ją do tyłu, wykonujemy gwałtowny skręt. Stąd przestroga, aby ludzie starsi podziwiali sklepienia bazylik w pozycji siedzącej. Ruchów gwałtownych głowy i tułowia powinny w ogóle unikać osoby z wysokim i bardzo niskim ciśnieniem tętniczym; skok lub spadek jego poziomu może mieć konsekwencje w postaci nagłego zawrotu głowy, połączonego z upadkiem i dodatkowymi obrażeniami.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

Łagodne, nawracające, napadowe

Do najczęściej spotykanych postaci zawrotów głowy należą tzw. zawroty łagodne, położeniowe. Występują najczęściej u kobiet w średnim wieku. Mają charakter układowy, pojawiają się na krótko, wyłącznie przy zwrocie głowy do boku lub ku tyłowi. Czasem także przy wstawaniu z pozycji leżącej lub kładzeniu się. Nie mają konkretnej przyczyny, chociaż czasem stanowią następstwo urazu głowy, ogólnej infekcji lub zapalenia ucha środkowego. Niekiedy ustępują samoistnie, niekiedy powracają.

Medycyna rozróżnia także nawracające zawroty głowy. Pojawiają się one incydentalne w postaci zawrotów silnych, połączonych z nudnościami, a nawet wymiotami, ze wzmożoną potliwością, bez zaburzeń słuchu. Incydenty trwają od kilku minut do paru godzin i pojawiają się z różną częstotliwością.

Zawroty głowy bywają też typowym objawem w przebiegu nerwic. Chorzy skarżą się na uczucie niepewności przy chodzeniu, lęk przed upadkiem. Takie zawroty nie występują napadowo, lecz odczuwane są stałe, niezależnie od pozycji i ruchów głowy.

Nagłe, silne układowe zawroty występujące w kilku rzutach, z nudnościami, wymiotami, lekkim szumem w uchu, bólami z tyłu głowy, poceniem się, przyśpieszonym tętnem, stanem podgorączkowym i oczopląsem, jest charakterystyczne dla zapalenia neuronu przedsionkowego. Choroba przebiega łagodnie, szybko ustępuje, aczkolwiek chory jeszcze przez jakiś czas źle reaguje na obciążenie narządu równowagi, cierpi na chorobę lokomocyjną.

 

Zawroty głowy a słuch

Ucho wewnętrzne odpowiada za funkcje słuchowe i utrzymanie równowagi. Jeśli jakiś destruktywny czynnik działa na ślimaka, to uszkadza zarówno część odpowiedzialną za słuch, jak i za równowagę.

To tłumaczy, dlaczego zawroty głowy idą często w parze z zaburzeniami słuchu i dotyczą ludzi starszych. Ocenia się, że po 50. roku życia zawroty ma co czwarty człowiek, a po 65. – co drugi. U osób w starszym wieku zaburzenia równowagi nie są spowodowane wyłącznie zmianami w przedsionkowej części ucha, lecz wynikają ze starzenia się całego ustroju – stawów, mięśni, kaletek maziowych, oczu. Warto zwrócić uwagę, jak źle dobrane okulary, lub pourazowa rekonwalescencja (np. po zwichnięciu lub złamaniu kończyny) wpływa na kłopoty z zachowaniem równowagi ciała. Sprawiają to określone bodźce docierające z tych narządów do mózgu.

 

Równowaga i błędnik

Zawrót głowy, chwilowe zachwianie równowagi, dość jeszcze powszechnie wiąże się z funkcjonowaniem błędnika, co jest nieporozumieniem. Pojęcie zawrotów błędnikowych jest nieco ogólne i umowne. Za równowagę odpowiada część przedsionkowa ślimaka – błędnik błoniasty.

Nasza równowaga fizyczna zależy od kilku elementów, wśród których jest także błędnik, mieszczący receptory zmysłu słuchu i równowagi. Jest on częścią narządu równowagi, na który składają się też m.in. wzrok i nerw odpowiedzialny za przekaz bodźców do mózgu. W pniu mózgu, w ośrodkach odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi i w centralnym układzie dochodzi do analizy impulsów przesyłanych przez receptory czucia głębokiego oraz bodźców wzrokowych. Jeśli zawiedzie któryś z elementów, pojawia się uczucie niepewności przy chodzeniu i zawroty głowy.

Błędnik ma skomplikowaną, charakterystyczną budowę, z której wywodzi swoją nazwę. W jego kostnej otoczce znajduje się część błoniasta, narząd podstawowy. Błędnik błoniasty jest wypełniony dwoma rodzajami cieczy. Zdarza się, że po urazach niektóre elementy mineralne znajdujące się w uchu, a odpowiedzialne za zachowanie równowagi, uwalniają się. Błądzą po błędniku, drażnią jego składniki, co skutkuje zawrotami głowy.

Przyczyn zawrotów głowy pochodzenia błędnikowego jest bardzo dużo. Mogą do nich doprowadzić urazy ucha lub głowy, schorzenia naczyniowe takie jak zatory lub zakrzepy, skurcz naczyń w jego obrębie, zmiany zapalne jego struktury, będące zwykle skutkiem zapaleń w jego otoczeniu – uchu środkowym lub w centralnym układzie nerwowym.

Zdarzają się też wrodzone wady błędnika, który jest niedorozwinięty lub rozwinięty nieprawidłowo.

To jedna z rzadszych przyczyn zawrotów, a możliwości korekty tego defektu nie mamy. Jeśli zawroty występują u dzieci, to należy przeprowadzić dokładny wywiad na temat przebiegu ciąży i porodu oraz okresu bezpośrednio po porodzie. Niska waga urodzeniowa oraz ostry przebieg żółtaczki fizjologicznej mogą rzutować na sprawność układu równowagi.

Są także choroby błędnika – wodniak, zwany inaczej chorobą Meniere’a, doprowadza do tak uciążliwych zaburzeń, że pacjenci godzą się na zabieg. Polega on na operacyjnej destrukcji układu odpowiedzialnego za równowagę, czyli ucha wewnętrznego, z celowym zniszczeniem błędnika, z przecięciem nerwu kierującego impulsy do układu centralnego. Chodzi o całkowite wyłączenie wadliwie działającego błędnika.

 

Warto wiedzieć, że w grupie osób, którym lekarz nie potrafi wyjaśnić kłopotów z zachowaniem równowagi, są niekiedy pacjenci, którzy znacznie później dowiadują się, że powodem zawrotów głowy było stwardnienie rozsiane (SM). Nagły napad zawrotów bywa często pierwszym sygnałem rozwijającej się choroby i w pewnej grupie wiekowej powinien stanowić sygnał dla lekarza. Młodzi ludzie, którym pierwszy raz zdarzył się napadowy atak zawrotów, należy skierować do szpitala, by nie przeoczyć początkowej fazy SM.


HERBSECRET.PL poleca
Vilcacora 3000 - suplement diety

 

Maca - suplement diety

 

Senior Protect 50+ - suplement diety

 

 

Dodaj komentarz
lidka58
Spróbuj brać francuski lek Tanganil w Polsce jest niedostępny ale można go kupić przez aptekę internetowa , bez recepty kosztuje 3,99 euro może masz kogoś kto jeździ do Francji, lek ten można kupić w każdej aptece ,jednorazowo 5 szt i też bez recepty sama go stosuje od lipca tego roku. Na silne zawroty bierz torekan w czopkach, ja choruje na zawroty meniera 20 lat pozdrawiam
Agnieszka
Witam. Ja mam 40 lat osoba nie doslyszacy :-). Od wieku 5 lat temu leczę się choroba Meniere zawroty głowy i mocno szum i boli go głowa nie mogę wytrzymać się już nie mam siły nie mogę wychodzi na dwór i na spacer i trudno mam być cały siedzy w domu i leżę w łóżku. Nie pomaga leki i biorę Betaserc 24 mg 2 razy dziennie i mam atak silny zwrotów głowy i wymiotuje bardzo ciężko. Chodziłam do lekarza na prywatny neurolog i laryngolog i lekarz nie wiem co mam zrobić i bardzo bardzo POMOCE :-( :-) :-) mój numer komórka sms 6675788 Agnieszka Wilczynska - siwa
PTASZEK
MIALEM USZKODZENIE BLEDNIKA ODSIERODKOWEGO ,PODCZAS LECZENIA W SZPITALU -NA ZPAPLENIE PLUC-TO BYLO 15 LAT TEMU .PO PODAWANIU MI LEKOW PRZEZ 10 DNI PO OBUDZENIU WSTALEM TAK JAK PIJANY -DO TOALETY SZLEM PO SCIANIE.ZARAZ MNIE ZABRALI DO LARYNGOLOGA STWIERDZIL ZE JUZ SLYSZAL NIE BDE ROBILI MI ROZNE BADANIA W SZPITALACH I LACZNIE Z TOMOGRAFIA .KOMISYJNIE W SZPITALU STWIERDZENIE USZKODZENIE BLEDNIKA-WYNIKAJACE Z BLEDU ZLEGO PADANIA ANTYBIOTYKU- CO USZKODZILO MI BLEDNIK .PRZEZ TEN CZA LECZE SIE I SPECJALISTY NEUROLOG-LECZYLA MNIE NOOTROPILEM,I SEGANEM 0.5 mg DODZIS -JAK W INERNECIE PCZYTAJAC ULOTKI O LEKACH ZOBACZYLEM ZE TE LEKI SPRZYJALY JESZCZE ZAWROTOM I SZUMOM W GLOWIE I CZESTE PRZEWRACANIE SIE NAWET NA ULICY I UTRATESWIADOMOS CI.JAKIE MAM LEKI MOGE STOSOWAC NA USZKODZENIE BLEDNIKA ODSIERDKOWEGO SZUM W GLOWIE ZAWRACANIE SIE I PRZEWRACANIE SIE,I TEZ NIE SLYSZE NA JEDNO UCHO-STWIERDZONOI -89%UBYTKUNSLUCHU. KTO KOLWIE WIE LUB MIAL CZY POSIADA WIADOMOSC NA TE DOLIGLIWOSCI -PROSZE O POMOC!!!!
jonna
również mam zawroty głowy problemy z kregami szyjnymi i tu najprawdopodobn iej jest przyczyna ćwiczę ,chodzę na kijkach,biorę leki przy nagłym ataku,i potfornie boję się żeby mnie nie złapało bo jak ja to mówię dostaje poplątania ktoś kto nie przeżył pisze jakieś brednie do neurologa do larngologa...byłam od larngologa wyszłam załamana bo stwierdził uszkodzenie móżdzku ,dobrze że mam lekarza neurologa dwóch specjalności to jakoś wytłumaczył mi całą sytuację ,więc moi mili nie załamywać się nie jesteście odosobnieni w swojej chorobie,trzeba to przetrwać gdy nie ma lekarstwa !!!
Ajka
WitamMam ten sam problem i nikt nie może mi pomóc :/ czy coś się zmieniło u Pani od czasu napisania tego postu ?
marzena
Cześć mam juz od roku te same obiawy chodziłam po lekarzach i nic niestwierdzono. Jak mam sobie znimi poradzić
misio zablocki
:-) witam od około miesiąca mam słabe zawroty głowy. nagle znienacka mnie chwyta i po około 10-20 sekundach puszcza. I tak ostatnio codziennie. Najbardziej mnie ten stan rzeczy denerwuje gdy prowadzę np.auto to jest najgorsze ;/. na szczęście nie tracę wtedy orientacji i mogę w tym stanie prowadzić. Zauważyłem ze stan zawrotu głowy szybciej ustępuje gdy nabiorę powietrza do płuc i zatykając nos robię sobie ciśnienie.
Baśka
Należy dbac o higienę ucha , nosa i jamy ustnej.Unikamy niezdrowej żywności i niezdrowych tłuszczów. Raczej trudne do wykonania ;-)
Baśka
Leżymy na podłodze na kocu nogi uniesione , delikatnie podnosimy głowę i wykonujemy 15 skrętów w prawo następnie 15 skrętów w lewo i 15 do przodu do klatki . Odpoczywamy i można powtórzyc cwiczenia.
Baśka
cwiczenia. Kładziemy się na podłodze na kocu nogi unosimy wysoko można oprzec stopy na krześle i naciskac i podnosic biodra. Leżymy nawet godzinę i unosimy i naciskamy stopami we własnym tempie najlepiej wolno i spokojnie.
Gosia1
Gdy czytam komentarz "ZAKRĘCONEJ" to tak jakby mnie opisywała. Miałam dokładnie to samo,szereg róznych lekarzy,rezonan s magnetyczny i nic... samo ustało na kilka lat później wracało i itd. A lata w strachu upłynęły i tak jest do dzisiaj.
Jola
Zawroty głowy miewam już ok. 20 lat.Zaczęło się jak miałam naście lat. Tak jak wy szukałam wszędzie pomocy. Diagnozowali mnie laryngolodzy,ne urolodzy,psychi atrzy itp. Do dziś nie mam konkretnej odpowiedzi dlaczego kręci mi się w głowie. Objawy mam wszystkie opisane przez każdego z Was z różnym nasileniem i częstotliwością . Na szczęście są chwile kiedy wszystko jest normalne. Brałam leki przestrzegałam zaleceń lecz nic to nie dało.Teraz nic nie biorę oprócz witamin. Najlepsze lata mojego życia i tak mi przeleciały(w strachu, niepewności,wyc ofaniu oraz nadziei).Mnie się nie udało wyzwolić ale wierzę że Wam się uda.Konkludując: czasami nikt nie jest w stanie nam pomóc.
marek
Mam 61 lat i jestem na rencie od 2 lat z powodu polineuropatii czuciowo ruchowej. Od kilku m-cy miałem zawroty głowy a raz nawet upadłem w domu bez przyczyny. Badałem cisnienie i stwierdziłem, że mam skoki nawet do 170. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi Prestarium 0,5 mg. i dał skierowanie do mojego neurologa w przychodni u którego chodzę na kontrolę po wizzytach w szpitalu. Pani neurolog stwierdziła, że przyczyna może być niedokrwienie części mózgowej i pezpisała mi tabletki Vicebrol 5 mg. 2 x dziennie. Po trzech dniach już poczułem poprawę. Prestarium i Vicebrol nie eliminują siebie i należy je brać tylko raczej w odstepach. Dla tych co mają zawroty głowy radze pójśc do neurologa i kontrolować ciśnienie.:-*
Jolka
Choroba Meniera objawia się najpierw niedosłuchem na jedno ucho a potem napadowymi zawrotami głowy trwającymi od kilku minut do nawet godziny.Ataki mogą być potwornie silne ale ustępują same.I tak będą się powtarzać nawet kilka tygodni.Każdy następny atak pojawi się w tych godzinach,w których nastąpił pierwszy i o tej samej porze roku.Niestety nie ma na to lekarstwa choć próbują leczyć objawowo.Ta choroba sama przychodzi i sama odchodzi.Przeszłam ten koszmar ale od pięciu lat na szczęście mam spokój.
Magda
Zamiast ślęczeć przed komputerem i radzić się wcale nie mądrzejszych od siebie, rusz się i idź do lekarza...
goska
ja mam w tej chwili zawroty czy leze chodze caly czas i niewiem co mam robic
Rychu
Witam mam 27 lat - miałem około 2 miesiące zawroty głowy w czasie zmiany pozycji z siedzącej na stojącą czy leżącą i odwrotnie także przy schylaniu zdarzały się zawroty. Byłem u lekarzy neurologa który wysłał mnie do laryngologa a ten z powrotem do neurologa i tak wysyłali mnie kilkakrotnie tam i z powrotem bez żadnej odpowiedzi i nawet chęci działania..Jak pisałem po 2 miesiącach ustały.Po roku przerwy zaczęły się w czasie lotu samolotem gdy tylko oderwał się od ziemi tak zaczęły się gwałtowne zawroty przy każdym zwrocie czy zmiany pułapu zwroty nasilały się ( leciałem juz wczesniej samolotem i nie było żadnych problemów ) od czasy lotu czyli tygodnia zawroty nie ustały i tak jak przed rokiem przy zmianie pozycji czy schylaniu towarzyszą zawroty głowy. Prosze o porade co moze być tego przyczyną. jestem teraz za granicą bez znajomoście języka wiec zostaje mi net. bo z lekarzami sie nie dogadam. z góry dziękuję.
mateusz
maestro64@wp.pl
mateusz
Mam 28 lat. Dnia 25.I.2012 zacząłem gorzej słyszeć na prawe ucho. Poszedłem do przychodni otolaryngologic znej i po przebadaniu audiogramem (tympanogram w porządku) okazało się ze mam ubytek słuchu na poziomie 60db do tego jeszcze czasami mam napady zawrotów głowy(o tym również powiedziałem lekarzowi). Skierował mnie na badania AVG (tj. badają błędniki) lekarz prowadzący badania stwierdził ze mam lekką przewagę na lewO stronę ale to nic strasznego bo mieści się w granicach normy :-). potem był rezonans magnetyczny żeby wykluczyć ewentualne zmiany w korze mózgowej oraz RTG kręgosłupa odcinka szyjnego. Od kilku miesięcy biorę Betaserc 24mg i nic nie pomaga. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakie jeszcze badania można zrobić żeby znaleźć przyczynę tych zawrotów?
Paula LURR, Szczecin
CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY -IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO. CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY -IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:N p. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 80% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ. OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):Każdy CHLEB wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego ). PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; ***** Skrót adresu strony w Internecie_____ __: INSTYTUTIRL
lidia
mój syn doznał urazu głowy , ma szum w lewym uchu , ból glowy mial złamanie postawe czaszki , bole te nasilily sie że trafil do szpitala , lekarze mowia o wodniaku ,,proszę o porade i pomoc ,wypadek zdarzyl sie 15 sierpnia 2011 roku ,,chodze po lekarzach ale każdy rozklada rece,,co mam dalej robic ,,syn ma 19 lat ,przyjmuje duzo lekow przeciw bólowych i nie pomagaja..
Jerry
Rada jest jedną - wziąść od lekarza pierwszego kontaktu skierowane do szpitala. Ale lepiej pójść do szpitala klinicznego niż jakiegokolwiek. Jestem właśnie w klinice Laryngologii Szpitala Uniwersyteckieg o w Łodzi ul. Żeromskiego. Miałem 6 różnych badań w związku z zawrotami głowy i wszystko wiadome. SUPER.
kju
ja też mam zawroty głowy wkurwia mnie juz tak to bo trwa to juz ponad rok !! i nic nie pomaga niewiem do kogo sie zgłosić jeżeli wypije jakiś alkochol mam na drugi dzien tak silne zawroty ze przestałem pić ... MOJE OBJAWY TO szum w uszach drętwienia w okolicy dziąseł zawroty w głowie silne i słabsze .... chodze na siłownie i biegam staram sie normalnie żyć ale nie da sie wkurwia mnie to niesamowicie jezeli ktokolwiek mógłby mi pomóc prosze pisać niewiadomski.kuba@gmail.com byłbym bardzo wdzięczny jestem jeszcze młody i marze by to wkońcu ustało
maks
idz do neurologa gdy neurologicznie będzie OK to idz do laryngologa niech zrobi audiogram, może masz meniera?Poz.
Magda
Zamiast na bloga idź do neurologa
O
Witam mam 22 lata od okolo 2lat cierpię na zawroty glowy. 1 raz miałam mega awroty... po prostu wsyztsko wirowało wokół mnie ... tak przez okolo 10 dni. ( brałam wtedy betaserc) po równym roku objawy wrociły mniej nasilone róznez przeszły po braniu leków.. nastepnie ujawiły sie lekkie zawroty z mdłościami i tak z nimi walcze juz pół roku... caly czas zyje w niepewnosci niepokoju ze zraz mi się zakręci.. byłam kilkakrotnie u neurologa i laryngologa i nic... nie wiem co mam robić, jestem zdesperowana! POMOCY!
Agnieszka
Proszę o poradę.Nie wiem co mam już robić.Najpierw zaczęło się od zawrotów głowy przy kładzeniu się do łóżka i przewracaniu się na lewą stronę pużniej doszedł ból lewej nogi lekarz wysłał mnie na wyniki,przepisa ł leki na ból nogi.Po przekonlsultowa niu wyników,gdzie miałam za wysoki potas oraz cukier125 kazał mi ponowić badania krwi gdyż uważa że są one spowodowane za dużym cukrem.
Daria
Mam 24 lata miesiąc temu lekarz stwierdził, że mam zapalenie błędnika. Przepisał mi tabletki( nie pamiętam początku ale kończyło się na forte_) i niestety zawroty nie ustąpiły. Dodatkowo oprócz chwilowych zawrotów , było mi często nie dobrze jednak nie dochodziło do wymiotów i miałam bardzo niskie ciśnienie. Jak czytam wasze posty zastanawiam się czy te zaburzenie w ogólne przechodzi.
daria
mam 20 lat od dwóch miesięcy mam zawroty głowy i bolą mnie nogi. nie wiem co sie dzieje i mam juz tego dosyc bylam u lekarza wyslal mnie na tomograf musze czekac miesiac czasu. co ja do tej pory mam robic czy to moze byc choroba niech ktos mi na to odpisze na moj numer gg37524767 bardzo dziekuje
Mirosław Paliciuc
Od wielu lat leczę się na nadciśnienie tętnicze (20 lat) obecnie mam 40 lat i od kilku lat nasiliły mi się znacznie zawroty głowy. Borę Betaserc 24 mg 2 razy dziennie i Setal MR 2 razy dziennie ale mimo tego iż przyjmuję regularnie leki i tak niestety miewam ataki silnych zawrotów głowy stwierdzono u mnie zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego , choć niektórzy lekarze podejrzewaja również chorobę Menierea . Dla mnie to koszmar bo bardzo utrudnia mi to normalne życie !
Magda
Ej Ty, czego więc oczekujesz??? Nie znasz adresu Przychodni???
ejty
Mam zawroty głowy jak wstaje z pozycji przysiadu.Nie wstaje szybko po prostu normalnie w czasie pracy.Do tego mam ciągły ból z prawej strony szyi żuchwy i pod pachą.