Dieta oparta na produktach niskotłuszczowych, owocach i warzywach oraz związana z tym utrata wagi mogą pomóc złagodzić tak nieprzyjemne objawy menopauzy, jak uderzenia gorąca czy pocenie się nocne.

 

Z inicjatywy organizacji Women’s Health Initiative przeprowadzono badanie wśród blisko 17,5 tysiąca kobiet z objawami menopauzy. Okazało się, że te z pań, które przeszły na wspomnianą dietę, straciły na wadze minimum 10 proc. swojej masy ciała i nie brały leków hormonalnych, częściej przestawały odczuwać nieprzyjemne objawy przekwitania niż te spośród badanych, które nie schudły.

– Uważa się, że uderzenia gorąca i nocne pocenie się to skomplikowana interakcja zachodząca pomiędzy hormonami (których poziom wciąż się zmienia), podwzgórzem mózgowia (odpowiedzialnym między innymi za układ nerwowy, termoregulację i poziom substancji biochemicznych w mózgu) oraz naczyniami krwionośnymi i gruczołami potowymi – mówi Candyce Kroenke z Kaiser Permanente Northern California Division of Research, które przeprowadziło badania.

Reklama

 

Już wcześniej wykazano związek pomiędzy wysoką wagą a uderzeniami gorąca i nocnym poceniem się podczas menopauzy. Jednak to badanie jest pierwszym – i dotychczas największym – które dowodzi, że stosowanie diety z dużą ilością warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych może zredukować te przykre symptomy.

Bette Caan kierująca badaniami wyjaśniała, że duża ilość tkanki tłuszczowej zapewnia izolację, która utrudnia utratę ciepła. Pocenie się i uderzenia ciepła to sposób organizmu w fazie menopauzalnej na radzenie sobie z tym problemem. Dlatego utrata wagi, szczególnie właśnie tkanki tłuszczowej, a nie masy mięśniowej, może pomóc złagodzić te objawy.

Naukowcy podkreślają także, że nawet sama zdrowa dieta, która nie prowadzi do utraty kilogramów, także może przynieść ulgę podczas klimakterium.

Źródło: news-medical.net