Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow ramach eksperymentu zapytali blisko 2 tysiące osób o zawartość cukru w różnego rodzaju napojach. Okazało się, że o ile wszyscy byli świadomi, jak mocno są słodzone napoje gazowane, o tyle zupełnie „nie docenili” pod tym względem soków owocowych oraz tak zwanych smoothies (zmiksowanych i czasami schłodzonych napojów na bazie owoców).

 

 

Uczestnicy badania mieli odgadnąć, ile łyżeczek cukru znajduje się w kilku popularnych napojach. Większość nie zdawała sobie sprawy, ile cukru znajduje się w soku pomarańczowym i jabłkowym, a także w innych sokach owocowych, drinkach energetycznych z kofeiną oraz w smoothies.

Odpytywani podali na przykład, że ich zdaniem przeciętny smoothie zawiera równowartość czterech łyżeczek cukru, tymczasem w rzeczywistości jest ich aż sześć. Zgadywali, że w soku z granatu są cztery łyżeczki cukru, a tak naprawdę – są aż dwadzieścia dwie! Co więcej, wiele osób w ogóle nie brało pod uwagę kaloryczności takich napojów przy komponowaniu swojej codziennej diety. Tymczasem wypija się z nimi blisko 25 procent dziennej porcji kalorii – około 450!

Reklama

 

Autorzy badań ostrzegają, że nadmierna konsumpcja mocno słodzonych drinków i napojów grozi otyłością lub nadwagą, a to może prowadzić do cukrzycy, zawału serca, nadciśnienia tętniczego lub udaru.

Kierujący badaniami profesor Naveed Sattar podsumowuje:

– To, co pijemy, może równie mocno nam zaszkodzić, jak to, co jemy. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zbyt częste spożywanie słodzonych napojów może przyczynić się do otyłości. Także czyste soki owocowe i smoothies, postrzegane przez ludzi jako „zdrowe”, zawierają bardzo dużo cukru. Dla wielu osób zmagających się z nadwagą pierwszym krokiem, który pomoże w ograniczeniu spożycia kalorii, może być mniejsze spożycie takich napojów i zastąpienie ich wodą oraz sokami dietetycznymi.

 

Źródło: www.telegraph.co.uk