Zapach partnera, nawet w czasie jego nieobecność, poprawia jakość snu. Do takich wniosków doszli kanadyjscy badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach miesięcznika Psychological Science.

 

Naukowcy wykazali, że osoby śpiące na koszulce przesiąkniętej zapachem partnera rzadziej wiercą się w ciągu nocy i deklarują znacznie lepsze samopoczucie następnego dnia.

 

T-shirt jako poszewka

Specjaliści dawali ochotnikom po dwie koszulki – jedną czystą lub noszoną przez obcą osobę, a drugą noszoną przez romantycznego partnera badanych, proszonego o powstrzymanie się przez dobę od używania perfumowanych kosmetyków, np. dezodorantów, picia, palenia, aktywności fizycznej oraz potraw mogących wpływać na naturalny zapach ciała. Z każdą koszulką, która służyła im za poszewkę na poduszkę, uczestnicy spędzali po dwie noce. Nie wiedzieli, która z nich była wcześniej noszona przez partnera. Rankiem badani wypełniali ankietę dotyczącą jakości snu. Natomiast aktygrafy (mierniki ruchu), które mieli przy sobie, dokonywały w nocy odpowiednich pomiarów.

 

Lepszy sen

Okazało się, że osoby, które spały na koszulce noszonej przez partnera, czuły się następnego dnia bardziej wypoczęte. Obiektywne dane pokazały, że noce, podczas których następowała ekspozycja na zapach ukochanej osoby, określane były jako dające lepszy komfort snu. Uczestnicy eksperymentu rzadziej się wiercili i zmieniali pozycje.

 

Obecnie uważa się, że 6-7 godzin spokojnego snu można uznać za wystarczającą ilość, by w pełni wypocząć. Kiedyś sądzono, że człowiek potrzebuje średnio 8 godzin snu na dobę. Skrócenie tego czasu naukowcy wiążą z poprawą ogólnego poziomu życia.

 

Czarno na białym

– Wyniki naszych badań dostarczają dowodów na to, że zapach partnera wystarcza, by poprawić jakość snu. „Wydajność” snu badanych poprawiała się o około 2 proc., czyli w podobnym stopniu jak po przyjęciu suplementów z melatoniną, uznawanych za środki nasenne – mówi koordynatorka badań, doktorantka Marlise Hofer.

Badacze uważają, że zapach partnera – podobnie jak jego fizyczna obecność – zapewnia poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i pomaga się odprężyć, co w konsekwencji poprawia jakość snu. Teraz chcą sprawdzić, czy podobny efekt na sen dzieci wywiera woń rodziców.

 

zdrowy sen tabela

Żyj Długo