W stomatologii korony stanowią rodzaj uzupełnienia protetycznego, które umożliwia zarówno poprawę estetyki zębów, jak i spełnianych przez nie funkcji oraz wzmocnienie mechaniczne w przypadku występowania licznych ubytków lub wypełnień. Są to uzupełnienia stałe, czyli pacjent nie zdejmuje ich w domu w ceku utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Wprawdzie w wielu przypadkach korony protetyczne stanowią doskonałe rozwiązanie problemu stomatologicznego, ale nie są rozwiązaniem zalecanym wszystkim pacjentom.

Z jakiego materiału?

Korona protetyczna może być wykonana z wielu materiałów, które charakteryzują się różną wytrzymałością oraz estetyką. Często stosowane są korony metalowe licowane porcelaną, w których podbudowa metalowa zapewnia wytrzymałość, natomiast porcelana – estetykę. Niestety jednak obecność podbudowy metalowej nadaje koronie chłodne zabarwienie, a po dłuższym czasie użytkowania może spowodować ciemne przebarwienie otaczającego koronę dziąsła. Niektóre metale są również alergenami, co może powodować niepożądane reakcje organizmu.

Z kolei korony pełnoceramiczne, czyli złożone tylko z porcelany bez podbudowy metalowej, charakteryzują się bardzo naturalnym wyglądem, dzięki czemu umożliwiają osiągnięcie wspaniałej estetyki uśmiechu. Jednakże, ze względu na nieniewielką wytrzymałość mechaniczną, mogą być stosowane jedynie w odcinku przednim uzębienia. Kolejnym rodzajem koron, który zdobywa coraz większą popularność, są korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu. Tlenek cyrkonu jest materiałem o wytrzymałości mechanicznej porównywalnej z metalem, ale ze względu na białą barwę zapewnia znacznie lepsze właściwości estetyczne. Dodatkowo, zarówno tlenek cyrkonu jak i porcelana są materiałami biokompatybilnymi, czyli zdrowymi dla otaczających tkanek.

 

Zalety

Korona protetyczna stanowi bardzo dobre wzmocnienie, dlatego jest wskazana w przypadku, gdy w zębie zostało założone rozległe wypełnienie. Korony zaleca się również po leczeniu kanałowym zęba, który zawsze jest osłabiony ze względu na brak żywej miazgi oraz konieczność szerokiego otwarcia w celu przeprowadzenia takiego leczenia. Często są również jedynym rozwiązaniem zalecanym przy wszelkiego rodzaju urazach zębów.

Będąc częścią mostów protetycznych, korony stanowią trwały i komfortowy dla pacjenta sposób uzupełnienia pojedynczych braków zębowych.

Korony protetyczne zapewniają również znaczą poprawę estetyki uśmiechu, umożliwiając zmianę zarówno koloru, jak i wielkości oraz kształtu zęba. Z tego względu są zalecane w przypadku wszelkich przebarwień zębów opornych na wybielanie, występujących na przykład po stosowaniu niektórych antybiotyków.

Dodatkowo przy wykorzystaniu koron możliwe jest podniesienie wysokości zwarcia, czyli wydłużenie zębów – jest to zalecane przy uogólnionym starciu zębów w celu odtworzenia prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego, a co za tym idzie funkcji żucia pokarmów.

Korony protetyczne mogą być także stosowane do ustabilizowania rozchwianych zębów. Wykonuje się wówczas korony zespolone ze sobą, co zapobiega ruszaniu się zębów oraz wydłuża ich utrzymanie w jamie ustnej.

Jest to trwałe rozwiązanie, które może funkcjonować w jamie ustnej 10 lat, a nawet dłużej.

 

Jakie wady?

Największą wadą koron protetycznych jest konieczność oszlifowania zęba. W celu przygotowania filaru należy go oszlifować dookoła, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla przyszłej korony protetycznej. Ząb, na który została założona korona, już nigdy nie będzie mógł bez niej funkcjonować. Wprawdzie jest to rozwiązanie trwałe, ale nie wieczne. Pacjent, który decyduje się na wykonanie korony, musi liczyć się z tym, że po około 10 latach należy tę procedurę powtórzyć.

Wprawdzie korony protetyczne są wytrzymałe mechanicznie, ale w przypadku, gdy u pacjenta występuje zaciskanie lub zgrzytanie zębami, mogą ulegać uszkodzeniu. W takim przypadku należy dodatkowo wykonać specjalną szynę relaksacyjną, która zabezpieczy zęby oraz korony.

Warto również pamiętać, iż wykonanie koron na zęby nie zwalnia z potrzeby wizyt w gabinecie stomatologicznym. Regularne przeglądy oraz profesjonalne oczyszczanie są wskazane tak samo jak u każdego pacjenta.

 

lek. dent. Dominika Cichońska

Żyj Długo