ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Wiadomo, że w pewnym stopniu ząb potrafi obronić się przed atakiem bakterii, ale jego stan zapalny może być bardzo groźny i w ekstremalnych przypadkach prowadzić do owrzodzeń, obumarcia zęba, a także zaatakować kość otaczającą korzeń. Wyniki nowego badania opublikowane w BMC Immunology wskazują, że komórki zębinotwórcze (odontoblasty) są częścią układu odpornościowego i walczą w obronie zębów przed próchnicą.

Znajdują się one wewnątrz zęba pomiędzy szkliwem a miazgą zębową i produkują warstwę zębiny, która chroni miazgę przed uszkodzeniami i infekcją. Naukowcy dowiedli, że w przypadku zaatakowania przez bakterie komórki zębinotwórcze koordynują reakcję immunologiczną, produkując przeciwbakteryjne peptydy, które bezpośrednio zwalczają infekcję; chemokiny – przyzywające na miejsce infekcji białe krwinki, a także proteiny informujące o stanie zapalnym i wymuszające odpowiedź immunologiczną.

Dr Orapin Horst odkrył również, że warstwa komórek zębinotwórczych produkowała proteiny biorące udział w ochronie miazgi zęba przed uszkodzeniem spowodowanym przez stan zapalny.

Ale nadal największym sojusznikiem w walce z próchnicą wywołującą stan zapalny pozostaje... stomatolog.

 

Źródło: www.eurekalert.org