Dolegliwości gastryczne takie jak zaparcia, biegunka, wzdęcia czy bóle brzucha są bardzo powszechne i wszystkim bez wyjątku dobrze znane. Towarzyszą człowiekowi przez całe życie od wieku niemowlęcego do późnej starości. Najczęściej trwają krótko, ustępują samoistnie i jest to rzecz normalna, nie budząca niepokoju. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy objawy stają się coraz bardziej nasilone i utrzymują się przez dłuższy czas.

 

Powoduje to z reguły zakłócenie dotychczasowego trybu życia. Taka sytuacja zmusza już do szukania pomocy. Nawet najbardziej twardzi i wytrwali decydują się w końcu na wizytę u lekarza, choć sprawę pogarsza dodatkowo wyjątkowo niewdzięczny i budzący zakłopotanie temat. Cóż, nikt nie lubi chwalić się swoimi „toaletowymi” problemami (szczególnie gdy na przykład pacjent jest mężczyzną w sile wieku, a lekarz miłą panią), ale czasem nie ma innego wyjścia. Na pocieszenie znękanemu pacjentowi możemy śmiało powiedzieć: nie jesteś sam, jest nas bardzo wielu...

Zespół jelita nadwrażliwego jest zaburzeniem czynnościowym prawidłowej pracy jelit. Zaburzeniem nie związanym absolutnie z wadliwą budową anatomiczną, obecnością guzów lub innych zmian chorobowych jelita, czy też nieprawidłowości biochemicznych. Pierwsze opisy dolegliwości, które pasują do dzisiejszej definicji zespołu jelita nadwrażliwego, pochodzą z roku 1830. Jednakże dopiero w roku 1962 powstał ich usystematyzowany opis jako jednostki chorobowej. Nie jest to jeszcze sprawa zamknięta. Szeroko zakrojone badania na całym świecie ciągle trwają, ponieważ jest jeszcze wiele znaków zapytania dotyczących tej bardzo rozpowszechnionej choroby.

 

Statystyki mówią o ponad 50 milionach ludzi cierpiących na to schorzenie w Ameryce Północnej oraz o podobnej liczbie Europejczyków. Szacuje się, że stanowi to ok. 20–30% populacji ludzi dorosłych. Nie jest to jednak choroba dotykająca tylko mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. W Anglii problem ten istniał już w czasach przed rewolucją przemysłową, a w Chinach zapadalność na zespół jelita nadwrażliwego jest porównywalna do krajów zachodnich. Około 75–80% pacjentów z rozpoznanym zespołem stanowią kobiety. Nie wynika to najprawdopodobniej z większej predyspozycji kobiet do zachorowania, ale raczej z tego, że częściej zgłaszają się do lekarza. Przynajmniej tak się dzieje we wspomnianej już Ameryce Północnej i Europie, bo na przykład w Indiach stwierdzono prawidłowość wręcz przeciwną – większa część pacjentów to mężczyźni.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Dominujące dolegliwości zespołu to zaburzenia defekacji, wzdęcia i bóle brzucha. Objawy te występują w różnych kombinacjach i nasileniu. Tak więc obraz kliniczny choroby jest bardzo zróżnicowany, co niestety nie ułatwia pracy lekarzowi. Dlatego też w roku 1978 wprowadzono jednolite kryteria rozpoznawania choroby, które następnie po dziesięciu latach zmodyfikowano. Obecnie są znane jako „Rzymskie Kryteria Diagnostyczne”. Zakładają one między innymi, iż warunkiem rozpoznania zespołu są ciągłe lub nawracające dolegliwości utrzymujące się co najmniej przez 3 miesiące. Typowe jest stopniowe pojawianie się objawów chorobowych w późnym okresie dojrzewania. Ich charakter jest stały i nie ulega zmianie przez całe życie chorego. Bóle brzucha są niecharakterystyczne. Zwykle zlokalizowane w lewym podbrzuszu, ale równie dobrze mogą pojawić się w każdym innym miejscu jamy brzusznej. Najczęściej nasilają się po jedzeniu, a łagodnieją lub ustępują po oddaniu stolca i gazów. Zaburzenia defekacji, czyli zaparcia i biegunka, mogą u danego chorego występować naprzemiennie lub jedno z nich może dominować w obrazie choroby. Biegunkę charakteryzuje oddawanie licznych stolców o niewielkiej objętości, często z domieszką śluzu, wywoływanych przez posiłki. Oprócz tego pacjenci często skarżą się na uczucie niepełnego wypróżnienia i nagłe parcie na stolec (konieczność pospiesznego wypróżnienia się). Liczba wypróżnień zwiększa się w czasie trwania miesiączki i podczas bólu brzucha. U większości chorych występują dokuczliwe wzdęcia i częstsze oddawanie gazów – dolegliwości te mają tendencję do nasilania się w ciągu dnia. Ważnymi cechami charakterystycznymi zespołu nadwrażliwości jelita są brak krwi w stolcu oraz ustępowanie jego objawów podczas snu. Ponadto u chorych nie obserwuje się utraty wagi mimo przewlekłego procesu chorobowego. Zespołowi mogą także towarzyszyć objawy nie związane z przewodem pokarmowym takie jak częste oddawanie moczu, choroba lokomocyjna czy zaburzenia miesiączkowania. Objawy tworzące zespół jelita nadwrażliwego mogą występować w wielu chorobach organicznych. Tak więc badania diagnostyczne są ważne przede wszystkim dla wykluczenia innych, poważniejszych przyczyn. Jeżeli u chorego z rozpoznanym zespołem dodatkowo pojawi się krwawienie, gorączka, nietrzymanie stolca, chudnięcie, występowanie dolegliwości w nocy czy pogorszenie stanu ogólnego, wymaga to szybkiego stwierdzenia przyczyny i odpowiedniego leczenia. Co więcej – każda zmiana charakteru zgłaszanych objawów wymaga dokładnej diagnostyki i sugeruje inną niż zespół przyczynę.

 

Czynniki wywołujące chorobę nie do końca są jeszcze poznane. Rozważa się rolę, między innymi, zaburzeń motoryki jelita, diety oraz czynników psychospołecznych. Stanowią one przedmiot wielu prac naukowych. Na razie z całą pewnością można mówić o ogromnej roli uwarunkowań psychologicznych w powstawaniu zaburzeń czynnościowych jelit. Wystąpienie choroby bądź zaostrzenie jej objawów bardzo często ma związek z tak ciężkimi przeżyciami w życiu pacjenta jak śmierć drogiej osoby, utrata pracy czy na przykład rozpad małżeństwa. Częściej niż inni chorują osoby prowadzące nerwowy, stresujący tryb życia i nieumiejące poradzić sobie z rozładowaniem napięcia. U ponad połowy chorych stwierdza się objawy depresji, niepokoju oraz hipochondrii. Trudno jednak określić, czy zmiany psychiczne są przyczyną, objawem czy też efektem choroby. Przewlekły charakter schorzenia, jego duża dokuczliwość i jak na razie niezadowalające metody leczenia przyczyniają się do tego, że wśród pacjentów narasta kancerofobia, czyli obawa przed chorobą nowotworową. Wiemy dzisiaj na pewno, że zespół jelita nadwrażliwego w żaden sposób nie powoduje ani nie przyspiesza rozwinięcia nowotworu. Tym niemniej prawda jest taka, że ogromna większość pacjentów zgłasza się do lekarza ze strachu przed tą właśnie chorobą.

Dotychczas nie potwierdzono związku przyczynowego między stosowaną dietą a wystąpieniem zespołu. Wiadomo jednak, że część pokarmów może nasilać jego objawy. Osoby chore powinny unikać w miarę możliwości produktów mlecznych, czekolady, cebuli, orzechów, ryb, pszenicy, kukurydzy, fasoli, grochu, kapusty oraz posiłków bogatych w tłuszcze. Nie należy też przesadzać z piciem mocnej kawy i herbaty, a z napoi gazowanych najlepiej w ogóle zrezygnować.

 

Na dzień dzisiejszy zespół jelita nadwrażliwego jest chorobą, którą możemy leczyć tylko objawowo, jako że jej patofizjologia jest niejasna. Terapię powinien prowadzić lekarz rodzinny. W większości przypadków kierowanie chorego do specjalisty gastrologa nie jest konieczne. Konsultacje takie są oczywiście niezbędne w przypadku wątpliwości diagnostycznych czy komplikacji. Statystyki podają, że dotyczy to ok. 20% chorych z rozpoznanym zespołem. Terapia jest trudna i niestety nie we wszystkich przypadkach skuteczna. Obejmuje ona, oprócz leczenia dominujących dolegliwości somatycznych, także sferę psychiczną. Chory musi zaufać swojemu lekarzowi i uwierzyć, że mimo złego samopoczucia i długotrwałych, często bardzo uciążliwych dolegliwości choroba ma charakter łagodny i nie stanowi dla niego większego zagrożenia. Pacjent powinien zrozumieć, że psychoterapia jest stałym elementem leczenia (szczególnie u chorych z objawami depresji i stanami lękowymi) i nie należy z niej rezygnować. Mimo, iż zespół jelita nadwrażliwego jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, wielu pacjentów osiąga znaczącą poprawę stanu zdrowia lub nawet czasowe, całkowite ustąpienie dolegliwości.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
ewelinka111
mam ten sam problem co inni tylko jestem 100km od Polski i nie wiem jak się leczyć ((( od 4 tygodni mam biegunkę -jem tylko suchary ,dzem i ryz,schudłam i nie mam sił żeby chodzic a nie mogę wrócic do kraju((może ktoś poleci mi leki które pomogą załagodzić objawy .podrażnienie wystapilo na skutek stresu,wody,pok armów. co zjem to i tak brzunio wyrzuci((
ewelinka111
ja mam w prawym czasem uczucie jak by mi ktoś przykładał żelako((
ewelinka
ewelinka111 said :
witam.jeszcze szczególnie zainteresowana ponieważ również mam IBSa .jestem 100km od Polski i jelitko nie odpuszcza od 4 tygodni biegunka(( woda,pokarmy,st res i brzunio nie odpuszcza(( proszę o pomoc .
mój e-mail ewelinka111@o2.pl jakie leki))

ewelinka111
witam.jeszcze szczególnie zainteresowana ponieważ również mam IBSa .jestem 100km od Polski i jelitko nie odpuszcza od 4 tygodni biegunka(( woda,pokarmy,st res i brzunio nie odpuszcza(( proszę o pomoc .
piotr
jestem zainteresowany.Piotr
alibii ali
Witam cierpiacych mnie sie zaczeło w pazdzierniku ubiegłego roku pieczenie i ból pod zebrami i bólgotanie w zoladku byłem na róznych badaniach usg gastroskopii czekam na kolonoskopie której sie bardzo boje ,lekarze mi mowili ze mam ibs ale trzeba wykluczyc to czeba isc na kolonoskopie ,biore duspatalin pomaga ale jak mam sie wyproznic to długo bywam na posiedzeniu ale fakt ze wyprozniam sie co dziennie staram sie jesc zdrowo pije siemie lniane szukałem w necie i cos tam znalazłem takie zioło Triphala firmy himalaya ,herbate z lisci papaji i cos jeszcze jakis preparat skondensowany z papaji tylko nie moge znalezc nazwy ,sa tez preparaty firmy AMC Z Vilcacora ale to troche drogie ale moze kogos stac dac na miesieczna kuracje 300zlotych .Podobne objawy moga byc gdy jest sie chorym na tarczyce i własnie sobie zrobiłem badanie na tarczyce .to tyle co sie dowiedziałem na ten temat pozdrawiam
miesiączka
Ja miałam zaburzenia z okresem. MIałam bardzo spóźniony.
Kaś
Lekarz zdiagnozował u mnie zespół jelita drażliwego ponad rok temu.. własciwie nie wiem na jakiej podstawie, bo żadnych konkretnych badań nie wykonał, wykluczył jedynie pasożyty. Chciałam zapytać czy ma ktoś z Was ból w lewym dolnym boku podczas siedzenia tak jak ja? trochę mnie to niepokoi..
czuszka
HejParę miesięcy męczyłam sie z ZJD brałam tribuz ale nie byl on wstanie mnie wyleczyć. W zwiazku z dolegliwościami - poszukiwaniem nieustannie toalety zaczełam czytać Ayerwedę - zrobiłam jednodniowa głodówkę i zaczełam jesc bardzo delikatne rzeczy, rosół ryż z ważywami - kilka dni do diety dołączyłam węgiel medyczny - 3 tabletki dziennie po jednej przed posiłkiem. Odstawiłam tez tribuz i espumisan i musze wam z radościo powiedziec ze chyba działa bo narescie wypruzniam sie regularnie 1 dziennie i toaleta jest mi potrzebna głównie do sikanmia. Moja kuracja trwała niecałe 2 tygodnie - polecam jeśli to zadziała i na was to chyba -"Węgiel" jest tym lekiem- chyba najzdrowszym, który nam pomoze. Powodzenia dla wszystkich z dolegliwościami .
kiki
Czy spotkał się ktoś z bólem nóg przy jelicie drażliwym? Dotyczy to osoby bardzo nerwowej.
zośka
IBS i wiele innych dolegliwości pochodzących z układu pokarmowego związana jest nieodłącznie ze stresem. Joga pomaga, ćwiczenia relaksacyjne. Przy silnych wzdęciach, bólach brzucha możesz spróbować zastosować Manuka, jako wspomagacz leczenia. A zioła to: tatarak, perzu, korzeń kozłka.
amol :
Tak się składa, że w śląskim a dokładniej w Katowicach przyjmuje pani Irydolog, która leczy ziołami... Mi właśnie pomogła w leczeniu IBS. Nazywa się Małgorzata Wolny
monika
mam 23 lata i od kilku borykam się z IBS, na początku byly dodatkowo wrzody dwunasticy, teraz jestem pewna że to tylko jelita. Bardzo cięzko w śląskim znaleźć jakiegoś dobrego lekarza, graniczy to niemal z cudem. Mnie męczą uporczywe gazy i zaden ulgix max czy espumisan nie pomagaja,doslow nie rozrywa mnie od środka:sad::sad :
Magda
a colonu próbowałaś???
Hania
Na problemy z jelitami świetny preparat poleciła mi znajoma lekarka. To Folradix ochrona jelit. Nie jest to środek przeczyszczając y, jest skomponowany z naturalnych składników roślinnych który przywróci nam zdrowie naszych jelit:-)Mi bardzo pomógł dlatego polecam go każdemu:-)
Ada
dodam ze choruje na newrwice i poprostu nie radze sobie juz z tymi biegunakami, teraz trzyma mnie juz 2 tydzien;(
Ada
prosze kogos o kontakt kto ma w zwiazku z tym biegunki ostre, bo lekarze mnie lecza i nic a ja sie mecze, schudlam starsznie bo jedynie co jem to ryz i suchary...a tak po wszystkim sie ze mnie leje. prosze o komntakt na ada3378@wp.pl lub na gg 7228796
eliza470
witam od 2 tygodni męczy mnie dolegliwośc mam zaparcia i wzdęcia nasilają się po jedzeniu gazy nie wydostają się po za tym jestem roztrzęsiona byłam u lekarza diagnoza wirusowe zapalenie jelita ale jak czytałam to mam takie dolegliwości j/w kto mi doraci co robić mam zrobić kolanoskopie napiszcie eliza470@onet.eu
Paula LURR, Szczecin
CHLEB NA OTYŁOŚĆ-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:75% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 22% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO. CHLEB NA OTYŁOŚĆ-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:N p. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 75% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ !! OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):Każdy CHLEB wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek organizmu, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego !!). PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; ***** Skrót adresu strony w Internecie_____ __: INSTYTUTIRL
Milena
Poszukuję ludzi z zespołem jelita drażliwego z województwa mazowieckiego, najlepiej z Warszawy, którzy mają potwierdzoną diagnozę, jak i tych, którzy spodziewają się,że go mają. Wykonuję wodorowy test oddechowy z laktulozą na obecność u tych osób przerostu bakteryjnego w jelitach, mierzę skład ciała za pomocą metody BIA, oczywiście nieodpłatnie, w ramach badań do pracy magisterskiej. Za chęć i pomoc będę bardzo wdzięczna! moj mail: milena1988@onet.pl Pozdrawiam
Anna l.59
Problemy z jelitem drażliwym mam od 14 roku życia( szczególnie dawł mi w kość w czasie i przed miesiączką:sad: >. Bywały lata spokoju,ale im bardziej nasilała się moja nerwica i depresja, tym bardziej dawało mi w kość. Moja psychoterapeutk a, postanowiła spóbować alternatywnego leczenia antydepresantem majacym uspokoić nasilajace sie do granic możliwości moje problemu. Jutro zaczynam nową kurację. Jak sie uda, podzielę sie z Wami moim doswiadczeniem: D:D
PanDe
od kilku lat choruje...przezycia, rady? pisze bloga zajrzyj http://antekniegadaj.blog.pl/
KArolina
Witam!Tak jak większośc z Was czytających to forum boryka się z problemem jelit, a bliżej zespołem jelita drażliwego.Mam 27 lat i 10 lat temu zdiagnozowano mi tą przypadłośc (rutynowa kontrola lekarska). Życ z tym można żaden problem, dieta debridat, duspatalin retard i takie tam. Jednak nie wiem czy ktoś z Was spotkał się z problemem takim:We wrześniu byłam w Egipcie wiadomo tam woda nam jelitowcom naprawdę nie służy nawet dezynfekcja w postaci naszego alkoholu (oczywiście w nie dużych ilościach). Mnie jednak dopadła zemsta jednak te ich leki pomagają więc wczasy wyszły super.Jednak od kiedy wróciłam mój problem nasilił się do tego stopnia, że drobne grzeszki w postaci kawy, kapusty i alkoholu doprowadzają mnie do takiej biegunki, że dostaję gorączki i nie mogę wogóle funkcjonowac.Byłam u gastrologa nie zalecił mi żadnych badań (stwierdził że to ibs) jedynie antybiotyk ksifaxan. Niby wszystko wróciło do normy ale mając naturalną temperaturę ciała 35.6 (od 3 lat) teraz mam prawidłową 36.6.Problem polega na tym, że teraz nie wiem czy to stan podgorączkowy związany z jakimś zdrowotnym problemem czy po prostu mój metabolizm zaczął normalnie funkcjonowac.Jeszcze w poniedziałek oddaje próbki kału na posiew, lekarz postanowił sprawdzic czy nie przywiozłam sobie jakieś bakterii z wakacji.Mieliście podobny problem?Pozdrawiam
Aga
Hej, ja też zmagam się z drażliwym jelitem:/ Ale udało mi się ostatnio wziąć udział w bezpłatnym programie leczenia w Toruniu. Dają za darmo lek przez 2 miesiące.. Trochę pomogło. No i zrobili mi chyba wszystkie możliwe badania : ) W sumie zawsze jakiś plus, że nie wydaje się na leki.. Spróbujcie, może Wam też pomoże. Jeśli chcecie numer do przychodni to podaję: 56 654 93 70. Pozdrawiam.
Marta
Chciałabym zapytać czy męczą Was również częste bądź ciągłe mdłości ? Nie jestem pewna do końca czy to jest IBS ale pomaga mi Meteospasmyl , biegunki mam wtedy gdy dopają mnie nagle te ,,dolegliwości, , przypominają wtegdy objawy grypy żołądkowej Czy ktoś ma podobne dolegliwości?
aga
A czy któraś z Pań miała problemy z okresem? Czy IBS może na to wpłynąć?
Zita
Ja również cierpię na IBS,znaczną poprawę przyniósł Xifaxan(dwa opakowania,4tab l.dziennie+debuti r 2tabl.dziennie,duspat alin retard 2 tabl.dziennie oraz sedam-ćwiartka tabl.2xdziennie).Jak Ktoś sobie życzy,mogę wysłać szczegóły leczenia mailem.Zaznaczam,że u mnie najbardziej uporczywą dolegliwością były biegunki...Pozdro
Magda
Xifaxan polecam, nie wchłania sie z jelit, a doskonały antybiotyk przy zatruciach pokarmowych, biegunce podróżnych i uchyłkowatosci jelita grubego!
Ania
Po wykryciu u mnie ZJN częsciej padam ofiarom zatruć pokarmowych. Chciałam doradzić wszystkim cierpiącym na ten zespół aby dużo ćwiczyli,bo to poprawia nastrój.Nie stresujcie się,bo przez to akurat mnie boli brzuch.Przestrzegam przed jedzeniem kapusty kiszonej,bobu,c zekolady,picia kawy i mocnej herbaty oraz przed jedzeniem tłustych potraw oraz majonezu.Powodują wzdęcia i bóle brzucha.
Karolina
Jeszcze gorsze są bóle, czasem mam nawet kłopoty z poruszaniem. Jakby mi wszystko miało wypaść na zewnątrz.:cry:
helena
Najbardziej uciążliwe to jednak sa te wszystkie biegunki,które towarzysza tej chorobie.One potrafia wykańczac.Chociaz teraz w aptece polecili mi teraz enterol-po prostu probiotyk,który ma działanie przeciwbiegunko we i odpukać,sprawdz a sie u mnie.