Stosunkowo mało znanym zespołem chorobowym, którego istnienie najczęściej umyka uwadze lekarzy pierwszego kontaktu, jest zespół niespokojnych nóg. Cierpi na tę chorobę 5–15 proc. Europejczyków i aż 22 proc. Polaków. Częstość tego schorzenia narasta w grupie osób starszych i starych.

 

Zespół niespokojnych nóg (ZNN) – angielska nazwa Restless-Leg-Syndrome – jest równoczesnym zaburzeniem snu i układu ruchowego, którego podstawowym objawem jest przymus ruszania nogami. Pacjenci własne objawy opisują w najprzeróżniejszy sposób. Najczęściej skarżą się na: cierpnięcia, mrowienia, rwanie, rozpierające bóle, sztywnienia, naciąganie żył i ścięgien obejmujące najczęściej obydwa podudzia lub całe kończyny dolne. Dolegliwości występują najczęściej po położeniu się do łóżka lub pojawiają się we wczesnej fazie snu, zmuszając pacjentów do wstania i chodzenia, rozcierania, masażu, kąpieli i różnych innych zabiegów. Po czym, kiedy wydaje się, że wszystko już minęło, zasypiają... by znów się zbudzić, kiedy objawy wracają. Efektem są zarwane noce, uczucie rozkojarzenia, trudności w pracy, depresja.

Wielu pacjentów w okresie pojawiania się objawów wykonuje gwałtowne ruchy nogami, do tego stopnia intensywne i powtarzalne, że niszczą pościel i materace. W przypadkach mniej dotkliwych dolegliwości mijają po chodzeniu i masażu, ale w znacznej grupie pacjentów objawy występują również w czasie dnia, zmuszając ich do przerwania pracy i wykonywania zabiegów znoszących objawy dyskomfortu.

Częstotliwość występowania objawów ZNN jest różna, od pojedynczych przypadków, pojawiających się raz w tygodniu, do występowania stałego, uniemożliwiającego normalną egzystencję i całkowicie zakłócającego rytm dobowy. Mimo że choroba dokucza najczęściej w nocy, to również dzienny okres aktywności jest całkowicie zaburzony przez permanentne niedospanie, uczucie rozdrażnienia i lęku przed nadejściem objawów, które wielu pacjentów określa jako nocny koszmar.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Zaskakująca jest niska rozpoznawalność ZNN przez lekarzy rodzinnych. W najlepszym przypadku sięga ona kilku procent.

ZNN najczęściej jest mylony z różnymi postaciami bezsenności na różnym tle, a także żylakami kończyn dolnych, polineuropatią, zmianami deformacyjnymi kręgosłupa, schorzeniami reumatologicznymi i układu mięśniowego, wreszcie z depresją, okresem inwolucji lub przemęczeniem. Z tych też względów przy nieprawidłowo postawionym rozpoznaniu stosuje się różne niepotrzebne leki, które nie tylko nie są w stanie zmniejszyć lub usunąć objawów, lecz mogą je nasilać.

Postępowanie niefarmakologiczne – w przypadkach lekkich – polega na zwiększeniu wieczornej aktywności umysłowej i próbie odstawienia wszelkich używek, takich jak kawa, alkohol, nikotyna. Często tego typu higienizacja życia wiedzie do dobrych efektów. W pozostałych przypadkach konieczne jest prawidłowe leczenie farmakologiczne.

Przyczyny występowania ZNN – jak dotąd – nie zostały jednoznacznie określone. Aktualne koncepcje mówią o zaburzeniach metabolizmu żelaza w obrębie centralnego układu nerwowego, mających wpływ na uwalnianie neurohormonu o nazwie dopamina. Znaczny brak tego przekaźnika może wieść do wystąpienia choroby Parkinsona. Z tych też względów część badaczy zalicza ZNN do tzw. zespołów pozapiramidowych – czyli tej samej grupy, gdzie występują rzeczywiste objawy parkinsonowskie.

W leczeniu tego zespołu dobre wyniki uzyskuje się przez podawanie dużych dawek żelaza dożylnie przy jednoczesnym stosowaniu kwasu foliowego, witaminy C, a i różnych leków przeciwpadaczkowych. Stosuje się też tzw. słabe opioidy: kodeinę czy tramadol.

 

Dr n. med. Jan Arkoński


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Chmel
Chcialbym wam pomoc. tez to mam i od dziecinstwa,Mec zylem sie bardzo , i tez mi nikt nie mogl pomoc, Dopiero od niedawna stosuje ten reklamowany w tv lek , pomaga, ale / jestem juz wlasciwie stary i niechce stosowac lekow , to znalazlem inny sposob, mianowicie masarz zimna woda, Wkldam stopy do wanny i polewam je zimna woda z prysznica, kilka minut, Po ok 30 min uczucie "krezenuia ustaje, ' bezkosztowo,pol ecam
Renaaa
Czy możliwy jest ten zespól u dziecka - ,podejrzewam u mojego 8-letniego synka. Od ponad pół roku skarży się na "ciągnięcie", "wierzganie" w stopach - głównie w zgięciu palców. Jak twierdzi uczucie to ma cały czas - szczególnie kiedy siedzi spokojnie (np podczas jazdy samochodem), kładzie się spać czy kiedy jest zmęczony i jest bardziej "skupiony na sobie". Kiedy poczuje to nieprzyjemne uczucie - trze nogami, płacze i bardzo denerwuje się. Codziennie przed snem muszę trzymać Go za stopy do czasu aż zaśnie. A najgorsze jest chyba to kiedy prosi "mamusiu zaprowadź mnie do lekarza, który wyleczy mi nogi", a ja jestem bezsilna... Byliśmy już u kilku lekarzy, najpierw ortopeda który stwierdził płaskostopie i zalecił noszenie specjalnych wkładek(po półrocznej wizycie kontrolnej stwierdził jednak że to nie problem ortopedyczny. W międzyczasie badaliśmy - morfologię, Parthormon, poziom wapnia, potasu itd w krwi, badanie w kierunku boreliozy - wszystkie wyniki w normie. Byliśmy też u neurologa - badane odruchy neurologiczne prawidłowe, rezonans magnetyczny mózgu -też bez zastrzeżeń. Kiedy sugerowałam że może to być zespół niespokojnych nóg i co tu możemy dalej zrobić - odrzekł że to nie to i nie ma pomysłu co dalej i co najwyżej możemy się dalej konsultować z innym neurologiem. Przyznam iż zupełnie mnie to rozłożyło - gdzie dalej szukać pomocy i co jest przyczyną tych objawów. Zespół niespokojnych nóg częściowo tu pasuje ale boję się że mogą to być objawy innych chorób. Proszę o opinie czy ktoś ma podobne doświadczenia jeśli chodzi o objawy u dzieci, ewentualnie wskazówki co robić dalej lub namiar na neurologa w Warszawie lub okolicach, który nie zbagatelizuje pacjenta z takim problemem. Zrozpaczona mama
Helena
Zapomniałam dodać:zapisał mi neurolog a lekarz rodz.co miesiąc zapisuje recepty.Objawy znikają,trochę działają usypiająco,mogę się wreszcie wyspać.Na tę chwilę nic innego nie wymyślono,a ten lek to rewelacja.Do tej pory kosztował 11,00 /20tabl./Dziś dowiedziałam się że mam płacić 100% zalamka,nie wiem czy to prawda.
Helena
najlepszy lek który stosuję od trzech lat to AROPILO 0,50 1tabletka na noc
jakis
Tutaj jest opisana nowa metoda na niespokojne nogi.http://zespolniespokoj nychnog.blogspot.com
kazek.
Choruje od malego mam 59l i lerzalem po klinikach szpitalach i ordynatorka mi powiedziala ze jestem zagatka neurolo..a jak czytam tu to takie same objawy opisane tu mam.chodze o kulach mam spastyke i cagle nieprzespane noce no i kregoslup do wymiany.