Zespół niespokojnych nóg (angielska nazwa Restless Leg Syndrome, określany w piśmiennictwie medycznym skrótem – RLS) po raz pierwszy opisał już w 1685 roku Anglik Willis, natomiast systematyczny opis podany został przez szwedzkiego badacza Ekboma w 1945 roku. Dziś RLS zalicza się do jednych z najczęstszych chorób w neurologii. Co dziwne, mimo że objawy są bardzo charakterystyczne i trudne do pomylenia z innymi schorzeniami, zespół ten jest w praktyce klinicznej rzadko rozpoznawany, a co za tym idzie pozostaje często nie leczony. Z pewnością jest to powodem pojawiania się tego problemu w tematach kongresów neurologicznych. M.in. zajmowano się tym zagadnieniem na Światowym Kongresie Neurologicznym w Londynie w 2001 roku oraz na 12 Europejskim Kongresie Neurologicznym, który odbył się w Berlinie w 2002 roku.

 

Objawy

W RLS chorzy odczuwają nieprzepartą potrzebę poruszania kończynami dolnymi (znacznie rzadziej górnymi), szczególnie w pozycji siedzącej i leżącej. Być może trudny do opisania charakter doznań jest przyczyną nierozpoznawania tego zespołu. Zwykle są one opisywane jako dyskomfort, parestezje („kłucia”, „igły” lub uczucie ciężkości) w obrębie kończyn dolnych, zlokalizowane głęboko, w obrębie mięśni i kości, zwykle na podudziach. Często jednak chorzy nie potrafią dokładnie nazwać charakteru dolegliwości, czy znaleźć odpowiednich dla nich słów. Objawy te w znacznym stopniu zmniejszają się lub ustępują całkowicie, kiedy chory porusza kończynami lub chodzi. Ponieważ objawy zazwyczaj pojawiają się przy kładzeniu się do łóżka wieczorem, (ale mogą także wybudzać chorego w ciągu nocy) są przyczyną bezsenności i „zarywania” nocy, co oczywiście powoduje uczucie zmęczenia i np. braku efektywności w pracy w dniu następnym. Szczyt nasilenia dolegliwości przypada na godziny między północą a czwartą rano.

Schorzenie to często opisywane jest wspólnie z innym zespołem okresowych ruchów kończyn dolnych (angielska nazwa – Periodic Limb Movements – PLM), występujących w nocy, ponieważ często te dwa zespoły występują wspólnie u tych samych chorych, a także podobne jest ich leczenie. Zespół okresowych ruchów kończyn dolnych polega na powtarzanych, podobnych zawsze w charakterze ruchach kończyn dolnych w czasie snu. Ruchy te trwają kilka sekund (zwykle 1–2 s) i co kilka–kilkadziesiąt sekund powtarzają się. Polegają na zgięciu grzbietowym stopy, któremu towarzyszy niekiedy zgięcie w stawie kolanowym i biodrowym. Rzadko, o czym się zwykle nie pamięta, mogą dotyczyć także kończyn górnych. Ruchy te również powodują krótkie okresy wybudzenia, przerywając sen i powodując nadmierną senność i uczucie zmęczenia następnego dnia.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Występowanie zespołu niespokojnych nóg

Jest to schorzenie łatwe do rozpoznania, ale paradoksalnie bardzo rzadko rozpoznawane, szczególnie podczas pierwszej wizyty u lekarza. Nieokreślone doznania opisywane przez chorego oraz pewna dziwaczność objawów mogą sugerować nerwicowy charakter dolegliwości. Dlatego też prawdopodobnie istnieją tak duże rozbieżności w publikowanych danych, dotyczących rozpowszechnienia tej choroby. Według różnych autorów częstość występowania zespołu niespokojnych nóg waha się w populacji ogólnej od 0,65 proc. w Singapurze do 10–15 proc. w Europie. Jeszcze inne dane mówią o rozpowszechnieniu 2–29 proc. Oznaczałoby to, że tak mało znany zespół jest około 20 razy częstszy od np. doskonale znanej choroby Parkinsona. Zespół niespokojnych nóg może wystąpić w każdym wieku, chociaż zwykle dotyczy osób w wieku średnim i starszym, a jedynie w jednej trzeciej przypadków zaczyna się poniżej 20. roku życia. Remisja, czyli samoistne ustąpienie objawów jest rzadkie i dotyczy zaledwie 15 proc. chorych.

 

Przyczyny choroby

Zespół niespokojnych nóg może być dziedziczny w około 50–60 proc. przypadków i to zarówno w niektórych rodzinach w sposób tzw. autosomalnie dominujący jak i rzadziej recesywny. Szczególnie często rodzinne jego występowanie notuje się w przypadkach o wczesnym, tj. około 35 roku życia, początku choroby; u chorych po 47. roku życia nie stwierdza się zazwyczaj rodzinnego występowania choroby. Zespół ten może mieć także charakter objawowy lub towarzyszyć innym schorzeniom. Dlatego tak istotne wydaje się właściwe i szybkie jego rozpoznanie, szczególnie w tych przypadkach, które z uwagi na przykry charakter dolegliwości, wysuwają się na pierwszy plan lub wręcz poprzedzają występowanie objawów innych schorzeń. Do chorób, którym może towarzyszyć zespół niespokojnych nóg należą: uszkodzenia rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych (tzw. mieloradikulopatie) na różnym tle, uszkodzenia nerwów obwodowych (tzw. polineuropatie, szczególnie te dotyczące cienkich włókien czuciowych, powodujące tzw. zespół piekących stóp), niewydolność nerek (aż do 40 proc. przypadków, także u chorych dializowanych), reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Friedreicha, niedobór witaminy B12. Zespół może także wystąpić w przebiegu ciąży.

Ważne jest także – w czasie rozmowy lekarza z pacjentem – wykluczenie nocnych kurczów mięśniowych, które mogą pojawiać się po zmęczeniu, przy niedoborze elektrolitów (a czasami towarzyszą także zespołowi niespokojnych nóg), i które zwykle są leczone lekami rozluźniającymi mięśnie. To chyba jest najczęstsze źródło pomyłek diagnostycznych, a leki rozluźniające mięśnie nie przynoszą tutaj poprawy.

Zespół niespokojnych nóg może być także spowodowany stosowaniem leków, np. przeciwdepresyjnych (zarówno starszego jak i nowszego typu) czy neuroleptyków (stosowanych w leczeniu psychoz), przeciwpadaczkowych lub odstawieniem leków (np. barbituranów czy benzodwuazepin – np. relanium).

Szczególnie interesujące są natomiast obserwacje, dotyczące niedoboru żelaza. Już w 1960 roku Ekbom stwierdzał niedobór żelaza u 24 proc. chorych z zespołem niespokojnych nóg, co potwierdziły badania O’Keeffe, który znalazł niedobór żelaza aż u 31 proc. chorych. Wtedy też próbowano leczyć chorych, podając im preparaty żelaza. W dobie rezonansu magnetycznego dokonano odkrycia zmniejszenia ilości żelaza w mózgu w miejscu znanym jako tzw. istota czarna. Potwierdziły to badania autopsyjne opublikowane w ubiegłym roku. Struktura ta stanowi bardzo ważne źródło przekaźnika chemicznego – dopaminy. Jego niedobór prowadzi np. do rozwoju objawów choroby Parkinsona. Do produkcji dopaminy niezbędna jest odpowiednia ilość żelaza. To tłumaczy, dlaczego objawy zespołu niespokojnych nóg pojawiają się właśnie wieczorem. Dopamina wydzielana jest w mózgu, podlegając rytmom dobowym. Jej poziom jest najniższy właśnie wieczorem, co przy niedoborze żelaza może powodować pojawienie się objawów właśnie w tym czasie, a ich ustępowanie w ciągu dnia. Informacja ta jest niezwykle ważna również z punktu widzenia leczenia.

 

Jak leczyć zespół niespokojnych nóg

Warunkiem skutecznego leczenia jak zawsze jest postawienie właściwego rozpoznania. W przypadkach tzw. wtórnego (czy objawowego) zespołu niespokojnych nóg często powinniśmy leczyć najpierw schorzenie podstawowe (np. polineuropatię, niewydolność nerek czy niedobór witaminy B12). Dlatego tak istotne jest ustalenie rozpoznania. Postawienie diagnozy jest także ważne z innych powodów. Choroba ta, zaburzając w istotny sposób sen chorego, przyczynia się do senności i braku koncentracji i co za tym idzie mniejszej wydajności pracy w ciągu dnia, może także powodować konflikty rodzinne, zaburzać współżycie seksualne, w końcu stać się przyczyną depresji.

Leczenie pozostałych przypadków obecnie polega na wyrównaniu niedoboru dopaminy, co jest konsekwencją opisanego powyżej mechanizmu powstawania objawów. Niedobór dopaminy możemy wyrównać, podając choremu przed snem preparat tzw. L-dopy (leku powszechnie używanego w leczeniu choroby Parkinsona, znanego pod różnymi nazwami). Zaleca się podawanie tych leków na 0,5 do 1 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka.

Inną, polecaną nawet częściej w ostatnim czasie strategią postępowania jest podawanie leków, które nie są prekursorami dopaminy (jak preparaty L-dopy), ale działają bezpośrednio na receptory dopaminowe (miejsca poprzez które dopamina wywiera działanie na inne komórki mózgu). Można tu polecić środki stosowane także w chorobie Parkinsona, ale podawane w znacznie niższych dawkach. W przypadkach opornych poleca się w ostateczności tzw. opioidy (jak np. kodeina). Z niefarmakologicznych sposobów działania można polecić także odstawienie kawy i alkoholu, które mogą nasilać występowanie objawów zespołu niespokojnych nóg.

Jak widać istnieją metody skutecznego leczenia, a problem z powodu przykrości objawów i częstości występowania nie jest społecznie błahy. Świadomość zatem istnienia takiej choroby pozwoli pacjentom na bardziej precyzyjne opisanie dolegliwości w gabinecie lekarskim i pomoże w częstszym jej rozpoznawaniu.


HERBSECRET.PL poleca
Deprisan - suplement diety

 

Tryptoino - suplement diety

 

MemoVigor - suplement diety

 

 

Dodaj komentarz
Anna
Mnie to dopadlo juz dawno,ponad 30 lat temu,a nazwe to dopiero uslyszalam duuuzo pozniej, mniej więcej 20 lat temu może. Teraz jestem w ciąży i mnie dopadlo ze spotegowana sila,tragedia, tak intensywnie i regularnie co noc to nigdy mnie nie trzymało. Czasem nie przesypiam calej nocy. Czesto zasypiam juz tylko dlatego,ze dwie noce wczesniejsze były nieprzespane.
wiktoria
Mam to cholerstwo jakieś 10 lat. Na początku objawy pojawiały się co kilka miesięcy i trwały krótko, z czasem się dużo nasiliły. W Polsce żaden lekarz mi tego nie rozpoznał. Bóle nóg łączyli z lekkim skrzywieniem kręgosłupa i dostawałam tylko leki przeciwbólowe i masaże. Moje objawy to okropny ból podudzi, który pojawia się wieczorem w spoczynku i w nocy. Nie mam żadnego mrowienia czy uczucia pieczenia, to jest głęboko zlokalizowany, nieznośny ból nóg z przodu. Makabra. Czasem towarzyszy mi też w ciągu dnia, ale rzadko. Było podejrzenie żylaków głębokich, miesiącami brałam Diosminę. Badania przepływu krwi były dobre. Zdarzały się okresy, że kilka nocy pod rząd nie mogłam spać, myślałam że zwariuję, chciałam chodzić po ścianach. Smarowałam nogi różnymi żelami na żylaki, nic nie pomagało. Potem były kilkumiesięczne , następnie kilkutygodniowe okresy wyciszenia aby objawy znów powróciły ze zdwojoną siłą. Mieszkam od kilku lat w Niemczech i dopiero tu lekarz domowy postawił diagnozę restless legs syndrome. Dostałam lek Levodopa/Benserazid 100 mg/25 mg. To leki na parkinsona. Pół godziny po łyknięciu tabletki poczułam ogromną ulgę. Nareszcie mogłam się spokojnie wyspać, to było cudowne uczucie ulgi po nieprzespanych nocach. Lek miałam brać tylko gdy miałam objawy bólu wieczorem. Tak funkcjonowałam przez jakiś niecały rok, było dobrze po wzięciu leku, ale zauważyłam, że potem objawy bólu były coraz częstsze i dużo silniejsze. Odstawiłam tabletki i od jakiegoś czasu radzę sobie sama jak umiem, choć nie jest łatwo. Odkryłam, że pomaga mi UCISK. Uciskam bardzo mocno palcami rąk bolące miejsca na nogach, trzymam kilkanaście sekund, puszczam i powtarzam kilka razy. Ból jest przy ucisku okropny, ale potem przychodzi uśmierzenie i ulga. Nieznacznie uśmierzają mi ból ćwiczenia/ruch nogami przed pójściem spać. Gdy w nocy budzi mnie ból nóg pomaga tylko duży ucisk. Trochę ulgi przynosi smarowanie nóg przed snem żelem przeciwbólowym Diklofenak. Dziwne ale Voltaren na mnie nie działa, chociaż ma w składzie diklofenak. Kiedyś przeczytałam w necie, że komuś pomogło smarowanie nóg maścią Vaporub, chociaż to maść na przeziębienie z eukaliptusem, kamforą i mentolem. Mieliśmy ją akurat w domu, więc spróbowałam i faktycznie przy lekkim bólu przynosi nieznaczną ulgę. Nie chcę wracać do tabletek, póki doraźne sposoby jakoś tam znoszą objawy. Polopiryny nie będę próbować ze względu na żołądek, ale po dzisiejszym ataku bólu zacznę brać magnez, kompleks vit. B, żelazo i vit. C. Może trochę pomoże.
Dawid
Współczuje wam , od 20 lat na to cierpię aż w końcu lekarz w holandi przepisał mi Pramipeksol 0,25mg i jak ręka odja . Nikomu nie rzycze takiej horoby
maja
Magda said :
Od dziecka mam problem z niespokojnymi nogami. Objawia się to "kręceniem", "świdrowaniem" w nogach (od kolan w dół) i czasem w rękach (od łokci do nadgarstków)tylko wieczorami i w nocy i tylko w pozycji leżącej. Mam to "od zawsze". nie pamiętam jak na to wpadłam, ale pomaga mi POLOPIRYNA S. Gdy zaczynają kręcić nogi wypijam rozpuszczoną polopirynę. Czasem w nocy obudzi mnie "kręcenie" i wypijam drugą - SKUTECZNE. Tak radzę sobie już z 7 lat. Byłam u neurologa, ale przepisał mi różne tabletki, które łykałam (eksperymentowa ł). Wydałam dużo kasy, bez oczekiwanego efektu. Potem zachorowałam i nie mogłam iść na kolejną wizytę. Zniechęciłam się kolejkami (do lekarza po skierowanie, kolejka do neurologa - oczywiście dostępność w godzinach mojej pracy - odpada). Popijam więc POLOPIRYNĘ S. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, ze to nie uzależnia, a żołądek na razie wytrzymuje.
Czyli w Twoim przypadku pomaga rozszerzenie naczyń i rozrzedzenie krwi, bo to daje właśnie polopiryna, która ma także własciwosci przeciwzapalne. Cholesterol i przepływ w żyłach kończyn dolnych były sprawdzane?

maja
To nie jest espół niespokojnych nóg. Dzieci często tak się zachowują ale radzę przyjrzeć się córce. Jest nadaktywna, zestresowana?
Diana Coray
Mieszkam w yzwajcarji cierpie od tygodnia na niespokojne nogi prosze o skutedzna porade Dziekuje Diana coray
Roman
najlepszym lekiem na zespol niespokojnych nog. jest RESONUM.P0 dwuch latach meki zaczolem go zarzywc,Po dwoch miesiacach wszustko wrocilo do normy. Zaden lekarz mi nie pomogl. Pomagal tylko opruznic kieszen. Stosujcie restonum dwa razy dziennie a nie pozalujecie. dostepny w aptekach bez recepty,Zycze zdrowka.
anna
prosze dzwonic na 794338131, jest to specjalista ktory leczy skutecznie i szybko z tego da sie wyjsc!! pozdrawiam
anna
prosze pani prosze dzwonic na 794338131, jest to specjalista ktory leczy skutecznie i szybko z tego da sie wyjsc. pozdrawiam
Beata
Wygląda to na cieśnie.
krysia
Może tego juz nie przeczytasz bo dawno pisałaś. Ale może to ciesn garstka . Latem 2015 roku miałam operacje prawej ręki. Rewelacja drętwienie nocne ustąpiło. Jestem z Gdańska leczył. Mnie dr. Mazurek. Dusza człowiek polecam Krysia p
Malutka
Moja lewa ręka i noga w nocy doprowadza mnie do szału. Czuje w nich ogromny niepokój ,Boli Mnie lewa strona głowy. Czy ktoś coś wie na ten temat?
Małgorzata
Ja tez mam podobne objawy zaczynaja sie wieczorem od kolana do stopy dziwne uczucie jak by moja noga miala podaczke przez 3 sekundy gdzie to ustapi i zacznie tez tak sie dziac z reka i tylko i wylacznie prawa strona juz musi byc ze mam takie objawy z lewa strona dopiero nad ranem zasypiam.czy to jest jakas choroba? Co mam robic? Prosze o odp
zorba
Ja cierpie na RLS od jakis 15 lat. W Polsce lekarze nie potrafia tego leczyc. Jakis czas temu przeprowadzilam sie do Niemiec.Tutaj lekarz rodzinny przepisal mi Restex i problem natychmiast ustapil po pierwszej tabletce. Jest to lek na Parkinsona- nie uzaleznia. W Polsce odwiedzalam neurologow, reumatologow , lekarzy rodzinnych i nic nie pomogli.
Maria-Ewa
Bardzo bym chciała skontaktować się z lekarzem prowadzącym badania przyczyn powstawnia zespołu niespokojnych nóg. Cierpię na tą przypadłość parę lat.Mam pewne sugestie. Proszę o kontakt emlipinska@gmai l.com. Pozdrawiam
aneta
Mam 42 lata a już w podstawówce nie mogłam ulezec spokojnie na lózku.Mam wrazenie ze problem się nasilił,zawsze mówiłam ze nogi mnie "kręcą'' ale od kilku lat dotyczy to i rąk.Teraz najprościej tlumaczac można to uczucie określić ze ktoś nalał mi coli do żył-nie macie wrażenia że w kończynach cos buszuje?Nie mogę spać,nie mogę wieczorem spokojnie obejrzeć filmu teraz też się kręcę,najgłupie j to wyglądą gdy nie można spokojnie przyjąć gości albo wysiedzieć w miejscu publicznym.Ogólnie najgorzej jest w nocy,ostatnie 2tyg. nie spię z mężem bo szkoda mi faceta,musi wstać do pracy a ja macham nogami jak szalona.Chyba w tym artykule przeczytałam ze objawy nasilają się między północą a czwartą rano-u mnie to trwa cały dzień abym tylko posiedziała dłuzej
Zuzanna
To nie daje spać nie ma miejsca na nogi nie wiadomo jak je ułożyć do rana już nie ma spania co na to brać
krysia p
Witam .Choroba niespokojnych Bóg dotyczy mojego meza. Kolejna noc cierpi i wybudza się. Zauważyłam te objawy parę lat temu . Początkowo nie wiedziałam co się dzieje niw wiedziałam czy maz coś czuje i czy mu to przeszkadza ale gdy poruszylam ten temat poszedł do lekarza. Zaczął brać lekarstwa ale momentami widzę ze wszystko się nasila jest mi go s,koda ale co ja mogę.....Lekarze chyba sami niw wiedza co robić.Moze jest jakieś skuteczne leczenie?Człowiek zarywa noce. I się meczy a ja też się wybudzam bo słyszę w nocy każdy szmer PozdrawiamKrysi a
Sylwia
Tez mam ten sam problem. Kolo 6 rano budza mnie zdrętwiale ręce. Czasami bol jest nie do wytrzymania. Lekarz powiedzial ze to od kręgosłupa.... Ciezko pracuje fizycznie i niestety tak to się odbija na zdrowiu, a nie mam jeszcze nawet 30 lat....
Buczka Stara
To jest nic innego jak brak MAGNEZU. Kreci mi nogi prawie codziennie, wypijam podwójną dawkę "magnezu" i po jakimś czasie przechodzi.
Tenia
Jak bys przeczytala moja wypowiedz,;nie wpomnialam tam ze tez mialam takie dretwienia rak jak bylam w ciazy.Moze sprobuj ta Cymbale ,nigdy nie wiadomo moze pomoz.PozdrawiamTenia
Tenia
Iwona przeczytaj moja wypowiedz,moze pomozePozdrawia mTenia
tenia
Wioletta przeczytaj moja wypowiedz moze Ci pomoze.PozdrawiamTenia
tenia
Mam 56 lat,na pieczenie I mrowienie stop cierpialam ponad 30 lat.Odwiedzila wielu lekarzy,robilam wiele badan ale w tych latach 80-do 2000 nikt nie wiedzial ,co moze byc tego powodem.Od kilku tat mam monopauze ,i w zwiasku z tym depresja a piczenia stop doprowadzaly mnie juz do tego ze mi sie zyc nie chcialo.Od nowa zaczelam szukac rady.Mieszkam w Australi od 34-ch lat,jest tu tez goraco wiec z piekacymi stopami mozna bylo zwariowac.W koncu dostalam sie do neurologa ,ten juz znal powody takich dolegliwosci,na dmiernie wrazliwe nerwy stop-syndrome nie spokajnych stop itd.Od paru lat biore Cymbalte,,wyste puja tez pod nazwa Deotine sa to kapsulki.Biore najwyzsza dawke bo 120mg,ale nareszcie moge normalmie funkcjonowac,na reszcie moge spac z nogami pod koldra,nie pieka mnie stopy-co za ulga,nawet depresja miejsza,o wiele lepij sie czuje.Nie wim czy ten lek mozna dostac w Polsce,oczywisc ie musi go przepisac lekarz.Cymalta jest o roznych mocach,30mg,60,jak mowilam ja biore co rano 2-tabletki 60mg.Mam nadzieje ze komus to pomoze,zycze powodzenia
aniahen@onet.pl
Karina ,nie załamuj sie ,ja tez myślałam kiedyś że wyskoczę przez okno ,ale kochana żyje biore leki .Ja tez jestem bardzo chora po 2 zawałach serca po raku ,nerki ,tarczyca,pare operacji .ale żyje mam wnusia i uwierz mi da sie z tym żyć .Neurolog niech ci da leki i będzie ok .Mieszkam w Krakowie,tu byłam w szpitalu na to i jakos leci .Głowa do góry.
aniahen@onet.pl
Marzenko,pomoże Ci tylko Madopar ,nam brakuje czegoś co w nim jest nazywa sie lewodopa,doatar czana do mózgu ,one te tabletki nie są szkodliwe ,Ja je biore juz z 15 lat ,on tego czasu jak Amerykanie to odkryli .Dostałam je od lekarza który już nie żyje a ja zawdzięczam mu moje życie.
aniahen@onet.pl
Ja tez zaczełam od 62,5 a teraz biorę 250 i hbs125 na noc.
niahen@onet.pl
Kochana jesli nie pomógł Ci madopar,to na pewno nie będzie ta choroba,nogi przy tej chorobie nie daja wrażenia że są zimne.Ja nie spałam 20 pare dni i nocy ,byłam wykończona i nawet na chwile nie mogłam sie położyc.Moje nogi w tej chwili juz nie skacza one wala tak mocno że gdyby kogos kopły to złamała bym mu noge.Jak jadę autem i nie wezme Madoparu to mąż musi sie zatrzymac bym go wzieła bo inaczej by miał dziurę w podłodze auta.To straszna choroba ,ja nią jestem wykończona .
aniahen@onet.pl
Małgosiu idź do lekarza ,niech Ci przepisze Madopar ,on powstrzyma Twoje nogi ,na pare godzin.
aniahen onet.pl
Mam 60 lat,ta choroba zaczela sie gdy miałam 20 pare lat.Z tym sie nie da walczyc,byłam juz po nie przespanych 23 nocach ,dostałam Madopar od lekarza,biorę go do tej pory .Inaczej nie dam rady ani siedziec ani spac.Zostałam z tego powodu w szpitalu ,tam filmowano moje nogi podczas spoczynku.Powiem Wam jedno ,to masakra i wiem że to będzie ze mną do końca.Tak jak Wy radziłam sobie z początku mojej choroby ,ale teraz to koszmar.Nie pomaga juz nic tylko Madopar.
aniahen@onet.pl
Mam 60 lat,ta choroba zaczela sie gdy miałam 20 pare lat.Z tym sie nie da walczyc,byłam juz po nie przespanych 23 nocach ,dostałam Madopar od lekarza,biorę go do tej pory .Inaczej nie dam rady ani siedziec ani spac.
ela
stwierdzono u mnie stwardnienie rozsiane w 2007r ale procz tego schorzenia mam podobne objawy do Twoich tragedja noca musze powiedziec o tym lekarzowi mecze sie juz kilka latjak wezme wiecej lekow rozluzniajacych to skutki sa oplakane!puszcz am baki slaniam sie na nogach mam trudnosci z chodzeniem i tak skacza nogi mam 54 lata ela
Luki
Witam,U mnie pojawiły się te objawy kilka miesięcy temu. Dodatkow miałem także przykurcz mięśni. Zlecono mi zabiegi fizykoterapi. Przyniosły niewielką poprawę. Duża poprawę - praktyczny zanik objawów przyniosła zmiana trybu życia. Obserwowałem objawy i starałem się wyciągać wnioski kiedy uczucie "mrowienia" było silniejsze, a kiedy mniejsze. Neurolog stwierdził u mnie także dyskopatię ledzwiową stąd zabiegi fizykoterapii. Ale jak wspomniałem - efekty jej nie były zadowalające. O wiele lepsze osiągnąłem przez zdyscyplinowani e sposobu pracy, odrzwiania i odpoczynku.Nie znam osobiście wiecej osób z tym zespołem - jednak w moim przypadku odnosze wrażenie, że największy wpływ miał fakt iż od wielu lat pracuję przy komputerze, a pozycja siedząca, zwłaszcza niedała jest bardzo męcząca dla naszego kręgosłupa. Wielu kierowców po latach pracy ma bardzo zniszczony kręgosłup. Także pracownicy biurowi często skarzą się na bule pleców. jednak nie każdy na zespół niespokojnych nóg. Tak więc wg. mnie przyczyna leży gdzieś głębiej ale problem jest w jakiejś mierze związany z kręgosłupem w odcinku lędzwiowym. Kilka wskazówek:- ćwiczenia na wzmocnienie mięśni kręgosłupa przynoszą bardzo szybko ulgę - ćwiczyć codziennie wieczorem- na początku zażywałem żelazo aby poprawić przewodnictwo impulsów (teraz już nie biorę)- a skrajnych przypadkach ulgę przynoszą bodźce stosowane bezpośrednio na nogi, np zwilżony ręcznik położony na nogach (chłód przynosi ulgę natychmiastową) - obniżyłem temperaturę w pomieszczeniu (przykręcone kaloryfery, wietrzenie przed snem) 20 st zamiast 23 st jest wyrażna poprawa- przestałem pić kawę- przestałem pić napoje z kofeiną- przestałem pić alkohol - całkowicie (wcześniej piłem bardzo okazjonalnie)- z racji mojej pracy przy komputerze zmieniłem zwykły fotel na klękosiad lub siadam na piłce ftness takiej dużej pompowanej) Brzmi śmiesznie ale pozycja na niej jest dużo zdrowsza dla kręgosłupa a z racji tego że jest miekka inaczej na kregosłupie rozkałdają się obciązenia)- ulgę przynosi spanie na brzuchu
Nogas
Tutaj jest opisana nowa metoda na niespokojne nogi. http://zespolniespokojnychnog.blogspot.com
kasiasz63
Witajcie.Trafilam tu przypadkiem bo szukalam informacji o niewydolnosci nerek nagle padla definicja,,zesp ol niespokojnych nog,, pomyslalam co takiego to choroba?jestem zdziwiona bo ja tez od kad pamietam maam nogami stopami ogolnie,maz mnie wyzywa.ale moja mama i brat tak samo i nawet zauwazylam ze moje dzieci tez zaczynaja.mnie to ostatnio boli w kregoslupie ledzwiowym,niby to nerki.kurcze teraz te ruszanie stopami to tez.nie ni musze isc do lekarza.
maria
po trzech latach leczenia madoparem i tramalem, leczenie szpitalne, teraz mam aropilo 2 mg. Jest teraz całkiem przyzwoicie ze snem, chociaż nieraz w ciągu dnia mnie 'nosi' biorę jeszcze do tego aropilo, madopar i tramal.Mój przypadek jest chyba najgorszy z tych gorszych.Pozdrawiam cierpiących .
Kacper Lemierz
Ja także mam ten problem i pomoga mi ułożenie nóg dogóry nogami, tak aby krew spływała do kolan :D
inowrocławhelena
Mam to schorzenie od wielu lat.Diagnoza prawidłowa,leki trafione,tablet ki od lek. neurologa AROPILO 0,5 na noc jedna tabletka-jak ręką odjał.Polecam.Helena
maria
Od najmłodszych lat cierpię na kręcenie w stawach .Szczególnie w kostkach objawy podobne j.w. Zużyłam kilogramy maści i tabletek . Ostatnio kupiłam sobie wałeczki masujące stopy . Wydatek niewielki ale muszę przyznać że jak do tej pory to najbardziej skuteczny sposób na tą dolegliwość . Polecam sprawdzić.Mam nadzieje ,że pomoże.
Mirka
Witam Byłabym wdzięczna za informację czy stosujesz lek i z jakim skutkiem oraz dane tej firmy chętnie sama zamówię bo wizyty u neurologa niewiele dały adres miamir@o2.pl
karol
przechodzi, bo przebudzenie się i wstanie na chwilę pomaga. a nie magnes
anika
anika :) tak mialo byc
anika
Zauwazyłam, że zawsze jest to o 2 w nocy. Sprawdzcie o ktorej jest u wazasnijcie przed ta godzina. jak cos wezcie magnez. moze to byc przez jego niedobor ja pije duzo kawy 3 dziennie. sluchajcie - mi sie zaczyna ok 1 w nocy a horror jets o 2. nawet wiem ktora godzina, bo mi nogi o tym mowia :( trzeba zasnac wczesniej przed dana godzina
anikas
magnez. tylko to
anikas
mam to samo, jak sie zacznie wezcie obojetnie jaki magnez. przechodzi po minucie dwoch i sie zasypia jak mlody bog
gusia
też mam to dziadostwo,zauw ażyłam prawidłowość,że u mnie objawy nasilają się pod wpływem stresu i zmęczenia.DORAŻNIE pomaga mi "wybuchowa" mieszanka ketanol+voltare n i mogę spać .ewentualnie niewielka ilość alkoholu,ale najlepszym moim zdaniem lekarstwem na tę paskudną przypadłość jest seks.Naprawdę mnie pomaga najbardziej.Myślę,że ma to związek z rozlużnieniem napięcia mięśniowego.Polecam!!!
Barbarka
Chyba dziś łyknę.......... Jak sięgnę pamięcią to meczą mnie w/w objawy od ok 20 lat. Kiedyś pomagał magnez. Dwa lata temu tak mnie wnerwiło to ciągłe machanie i prężenie nóg pod kołdrą,że postanowiłam iść do lekarza. Dostałam leki Madopar( z ulotki dowiedziałam się, że moje dolegliwości mają nazwę jw zespół... Nawet mnie to ucieszyło. Ja nie symuluję... jestem chora... i wreszcie mam na to świństwo leki. DOPAMINA- nawet można uzyskać ja poprzez odpowiednią dietę ) i Mydokalm- zmniejszenie sztywności i bólów napięciowych, przykurczowych mięśni, wspomaganie przy chorobach reumatycznych.Ogólnie mówiąc leki neuro-reumatyczne. Łykałam regularnie przez miesiąc w dawkach 0-0-1 62,5mg i drugi 1-0-1 50mg. Jak ręką odjął. Kręcenia ani w dzień, ani nocą. Poszłam po następną dawkę . Wychwaliłam lekarza pod niebiosa. Dumny się zrobił jak paw. Koleżanka poprosiła mnie o ulotki, bo jej mama na to cierpi. Oczywiście jako pielęgniarka stwierdziła, że mają skutki uboczne. Co więc zrobiłam? Mam je zawsze pod ręką, ale nie biorę regularnie. W końcu już przywykłam do pewnego poziomu objawów. Jak się zaczyna ostrzej,wstaję, łykam i mogę spokojnie zasnąć za jakiś czas. Chm....jak w powiedzeniu WILK SYTY I OWCA CAŁA ( taka ucieczka przed nadmiarem skutków ubocznych i zwiększaniem dawki- na babski rozum ). Ale czytając powyższe pomyślę jeszcze o żelazie. Zbadam kwasowość moczu ( rada koleżanki lekarki). A poza tym dużo jestem w ruchu: praca, spacery, rower, ostatnio basen- ale nie wiem, nawet mam czasem wrażenie, że to zwiększa objawy. No i ten ciągły stressss życiowy. Mam go w nadmiarze. A i jeszcze jedna rada.. Jak strój pozwala noszę na kolanach opaski uciskowe- szczególnie, gdy jest zimno. To taki gadżet jaki nosi się po skręceniu kostki, nadgarstka, zdjęciu gipsu ( w stylu bandaża elastycznego) I mam wrażenie, że dzięki temu mniej KRĘCĘ NOGAMI przed zaśnięciem. Łączę się z Wami , ale już w mniejszym bólu. Powodzenia..........
kamil
nie stosowałem polopiryny, ale wiem, że podrażnia żołądek
ewa snieżna
Tak, niestety mam to samo co większość z Was jak widzę rwanie, ciągnięcie, ciągłe poruszanie, wiercenie itd itp.....objawów nie ma końca pojawiają sie wieczorem po polożeniu sie do łóżka. SŁUCHAJCIE!!!!o d kiedy sie u mnie to zaczęło miałam stawiane różne diagnozy w związku z tym przeszłam najróżniejsze kuracje i stąd wiem, ze niektóre z Was pisząc tu o dolegliwościach nie zawsze mają rację albo piszą o zupełnie czymś innym ale na pewno nie o ZNN tylko o reumatyźmie, bólach odkęgosłupowych , problemach ze stawami itp itd, a to zupełnie co innego i inaczej tez i sie leczy. Wiem za to na pewno, że !!!! pomaga MADOPAR i te Panie , które tu o tym piszę nie kłamią - łykasz i po 20 min przynosi ulge na całą noc, ale pamiętajcie że jest to bardzo silny lek na parkinsona i ma wieeeeele skutków ubocznych to raz, dwa na pewno nie można go stosować jak sie ma problemy z tarczycą-mam nadczynność a madopar znosi działanie leków na tarczyce i co za tym idzie i leczenie, trzy chcę zajśc w ciążę a w ciązy na pewno nie można go stosować !!!!..... Wiem również, na pewno!!!!! bo sama wypróbowałam na sobie drogie Panie, że na RLS nie działa witamina b12, b1, b2 i inne pochodne bo brałam serię po 10 zastrzyków i nawet minimalnej ulgi to nie przynosi,a dupa boli choć takie dawki zastrzyków na pewno nie zaszkodzą :-) ale ulgi nie przyniosą :sad:. Tak samo jest z prysznicami gorącej i zimnej wody może chwilową 5 minutową ulgę to daje ale to wszystko na pewno nie spokojny sen przez całą noc. Jeśli zaś chodzi o polopirynę S to nie wiem, sama chętnie spróbuję już dziś i dam znać jak to skutkuje:-)choć na żołądek w dłuższym stosowaniu może negatywnie podziałać. Pozdrawiam serdecznie i spokojnych wieczorów życzę :-):-):-)
kamil
alkohol pomaga na 100 procent.Niestety musiałbym pić codziennie.
Czeslaw
Od bardzo dawna mam problemy z nogami. Na poczatku byla to tylko jedna noga a teraz naprzemian.Musze wstac w nocy i gimnastykowac nogami. Troche pomaga.Przeszedlem wiele roznych badan u neurologow i co, nic nie stwierdzono.Wszystko jest O.K. Sam nie wiem co mam dalej robic.
damian
od 6 lat mam problemy z nogami , gdy kłade się spaćzaczynają mnie kręcić nogi w okolicach stóp uczucie jakby miał mrówki , nie biore żadnych leków , miałem tylko problem z kamieniem nerkowym w dalszym ciągu odczówam lekkie bóle w okolicach nerek i od tej pory mam chyma zespół niespokojnych nóg , nie moge w nocy spać szczególnie w godzinach od 12 do 2 w nocy , czy sa jakieś sposoby leczenia aby obiawy znikły
joanna79
Witam wszystkich udreczonych.Minela polnoc a ja przebieram nogami i szukam jakiegos ratunku.Dobrze wiedziec ze ktos rozumie to trudne do opisania cierpienie,bo gdy przy okazji wizyty u neurologa(mam tez problemy z kregoslupem)wsp omnialam o uporczywych dolegliwosciach ktore okreslilam mianem zespolu niespokojnych nog profesor zazartowal ze jak niespokojnych nog to pewnie ADHD.Mnie nie bylo do smiechu tym bardziej ze neurolog z tytulem prof sprawial wrazenie jakby nie mial pojecia o czym mowie i calkowicie zignorowal cos co mi utrudnia zycie.Wyprobuje polopiryne lub madopar moze cos pomoze.Pozdrawiam wszystkich i zycze spokojnych nog i przespanych nocy.
gregx21
Mieszkam w Irlandii i tu kilka lat temu zaczął sie mój problem -z roku na rok było coraz gorzej .Maści ,kremy,magnez ,masaże i brak wiary w lekarzy.Mój lekarz zawsze ma mądrą minę i używa książki ale już po pierwszym razie przepisał mi Mirapexim 0.18 o ktorym tu byla mowa i zdjagnozował RLS.Zapytałem go czy po tych tabletkach mogę prowadzić -zapewnił że tak.Przeczytałem ulotke -stwierdziłem że nie a muszę prowadzić samochód.Dzis pierwszy raz wziąłem tą tabletke (parę minut temu tylko zamiast połowki wziąłem przez pomyłke całą..Ostżegłem żone że jak sie zacznę ślinić to niech to jakoś wytrzyma:P i czekam na efekt.Nie pamietam juz jak to jest wyspać sie normalnie.2 tyg temu w akcie desperacji upiłem się i spałem;-) ;-) Reasumując -marna to pociecha że nie jestem sam ale często oczyma wyobraźni widziałem jak tłumaczę moje dolegliwośći jakiemus lekarzowi a on sie na mnie patrzy tak dziwnie...Wiecie o czym mówię .Pozdrawiam nocnych markow -powiniśmy sie połączyć na facebooku;-)
Dorotea
Nie czytalam wszystkich wpisow Ale chce wam powiedziec ze tez to mam od 30 lat i pl. aga mi wlasnie no- spa objawy nasilaja sie przy deszczowej pogodzie i zmeczeniu powodzenia
maria 61
Po wielu latach milczenia odezwała się do mnie szkolna koleżanka.Na pytanie co u ciebie napisałam jej,że gdyby nie zespół niespokojnych nóg bym była najszczęśliwsza na świcie.Jej odpowiedź na moją skargę była błyskawiczna.Wyjechała do Kanady z zespołem i bezradnością naszych lekarzy.Po miesiącu już była leczona a dziś już zapomniała o dolegliwości.Lek nazywa się ODAN Quinine 200mg.Jest to lek na malarię.Następnego dnia pobiegłam do lekarza i co usłyszałam,że w naszej strefie klimatycznej nie ma malarii więc i leku tego nie sprowadzamy.Szukałam w necie i jest jedna firma mogąca sprowadzić miesięczną dawkę za 75 dolarów kanadyjskich.Póki co lekarstwo dla mnie już jest wysłany i odezwę się jak zacznę brać.Życzę wytrwałości MS
Madzik
Witam.U mnie zaczęło się to jakieś siedem lat temu gdy byłam w ciąży,póżniej jakoś ucichło.Od jakiś dwóch lat znów dało o sobie znać:sad: Co jakiś czas nie mogę zasnąć przez te nogi lub wybudzam się w nocy .Mnie pomaga stąpanie po zimnej podłodze lub owijanie stopy mokrym zimnym ręcznikiem.Spróbuję jeszcze z tą polopiryną S jak ktoś pisał wcześniej.Zobaczymy...ale naprawdę jest to uciążliwe i te zarwane noce.Pozdrawiam
mpawcio
Ja mam Zespół niespokojnych nóg i szukałem w necie różnych informacji,jest ich dużo ale trzeba się naszukać .Pomyślałem sobie że dobrze by było mieć to w jednym miejscu.Zachęcam chorych jak i tych co mają coś do powiedzenia o naszej chorobie do wpisywania się na znn1.phorum.pl
karol
Też zauważyłem, że ludzie mylą to z różnymi innymi schorzeniami. Niespokojne nogi, to to co opisała poprzedniczka, czyli uczucie "czegoś" w okolicach nóg lub rąk. Gdy RLS łapie wówczas trzeba wykonywać ruchy rozluźniające mięśnie. U mnie RLS się pogłębiło po środkach przeciwdepresyj nych. Na razie nie mam pomysłu, co z tym zrobić. Pomaga mi masowanie i wstawanie w nocy
lida
Czytam wiele objawów tu przedstawianych lecz chyba różnych schorzeń .U mnie jest tak w ciągu dnia czuje się super W nocy budzę się(2 00-4 00h)i muszę ciągle ruszać stopami i podudziami Mogą to być ruchy okrężne zginanie tarcie kręcenie itp Chcę dodać że nie czuję ani skurczu ani bólu tylko właśnie dziwnie niespokojne stopy i podudzia.Może ktoś czuje to tak samo Mam to od jakiegoś miesiąca Wcześniej zasypiałam około 24 00-1 00h i spałam jak zabita Pozdrawiam
chesia
witajcie od jakiegos czasu bodajze 3 lat mam niecodziennie problem z tym, iz w czasie snu( nie odczowam tego...) bardzo energicznie 'wale' jedna z nog w lozko, wczesniej informowala mnie o tym siostra, teraz moj maz.. jak on twierdzi z calej sily 'wale' noga w lozko, on nieraz podtrzymuje moja noge , ale nie udaje mu sie to i dlaje nieswiadomie noga [ dolna czesc ] udeza z sila ... dla niego to meczace. wiem teraz ze jak nie raz probuje mnie obudzic zebym przestala, to to odczowam, i nie moge tego powstrzymac noga odbija sie jak pilka ... ja naprawde nie wiem co to moze byc .... hmmm
anna k
po nie przespanej kolejnej nocy weszlam w internet i sama postawilam sobie diagnoze,to super,ze mozemy sobie pomagac.Prawdopodobnie moja mama tez choruje na ZNN,ale nie ma o tym pojecia.Chcialabym wiedziec czy ta choroba z czasem sie poglebia?poniewaz nie mam az tak strasznych dolegliwosci,o ktorych niektorzy pisza.pozdrawiam.
Kamil
Każdy podaje inny powód i inne sposoby na uleczanie.Prawda jest taka, że większość porad to bzdury, bo kręcenie nie zawsze się pojawia.Uważam, że głupota jest pisanie, że komuś pomogło stawanie na zimnych kafelkach, bo chodzi tu o to, że delikwent poszedł sikać i myśli, że od stania na kafelkach mu przeszło.Przeszło mu to dlatego, że właśnie samo wstanie z łóżka na 2-3 minuty i przebudzenie się bardzo pomaga. Polecam wstać na chwilę i zrobić ze dwa skłony. Możemy spróbować znaleźć kilka wspólnych mianowników, ale potrzebne jest jakieś darmowe forum.Mi nie pomogły witaminy ani sport. Uważam nawet, że bieganie spowodowało pogorszenie sytuacji. Przerzuciłem się na hantle i teraz bardzo dokucza mi kręcenie rękami. Zatem wysiłek fizyczny może być tym co podrażnia. Ale nie feruje teorii bo za krótko badam sprawę.
Ania
Witam, weszłam na ten wątek, bo u mnie problem powrocil po okolo 1,5rocznej przerwie. Czytajac Wasze wypowiedzi uswiadomilam sobie, ze przez 1,5 roku nic mi nie dokuczalo. ZNN mam odkad przestalam zawodowo uprawic sport. W ciazy doprowadzal mnie wrecz do szalenstwa. Budzilam w nocy meza, zeby mnie rozmasowal (a najbardziej skutkowalo "obijanie" zacinieta dlonia). Kiedy urodzil sie moj synek, okazalo sie, ze ma alergie na mleko. gdy mial 2 miesiace odstawilam mleko i jego pochodne, a co za tym idzie rowniez slodycze. Przez ten czas nie mialam problemu z ZNN !!! Gdy moj synek skonczyl 21 miesiecy (tzn. 3 tyg. temu) odstawilam go od piersi i zaczelam znowu wszystko jesc. Okolo tydzien temu problem wrocil. Zauwazylam tez pewna prawidlowosc - im wiecej mleka/slodyczy, tym gorzej wieczorem sie czuje. Nie wiem tylko, co wplywa na mnie najgorzej, bo po takiej poltorarocznej "abstynencji" zjadam ogromne ilosci wlasnie slodyczy (batonikow) i jogurtow.Sprobujcie odstawic ten rodzaj jedzenia - byc moze Wam tez to pomoze.
Sara
Witam wszystkich cierpiących na tę chorobę. U mnie zaczeło się jakieś 3 lata temu ale początkowo neurolog twierdził że to jest z kręgosłupa bo mam zwyrodnienia i pewnie tak było bo po sanatorium miałam cały rok spokój. Ale to co działo się od pół roku było nie do znieśienia ,żadne tabletki przeciwbólowe nie pomagały a smarowanie nóg przynosiło tylko krótkotrwał ą ulgę.Noc była koszmarem, ból był nie do zniesienia,a stopy były tak gorące jakby płyneła w nich gorąca krew.Wstawałam i chodziłam po zimnych płytkach kuchennych to przynosiło ulgę. Kiedyś w nocy włączyam komputer i znalazłam wszystko o tej chorobie.Na drugi dzień udałam się do lekarza z gotową diagnozą, oczywiście pełna obaw ale na szczęście trafiłam na lekarke która też na to choruje i rozumiała mnie doskonale. przepisała mi lek o nazwie MADOPAR , od tygodnia zażywam 1 tabletke na noc i wreszcie przesypiam noc budzę się tylko raz żeby pójść do łazienki ale potem znów szybko zasypiam. Życzę wszystkim spokojnej nocy bez bólu.
Dagmara
Działanie Podręcznego Urządzenia Przeciwbólowego (PUP) opiera się na technice przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS ang. Transcutaneous Nerve Stimulation).Każde kliknięcie PUP generuje impuls elektryczny o częstotliwości 1-2 Hz, który jest przenoszony drogą nerwową do rdzenia kręgowego i mózgu, gdzie pobudza uwalnianie endorfin. Endorfiny to grupa hormonów peptydowych, które tłumią odczuwanie bólu. Są one endogennymi opioidami. Endorfiny (tzw. hormony szczęścia) wywołują także dobre samopoczucie i stany euforyczne.Działanie PUP jest wystarczające aby spowodować silne i długotrwałe działanie przeciwbólowe, ale na tyle małe aby nie powodować stanu euforycznego.
Krzysiek
Dzisiaj mamy niestety sztuczne materace, które kumulują chłód.Podejrzewam, że to też jest przyczyną naszych nocnych dolegliwości.Wywaliłem więc tradycyjne prześcieradło i zastąpiłem je wełnianym.Nawet cienkie bawełniane prześcieradło, nim się rozgrzało od ciała, potrafiło u mnie wywołać co najmniej godzinny atak "kręcenia".
Krzysiek
Mam to od nie pamiętam kiedy.Nazywam tę przypadłość "kręceniem" :-)Prawdopodobnie rozwinęło się to u mnie przez wyziębianie stóp, może też poprzez pracę w przeciągach. Kiedyś pracowałem na dole w kopalni, teraz od blisko dwudziestu lat na budowach. Zauważyłem, że nawet położenie zimnej szklanki na udzie powoduje miejscowe kręcenie. Gdy położę się spać, a na stopy są wystawione na chociażby najmniejszy podmuch chłodnego powietrza, od razu mnie "siepie" nogami :PW takich przypadkach rozgrzewam nogi pocierając je o siebie i porządnie otulając kołdrą. Pomaga niemal natychmiast.Pomagał mi termofor rozgrzewający chłodne łóżko. Zresztą mojemu ojcu również. Pomagały mi ciepłe skarpety, które gdy je zakładałem niemal wyeliminowały tę dolegliwość.Tak więc myślę, że u większości z nas dolegliwość ta jest wywołana notorycznym wyziębianiem nóg. Chociaż moja mama mówi coś o uczuciu "parzenia" i musi wyciągać stopy na kołdrę :-)U mnie jednak to ewidentne notoryczne wyziębianie kończyn (bo i ręce czasem też bywają u mnie "niespokojne) jest przyczyną tej jakże cholernej dolegliwości. Pozdrawiam :-)
marian
moze sa jakiejs domowe przepisy na ta chorobe
marian
od paru dni mam takie objawy co piszecie .masakra niewiem co robic.
Dagmara
witam ,moj maz meczyl sie z syndromem niespokojnch nog ponad 6 lat,probowalism y wszystkiego jednak bez zadnych zmian.az pewnego razu przeczytalam w ,,Angorze''o urzadzeniu o nazwie PUPhttp://www.konieczbolem.pl/?url=puppomoglo bardzo szybko i od ponad miesiaca moj maza spokojnie przesypia cale noce:-)bez bolu tabletek lekarzypoprostu rewelacja:-)urzadzenie koszt ok 270 zl i wystarczana uzywanie przez ok 3 lata,naprawde warto serdecznie polecamy
zofia
nie p0trafie nawet czytac wnocy jest druga aja jestem bliska zalamania robie cwiczenia pije sok pomidorowy czytam wasze komentarze nie chce chemi zadnej zaczne pic wywar zowsa i zobacze moze ktos ma jakies ziola zprawdzone ja narazie na przespana noc mam dlugi marsz z kijkami to czasem pomaga
Krzysiek
Kilka lat temu przerabiałem ten problem i wiem jakie to uciążliwe i męczące dlatego zdecydowałem się parę słów na ten temat napisać. Może komuś się to przyda i pomoże. Lekarze nie mogli mi pomóc bo badania nie wykazywały żadnych anomalii związanych z nogami. Ale do rzeczy co się dzieje.Jeżeli ktoś się zetknął z medycyną chińską to pewnie wie że różne organy mają swoje aktywności o różnych porach i darcie łydek lub innych części ciała, które budzi nas o północy i trwa do ok.3 lub 4-ej jest spowodowane przez wątrobę. Nie będę opisywał całego mechanizmu działania tego problemu, tylko w skrócie - jak pomóc.Według mnie przyczyną przegrzania wątroby jest smarzenie na oleju. Olej pod wpływem wysokiej temperatury ulega pirolizie i tak nas zatruwa, że wątroba sobie z tym nie radzi. Ten przegrzany olej jest w bardzo wielu potrawach, w chlebie, chipsach, czekoladzie tak z resztą jak i wszechobecny cukier który też jak i olej upośledza działanie trzustki i wątroby.Najbardziej mi pomogło nie jedzenie smarzeniny oraz picie mieszanki ziołowej o nazwie „cholagoga II” nawet w nocy jak zjadłem coś „nieodpowi edniego” dla wątroby i poczułem że zaczynają się darcia. Jeżeli to co opisałem by nie pomogło to oczywiście przyczyny mogą być inne np. pasożyty, kręgosłup, żylaki itp. wtedy można np. zrobić test metodą volla.
danuta
po tylu tylu latach wreszcie pomogły mi tabletki chela-ferr forte -żelazo z kwasem foliowym i wit B6,B12,C/ -a z tymi nogami tak mi się robiło prze tą wieeeeeloletnią anemię-napiszę to co wyczytałam--brak żelaza sprawia że krew nie ma odpowiedniej ilości tlenu a więc mózg nie jest dotleniony i nie wydziela równomiern ie dopaminy i z tąd problemy z zapamiętywaniem ,czasami niewytłumaczaln e swedzenie łydek ,ramion,nocne dokucznie iii pozostałe objawy przy syndromie niespokojnych nóg /które przechodziłam/
danuta
mam identyczne objawy od nastu lat jak wielu z was i skorzystałam z porady-przetestowałam -i jestem zadowolona,,,a więc kiedy stopy i łydki zaczynają mi ciążyć biorę w dzień chela -ferr forte,wieczorem okolo 22 godziny znowu zaczyna mi dokuczać biorę drugą tabletkę/i tak przez 2-3 dni/potem tylko po jednej dziennie-i w nocy mam już spokój/chodziłam do różnych lekarzy i ....a to na tle nerwowym może być,albo przez żylaki kończyn dolnych albo z przesilenia organizmu /-pracuje w gospodarstwie rolnym/a że nie zgadzałam się z ich opinią zaczęłam czytać,czytać i i i znalazłam przyczynę--anemia-/-ooooood wielu lat zawsze wyniki ciążowe takie miałam no i póżniejsze też-ale nic nie robiłam-od czasu do czasu tabletki zżelazem i tyle-teraz pójdę do pani doktór i powiem od czego przechodzi mi to dokuczanie w nogach-jestem ciekawa co mi odpowie
vixen
uzupelnie tylko, ze to sa na bank klopoty z kregoslupem, bo jak mialem 6 lat to nie bralem a teraz mam 198 cm wzrostu i chudy jestem i stwierdzono u mnie, ze tam jakis krag L%/S1 czy odwrotnie naciska na moj rdzen i mam na to papiery i wiem ze to kregoslup robi ten dym.Trzeba wzmocnic kregi podobno poprzez plywanie i takie tam.Kurzcze rdzen kregowy robi klopot.Tym tematem trzeba isc moim zdaniem.Ale kazdy ma inaczej.Wspolczuje sobie i Wam.Kombinowac trzeba.
vixen
w wieku 6 lat matke ublagalem zeby mnie zabrala do lekarza bo spac nie moge. Powiedzial, ze moze jak dorosne to bedzie ok.Pozniej jakos ustalo po kilku miesiacach co dziwne.W wieku 18 lat zaczalem palic trwake a pozniej here.Teraz nie pale nic ale musze pic bo nie moge spac.Nie bede sie o objawach rozpisywal, bo sa powyzej.Bralem Methadon i pozniej kilka lat Subutex jako zamiennik heroiny i to dzialalo.Teraz wyskoczylem z subutexu i oszaleje niedlugo chyba.Dobrze, ze nie musze chodzic do pracy ale niedlugo musze.Ide do lekarza rano neurologa niech mi cos wymisli a mam spisanych kilka tych metod ktore wyzej kazdy pisal.A lod na nogi pomaga.No ale jak tu spac z lodem i przewracac sie z boku na bok?Ale zimne dziala
Anna
- jest tanie i skuteczne.(lekarz mnie wyśmiał kiedy powiedziałam mu o tych dziwnych objawach).Kupuję tani NAWILŻAJĄCY balsam ( w rossmanie O,5 l. ok.7zł.) i 2x dziennie, szczególnie przykładam się wieczorem smaruję nogi od palców do pachwiny.Nogi powinny być wilgotne i chłodne(ręce przed smarowaniem opłukać zimną wodą).Dobrze to robić też w ciągu dnia. Skóra powinna być zawsze nawilżona jest wtedy lepsze mikrokrążenie.Myślę, że po kilku dniach będą efekty.Spróbujcie to niewiele kosztuje. Pozdrawiam.
ada
zwariuję, od kilku dni mam cos z nogami - coś siedziw nich w środku i jakby się rusza i nie śpię całą noc. Początkowo spanie na twardej podłodze pomogło ale już nie pomaga i z nocy na noc jest coraz gorzej. Im mniej śpię tym się nasila ale jak tu spać z czymś takim jak muszę ciągle nogami ruszać, czasem rękami. Mam zwyrodnienia kręgosłupa, myślałam że to od tego ale jak to zdiagnozować? Jakie badania trzeba wykonać? Czy badanie neurologiczne potwierdzi to czy trzeba cos jeszcze? Nie mogę się dsotać do lekarza rodzinnego z co dopiero do neurologa, ja oszaleję za kilka dni a nie mogę nic brać na sen bo mam bezdechy nocne i sie niewybudzę na czas :sad:
karina
kochani skończyłam czytać wszystko co pisaliście . Mam stwierdzone RLS. Jakbym siebie czytała.Jednak mnie wykańczają i inne choroby. Mam astme oskrzelową ktora meczy mnie bardzo zimą , dorobilam sie niedoczynnosci tarczycy wraz z chorobą haszimoto , mam nadcisnienie tętnicze ,spastyczne jelito , więc mam dośc siebie samej. Coraz trudniej mi sobie z tym radzić .Starajcie sie aby jak juz nie mozna inaczej, nie pozwolic do rozwoju innych chorób. bo sami widzicie ze mozna oszalec przy niej jednej , a co dopiero jak są inne jeszcze rownie grożne i utrudniajace zycie . Spotkać oddanego lekarza jest sukcesem . Sama sie glowię jak sobie pomóc bo wszystkie te choroby sa trwałe , jak je pogodzic bez skutków ubocznych i nie daje juz rady. Marzy mi się lekarz ktory by to ogarnąl i ustawil leczenie , przeciez nie moge sie zalamać , a niespokojne nogi nie daja spać , dlatego pisze do was nocą ,a powinnam spać.
Honorata
ja mam tak, ze od 2,5 roku po pewnym leku budze sie z napieta cala dolna polowa ciala od podbrzusza w dol...z powodu wielkiego cierpienia psychicznego (lekarze nie wiedza co mi jest ale przestalam odczuwac uczucia zwl te przyjmne )od roku biorę benzodiazpieny ...od kilku miseisxy pojawilo sie to cos - ni to napiecie ni to nei wiem co...no wiecie gdzie..co by powoduje ze caly dzien mam potrzebe bujac tak dolna partia ciala czym sie doprowadzam do orgazmu i to napiecie, mrowienie czy nie wiem co doznaje ulgi...ale co to za zycie...teraz dostalam ropinirol na te dolegliwosci...co o tym myslicie?
maria
Przez rok brałam madopar, musiałam ciągle zwiększać dawki,a doledliwości były coraz bardziej dokuczliwsze. Teraz biorę Tramal Retard 100 dwie tabletki na dobe, w porze wieczornej i nocnej i do tego madopar przez wieczór i noc 250 . Jakoś da się żyć na razie, jestem tak leczona już kilka miesięcy. wieczorem ok godz. 20-tej biorę 50 tramal i 62,5 madopar- żeby wysiedzieć np. przed telewizorem, na samo spanie ok. 23-24 godz biorę tramal 100 i 125 madopar, spię 3-4 godziny i muszę wstać , pochodzić i biore następną dozę tj. 50 rtamal i 62.5 madopar. Sypiam ok. 6 godz. Na razie jestem dosyć zadowolona w porównaniu do tego co było....... zobaczymy co będzie dalej....... pozdrawiam wszystkich cierpiących
MARIA
Cierpię na tę dolegliwość 36 lat.Leczyłam się neurologicznie i w klinice bezsenności.Nic mi nie pomagało.Od kilku lat biorę tramal.Niestety uzależnia i trzeba ciągle zwiększać dawkę.Ta choroba to koszmar dla mnie i wszystkich domowników.Wiele bym dała żeby wyzdrowieć.Pozdrawiam M
Elaa
Od 6 lat cierpię na tę chorobę.Od początku choroby bardzo BOLAŁY mnie nogi a właściwie stopy.Ból jest nie do zniesienia, ostry piekący. Najgorzej jest w nocy.Pod kołdrą jak się rozgrzeją wręcz palą jak ogniem więc odkrywam je za chwilę zmarzną muszę nakrywać i tak całą noc. Chwilowa ulga to prysznic z zimną wodą, pomaga tylko na chwilę. Jak piszą wszyscy:żyć się nie chce.Mam płaskostopie,ch orobę kręgosłupa,brak wit B12 co miesiąc przyjmuję 1 zastrzyk do końca życia.Pozdrawiam wszystkie bolące nogi.:-)
Hania
Witam !!!Nie wiem już gdzie mam się zwrócić z tym problemem. Moja mama cierpi na zespół niespokojnych nóg. 2 tygodnie temu przeszła operację biodra. Ma wstawioną endoprotezę. Wszytko byłoby w porządku gdyby nie miała tego kręćka w nogach, który coraz bardziej się pogłębia. Przed operacja cały czas chodziła więc schorzenie te odczuwała tylko na wieczór i leki (madopar) brała wyłącznie na noc. W tej chwili ponieważ dużo leży lek ten musi brać częściej i chyba coraz mniej pomaga. Gdy zaczynają jej już stopy pracować musi chodzić i kostka w operowanej nodze jest coraz bardziej opuchnięta. Proszę powiedzcie w jaki sposób mam jej pomóc. Czy oprócz Madoparu są jakieś jeszcze skuteczne leki na te schorzenie? PROSZĘ !!!!!!
Joanna
Moja siostra od kilku lat ma (miała?) ten problem, nie mogła spać. Były dwa momenty, kiedy ustało: pierwszy to odrobaczanie ziołowymi suplementami i niewielka zmiana diety (z odstawieniem kofeiny m.in.), drugi to suplementy plus odstawienie kofeiny.A kiedy męczyło pomagało pół godziny marszu na steperze wieczorem, przed snem.
Joanna
A herbata była pita albo kakao/czekolada? Teina to dokładnie to samo, co kofeina.Generalnie nie chodzi o ten jeden związek tylko o grupę związków, tzw. metyloksantyny.Kofeinę (i inne metyloksantyny - np. teobromina, teofilina) znajdziesz w herbacie, kakao/czekoladzie, kawie, tabletkach przeciwbólowych, napojach energetycznych.Zróbcie na miesiąc eksepryment z odstawieniem tego i sprawdźcie. Żadne ryzyko. A kłopot może wystąpić jedynie taki, że ciężko się rozstać z nawykiem albo nałogiem (na pozór nieszkodliwym).
kia
ja cierpie od dziecka, dostawalam lanie za to ze po nocach spac nie umialam, jako dziecko kofeiny nie pilismy i tabletek tez nie jedlismy, w ciazy mialam problemy w dzien i w nocy, teraz mam 40-tke dolegliwosci nie ustawaja w nocy wsaje i chodze po mieszkaniu jak nienormalna, maz sie przyzwyczail ze nawet po poludniu nie moge sie spokojnie polozyc kolo niego i przytulic bo ... no przeciez stopy nam na to nie pozwalaja, teraz jesem za granica i od 2 miesiecy dowiedzialam sie przez przypadek ze to choroba i nareszcie nawet moja mama na mnie po tylu latach zaczla inaczej patrzec, fajnie sie jest dowiedziec ze nie jestem "INNA"
marek
witam moia matka to ma
zioolek
Odnośnie tego co napisał Tomasz z dnia 08.12.2010. Mnie poduszka włożona między nogi (uda, blisko krocza) również pomaga. Poduszka tworzy ucisk, który uspokaja nogi. Nie wiem czemu - podejrzewam, że uciska żyły i krew tak nie krąży.Przypadłość irytująca - nie polecam ;p
tomek
Jestem skłonny zgodzić się z tą teorią, że:". Mianowicie tam uważają, ze RLS jest reakcją i objawem ukrytej depsesji i obniżonego nastroju. Ciało niektórych osób walczy z depresją uzewnętrzniając to ruchami nóg."Jednak ja mam RLS od dziecka, więc trochę to dziwne, że mógłbym mieć jakąś depresję w wieku 6 lat. Bardziej wierzę, że to ma podłoże nerwicowe."Odstawcie wszystko, co ma kofeinę. Pijcie wodę, naturalne soki i herbatki ziołowe (pokrzywa dobra jest) "Też możliwe, ja sporo piję kawy. Ale ciężko to odstawić. Biorę dużo magnezu, ale nic nie daje.
Joanna
Odstawcie wszystko, co ma kofeinę. Pijcie wodę, naturalne soki i herbatki ziołowe (pokrzywa dobra jest)Podstawa: Badanie Elmar G. Lutz, opublikowane w Journal of Clinical Psychiatry 39(9) w 1978 roku: kofeina jako najważniejszy czynnik etiologiczny w RLS (zespole niespokojnych nóg)
Agnieszka
Pomógł mi dr Jernajczyk z instytutu na Sobieskiego zajmujący się tym zespołem ,jako jeden z pierwszych w Polsce założył klinikę zaburzeń snu ,przyjmuje w poradni BEN namiary można znaleźć i internecie.Wykonuje badania snu i ustawia leczenie skuteczne!!!
Proszę o pomoc
Mnie bolą tak nogi jak by wykrzywiały mi kości nie wiem czym mam leczyć dają mi leki po 120 zł a one mi nie pomagają i też biore zastrzyki i już chciałam jechać do szpitala ale mnie nie przyjeli bo powiedziały że to choroba nie do leczenia.Nie śpię od 4 dni czasami godzinę usnę ale to mi nic nie daje.Prosze o pomoc jak mam to leczyć.
slawka
hej jestem w 38 tyg ciąży... plecy pękają mi na pół bo brzuch przechyla mnie do przodu a ja nie mogę wypocząć, bo tylko kiedy siadam lub się kłade zaczyna się koszmar. W nocy zasypiam ok 3,4 nad ranem, po 7 mam juz pobudkę przez młodszego synka... nie ma to jak wypocząć w ciąży!!! miło wiedzieć, że są juz jakieś lekarstwa na to, jak tylko urodzę i wykarmię wybieram się do lekarza... szkoda tylko, że nie ma nic na te dolegliwości dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. U mnie jest to wada genetyczna- mama i babcia też na to cierpią...
tomek
U mnie Tritico pogarszał sprawę. Miałem go brac na noc i RLS bardzo się wyostrzał. Być może gdy ktoś bierze rano, to jest inaczej.
Daria
Na RLS leczę się od 2 lat i zażywałam już wszystkie środki o których piszecie. Miesiąc temu trafiłam do neurologa, który zmierzył się z moją chorobą od innej strony. Przedstawil mi bardzo ciekawą teorię i sposób leczenia RLS w Stanach Z. Mianowicie tam uważają, ze RLS jest reakcją i objawem ukrytej depsesji i obniżonego nastroju. Ciało niektórych osób walczy z depresją uzewnętrzniając to ruchami nóg. Oczywiście tyczy się to tylko niekórych osób. Ja osobiscie nie czułam się abym miała depresję, ale zdarzały mi się nieprzespane noce(nie z powodu RLS), obniżony nastrój, płaczliwość, rozdrażnienie itp. Lekarz przepisał mi Tritico, lek na lekką depresję i na poprawę snu. Nareszcie czuję się świetnie i odstawiłam wszystkie leki RLS. Rozważcie, może to co napisałam tyczy się także was. Powodzenia.
tomek
Jesli to Was łapie, uciskajcie owe miejsca palcami.Zauważycie że są to zazwyczaj te same punkty. Trzeba mocno uciskać (okrężnymi ruchami) to miejsce w którym odczuwacie ulgę.Uciska się tak jakby miało się docisnąć mięsień do kości.Zorientowałem się, że to pomaga po 15 latach choroby. Mnie najczęściej łapie w rękach i wówczas leżąc uciskam niektóre miejsca. Napiszcie czy Wam pomogło.
Marzanna
Ja mam trochę inne objawy(brak pieczenia), ale często teraz smaruję balsamem te nogi i faktycznie widzę bardzo dużą poprawę. Może ktoś jeszcze tak pokombinuje?
Regina
Marzanno nie wiem czy Twoja dolegliwość jest podobna do mojej,dlatego opiszę ją.Nogi moje wydają mi się że płoną,jednocześ nie mam takie uczucie jakby wewnątrz coś się pieniło lub delikatnie chodziło po nogachżę myślałam że w łóżku zalęglo mi się jakieś robactwo.Ponogach przelatywał bardzo nie przyjemny dreszcz co powodowało że musiałam ruszać nogami i nie mogłam spać.Na krótki czas ulgę sprawiało zmoczenie nóg.Dlatego też zaczęłam kojarzyć ten fakt.Kupiłam balsam do ciała i zaczęłam sustematycznie smarować nogi wceśniej przecierając plastikowym zmywakiem. Naprawdę mam kłopot z głowy.Wolę tak postępować niz brać jakieś leki.Dlatego też to opisałam we wcześniejszym komentarzu z myślą że komuś pomogę bo dobrze znam to cierpienie i nieprzespane noce.
Marzanna
u mnie podskakuje lewa noga, wspieram się asparginem na skurcze i mocno nacieram nogi jak Regina. Jest to upierdliwe ale objawy po godzinie jakoś mijają i mogę spać.
Agnieszka
Od 5 lat leczę się trileptalem 300 mg 1 lub 1/2 tabl. 2 godz. przed snem ,wcześniej stosowałam 3 m-ce neurontin byłam po nim nie do życia ,jak zakręcona .Trileptal pomaga ,objawy się nie nasilają ,nie trzeba zwiększać dawek,można nawet zmniejszać jak jest lepiej.Zdiagnozowano u mnie silną anemię teraz ciągle łykam żelazo.Neurolog poinformował mnie ,że niski poziom żelaza i ferrytyny nasila objawy, cały czas muszę to badać i uzupełniać.Dodam ,że na RLS cierpiałam od dzieciństwa nie znając tej choroby,w ciąży objawy były nie do zniesienia ost 3 m-ce siedziałam w nocy lub chodziłam. Stan krytyczny choroba osiągnęła 5 lat temu,doszło do tego ,że nie zmróżyłam oka przez ponad tydzień,byłam skrajnie wyczerpana fiz i psych,wtedy trafiłam do neurologa ,który powiedział co mi jest.Wcześniej wykonałam różne bad podejrzewając ,że to kręgosłup.Neurolog wykonał bad wykluczające polineuropatie, potem rok leczyłam się w instytucie hematologii,pom ogło tak ,że nawet 3 m-ce nie brałam trileptalu,tera z jakoś daję radę ,ale boję się o skutki uboczne leczenia.Odczuwam rano dziwny niepokój ,jestem bardzo nerwowa i co noc budzę się o 3 rano,ale to wszystko pestka w porównaniu z piekłem jakie przechodziłam.Dodam ,że przez 3 dni brałam na początku clanazapam-i o 3 dni za dużo, neurolog do którego trafiłam powiedział że to świństwo .
adam
u mnie objawy nasilaja sie gdy jest wilgotno wiec nie kazdej nocy cierpie palenie marihuany mi pomaga kiedys gdy byla legalna zapisywano ja na reumatyzm mnie pomaga znakomicie ale ostanio nie pale i cierpienie powraca
Maciej
Czytając artykuł i komentarze chyba 250 razy zmieniałem miejsce nóg, po prostu poruszam palcami u stóp, przekładam nogi, co chwile czymś ruszam. Jak nie ruszam przez około kilkanaście sekund nogami i jestem tego świadom, to czuje uczucie jakby pulsowania w miejscach stykających się z podłogą/przedmiotami. Czytając o problemach ze snem zwiększyła się moja podejrzliwość, że też to mam. Jak idę spać, to nie tylko nogami, ale również rękami i ogólnie ciałem się wiercę. Muszę się dobrze ułożyć, tu zaraz coś przestawić, tu kołdra uciekła i mija godzina lub dwie w ekstremalnych przypadkach zanim zasnę... Jest jeszcze kilka innych objawów, ale podejrzewam, że one już nie zaliczają się do tej choroby. I to wszystko zaczęło się od około pierwszej-drugiej gimnazjum (13-14 lat), a obecnie mam 16 lat i chodzę do pierwszej technikum! Co jak co, ale wizytę u lekarza zaplanowałem i niedługo z pewnością się wybiorę.
Angelika
Własnie wstałam z łózka po kilkugodzinnej próbie zaśnięcia ( jest godz.00.50). Nie pozwoliły mi niespokojne nogi. Jak przeczytałam powyższy artykół, stwierdziłam, że jestem klasycznym przykładem tej dolegliwości. Mam te trudne do opisania objawy oraz mimowolne ruchy nóg podczas snu, które czasem mnie budzą. Jestem tez dowodem na to, że żelazo pomaga. Leczyłam kiedyś anemię, a przy okazji opowiedziałam pani doktor o moich nogach. Zrobiła dziwną minę i powiedziała, że na to nie ma lekarstwa. Tymczasem po kilku tygodniach przyjmowania żelaza objawy ustąpiły. Planuję jutro wybrać się do lekarza, aby znów zbadać czy nie mam niedoborów.
Irena
Objawy podobne,moja mama zawsze mówiła,że nie może utrzymać nóg w miejscu, od wielu lat mam podobnie ale to nie jest ból, tylko uczucie które zmusza do zmiany pozycji nóg, zauważyłam że najczęściej jest to przy zmianie pogody, nie mam tych dolegliwości codziennie, pomaga mi prysznic z gorącej wody, temperatura ile mogę wytrzymać, (nogi od kostek do kolan,tak jakby piszczele dokuczały),jeże li nie mam prawie tak gorącej wody to smaruje maścią końską tą chłodzącą, bo rozgrzewająca za bardzo piekła, to mi pomaga. Pytam sie czy to jest ta sama choroba , dlatego ,że w kościele często obok mnie siedzi pani, która tak nie może utrzymać nóg,że aż mi jej żal, tylko,że ona ciągle nimi puka jakby stepowała.
Maria
Żal do lekarzy jest duży. Ponad 30 lat chodziłam do lekarzy z bólem nóg. Niektórzy mówili, że szukam sobie choroby. Wydałam bardzo dużo pieniędzy na wizyty i badania. Szukałam przyczyn chodząc od lekarza do lekarza i prosiłam o pomoc.Na 20 lekarzy jeden pochylił się nad moim bólem. Wprawdzie nie rozpoznał choroby ale starał się , tym bardziej , że nie był neurologiem. Do tej pory dobrze go wspominam.Od 7 lat choroba ta jest rozpoznawalna i chorzy mogą brać tabletki i zmniejszyć swoje cierpienie. Żałuję , że wcześniej nie brałam leków. Może choroba nie rozwinęłaby się tak mocno.
Maria
Od 40 lat Bolały mnie nogi.Dopiero w 2005r. lekarz postawił diagnozę: zespół niespokojnych nóg. Pomaga mi madopar a lekarza, który przypisał mi ten lek całowałabym po nogach. Staram się leku nie brać w dzień, ale już ok 18 godz biorę dawkę 125mg. Przez noc biorę z 500mg. Bez tego leku nie wyjdę z domu. Już z 15 lat jazda pociągiem wykluczona. Podróże do 2-3 godz. Nie wyobrażam sobie życia bez tego leku . Przez całą noc może śpię 4-5 godz. Cierpię na bezsennosć. Wolę żyć krócej ale w jako takim komforcie. Dlatego nie patrzę na skutki uboczne madoparu.
koleżanka
Witam wszystkich pisze do Was bo próbowałam sama sobie poradzić z tą chorobą.Zaczęłam brać TRAMAL 100 i mimo ze ta dolegliwość ustąpiła to po roku brania tego narkotyku!!!nag le nie mogłam go kupić w aptece.Wtedy sie wszystko zaczęło.Nawet nie wiedziałam,że mój organizm tak zareaguje,przez pierwsze trzy dni myslałam,że umre miałam kołatania serca,biegunke, lęki,zawroty głowy i stam depresyjny.RLS powróciło ale już nigdy nie wezmę tego świństwa do ust i Was ostrzegam żebyście nawet na to sie nie skusili nawet przy silnym RLS.Teraz na moje nogi biore Opokan forte i Diosminal i nie jest tak żle.Mam nauczkę na całe życie,żeby samemu nie eksperymentować z tak silnymi lekami WARTO IŚĆ DO LEKARZA.POZDRAWIAM
maria
Dziś nie spałam do 3-ciej w nocy, od 1-szej do 2-giej chodziłam w kółko po pokoju, niestety, te wszystkie witaminy i magnez, potas biorę na okrągło, kupiłam nawet żel magnezowy którym smaruję się po kąpaniu - nic nie pomaga, jedynie za dnia kilku kilometrowy spacer jest skuteczny ale nie mam czasu codziennie czasu. Mam płaskostopie ale noszę indywidualnie dobrane wkładki - też nie pomaga. Czasami myślę, że to skutek tego iż lata temu trenowałam lekkoatletykę i tańczyłam w zespole i nogi przyzwyczaiły się do wysiłku ? Bo jedynie zmęczenie ich mi pomaga.
Regina
Mam podobne objawy jak są tu opisywane przez niektóre osoby.Według mnie to nie jest żadna choroba tylko sucha skóra. Radzę sobie z tym tak- plastikowym zmywakiem zdzieram stary naskórek, a następnie mocno smaruje nogi olejkiem do ciała.Nogi nawilżam codziennie i mam problem z głowy.Naprawdę radzę spóbować bo to niewielki koszt ani wysiłek.Jeśli komuś pomogę proszę dać znać na reginaj49@gmail .com
edd
mam RLS od wielu lat ale nie byla to postac bardzo ostra czasem nie moglam spac cale noce ,czasem tygodniami bylo ok ..teraz jestem po operacji kregoslupa (dyskopatia ledzwiowa) i objawy RLS nasilily sie tak ze jestem u kresu wytrzymalosci
anna
witam, mam 31 lat, odkąd pamietam przed każdą zmianą pogody, na deszcz czy to na śnieg, to właśnie "rwią" mnie nogi, przez to nie moge sie dobrze wyspac, do pracy wstaje około 4-30 i potrzebuje snu. Jednak gdy ma sie na zmiane pogody to musze bandarzować nogi dosyć mocno aby wogule przespać noc. Są jednak dni co muszę bandarzować ręce i nogi , nie jest to komfortowe. Nie wiem co mam robić? Proszę o jakąś rade. Anna
elzbieta
Mam zdiagnozowany zespół niespokojnych nóg, początkowo pomagał mi Madopar, z czasem coraz większe dawki . Po niecałym roku przestał skutkować i wówczas lekarz przepisał mi REQUIP MODUTAB. Biorę o 10.00 rano i śpię następną noc . Zdarzyło się ,że zapomniałam wziąć tabletkę wtedy przypomniałam sobie co to za koszmar. Polecam tym ,którym nie skutkują inne leki.
Kasia
Witam wszystkich serdecznie, niewiem czy napisać dobry wieczór czy dzień dobry, bo jest godz.5.06 a ja od 2.00 nie spie przez te moje nogi. Zaczeło się u mnie 4 miesiące temu, bolała, wierciła, kręciła, jak kto woli, mnie lewa noga, odrazu poszłam do lekarza( neleże do hipohondtryków), a że mam wspaniałego lekarza rodzinnego, zlecił mi badania krwi, moczu, d-dimery, usg tętnic i nic nie wyszło, a nogi jak wierciły tak więrcą, teraz kręcą mnie już obie nogi i doszło drętwienie II palca u stopy. Niewiem czy mam ZNN. Biore magnez skurcz i diosmine, ale nie pomaga za bardzo. Jak się tylko troche zdenerwuje to zaczynają mnie kręcić. Dodam,że magnez w normie i potas, ale może trzeba zrobić wyniki na stan żelaza w organiźmie. Spróbuje polopiryne. Pozdrawaim:-)
malwina
Jestem w czarnej dziurze, mam 38 lat. Zespół od 2 lat.nie chce mi się żyć przez chroniczne zmęczenie, niewyspanie. Czuję, ze jeszcze trochę a zwariuję, lub wpadnę w depresję. Stosowałam już wszystko!- Madopar, Neurontil, zelazo, Alanerw, masaże , gimnastyka, pierdu, pierdu....Znalazłam informacje o pompie Venowave, którą zakłada sie na nogi. Czy ktoś coś wie?
Rysia
od dziecka zastanawialam sie co mi jest. Nikt nie wierzył w ta dziwna chorobe. U mnie choroba nasilila sie przed 20 rokiem zycia. To uczucie jest tak niepokojące, ze zmusza mnie do ruszania noga. Czesto przez to nie spie w nocy. Nie raz doprowadziło mie to do płaczu, i chociaz bardzo chce mi sie spac, to co kilkadziesiąt sekund musze poruszyc stopa. Dodam jeszcze ze mam siostre blizniaczke i ma te same objawy.
chora
mam zespół od wielu lat. traktowano nie jako idiotkE w fazie klimakterium . Dopiero nurolog po błędnej diagnozie (nerwica) rozpoznał chorobę. Byłam chora ze zmęczenia, znerwicowna niewyspaniem, nie chcialo mi się zyć, wylądowałam w szpitalu na ostrym dyżurze z palitacajmi serca, dusznością ,śladową ilością elektorolitów. Tez rozchistryzowan a stara baba dla lekarza. Neurolog przypisal madopar - pomógł ale na jakiś czas, potem requip. Biore lek na noc i jakoś jest- lepiej , gorzej ale da się żyć Myślę, że dieta też jest ważna - nie służy mi alkohol pewnie kawa i czekolada. Służy kapiel ciepła , pływanie w morzu. Ale są dni kiedy noc jest koszmarem . Wierzę że można być przy tej chorobie na granicy szaleństwa . Życzę wszystkim chorym spokoju i nie dajmy traktować się przez lekarzy jak zidiociali, rozhisteryzowan i chorzy z urojenia. Odrobina szacunku dla cierpiących ludzi
Ewa.P
Witam serdecznie. Gdy tak czytam Wasze wypowiedzi jestem w kropce.. Generalnie mam wiekszośc opisywanych objawów, z tym, że moje nogi nie "tańczą", z zasypianiem tez generalnie nie mam problemu, chociaz ze spaniem już tak. Więc...jeśli jest za zimno, lub za goraco...nogi potwonie mnie swędzą ( środek podeszwy w górę do kostki i generalnie do połowy łydki) Objawy nasilaja się wieczorem, praktycznie po kąpieli. Jest to swędzenie jak po poparzeniu pokrzywą. Wcześniej strasznie sie drapałam, teraz staram sie tego nie robić, ale wówczas zaczyna swędziec mnie całe ciało a głównie łydki i uda. Kilka miesięcy temu miałam dziwne skurcze nóg..wygladało to jak drgawki całego ciała...przechodził po mnie dreszcz. Bywało tak tylko podczas snu, w tej chwili nie mam takich objawów, ale śpię bardzo źle, budzę sie kilkanaście razy, strasznie sie wiercę. I to by było na tyle. Pozdrawiam serdecznie
Maria
Żadne leki przeciwbólowe mi nie pomagają. Nie biorę też tabletek na sen.Raz wzięłam taka tabletke i o mało się nie zabiłam. Spać mi się chciało, oczy się zamykały a nogi skakały po całym mieszkaniu. Zatrzymałam się na ścianie. Czasami biorę lek na uspokojenie jak nie mogę w spokoju znosić bólu. Pozdrawiam
Maria
Koszmar. Wydałam tysiące zł na lekarzy i badania.Byłam nawet u psychiatry.Dopiero w 2005 r lekarz(naczynio wiec) postawił diagnozę a internista znalazł lek tj.: madopar.W dzień staram się nie brać tego leku.Od godz 18,00 biorę po 125 mg i tak co 4 godz. Najwięcej mam pretensji do neurologów. Powinni znać tę chorobę : rozkładali ręce i inkasowali kasę za wizytę. Lekarzy,którzy mi pomogli całowałabym po rękach i stopach.70% mniej cierpię. Przez tę chorobę nie jeżdżę pociągiem i autobusem w dalekie trasy. Kierowcy się denerwują jak stoję i ruszam nogami. Bardzo wszystkim współczuję, którzy mają zespół. Żyć mi się nie chciało, byłam zmęczona, zdenerwowana. Przez 3 lata spałam po 1 - 2 godz. w nocy. Pomimo,że biorę madopar to pomiędzy 24,00 a 4 rano,00 nie śpię. Chodzę i jem z bólu. Ale nie narzekam jak przypomn,,,,e sobie ten koszmar sprzed 6 lat. Pozdrawiam
am
Witam. Mój problem z nogami rozpoczął się ponad 20 lat temu, jednak po przeczytaniu Waszych komentarzy widze że nie mam jeszcze tak źle. Moje nogi zaczynają tańczyć nie tylko przy bezruchu (na szczęście tylko kilka razy w tygodniu), ale też gdy jest za zimno lub za ciepło. Zauważyłem też że często przyczyną dolegliwości jest np. drapanie. Zaswędzi mnie skóra na udzie, podrapię sie i już po chwili powraca znienawidzone mrowienie. Próbowałem kiedyś z ciekawości delikatnie uszczypnąć się lub połaskotać i mrowienie też szybko sie pojawiało.Odkryłem że w moim przypadku pomagaja mi dwie rzeczy:- przysiady obunóż. Chodzi o to by zmęczyć mięśnie. Seria kilkunastu przysiadów i mogę spokojnie iść spać. Na szczęście jak już śpię to mnie nie łapie, a może i łapie, ale się od tego nie budzę.- ktos wspomniał o seksie. Potwierdzam. Niestety moje małżeństwo sie rozpada i nie moge już liczyć na "pomoc" żony. Pozostaje masturbacja. Być może wielu z Was to oburzy, innych zgorszy, ale jesteśmy dorośli i chyba możemy rozmawiać jak dorosli. Spróbujcie seksu z partnerem lub zabawy z samym sobą. Może i Wam pomoże.Pozdrawiam
Katarzyna
Witajcie jest godzina 23 wolała bym spać o tej porze ale nie mogę nogi mi nie pozwalaja.Czytałam prawie wszystkie komentarze i myśle ze mam to samo nie mogę w nocy spac no chyba ze biore silne leki przeciwbólowe np poltram.Kupuje je w zaufanej aptece bez recepty.Mam 27 lat i mame w wieku 46 lat która chhoruje na stwardnienie rozsiane czy ja mogE też miec ta chorobe prosze o pomoc
maria
ok jednego roku leczyłam się madoparem, cieszyłam się że wreszcie się wysypiam. Dolegliwości po madoparze się spotęgowały, nawet nie mogłam w spokoju zjeść obiadu, obejrzeć film itp. dawki madoparu zwiększałam- byłam wykończona ciągłym chodzeniem .....zanim zaczął działać madopar. Teraz zeszłam z dużych dawek madoparu- biorę tylko na noc 62,5 i w nocy 62.5 i do tego biorę "tramal retard 100" na noc. Wysypiam się całkiem przyzwoicie -wstaje jeden raz lub dwa razy w nocy, jestem w miare wyciszona , nie nosi mnie. Tramal zapisała mi dr. neurolog, mówiła mi że to książkowe leczenie RLS. Zobaczymy co będzie dalej. Pozdrawiam
Dobrosława
Noce nie przespane,nogi stale chodzą.A w ciągu dnia trudność w chodzeniu przez męczący ból to jest istna gechenna.Złoszczę się na buty,wtedy nucę sobie pójdę boso.Co to jest co nie daje ludziom w nocy spać a w dzień utrudnia chodzenie sprawiając ból.Ja na ten ból biorę NIMESIL ~~wtedy normalnie funkcjonuję,a bez tego ani rusz.Jak przerywam branie tego leku przeciwbólowego,z nowu cierpię.Posłucham rad i będę brała magnez,żelazo i witaminy może będzie lepiej.Pozdrawiam
Mundek 63 lata
Cierpie na RLS od wielu lat, dolegliwosci nasilaja sie z biegiem lat. Niestety zaden z lekarzy nie moze mi pomoc. Kazdy przypisuje to swojej specjalnosci (cukrzycy, kregoslupa, choroby psychicznej). Dolegliwosc ta rujnuje mi cale zycie. Ja nazywalem roznie moje dolegliwosci,na jpierw byly "lechtki", tedaz nazywam je fachowo "prady". Pasuje mi okreslenie "pienienia sie krwi w zylach". Odczuwam to glownie w spoczynku, nie przespalem wiele nocy, nie moge ogladac telewizji a wczoraj musialem zrezygnowac z pracy, bo w domu chodzilem cala noc i musialem isc do pracy na 24 godziny, to byl koszmar, ledwo trzymalem sie na nogach. Niestety nawet rodzina mi nie wierzy, mowia, ze sobie to ubzduralem, to jest bardzo przykre. Teraz bede mial czas wiec pojde do lekarza i zmusze go, zeby sie ta moja choroba zajal, dluzej nie wytrzymam, mam nawat mysli samobojcze-tak mi ta choroba dala popalic.
stan
Rzeczywiście koszmar nabawić się tej choroby, ale jeszcze większy że niewielu lekarzy umie toto dziadostwo umiejętnie rozpoznać i samemu trzeba szukać pomocy,też mnie dopadło ale stosunkowo krótko się z tym męczyłem, zafundowałem sobie 10 zabiegów mrożenia azotem kolan, już po kilku odczułem poprawę i zgodnie zaleceniami B12 uzupełniam
mysza 32
jestem w 6 miesiącu ciąży i mam potężne skurcze w nogach. Nie mam pojęcia skąd to się wzielo bo wcześniej nie mialam z tym żadnych problemów. To mam zawsze w nocy, ból aż wyciska lzy ani się ruszyć żeby wstać a jak się ruszę to coś okropnego. Trwa to jakąś godzinę.
malgorzata
No nareszcie zdiagnolizowala m moj problem - jak siegam pamiecia -OD ZAWSZE, a mam 54lata. W ciazy (2 razy) nasilal sie bardziej - musialam chodzic po kilka kilomertow , zeby zmeczyc nogi, w nocy tez ciagle laze, a koszmarem dla mnie jest BEZRUCH, np w samolocie , czy autobusie kiedy trzeba wysiedziec kilka godzin. Teraz jestem w menopauzie, i widze znowu nasilenie. Jest tak jak pisza inni , specjalnie chodze boso po podlogach, wystawiam nogi. Pewnie pojde wreszcie do lekarza , ale czy trafie na dobrego ??. Zwieksze dawke magnezu i B12, B6. Szkoda, ze nie moge kupic lekow bez recepty, a moze sie uda ;-)))))))))
Przemas
Mam tę dolegiwość od ok 3 lat. Próbowałem różnych terapii aż w końcu udało mi się odkryć tą właściwą. MILGAMMA N cena ok. 20 zł w aptecę i jest bajka. 5-10 zastrzyków i spokój na 6-8 miesięcy. 20zł to nie dużo warto spróbować ale decyzję zostawiam dla państwa. Pzd
jasiu
zyc mi sie nie chce po nocnej zmianie nie moge zasnac tak boli pomaga tylko tramal ale sie uzaleznie moze komos pomugl jakis lek bardzo prosze o sms lob telefon 505 109 271 mieszkam w rumi k/gdyni pozdrawiam wszystkich cierpiacych
Alicja
Witam serdecznie, Nie śpie już kolejną noc i kombinuje co by tu zrobić zeby tylko zasnać.Narazie ratuję się ziołowymi uspokajającymi i nasennymi. Mam 23 lata i kiedyś mialam problem z odzywianiem ale ze tak powiem "konkretny problem". Kiedyś wpadł mi w ręce artykuł na temat gorącje krwi. I faktycznie ja się tak czuję, jakby mi krew się gotwała w środku. Gdy tylko próbuję zasnąć to włączą się ten okropny proces...rozrywania mojego ciałą od środka. Boli, kłóje, ciśgnie, rwie każda kość, mięsień. Uczucie podobne do rozrostu kości u dzieci, to też przeszłam bo jestem osobą doś wysoką i cierpiałam też z tego powodu (rosłam 10 cm na rok). Generalnie wydaje mi się że to wszystko przez brak wit: magnez, żelazo , całą gama B a może i wapń- jak kości to wapń.Spróbuje tego .... może w końcu się wyśpię.Jednakże życzę wszystkim SPOKOJNEJ nocki...i dajecie znać jak to zrobiliście :-)
malina
mam to już trzydzieści parę lat,teraz to lekarze przynajmniej wiedzą o co mniej więcej chodzi,kiedyś jak usiłowałam szukać porady i opowiadałam o swoich dolegliwościach to patrzyli na mnie jak na wariatkę, zresztą sama czułam się jakoś dziwnie bo miałam wrażenie ,że to tylko ja jestem taka jakaś niezwykła. no i nastała era komputerów i okazało się , że takich "dziwnych" jest wielu. od 3 lat biorę madopar, ale nie cieszcie się po pierwszej tabletce od wielu , wielu lat przespałam calutką noc, jakie to niezwykłe, lepsze niż sex, ha, ha? ale organizm przyzwyczaja się i już nie jest tak fajnie, dawki trzeba brać coraz większe, wtedy objawy nie zmniejszają się ale nasilają, trzeba więc dawkę leku zmniejszyć, a wtedy nie śpię do 4 -5 rano. biorę tabletki na sen, więc ze zmęczenia w nocy kręci mi się w głowie chodzę po ścianach a to cholerstwo każe mi chodzić dalej. nie mogę pójść do kina, bo nie wysiedzę, a jak niektórzy radzą mi żeby oderwać myśli to zajmij się np. czytaniem to bym go pogryzła, bo jak tylko usiądę to muszę wstać i chodzić. najgorzej jest jak muszę pracować na komputerze a nie mogę usiedzieć. problem zaczyna się ok godz. 20 a potem jest już tylko gorzej, ale zdarza się że potrzeba chodzenia pojawia się już wczesnym popołudniem. nie wiem co będzie dalej bo objawy z latami są coraz intensywniejsze . może ktoś wreszcie wymyśli jakąś skuteczną terapię ? czego wszystkim biegającym życzę.
Marzena
U mnie zaczęło się w okresie ciąży, potem po urodzeniu dziecka ustało. Dziś w okresie menopauzy po ok. 20 latach powróciło ze zdwojoną siłą i trwa już ok. 3 lat. Męczę się strasznie każdej nocy, spacerując po zimnych kafelkach kuchni, czasem z zamkniętymi oczami, by nie rozbudzić się. Wydaje się, że ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi, które pojawiają się w okresie ciąży i menopauzy, ale nie ma na ten temat opracowań medycznych. Boję się nocy, aspiryna nie pomaga, spróbuję B compelx, może żelazo. Nie macie pojęcia ile bym dała, aby ktoś nam wszystkim bardzo pomógł.
Robert
od 2 lat mam te same objawy co opisujecie .Po przeczytaniu waszych rad ,zastosuje sobie narazie wit.B kompleks i zrobie sobie badanie krwi na zawartość żelaza.A potem do lekarza .Pozdrawiam i trzymam za was kciuki.
Stefania
od 32 lat tak cierpie.Najpierw rece teraz juz nogi.Leczono mnie na reumatyzm,ktore go wogole nie mam.mam zoperowane "ciesnie nadgarstka"tez nie pomoglo.Mam wszystkie dolegliwosci opisane wyzej,parzenie, swedzenie,mrowi enie,dretwienie ,bole ktore ni jak nazwac.Nieprzespane noce,depresja,b rak zrozumienia najblizszych,be zradnosc...Zaczne od rozmowy z neurologiem,pop rosze o badania w tym kierunku.
gość
mnie tak nogi kręcą raz na jakiś czas...słyszałam,że to podobno na zmianę pogody ;-)D
ewa ewa
to straszna rzecz,zdiagnozo wano u mnie wiele lat depresje ,wiele lat leczenia i nagle dowiaduje sie o znn,objawazy bardzo podobne do wielu zwas,teraz sprobuje cos z tym zrobic,nieprzes pane noce,aby jakos przespac chodzenie dookola stolu,dziekuje za pomoc w podjeciu decyzji ze trzeba pojsc do lekarz
Iga
Mój mąż ma to z pewnością. Jest to wkurzające, gdy siedzimy razem na kanapie i oglądamy film. Moja córka (3 lata) macha ciągle nogami w pozycji siedzącej. Czyżby zaburzenie genetyczne? :sad: Jak się nie polepszy, to będziemy musieli pójść do lekarza. A żelazo - mąż w granicy a mała ma faktycznie niedobór. Hm...
Magda
Skuteczność agonistów dopaminy oraz metadonu w terapii zespołu niespokojnych nógautor: Jacek Bilsłowa kluczowe: zespół niespokojnych nógZespół niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome, RLS) charakteryzuje się występowaniem uczucia niepokoju oraz zmęczenia nóg z towarzyszącymi parastezjami, jak mrowienie czy uczucie pienienia się krwi w żyłach. Co ważne, dolegliwości te pojawiają się w spoczynku i ustępują lub istotnie zmniejsza się ich natężenie w trakcie ruchu. Objawy najczęściej występują w nocy, czemu towarzyszy bezsenność. Czasem także współwystępu ją okresowe ruchy kończyn pod postacią kilkusekundoweg o zgięcia i wyprostowania palucha lub zgięcia w stawie skokowym.Szacuje się, że RLS dotyka nawet 10% osób w wieku dorosłym. Jego etiologia nie jest do końca poznana, jednakże wyróżnia się postać idiopatyczną czyli pierwotną oraz postaci wtórne. Uważa się, że przyczyną RLS jest niedobór dopaminy w prążkowiu oraz zaburzenia gospodarki Fe. Dlatego wtórne postaci RLS towarzyszą cukrzycy, mocznicy, RZS, czy też przewlekłej niewydolności żylnej. Objawy RLS mogą także wystąpić pod wpływem stosowania pewnych leków, jak np.: fenytoina, metoklopramid, leki przeciwdepresyj ne czy też antagoniści wapnia. Ponieważ dokładna patofizjologia tego zespołu chorobowego nie jest znana stosuje się leczenie objawowe, zarówno dotyczące modyfikacji stylu życia (ograniczenie używek czy późnych posiłków, ćwiczenia relaksacyjne), jak i farmakoterapię (lewodopa, benzodiazepiny, gabapentyna).Jednakże ze stosowaniem lewodopy pojawił się pewien problem, gdyż mimo początkowej wyjątkowej skuteczności, przy dłuższym stosowaniu objawy choroby wracały ze zdwojoną siłą. Alternatywę stanowili agoniści receptora dla dopaminy, podczas których stosowania nie dochodziło do tak silnego nawrotu dolegliwości. Inne stosowane leki jak gabapentyna czy opiaty (z wyjątkiem tramadolu) nie wykazywały tego działania niepożądanego. Celem poniższego badania była retrospektywna ocena długoterminowej skuteczności powyższych preparatów i odsetka ponownego nasilenia objawów w trakcie 10-letniej obserwacji.Chorych wybrano z bazy danych szpitala klinicznego The Johns Hopkins Center, którzy byli leczeni pomiędzy 1997 a 2007 rokiem. Do badania wykorzystano następujące informacje: nazwa leku, czas rozpoczęcia i zakończenia terapii, końcowa dawka oraz przyczyna zaprzestania leczenia. Agoniści dopaminy są jedynymi lekami zaaprobowanymi przez FDA do leczenia zespołu niespokojnych nóg i tym samym najczęściej stosowanymi. W badaniu przeanalizowano skuteczność pergolidu oraz pramipeksolu, natomiast nie włączono do analizy ropinirolu z uwagi na małą liczbę leczonych osób w owym czasie. Agonistów dopaminy porównano z metadonem. Takiego wyboru dokonano, gdyż metadon był wtedy najczęściej stosowanym niedopaminergic znym lekiem w RLS, był stosowany w monoterapii tak jak stosuje się agonistów dopaminy, a także okres półtrwania jest zbliżony do pergolidu i pramipeksolu. Co więcej, jest niedrogi i skuteczny, dlatego stanowi dobry wybór u chorych z umiarkowaną lub ciężką postacią RLS, u których zawiedli agoniści dopaminy.Wszystkie niezbędne dane uzyskano od 164 chorych leczonych pramipeksolem, 77 – pergolidem oraz 76 – metadonem. Odsetek chorych przerywających leczenie w ciągu pierwszego roku wynosił 17% w przypadku pramipeksolu, 23% w przypadku pergolidu i 15% w przypadku metadonu. A po pierwszym roku średni roczny odsetek przerwania terapii wynosił 9% dla pramipeksolu, 8% dla pergolidu oraz 0% dla metadonu. Natomiast odsetek 5-letniego kontynuowania terapii przedstawiał się następująco: 58% w przypadku pramipeksolu, 35% w przypadku pergolidu oraz 87% w przypadku metadonu. Chorzy, którzy przerywali leczenie w ciągu pierwszego roku czynili to z powodu działań niepożądanych, a nie ponownego nasilenia objawów RLS. Do najczęstszych działań niepożądanych prowadzących do przerwania terapii agonistami dopaminy można zaliczyć: nudności (4%), utratę skuteczności (4%), senność (3%), bezsenność (3%), a w przypadku metadonu były to: nadmierna sedacja (4%), depresja i niepokój (3%), zmieniona świadomość (3%) i brak skuteczności (3%). Natomiast, chorzy którzy przerywali terapię po pierwszym roku czynili to z powodu ponownego nasilenia objawów RLS. Odsetek ten wynosił 7% dla pramipeksolu, 5% dla pergolidu oraz 0% dla metadonu.Wyniki powyższej analizy sugerują, że agoniści dopaminy mają ograniczoną czasowo skuteczność kliniczną w terapii RLS. Ciężkie nasilenie objawów RLS nawet jeśli nie wystąpi w ciągu pierwszego roku, może pojawić się nawet po kilku latach skutecznej terapii. Natomiast metadon po pierwszym roku stosowania nie wiąże się z ryzykiem nasilenia objawów RLS, jak również jest dobrze tolerowany przez chorych.Opracowano na podstawie:Silve r N, Allen RP, Senerth J, Earley CJ. A 10-year, longitudinal assessment of dopamine agonists and methadone in the treatment of restless legs syndrome. Sleep Med. 2011 May;12(5):440-4.Opracował dr n. med. Jacek Bil
Iza
Witajcie. Czytam Wasze komentarze i przykro mi, że macie takie dolegliwości. Mogę sobie tylko wyobrazić przez co przechodzicie. Miałam wzmiankę na temat zespołu niespokojnych nóg na studiach, pisałam też ostatnio pracę na temat terapii tików (w Zespole Tourette'a) i pomyślałam, że jeden rodzaj metody leczenia, gdyby się odniosło do zespołu niespokojnych nóg, to może by pomogło. Wiem, że u Was to nie są tiki, ale może ta technika by pomogła też w waszym przypadku. Tiki można częściowo lub całkowicie wyleczyć tak, że powtarza się objawy celowo, świadomie, w sposób kontrolowany tak długo, aż będzie się zmęczonym i jeszcze kilka sekund kontynuować mimo zmęczenia, potem 2min przerwy i od nowa. I tak parę x w tyg. Możecie spróbować. Życzę Wam wszystkim spokojnych nóg:-)
M@jka
Mirapexin,Madop ar, BODYMAX PLUS, ADERTREL ,Clonazepam?Moje mrówki pod skórą doprowadzają mnie do szału!Za kilka dni idę do lekarza, być może coś zaradzi.Oby! Pozdrawiam wszystkich na forum.
ANIA
jesli chodzi o tabletki adartel to bylo dobre ale teraz dostalam inne o nazwie requip tez pomagaja musicie zapytac swojego lekarza .
kasia
Witam! U mnie zaczęło się jakieś 7 lat temu w czasie ciąży. Potem objawy występowały rzadziej, ale zawsze po położeniu się wieczorem do łóżka. Wczoraj moje dziecko powiedziało, że nie może usnąć, bo ma niespokojne nóżki:sad: Jak do tej pory na te dolegliwości pomagał mi magnez, najlepiej musujący, bo szybciej się wchłania.
ewa
kochani po 25 latach poradzilam sobie z tym swinstwem, biore tabletke zelaza i popijam zelazem pluszsz....ja i moja mama wreszcie zasypiamy :D
Maria
Witam! ja ten problem mam od 7 lat, Najpierw udałam sie do reumatologa , bo myślałam ,że to jest reumatyzm. pani doktor po roku leczenia powiedziała mi ,że to RLS i poradziła mi udać się do neurologa.Od tamtej pory minęło trochę czasu , na pewien czas troszkę się uspokoiło , ale teraz jest nie do wytrzymania.Ratuję się schładzaniem nóg zimną wodą,staje boso na płytkach i nie chowam pod kołdrę.Używam też żeli chłodzących.
Bozena
Witam,mam to samo,od jakiegoś czasu już nie daje rady.Bo jak tylko wydaje mi się że już usnę to wtedy zaczyna się koszmar...wysychają na wiór i strasznie swędzą,trzeba co chwile poruszać,kiedyś trwało to tak do godziny,teraz już wstaje nawet 5-u razy,prawie wcale nie śpię..coś strasznego brałam leki to zaczęłam tyć,a nogami nadal ruszałam,wyprub óje tą polopiryne...
Bogdan
Choruję na Parkinsona. Od pewnego czasu zauważyłem niespokojne nogi. Szczególnie gdy siedzę, poruszam kończynami. Nawet gdy coś robię na stojąco to też prawą nogę unoszę do góry. Rano, gdy wstanę to środkowe palce u prawej nogi drętwieją i podkurczają się - chodzę utykając. Dopiero jak zacznie działać madopar, objawy te ustępują.
Edyta
WitamOd ok. miesiąca mam problem z bólem kolan, nóg,zaczęł am nawet brać tabletki przeciwbólowe ale nic nie pomagają, to tak jakby nogi kręciły przed zmianą pogody, nie dam rady leżeć, siedzieć. Nie bolą jak chodzę. Czy to jest ta choroba ? Do jakiego lekarza mam się zgłosić? Mogę iść prywatnie. Pomóżcie bo mam dość. Nie zaliczam się do osób które z każdym bólem biegną do lekarza ale to jest nie do wytrzymania. Dziękuję.
Bożena
Zespół niespokojnych nóg zdiagnozowano u mnie 2 lata temu.Wcześniej twierdzono,ze nie wiedzą co mi jest,chyba reumatyzm i kazano mi pić Tonic(?)-niestety nie pomógł.Na początku brałam Madopar i przez miesiąc było dobrze,później zwiększono dawkę i w miarę trochę spałam. Od ponad roku biorę Requip ale już mi nie pomaga.Dopada mnie w ciągu dnia a w nocy znowu nie śpię.Próbowałam polopirynę nic nie pomogła. Jestem wykończona,zmęc zona i nie chce mi się żyć.Ból jest bardzo trudny do opisania-ja mówię,że bolą mnie ręce i nogi tak jakby ktoś je wykręcał na siłę-jak ręcznik po wyciągnięciu z wody.Pozdrawiam wszystkich dotkniętych tym schorzeniem:-)
Basia ze śląskiego
I ja to mam ,niestety.Odkąd pamiętam,czyli od zawsze...to jest bardzo uciążliwe,choć w istocie objawy trudno opisać słowami ..kiedy leżę,siedzę zbyt długo ,czy w podróży...kilka lat temu usłyszałam ,że MADOPAR jest najlepszym lekiem..ja biorę nasenne leki ,niestety..Pozdrawiam gorąco wszystkich dotkniętych tym schorzeniem..
Gafi
Ja miałam problemy z niespokojnymi nogami od urodzenia córki. Brałam różne leki i jakoś nic nie pomogło. Kiedyś zaczęłam się odchudzać i przestałam jeść produkty zbożowe i moje nogi nagle się uspokoiły. Jak się później okazało mam uczulenie na gluten. Teraz unikam wszystkich produktów zawierających gluten (nie jest łatwo) i mam spokój.
Paweł
Witam, mnie nic nie boli, ale jak siedzę w pracy długo to prawą nogą muszę tak machać właśnie góra dół góra dół, ale nic mnie nie boli... co to za cholerstwo??
wiesia
Pisałam wczesniej, że brałam tabletki ADERTREL ale z powodu trudności w zakupie moja neurolog znalazła mi tabletki o nazwie AROPILO, które maja taki sam skład. Co do ceny to sa tańsze, bo za 21 szt. 1 mg zapłaciłam 23,49 zł, ponieważ ten lek jest na receptę ale 100% (tylko w przypadku choroby parkinsona jest na zniżkę). Lek zacznę brać od poniedziałku jak będzie z moimi nogami i spanie napiszę póżniej. Pozdrawiam cierpiących...
Olcia
Heh jest właśnie 01:54 ten cholerny ZNN nie daje mi spać. Mam 30 lat i mam to chyba z 4 lata, moja mama i ciocia (siostra mamy) tez to ma, wiec u mnie jest to dziedziczne :sad: Jestem w 8 m-cu ciąży i mam dość conocnych pobudek :/ Rano jestem padnięta a mam jeszcze w domu 2 letnią córkę która daje mi w kość. Pamiętam , że przy pierwszej ciąży tez mi się to nasilało! Nie wiem czy w ciąży mogę pić polopirynę S, porozmawiam z moim ginekologiem i zacznę pic jeśli tylko powie ze mogę, na razie radze sobie troszkę chodzeniem na boso po zimnej podłodze, laniem zimną woda, lub smaruje kramem i wystawiam nogi poza kołdrę aż zmarzną. Jak znajdę trochę czasu może wybiorę się do neurologa niech mi przepisze coś na stałe, a może po prostu będę brać jakieś dodatkowe witaminy, bo czytałam że to może być u niektórych brak witaminy B12. Pozdrawiam wszystkich i życzę samych dobrze przespanych nocy.
Jotka
Mam to swinstwo od 4 lat.Lekarz przepisal mi Clonazepam.Pomaga.Biore po pol tabletki 2 mg.Od 2 miesiey spie jak dziecko.Rano jestem wypoczeta i usmiechnieta.A co do ulotek,to lekarz kazal mi je wyrzucic przed przeczytaniem.Powiedzial,ze on wie lepiej czego mi potrzeba.Pozdrawiam.
maria
Od jesieni jestem leczona madoparem, początkowo wystarczało mi 250 mg , a teraz biorę 750 mg, pierwszą dawkę po południu ok. 17-18 godz. bo mnie normalnie nosi... nie mogę usiedzieć , nawet przy posiłku....Następną tabletkę biorę przed snem ok 23-24, bo już zaczynam się wiercić. Zasypiam ok 1-2 w nocy , spię ok 2-3 godz i się wybudzam , wtedy biorę trzecią dozę, i mam najlepszy sen, spię do ok 9 godz. Wczoraj byłam u neurologa i mnie przestraszył , że biorę takie duże dawki, po kilku latach mogę dostać odruch nie kontrolowanych ruchów.... Nie wiem czy wybrać teraz spanie całkiem przyzwoite , czy martwić się co będzie za np 5 lat. Wczoraj po południu nie brałam, ale cały czas coś robiłam i przechodziłam ten okres, ale w nocy po przebudzeniu nie dałoby nic snu jakbym nie zażyła madoparu 250 mg. próbowałam małą dawkę, ale nic nie pomogło, więc była duża dawka.Życzę wszystkim którzy cierpią miłych snów. Wyspany nie zrozumie,tego jakie katusze przechodzimy, nawet lekarze, który jest wyspany.Mam chory kręgosłup, może to jest przyczyna RLS
Wiesia
Tak się cieszyłam,że nareszcie śpię ale zdobywanie tego leku z czasem stawało sie coraz bardziej trudniejsze. Własnie dzisiaj udało mi sie zdobyć 4 opakowania po 0,25 mg, a biore po 1 mg,czyli wystarczy mi na ok.12 dni i koniec!!!Pani z apteki zadzwoniła nawet do przestawicieli, którzy sprowadzają leki na schorzenia neurologiczne,o kazało się że ADARTREL nie jest już sprowadzany do naszych hurtowni leków. Brałam go 1,5 roku czułam się świetnie nareszcie się wysypiałam a nie łaziłam po nocach, teraz nie wiem co zrobię? W poniedziałek wybiorę sie do neurologa porozmawiam o innym leku ale czy będzie równie skuteczny jak ten co brałam? Ciekawa jestem dlaczego przestali go sprowadzać, przeciez to jest nowy lek przeznaczony własnie dla osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg. Jeśli organizm mój nie przestawi sie na inne lek znowu zacznie sie mój koszmar, nawet nie chce myśleć o tym, bo skóra mi cierpnie, ale może bedzie dobrze...
weronika
WitamOd pięciu lat lekarz neurolog w przychodni leczyła mnie na zespół niespokojnych nóg i twierdziła ,że to są uciski od kręgosłupa/dyskopatia/.Przypadkiem byłam w szpitalu na oddz. kardiologii i w nocy nogi mi tak dokuczały ,że spałam na podłodze/zawsze w środku nocy mi pomagało spanie na twardym podłożu/.Zlecono mi konsultację neurologiczną.Ten mądry człowiek zlecił badanie poziomu żelaza we krwi z obciążeniem.Okazało się ,że mam niski poziom żelaza.Po ok. 4 mieś kuracji poziom żelaza się wyrównał a ja do dzisiaj nie mam problemu z niespokojnymi nogami ,a tyle lat Pani dr.leczyła mnie na to schorzenie.Trzeba trafić na dobrego specjalistę,aby pomógł.żelazo jak wiadomo m.in. przenosi tlen w komórkach.Po prostu moje nogi były nie dotlenione , a nie niespokojne.Dzisiaj nawet nie wiem jak ten mądry lekarz się nazywa.Wszedł tak cicho i skromnie ,zlecił badanie i wyszedł równie cicho z mojego pokoju,a tak wiele mi pomógł.Niech Pan Bóg ma go w swojej opiece.Pozdrawiam
Daria
Zażywam Madopar dopiero od 4 dni, i naprawdę objawów RLS nie mam, ale nie mogę spać - o ironio. Budzę się koło 2 i do rana juz czuwam. Nie wybudza mnie RLS tylko po prostu nie mogę spac. Nie wiem co robić. Myślałam juz, że może spróbuje Mg z vit B. Zawsze to mniej obciążająca kuracja.
Magdalena
Od trzech miesięcy biorę Madopar i podobnie jak ciebie przeraziła mnie ulotka i skutki uboczne. W moim przypadku żadne skutki uboczne nie wystąpiły jakie opisują w ulotce,ale bardzo uważnie obserwowałam swoje samopoczucie. Jak chciało mi się spać w ciągu dnia przez parę dni to nie prowadziłam auta może miał na to wpływ madopar ale również brak snu jaki powoduje RLS.Mnie ten lek nie wiem dlaczego raz łagodzi objawy raz nie i przez ostatni tydzień jest źle.Muszę znowu iść do lekarza.pozdrawiam
Daria
Własnie wczoraj dostałam od lekarza Madopar, ale oczywiscie go nie zażyłam- przeraziła mnie ulotka. Mam zespół od roku i nadzieję, że to minie np. gdy zacznę biegać, bo przyjdzie wiosna itd. Proszę wszystkich zażywających Madopar o informację o skutkach ubocznych, czy takie macie? czy są uciążliwe? Pozdrawiam
Anna
mam objawy zespolu nie spokojnych nog od ponad dwoch lat ...mam 19 lat mieszkam w szwecji bylam u lekarza kazal mi zazywac alvedon to cos podobnego do apap niestey mi nie pomogl zarzywalam tez ketanol i tabletki na morfinie ktore dostalam od mamy na sprobowanie jednak po zarzyciu dwoch ketanoli i tych na morfinie czulam sie tak samo i bol nie ustapil nie bralam wiecej zadnych tabletek bo przestalam wierzyc w ich skutecznosci. po jakims czasie bole ustapily a raczej miewalam je zadziej jednak powrocily i to o wiele silniejsze... czuje jak cos mnie rwie w nogach w momecie kiedy usypiam mam tak jakby drgawki nog (nie zawsze) czesto poruszam nogami krece stopami jest to silniejsze ode mnie ... teraz jestem w ciazy i bole sie nasilaja nie spie od ponad dwoch tygodni zasypiam nad ranem ale o 8 moze 9 bol wyrywa mnie ze snu przez co zawalilam szkole i inne obowiazki . zglosilam síe do polskiego lekarza ten stwierdzil ze mam zespol niespokojnych nog jednak nie mozna tego leczyc ze wzgledu na dziecko ktore nosze pod sercem powiedzialam mu wiec ze w kwietniu rodze i moze wtedy zaczniemy leczenie jednak nie musze skaczyc karmic wiadomo im dluzej karmi sie piersia tym zdrowszy maluch bedzie ... do tego mam bole w krzyrzu nie jestem w stanie lezec nie moge lezec na plecach bo boli mnie krzyz nie moge lezec na brzuchu bo jest za duzy nie moge lezec na boku bo bol w nogach jest silniejszy niz kiedy leze na plecach ... taka moja historia
KRYSIA
Ja rowniez stosuje przepisany przez lekarza ADARTREL po ktorym zasypiam spokojnie iprzespie cala noc jeden problem ostatnio sie pojawia ze nie ma go w aptekach bardzo malo ma go jeszcze ktoras hurtownia i w tym mam problem
huti007
Jestem mamą 5-miesięcznego dzidziusia i miesiąc temu lekarz internista przepisał mi lek Detralex, w związku ze zdiagnozowaniem u mnie zespół niespokojnych nóg. Karmię piersią i boję się leków na bazie diosminy, bo nie przeprowadzano badań na temat przenikania jej do mleka matki. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Natalia
Witam.....Od pewnego czasu nie moge spać wiercę się i kręce zasypiam po czym po pól godziny sie budzę.Ten tydzień był okropny bo nie mogę spać przez te nogi cały tydzień jestem wycieńczona a pracować trzeba;(Bylam u mamy i opowiedzialam jej o wszystkim i ona powiedziala że tez ma tą chorobę.Nie mam czasu iść do lekarza wystawać w kolejkach...Może znacie jakis lek bez recepty na to?Proszę bardzo o pomoc!!
Alicja
To naprawdę straszna choroba, mam to od dobrych kilkunastu lat a ostatnio dowiedziałam się, że także moja mama to ma więc chyba musi to mieć jakiś związek z dziedzicznością ... Co mi pomaga: bardzo, bardzo mocne masaże łydek (aż do bólu), potas. Potem zauważyłam, że im mniej kawy, słodyczy, alkoholu tym rzadziej się to pojawia. Teraz widzę też, że jak tylko to mnie łapie, to także pomaga mi zrobienie siusiu (nawet na siłę, kiedy się nie bardzo chce). Może to trochę śmieszne ale prawdziwe. Byłam z tym wiele lat temu u lekarza ale nie umiał nic doradzić (wszystko w normie). Sama zdiagnozowałam tę chorobę i teraz zamierzam ponownie wybrać się do lekarza (oczywiście innego).
Monika
przez 11 lat nie wiedziałam co jest grane..w nocy męka..w kinie męka..w podróży męka..szukałam w necie i trafiłam na opis RLS..potem do lekarza, który zrobił konkretne badania i potwierdził moje obawy..Pomaga mi requip..ale tylko zasnać bo choroby nie leczy..trochę jak tabletka przeciw bólowa..z czasem bedzie gorzej..wiem to..ale lekarze rozkładają ręce..chciałam miec dziecko, ale wtedy requip trzeba odstawić..więc czekam az ktoś sie za to weźmie porządnie..ci którzy macie podejrzenia..nie czekajcie..poszukajcie specjalistów w tej dziedzinie..nic nie wynagrodzi wam nieprzespanych nocy ale z tą chorobą da sie zyć..zagłuszyć ja na tyle, by normalnie funkcjonować..Mój przypadek nie jest prosty, bo mam lat 30 a ból odczuwam nie tylko w nogach ale i w rękach..biodrach..ramionach..jednak nie trace wiary..i wy tez jej nie traćcie..ale wiedzcie, ze nie musicie cierpieć..idźcie i douczcie lekarzy sami..zarządajcie badań na RLS..trzymam kciuki..
iwona
moja coreczka czesto budzi sie i placze, ze bola, kreca ja nogi. smaruje AMOLEM- troche pomaga, a zaraz potem musze dac cos od bolu. czy jest cos na krecenie nog dla dzieci
katarzyna
Witajcie! Dziś miałam kolejny napad "kręcenia nóg" ból nieznośny "pod" kolanami. Oczy same się kleiły do spania a nogi nie pozwalały zasnąć męczarnia od północy do 4 nad ranem. Smarowałam nogi maścią ketanol ale była chwilowa ulga. Musiałam zrobić coś czego nie lubię nasmarować nogi alkoholem. Nogi kręciły ale w mniejszym stopniu. Pozdrawiam osoby cierpiące na te schorzenie i współczuję.
Wiesia
Od jakiegoś czasu mam"dziwne nogi" objawy nasilają się w nocy muszę ruszać nogami zmieniać położenie,do tego dochodzi budzenie się moje nogi są ciężkie i obolałe powiedzcie czy to mogą też być objawy zespołu niespokojnych nóg.
maria
mam to od dziecka. nasila sie podczas oglądania telewizji w kościele, a nawet w pracy. najczęściej gdy siedzę. jedyne co mi pomaga to chodzenie. problem w tym, że mam rozluzowane endoprotezy w biodrach!!!
lucyna
mąż też ma tę przypadłość dostał od neurologa lek o nazwie Venotrex Troxerutinum 300 mg przyjmuje 1-1-2 lub tylko na noc 2 tabletki.Pomaga
Katarzyna
Witam, jestem w 30tyg ciąży. Moje objawy nasiliły sie znacznie. Przed ciążą pieczenie stóp (nieznośne) i "rozpieranie" stóp i łydek aż do wystąpienia szybkich skurczy pojawiały się rzadko, raz na miesiąc i rzadziej. Kojarzyłam je ze zmianami ciśnienia. Zawsze mam zimne stopy i ręce, ale jeśli z jakiegoś powodu (ciśnienie, gorąca kąpiel, przegrzanie) wieczorem w stopy jest mi ciepło to pojawiają się te przykre objawy. Teraz, mniej więcej od połowy ciąży jest mi cały czas ciepło i mam ciepłe stopy i ręce (krążenie lepsze). No i niestety wieczorami można się wściec. Czasami pomaga mi chłodzący krem na opuchnięte nogi dla kobiet w ciąży, i chodzenie po chłodnej podłodze. Magnez z wit B6 biorę cały czas. Mam nadzieję, że po ciąży objawy miną, lub przynajmniej się zmniejszą...
Magdalena
Witam.miesiąc temu stwierdzono u mnie zespół niespokojnych nóg.od trzech lat miałam objawy w różnym nasileniu ale nie poszłam do lekarza gdyż całą winę za to dziwne uczucie przypisywałam brakiem magnezu.dopiero zaczęłam się niepokoić jak podczas leżenia zaczęłam mieć mimowolne,nieza leżne ode mnie wyrzuty nóg jakbym chciała kogoś kopnąć. poszłam do neurologa,ale dopiero druga pani neurolog postawiła diagnozę RLS.przepisała mi lek MADOPAR 1 TABL. godz. przed spaniem przez 3 m-ce. mam nadzieje że pomoże o rezultatach poinformuje.pozdrawiam
Robert
To jest prawdziwy koszmar każdej nocy, spać ta choroba nie da wcale, mam to od kilku lat. ale od niedawna dowiedziałem się o tym że w ogóle taka choroba istnieje, bolą i tak mierżą całe nogi, ja myślałem że mam chory kręgosłup i że dla tego mnie te nogi tak rwą a to jednak zespół niespokojnych nóg. bardzo uporczywa choroba, odziedziczyłem to po ojcu bo on też to ma. bo ostatnio jak był lekarz rodzinny u ojca to stwierdził właśnie to i po objawach zdiagnozowała że ja mam to samo. kazała udać się niezwłocznie do neurologa. współczuje wszystkim chorującym na tę chorobę, bardzo męczy organizm, człowiek nie wyspany wcale, cały dzień się potem chodzi takim zmęczonym i przychodzi pora spania a tu od nowa trzeba wstawać i chodzić albo nogi moczyć albo nie wiadomo co robić. pozdrawiam wszystkich z tego cierpiącego zespołu.spróbuje polopirynę.
Wiesia
Jeszce raz wszystkim cierpiącym zdrówka!
Wiesia
objawy moje były również jak w Waszych opisach. Na bóle nóg i nocne spacery narzekałam od zawsze,to był dla mnie koszmar!Trzeba było wstawać do pracy a ja jeszcz nie zdążyłam się przespać, byliśmy pod namiotami wszyscy spali a ja ocziwiście czuwałam. Wizyty częste- u lekarzy kończyły się skierowaniami na masaże oraz różnymi lekami nie pamiętam już nawet nazw oraz tabletkami na sen (mam duże problemy z kręgosłupem). W ubiegłym roku zaliczyłam następną wizytę u neurologa, który stwierdził u mnie zespół niespokojnych nóg i zaproponował leczenie lekiem ADERTREL - dobrał odpowiednią dawkę i nareszcie wiem,że żyję! W Waszych wypowiedziach nie było nazwy tego leku, a podobno niedawno wszedł do aptek. Proponuję pocztać w internecie nt. tego leku oraz porozmawiać z lekarzem. Teraz czuję się świetnie czego i Wam życzę. Pozdrawiam.
maria
chciłam zaznaczyć że poziom żelaza mam w normie
maria
lekarz neurolog od razu zdiagnozował syndrom niecierpliwych nóg, dostałam madopar 62,5mg i madopar HBS 125mg. dla mnie są to zbyt małe dawki, jak zażyje małe dawki, to nie bardzo pomaga, ale jak zażyje ok 200mg i więcej, to wtedy dopiero wiem jak przyjemnie jest się wyspsć i mieć sny, a nie chodzenie po nocach
MADZIK
Witam,jak pamiętam to zaczęło się to u mnie jakieś 6 lat temu,gdy byłam w ciąży.Nie wiedziałam co to jest!? Inne kobiety spały w szpitalu a ja się wierciłam ,wstawałam ,chodziłam...Póżniej jakoś minęło ale w tym roku znów dało o sobie znać.Nie dolega mi codziennie ale kilka razy w miesiącu ,nie mogę wtedy spać,wiercę nogami,wystawia m za kołdrę,wybudzam się...Pomaga mi chodzenie po zimnej podłodze lub strumień zimnej wody.Byłam z tym u lekarza,dostała m skierowanie do neurologa ale z braku czasu nie poszłam .Może ta Polopiryna S i żelazo pomoże?Bo chyba wyleczyć się tego nie da? Pozdrawiam
Tomasz
Jeśli chodzi o niespokojne nogi, to powodem ich występowania może być także słabe krążenie. UWAGA ! U mnie działa spanie w pozycji na boku ze zgiętymi nogami... czasem wkładam poduszkę między uda albo dłoń. Wtedy objawy znikają całkowicie. Ale jak leżę na plecach i próbuję zasnąć to co chwilę od stopy do kolan przechodzi fala (uczucie jakbym musiał napiąć łydkę) a jeśli ją przetrzymam to nadchodzi druga mocniejsza i tak do wyczerpania mojej cierpliwości. Pozdrawiam.
Magda
U mojej mamy zaczęło się niedawno. Objawy takie same jak Państwo piszecie..od ponad tygodnia bierze BODYMAX PLUS i jak na razie jest dobrze. Nie zapeszając pomaga. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
jurek
mam problem niespokojnych nóg od dwóch lat
Joanna
spóbuje z tymi witaminami. Od jutra zaczne dodatkowo łykac te witaminy.
Joanna
ale ostatno to juz nic nie pomaga albo zostane lekomanką albo alkoholiczką. Brałam jakies leki od neurologa na to ale nie pomagało (nie pamietam teraz jakie. Odstawiłam je i mam teraz nowe które dostałam od lekarza naczyniowca, bo badałąm sie pod katem krązenia w konczynach dolnych. To lekardtwo to GEBAPENTIN TEVA i jak przeczytałam ulotke to zaczełam sie wachć. Boje sie zarzyć tych pastylek. Napiszcie czy spotkaliscie sie z tym lekiem i czy Wam pomogły. Ja już nie wiem co mam robić z tymi nogami- one żyją swoim życiem!!! zwłaszcza jak sie położe i od niedawna w nocy mam skórcze dłóni zwłaszcza prawej i jej mrowienie.Jestem już zmeczona.
ania
Zespół niespokojnych nóg doprowdzał mnie do załamania nerwowego, bardzo cirpiałam, nie mogłam spać ani nawet posiedzieć wieczorem przed telewizorem. Pomógł mi magnez i wit b6 brane codziennie w dużych dawkach, jeśli przez kilka dni nie połknę tych tabletek to dolegliwości powracają. więc jestem uzależniona od magnezu, ale czuję się po nim świetnie a po zatym jest bardzo zdrowy dla całego organizmu, pozatym poddzielnie biorę wit B6.
maria
dzięki tej stonie podjełam pierwsze kroki w leczeniu, badanie krwi na żelazo, z tą dolegliwością męczę się ok 30 lat, im dłużej, to bardzej dokuczliwe
Olga
Na ten zespół cierpię od dziecka, na początku wszyscy mysleli ,że rosnę i dlatego nogi mnie tak bolą , kręciły tak mocno ,że budziłam w nocy mamę prosząc żeby mi je masowała. Potem myślałam ,że to jakieś zmiany reumatyczne. Po ciąży doszło do tego pieczenie w stopach - tego nienawidzę najbardziej! Pieką od środka i nic nie da się z tym zrobić , żadne maści chłodzące , zimne okłady nic nie pomaga. Ja macham nogami jak już jest bardzo źle i kręcenie jest bardzo nasilone a tak na codzień ocieram tylko stopę o stopę aż zasnę.
Magdalena
:-)Idealny lek na RSL. Po 30 latach normalnie spie.Mirapexin 0,18. Dawkowania: 1/2 tabletki na 1,5 - 2 godziny przed pojsciem do lozka. Wazne by przyjmowac o tej samej porze nawet, jezeli do lozka idziemy pozniej.Jest to lek na chorobe Parkinsona i dopiero pare lat temu zostal zarejestrowany rowniez przy RLS. Niwielu lekarzy o tym wie.
wojtek21
jak już pisałem do Ewy, może mieć to związek (częściowy) z kręgosłupem. Byłem u takiego gościa, co leczy kręgosłup metodą dr Palucha i na kilkanaście dni pomogło mi, jak ręką odjął. Porobiłem badania RTG kręgosłupa i wszystko jest ok. Jak na 45 lat kręgosłup wygląda to dobrze lub przyzwoicie-zależy od odcinka. Mocne naciskanie na kręgosłup piersiowy(tak żeby strzyknęło- jak ma się zdrowy, bo jak ktoś ma jakieś urazy to nie polecam) lub leżenie kością krzyżową na pudełku od leków, czy też wyciąganie głowy do góry pomaga mi. jest dużo lepiej. czasami przez kilka dni nic z tych rzeczy nie muszę robić. Z tym, że ja miałem takie nieprzyjemne odjazdy z tymi nogami przez osiem lat, że wszystkiego bym spróbował, bez względu na konsekwencje. Z kręgosłupem trzeba jednak uważać. Może ktoś ma jakieś inne doświadczenia, jakieś zioła, pokrzywa, żyworódka? Napiszcie coś?
mam już dosyć
już mi się żyć przez to nie chce mam dość
mariola
Kilka lat cierpiałam chodziłam od lekarza do lekarz i miałam wrażenie ze uważają mnie za wariatkę . Przyznaje czasem już wariowałam , ale ile można ? nie przespać nocy to był koszmar . W końcu trafiłam do wspaniałego specjalisty , który mi wreszcie uwierzył i teraz mogę nareszcie trochę pospać .Ja biorę MADOPARM 250 . pomaga . Zaznaczam że przeszłam mnóstwo różnych badań z rezonansem głowy , kręgosłupa włącznie i nic nie wyszło .
ewa
Cierpię już od 12lat ,a kto zna z autopsji to wie o czym mówię.Mam wrażenie że początek był gdy brałam Leriwon na depresję.Lek krótko brałam a nogi do dziś dnia spać nie dają.Leki przeciw bólowe też mniej pomagają a żołądek staje dęba.Kilometry jakie przechodzę nocą to czasami więcej niż za dnia.Tylko czemu lekarze ignorują i lekceważą te dolegliwości,zw alając je inne choroby.Gdy sama zasugerowałam iż może mam ten syndrom ,to zostałam potraktowana ironicznie.TO boli ,a żyć trzeba dalej .Szkoda tylko że nie ma pomocy.:
ewa
Bardzo dziękuję za radę skorzystam z niej.Gdyby mi to pomogło, byłabym szczęśliwa.Próbowałam wielu sposobów i nic. Kręgosłup mam zdrowy ale każda rada która wybawiłaby mnie od tego bólu jest nieoceniona. W dzień jakoś daję sobie radę, natomiast noc mnie przeraża.Zastanawiam się czy jest możliwe wyleczenie tej choroby.Muszę przyznać, że przez jakiś czas również miałam uporczywe swędzenie skóry na łydkach tak jak opisuje to Irek ,lecz nie łączyłam tego z tą chorobą a jednak objawy mogą być tak różne. Pozdrawiam Ewa.
Krystyna
Mam zespół niespokojnych nóg. W marcu dostałam ataku w szpitalu na oddziale wewnętrznym chore serce, nerwica, kręgosłup mam zdrowy mimo to objawy zespołu niespokojnych nóg wykończyły mój organizm do minimum. Otrzymałam od neurologa Madopar jedną tabletkę brałam rano a drugą wieczorem przez dwa miesiące.Później jedną tabletkę wieczorem przez miesiąc. Od czterech miesięcy nie pamiętam co to jest zespół niespokojnych nóg, a lekarstwo stoi w apteczce na wszelki wypadek :-)
wojtek21
mam chyba to samo- lekarze mnie "wynosili na kopach" ze swoich gabinetów, mówiąc że mam polineuropatię po ostrych lekach aplikowanych przed 10ciu laty na inną chorobę. Polineuropatię mam, ale przez dziesięć lat nie miałem żadnych z nią związanych dolegliwości i nagle te zmrożone wewnątrz nogi- to jest taki mróz w kościach- stopach, piętach- pomaga chodzenie. Przez przypadek zauważyłem, że ma to związek z kręgosłupem- i lędźwiowym, i krzyżowym i szyjnym- tego nie rozumiem. spróbuj położyć się na małym jaśku-tzn. połóż go sobie pod kręgosłup piersiowy, albo niech ci ktoś ten kręgosłup ponaciska- mi to robi z całej siły 45kg osoba- tak żeby w nim chrupnęło. odezwij się. pozdrawiam
Irek
Ludzie kochani !!! Już nie daję rady .pracuję na zmiany i nie mogę porządnie jednej wolnej nocy przespać normalnie.Do tego dochodza jeszcze inne objawy jak swędzenie ... Juz mi brakuje sił. Śpię w coraz zimniejszych warunkach- wtedy mniej przeszkadza, ale gdy z zimna"wlezę' pod kołdrę jest jeszcze gorzej.rano "budzę" się cięzko zmęczony . I jak tu iśc do pracy.próbuję już różnych metod włącznie z ...alkoholem, wtedy przynajmniej spię.
ewa
męczę się z tym ohydztwem już kilkanaście lat.chorował na to mój tatuś i choruje moja siostra, ale tylko ja zaczęłam się na to leczyć tylko dlatego, że moje objawy choroby od razu rozpoznała dr neurolog.kiedy lekarzom opisywałam mój ból- w duchu pewnie śmiali się ze mnie a ja cierpiałam dalej.ja opisuję ten ból zupełnie inaczej mianowicie: na dworze jest skwar 36 stopni a ja stoję w rwącym przeraźliwie zimnym potoku górskim i nie wiem co zrobić z nogami, które przeszywa okropnie zmrożony ból,skaczę więc na nogach,aby choć co sekundę jedna z nich ogrzała się i chociaż wyjdę już z tego potoku nogi nadal mnie bolą i same skaczą. w nocy potrafię nie spać do godziny 4 nad ranem i dopiero umęczona i udręczona bólem zasypiam.czasem pomaga mi gorąca kąpiel.jest bardzo często tak, jakby mięśnie odrywały mi się od kości.zjadłam sporo witamin, nie pomógł mi "madopar".dr neurolog skierowała mnie na EMG zobaczymy co pokaże wynik.gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę zdrowia.
Grażyna
Jeszcze w szkole podstawowej miałam dziwne wrażenie w nogach. Czy siedziałam, czy leżałam to czułam co. co trudno opisać. Ulgę i zmanę odczuć miałam podczas poruszania nimi. Wieczorem, kładłam je wyżej, zmieniałam pozycję o odkrywałam. Czułam pieczenie stóp wręcz palenie. Mam płaskostopie poprzeczne. Moja dieta uboga była w B12 i żelazo. Pomagały mi kąpiele stóp i leki przeciwgorączko we, ale na krótko. Musiałam nauczyć się nad ruszniem nimi w szkole i pracy. Mam 51 lat i zachorowałam na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), podejrzenie jest też twardziny. Może warto zrobić badanie na RZS, zaopatrzyć się we wkładki do butów(przy płaskostopiu, jeść produkty zawierające B12i żelazo. Mój syn ma 12 lat i mate same obiawy.
Małgosia
Mam ten syndrom, ale dopiero się dowiedziałam, ze to się jakoś nazywa. Jakiś czas temu odkryłam, że moją mamę męczy to samo, tylko ja mówię na to, że "chodzą mi nogi lub ręka" a mama, że ją "kręcą nogi" :-)Mamie pomaga prysznic, a mi spacer po domu, zimna woda, sex lub odpowiednia pozycja do spania, jak złapie mnie w środku nocy to czasami przechodzi, jak położę się głową tam, gdzie zwykle śpią nogi ;-) W przypadku ręki kładę na niej głowę, zaczyna wtedy drętwieć i "chodzenie" ustępuje... W dłuższej trasie: autobus, pociąg, poruszanie nogami i napinanie mięśni, aż się zmęczą... pozdrawiam!
oli
Drętwienie rąk takie jak opisujesz jest jednym z objawow zespołu cieśni nadgarstka. Często ta choroba bywa błędnie zdiagnozowana, dlatego proponuje wybranie się do lekarza i zasugerowanie co sami podejrzewamy. Nalezy wykonac badanie emg które da jednoznaczna odpowiedz, leczy się to operacyjnie, nieleczone moze doprowadzic nawet do bezwładu rąk.
Piotrek
Zauważyłem pewną ciekawą prawidłowość. Tych co "kręcą" kolana mają płaskostopie. Ja zacząłem od tygodnia nosić wkładki do butów i jest lepiej. Czy Wy tez macie płaskostopie?
czanna
Od wielu lat z moimi nogami cos sie dzialo, poczatkowo wybudzona koniecznoscia poruszania nimi zabieralam sie za np prasowanie o drugiej w nocy, po czwartej zasypialam zmeczona ale mijalo, byly tez masaze, kapiele zimne i cieple, aspirina i wiele badan, z ktorych w zasadzie nic nie wynikalo - po Rivotrilu spalam mocniej wiec wydawalo sie, ze jest lepiej; od trzech lat zazywam Mirapexin - dzieki wlasciwemu rozpoznaniu lekarza - i mimo, ze choroba sie nasila przy wlasciwym dawkowaniu jest do wytrzymania - uzupelnianie dopaminy wycisza dolegliwosci - niestety trzeba sie liczyc ze skutkami ubocznymi terapii ale warto podjac leczenie bo wierzcie mi objawy w nogach to tylko poczatek, pozniej sa rece i dalej ... Ja mam 53 lata, moja corka 30 i tez zaczyna cierpiec - niestety!
Piotrek
WitajcieOd 15 roku zycia kręcą mnie kolana. Od dwóch lat z przerwami stosuje pokrzywę. Po raz pierwszy gdy pilem napar juz po tygodniu codziennego stosowania miałem spokój na 2 miesiące.Niestety, mój organizm się chyba uodpornił i juz tak dobrze nie działa, ale warto spróbowac (zawsze to srodek naturalny). Przejdę teraz na polopirynę
Danka
Ja również mam to świństwo. Objawy zaczęły sie tak jak u jednej z Was, podczas ciąży (to juz 30 lat), ale dopiero kilka lat temu przypadkowo przeczytałam w gazecie opis choroby i skojarzyłam ze swoimi objawami. Co prawda nie biorę żadnych leków, ale ulgę przynosi chłodzenie stóp (zimna woda, zimna podłoga)oraz masaż stóp na "kolczastych" drewnianych wałeczkach. Można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością, lub w specjalistyczny ch medycznych (są różne wielkości, pojedyncze, podwójne). Taki masaż poprawia krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i naprawdę pomaga. Polecam, spóbujcie.
Marysia
Też cierpie na tę dolegliwość, zauważyłąm że nasila się wtedy gdy sie wyciszę i dobrze wypocznę Ostatnio przeczytałam na forach anglojęzycznych prostą ale bardzo skuteczną radę i chciałabym sie podzielić może komuś tez pomoze. Otóz większość osób cierpiących na ZNN miała lub ma takze problemy z kręgosłupem Lekarze z jakiejś kliniki w Londynie leczą pacjentów poprzez barzo delikatny masaż kręgosłupa w odcinku lędzwiowymAle bardzo delikatnie i przez kilka minut, jeśli trzeba powtórzyć Mnie to pomaga Ucieszyłabym sie gdyby jeszce komuś pomogło
Ania
Tez to mam!!! ale mysle ze jest to wywolane stresem. Nie wiedzialam co sie ze mna dzieje az przypadkiem trafilam na artykul o RLS. Nieprzespane noce, mrowienie i laskotanie w dolnej czesci brzucha i nogach. Czesto swedzenie ud i lydek. Koszmar jakis!!! w nocy nie spie a jak juz zasne to ciagle sie wierce i budze po 2 godz. Moj chlopak juz mysli, ze mam depresje albo cos gorszego! spradwze sposob z polopiryna
Ewa
Jak przestana "drzec" nogi i sobie zasne w nocy budzi mnie ręka Okropne uczucie ciągle w jednym miejscu i to jest masakra! U mnie przewaznie bez tabletki przeciwbolowej o snie moge zapomniec!!! Ja to mam po mamie. Ale jak was "słucham" to dochodze do wniosku ze jak regularnie witaminy(komple ks) objawy były mniejsze Hhmmm pewnie trzeba bedzie sprobowac Zawsze to lepsze "zdrowsze" od tabletek i bezsennych nocyPozdrawiam i zycze kazdej dobrze przespanej nocy:-)
G
u mnie te same objawy od...od kiedy tylko moja pamięć sięga.. ja mam pewnie postać wtórną bo jak tylko czuję wieczorem, że się zaczyna to biorę dwie tabletki żelaza i do rana śpię spokojnie. Dla tych co jeszcze nie próbowali może pomoże.. ;-)
tadek
Ja też mam podobne objawy:wierceni e kręcenie mrowienie i niekiedy pieczenie stóp.Jak sięgam pamięcią wstecz to zaczeło się to jakieś 40 lat temu.Pomaga mi chodzenie boso po zimnej posadzce lub okłady z lodu.Niedawno okazało się że moja mama i siostra cierpią na to samo.
Anna
Mialam to samo ciagle ukladalam nogi wyzej zuzylam duzo lekow na zylaki .nie m0oglam usiedziec w mioejscu musialam nogi masowac ,potrzasac nimi Horror Lekarz zapisal mi Vit b1, b2,Cocarboxylaz e ,Vit b6 i Vit b12 Jak reka odjal!!! iniekcje musze powtarzac mniej wiecej co pol roku To przyczyna pochodzenia kregoslupowego i tyle
Malgorzata
Blagam niech ktos mi pomoze i odpowie na moje pytanie:otoz mam niesamowite problemy z rekoma-trwa to juz kilka lat dretwieja mi rece od palcow po lokcie tuz pod skora na calej dlugosci odcinka od nadgarstka po lokiec znajduja sie dziwne bolesne grudki rece sa ciezkie staram sie to rozmasowywac ale za bardzo nie pomaga,ucisk na grudki boli.Robilam specjalistyczne badania na reumatyzm i podobno reumatyzmu nie ma(stwierdzenie lekarza)w nocy dolegliwosci sie nasilaja,rece dretwieja tak ze sie budze,bola,blag am was mieszkam za granica specjalnie na wytlumaczenie tutejszego lekarza nie licze.Jestem kobieta mam 46 lat,dziekuje wam bardzo z gory
Janina
Mnie ten ból dopadł w wieku 28 lat. Kiedy byłam czynna zawodowo nie zwracałam na to uwagi. Dopiero kiedy przeszłam na emeryturę ból nie dawał spokojnie spac. Ale neurolog zdiagnozował zespół niespokojnych nóg i przepisał mi Madopar/ w odpowiedniej dawce/. Biorę ten lek od połowy maja i mogę powiedziec, że jestem szczęśliwa bo spokojnie zasypiam i spokojnie śpię.
Ewelina
Mam 26 lat od kilku moze 4-5 mam klopoty z nogami podczas snu. Wyglada to tak jakbym kopala nimi ale zdarza sie to tylko w nocy. To tak jakby dopadal mnie skurcz ale trwa on tylko sekunde , dwie ale za to z duza czestotliwoscia nawet przez godzine. Nie potrafie w zaden sposob tego powstrzymac. Czy to wlasnie ta choroba ?
ala
oczywiscie myślę o skutkach ubocznych jakie mogą dawać leki-póki co polecam !
ala
mam to świństwo od kilku lat , a ponieważ mam też kłopoty z kręgosłupem ,za poradą kręgarza zainstalowałam sobie w mieszkaniu drążek do podciągania sie na rekach (ok40 PLN wsklepie sportowym).Kiedy TO się zaczyna , po prostu rozciagam się na drążku , to samo robię przed położeniem się spać.Jest to sposób doraźny ale przynajmniej bez skutków
miol
Zaczeło się parę lat temu od problemów przy zasypianiu, teraza nie dość, że biorę leki (requip) żeby móc w ogóle zasnąć to i tak mam problemy, zajmuje mi to z godzinę a po 2-3 godzinach się wybudzam, a najgorzej to jak po nocnej zmianie wracam do domu i chcę się zdrzemnąć, kładę się prawie zasypiam i... muszę poruszać nogami, wstać, przejść się i koniec ze spaniem. Cały dzień potrafię chodzić, nogi mnie bolą ze zmęczania a jak siadam żeby odpocząć to nie mogę usiedzieć, wolę wstać i dalej chodzić. Tragedia :sad:.
Bea
miałam 23 lata i w czasie dłuższego spoczynku (podczas jazdy samochodem lub w nocy) wręcz podskakiwałam gdy nagle nadchodził ten bardzo nieprzyjemny nieokreślony ból-nie ból w nogach. Nikt nie umiał mi odpowiedzieć na pytanie co to takiego, zwłaszcza, że ciężko było mi dokładnie opisać objawy. Takie rwanie? ciągnienie? niby skurcz? Lekarze nie wiedzieli co to takiego, a wręcz miałam czasem wrażenie, że moje dolegliwści są dla nich wydumane. Po porodzie (to już 11 lat) objawy nie odeszły, jednak zmniejszyła się ich częstotliwość. Nogi "skaczą" wieczorami, 2-3 razy w tygodniu. Nauczyłam się je trochę poskramiać żeby zapobiec zrywanej nocy. Gdy zaczynają się pojawiać pierwsze ciągnienia w podudziach, o ile jestem w domu, muszę szybko wziąć ciepłą kąpiel, podczas której rozmasowuję "skaczące" miejsca. To zazwyczaj uspokaja moje nogi na tyle, by po zaśnięciu nie dawały o sobie znacząco znać.
iwona
Nerwy w nogach mam juz piec lat,zaczelo sie od nerwowego zycia.MIalam powazne problemy i wtedy zaczal sie ten nerwowy bol.nie moglam spac spokojnie bo co chwile sie budzilam i musialam ruszac nogami ,zreszta one same mi skakaly bez mojej wiedzy.Bylam bardzo wykonczona>teraz mam spokojniesze zycie ,nogi troche mniej "skacza'ale nie przestaja o sobie zapomniec.Nie zycze nikomu tego.
Tomir
Witajcie! Choroba zdiagnozowana w zeszłym roku dokucz mi hmm tak około 10lat Dziś mam 36lat. Od 2 lat objawy dotyczą już nie tylko nocy, ale i dnia. Wieczorem przed spaniem pomaga mi lanie prysznicem na przemian po 10sek. zimna i ciepła woda. 4-5 takich termicznych strzałów wycisza problem na parę godzin i pozwala zasnąć polecam! Z ta polopiryną spróbuję, ale boję się o żołądek bo poloipyryna ma w sobie kwas..
Krystyna
Uczucie ciężkości w podudziach towarzyszy mi w dzień gdy się położę i wtedy istotnie przebieram nimi.Najgorsze są jednak noce gdy budzi mnie uczucie,że nogi mnie parzą,zmieniam więc pozycję,wysuwam je na zewnątrz.Po pewnym czasie marznąmi więc je chowam pod kołdrę.Ten cykl powtarza się około 5 razy w ciągu nocy.
LInka
Witam serdecznie!Nies tety należe do grona osob niespokojnych nóg.Objawy dokładnie takie ja są opisane powyżej, ruszam nogami, jak odpoczywam, siedzę czy w trakcie snu, gdzie moj chłopka zawsze prosi abym przestał bo całe łożko sie porusza!!Włąśne i zauważułam ze ruszam nogami, pisząc do was.Strasznie mnie to krępuje jak siedze na zajęciach a moja nago góra doł, góra dół, w szybkiem tępie. Mam nadzieje ze to zwalczę jest to strasznie drażniące :-)Powodzenia dla wszystkich
zosia
Mam 2 letnia corke od jakiegos czasu zauwazylam ze jak siedzi ciagle rusza nozkami jest przy tym bardzo spieta ciagle nimi macha staram sie jej pilnowac i nie pozwalam jej na to ale martwie sie ze to zespol niespokojnych nog.Prosze o opinie:sad:
Ewa
sprobuje polopiryne,ale czy pomoże?tak mi te nogi dokuczja.
Magda
Od dziecka mam problem z niespokojnymi nogami. Objawia się to "kręceniem", "świdrowaniem" w nogach (od kolan w dół) i czasem w rękach (od łokci do nadgarstków)tylko wieczorami i w nocy i tylko w pozycji leżącej. Mam to "od zawsze". nie pamiętam jak na to wpadłam, ale pomaga mi POLOPIRYNA S. Gdy zaczynają kręcić nogi wypijam rozpuszczoną polopirynę. Czasem w nocy obudzi mnie "kręcenie" i wypijam drugą - SKUTECZNE. Tak radzę sobie już z 7 lat. Byłam u neurologa, ale przepisał mi różne tabletki, które łykałam (eksperymentowa ł). Wydałam dużo kasy, bez oczekiwanego efektu. Potem zachorowałam i nie mogłam iść na kolejną wizytę. Zniechęciłam się kolejkami (do lekarza po skierowanie, kolejka do neurologa - oczywiście dostępność w godzinach mojej pracy - odpada). Popijam więc POLOPIRYNĘ S. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, ze to nie uzależnia, a żołądek na razie wytrzymuje.
wioletta
ja czesto tez musze ruszac nogami a szczegolnie wieczorem.W stanie spoczynkupod stopami mam tak jakby mi chodzily mrowki.Dodam ze mam dyskopatie i jestem po operacji zylakow czy moze to byc tylko przez to ze nie mam krazenia i dlatego mam ciezkie nogi i musze nimi ruszac