Zaburzenia snu i przymus poruszania nogami połączony z różnymi przykrymi doznaniami to objawy tzw. zespołu niespokojnych nóg. Nasilają się one wieczorem i uniemożliwiają zaśnięcie albo prowadzą do znacznego skrócenia snu i jego przerywania. Chorzy dotknięci tym problemem odczuwają bóle rwące nóg, drętwienia i bolesne kurcze. Chwilową ulgę przynoszą masaże i kąpiele, ale po dłuższej lub krótszej przerwie objawy wracają ponownie. W skrajnych przypadkach bóle są trudne do zniesienia, tak że chorzy rwą stopami pościel, a nawet niszczą materace!

 

Problem RLS (Restless legs syndrome) jest ciągle niedoceniany. Z tego powodu ogromna większość pacjentów jest leczona niewłaściwie. Zdarza się, że przyczyny choroby błędnie upatruje się w żylakach kończyn, chorobie reumatycznej itp.

 

W chwili obecnej międzynarodowe badania epidemiologiczne dowodzą, że RLS jest najczęściej istniejącym zaburzeniem ruchowym u człowieka, a liczba przypadków jest wyższa niż choroby Parkinsona. Z powodu braku wiedzy na temat tego schorzenia sami pacjenci, a i ich lekarze, próbują różnych środków i sposobów byle tylko usunąć dokuczliwe objawy. W większości przypadków są to zabiegi bezskuteczne. Aplikowane leki przeciwdepresyjne, uspokajające, nasenne, czy też służące leczeniu zaburzeń w krążeniu żylnym albo włośniczkowym, nie dają żadnych rezultatów.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

W piśmiennictwie medycznym rozróżnia się kilka podziałów RLS, przy czym dla pacjentów praktycznie znaczenie mają postacie – stała codzienna i okresowa, występująca maksymalnie raz w tygodniu. Do postawienia właściwego rozpoznania, a tym samym prawidłowego leczenia konieczne jest więc jednoczesne współistnienie kilku objawów. Są nimi:

 • przymus poruszania kończynami dolnymi z towarzyszącymi nieprzyjemnymi doznaniami w obrębie nóg,
 • nasilenie objawów wieczorem w okresie spoczynku lub snu,
 • chwilowa ulga wywoływana chodzeniem, masażem,
 • częste występowanie rodzinne w kilku generacjach.

W wielu przypadkach stwierdzono, że przyczyną RLS jest niedobór w organizmie żelaza, zwłaszcza u osób, u których występują krwawienia z przewodu pokarmowego, u kobiet posiadających obfite menstruacje i u zawodowych krwiodawców. W tego typu przypadkach należy dokonać pomiaru stężenia ferrytyny w surowicy krwi. Z chwilą stwierdzenia poziomu żelaza poniżej 20 mikrogramów na milimetr trzeba dokonać suplementacji, najlepiej podając żelazo dożylnie.

Jednakże wśród znacznej części chorych przyczyny schorzenia są nieznane i objawy RLS trzeba leczyć w zupełnie inny sposób. Do najczęściej stosowanych leków należą preparaty służące w terapii chorób Parkinsona i padaczki. Są to słabe opioidy oraz różne kombinacje farmakologiczne. Skuteczność tych środków leczniczych, stosowanych w terapii zaburzeń mózgu, regulacji neurohormonów czy też układu dopaminergicznego dowodzi, że część spośród przypadków, jak dotychczas – jest niezbadana, ponieważ nieznane są do końca zaburzenia centralnego układu nerwowego.

Trzeba jednak z całą otwartością powiedzieć, że do chwili obecnej nie znamy takich badań, które mógłby potwierdzić lub usunąć podejrzenie RLS. Diagnoza możliwa jest do postawienia jedynie w oparciu o starannie zebrany wywiad lekarski i obecność w nim objawów opisanych wyżej.

 

Dr n. med. Marian Kuźniar

………

 

TEST

Czy masz zespół niespokojnych nóg?

Przeczytaj umieszczone niżej pytania i odpowiedz na nie:

 1. Czy często miewasz uczucie swędzenia w środku łydek?
 2. Czy kiedy leżysz lub siedzisz przez dłuższą chwilę, koniecznie musisz poruszać nogami?
 3. Czy uczucie to trwa długi czas, a poruszanie nogami jest przymusem, który wcale nie przynosi ulgi?
 4. Czy przeszkadza Ci to w zasypianiu?
 5. Czy kopiesz we śnie?
 6. Czy na Twój niespokojny sen skarżą się Twoi bliscy?
 7. Czy często budzisz się w środku nocy?
 8. Czy rano czujesz się niewyspany i zmęczony?
 9. Czy w podróży musisz przez cały czas poruszać stopami?
 10. Czy w Twojej rodzinie ktoś miał podobne problemy?

 

Jeśli na co najmniej 6 z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK, cierpisz na zespół niespokojnych nóg.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
arturro
Witam mam 35lat i od około roku rwie mnie lewa łydka tuż przed zaśnięciem.Trwa to około godziny może trochę dłużej potem przechodzi i zasypiam.Czy to też jest zespół niespokojnych nóg?
Ala
Musisz zglosic sie do lekarza. lekarz powinnien zrobic testy i przepisac tabletki - pomagaja. . Prawdopodobnie cierpisz na to co ja - nazywa sie to schorzenie -"Zespol niespokojnyc nog."Poczytaj wiecej na ten temat na internecine.Oprocz lekarstwa codziennie polkam witamine E. Nietety nie mozna tego wyleczyc ale mozna sobie pomoc.Ja niejestem lekarzem ale duzo czytalam na ten temat.Powodzenia.Ala
Ala
Od lat mam problem z zasypianiem. rwanie w lydkach - bol- dyskonfort itp. nie moge ulezecw jednym miejscu.Nawet latem musze nos podkolanowki, musze czuc cieplo w lydkach.Ostanio przyniosla mi ulge witamina E. Czas pokaze.A.A.
Ewelina
Witam . Już od dłuższego czasu miewam takie dolegliwości czuje jak mnie nogi rwią nie potrafię utrzymać nóg w jednej pozycji przez dosłownie minutę czasem ból jest tak dokuczliwie mocny że mam problemy z postawieniem nogi na ziemi czuję wtedy totalny bezwład w nogach i drętwienie . Da się to jakoś wyleczyć ? PROSZĘ O POMOC . Jakiś lekarz by się przydał ale kompletnie nie wiem gdzie się z takim bólem wstawić ...
agata
witamMam bardzo podobne dolegliwości, identyczne ma moja mama. Dziwne, nieprzyjemne uczucie rzucających nóg, " otrzepuje " człowieka jak po zjedzeniu cytryny. Jeśli nachodzę sie cały dzień nie jest jeszcze źle, gorzej jeśli mam leniwy dzień, niedziela czy święta. Za kilkanaście dni jadę na wycieczkę autokarową i już martwię się jak poradzić sobie z tym problemem. Najgorsze jest to, że byłam z tym u lekarza, rozmawiałam ze znajomymi pielęgniarkami i każdy patrzy na mnie jak na wariata i nie wierzy w taką chorobę. Muszę wydrukować informacje o chorobie i może wtedy ktoś spróbuje mi pomóc.
Asia
Jak tak czytalam te komentarze to jak bym o sobie czytala,mam wrazenie ze to sie zaczelo wlasnie po porodzie mojego syna(15lat)pamietam bo musialam wyjechac w podroz pociagiem i zostawilam go pod opieka rodzicow i niemolam sobie poradzic podczas podrozy,czulam sie jak dzieciak ktory nie moze usioedziec w jednym miejscu ,najpiwrw bardziej to przypisalam ze zostawilam a synka,ale po jakim s czasie zacelam kojarzyc to tez w domu gdy siedzialam dluzej.Teraz to sie bardzo nasililo nie moge spac w nocy,ciaglw ruszam nogami i chwilowa ulge przynosi wyciagniecie nog na powierznie zimnej koldry.Takie cos zaobserwowal tez u siebie moj syn,masakra.Dodam tez ze mam problemy z niedokrwistosci a o czym tez pisaliscie,ze brak zelaza pogarsza objawy.Pozdrawiam