Zima to ciężki okres dla włosów. Częsta zmiana temperatury, wilgoć oraz suche powietrze w pomieszczeniach nie sprzyjają ich kondycji. Niestety także nakrycia głowy często nie są w stanie należycie ich zabezpieczyć. Co możemy zrobić, by po zimie nadal cieszyć się zdrowo wyglądającymi i zadbanymi włosami?

 

Pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji włosów jest ich mycie. W okresie zimowym nie wystarczy jednak zwykły szampon i odrobina wody. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często powinniśmy je myć. Wszystko zależy od ich kondycji i szybkości przetłuszczania się. Z reguły należy jednak myć włosy zawsze, gdy czujemy dyskomfort. Do tego celu najlepiej używać delikatnego i łagodnego szamponu, gdyż zbyt agresywne środki do pielęgnacji pozbawią je naturalnego nawilżenia. Pomocne mogą okazać się suche szampony, gdyż zapobiegają one puszeniu się włosów i nadmiernemu ich przetłuszczaniu.

Reklama

 

Odżywianie

Równie ważne zimą jest odżywianie włosów. Zarówno odżywki do spłukiwania, jak i bez  uzupełnią ubytki wilgoci, które spowodowane są zbyt gwałtowną zmianą temperatur. Dobrze by było, gdyby odżywki zawierały w składzie witaminy A i E, dzięki czemu zadbamy również o regenerację. Wskazane są także zabiegi w postaci sauny na włosy, które są możliwe do wykonania zarówno w salonach fryzjerskich, jak i w domowym zaciszu. Wystarczy nałożyć ampułkę regenerującą na umyte wcześniej włosy i zawinąć je w ogrzany ręcznik. Taką kurację powinniśmy stosować raz w tygodniu, co przyczyni się do utrzymania włosów w dobrej formie przez całą zimę.

 

Płukanki

Jeśli w okresie zimowym największym naszym problemem jest puszenie i elektryzowanie się włosów, powinniśmy zdecydować się na płukanki zakwaszające. Pozwolą one domknąć rozchylone łuski włosów. Dodatkowo pomogą przywrócić prawidłowe pH oraz zadziałają stabilizująco na kolor włosów. Taką płukankę domowym sposobem możemy wykonać z cytryny lub octu. Cytrynową płukankę otrzymamy, mieszając sok z połówki cytryny rozpuszczonej w litrze wody, a płukankę octową – mieszając dwie łyżki octu z dwoma kubkami wody. Najlepiej stosować je po każdym myciu włosów.

 

Dieta i suplementacja

Kondycja naszych włosów oraz ich wygląd zależne są również od tego, jak się odżywiamy. Najważniejszą częścią włosa jest cebulka wyrastająca z mieszka włosowego, do którego, poprzez krew, dostarczane są składniki odżywcze. Właśnie dlatego tak ważne jest to, co jemy. Zbyt małą ilość świeżych owoców w okresie zimowym możemy zastąpić owocami suszonymi, a ulubione warzywa – kiszonkami lub mrożonkami. Na kondycję naszych włosów dobrze również wpływa spożywanie orzechów i ziaren. Orzechy dzięki zawartości kwasu omega-3, selenu, cynku oraz witamin wpływają korzystnie na ich gęstość i połysk. Najlepiej wybierać orzechy laskowe, włoskie, migdały oraz orzechy nerkowca. Warto również zadbać o odpowiednią suplementację diety. Żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B pomogą nam odbudować i zregenerować zniszczone włosy.

 

Na zewnątrz

Niezwykle ważne zimą jest odpowiednie nakrycie głowy. Nie tylko ze względu na to, że większość ciepła ucieka przez głowę, która niemal w ogóle nie posiada izolacyjnej warstwy tkanki tłuszczowej i gorzej sobie radzi z termoregulacją niż reszta ciała, ale również dlatego, że przemrożenie skóry głowy może doprowadzić do osłabienia cebulek włosów. Istotny jest materiał, z którego wykonana jest czapka. Należy unikać sztucznych, syntetycznych tkanin. Znacznie lepsza jest np. wełna.

 

Żyj Długo