Wielu z nas ma kłopot różnej wagi z nadmiarem kilogramów. Jedzenie jest przyjemnością, ale kara za grzech nieumiarkowania w jedzeniu ciężka. Nieokiełznany przyrost masy ciała wpędza nas w koszta: zmiana garderoby na luźniejszą, większe wydatki na żywność, bo ciągle jeść się chce, depresja, bo tracimy zgrabną sylwetkę i przestajemy akceptować samych siebie, choroby w wyniku otyłości: nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca. Przytyć łatwo, schudnąć trudniej. Nasz organizm zaprogramowany jest tak, aby w okresie dużego dostępu do jedzenia, gromadził zapasy, w postaci tkanki tłuszczowej, na okres głodu. Problem polega na tym, że dostęp do żywności jest stały, a okres głodu możemy sobie sprawić sami, chociażby w formie postu.

 

Post nie musi oznaczać głodowania, ale ograniczenie spożycia w ogóle lub np. tylko mięsa czy tłuszczów zwierzęcych. Jest w tym ponadczasowa mądrość, z której dziś nie korzystamy. Może warto do tego powrócić. Gorączkowo poszukujemy szybkiego sposobu na pozbycie się kłopotu np. stosując „cudowne diety”.

 

– Co sądzić o różnych dietach, których założenia są często sprzeczne, czy istnieje jakaś naprawdę skuteczna?

Dieta jest sprawą indywidualną, należy wziąć pod uwagę nasze zaangażowanie i czy będziemy w stanie przestrzegać przez dłuższy czas reżimu diety, która np. odrzuca całkowicie węglowodany lub mięso i tłuszcz. Drugą ważną rzeczą, jest założenie sobie ile i w jakim czasie chcemy schudnąć. Jeśli zakładamy, że pozbędziemy się w tydzień 10 kilogramów, to mamy porażkę zanim zaczniemy katować się dietą. Należy mierzyć siły na zamiary, a zatem realnie 1 kilogram w ciągu dziesięciu dni. Najbardziej ludzka dieta, to dieta 1000 kcal (kilokalorii). Jej założenie jest proste: jemy wszystko, pod warunkiem, że nie przekraczamy 1000 kcal dziennie. W tym celu należy zaopatrzyć się w tabele kaloryczności produktów spożywczych (do kupienia w księgarniach i empikach) i wieczorem zrobić rachunek sumienia z tego, co się zjadło. Po kilku dniach znamy już na pamięć kaloryczność większości produktów. Licząc kalorie uczymy się staranniej dobierać to, co jemy, a więc i odpowiedzialności za nasze menu.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

– Czy istnieją leki ułatwiające odchudzanie?

Efekt zahamowania łaknienia i spadku masy ciała i jest niekiedy tzw. efektem ubocznym działania niektórych leków psychostymulujących, o działaniu podobnym do amfetaminy, ale uwaga! nie jest to ich jedyny efekt uboczny. Przy stosowaniu tego rodzaju leków mogą wystąpić: nadpobudliwość, drżenia mięśniowe, kołatanie serca, bezsenność, niekiedy halucynacje, omamy czy zlewne poty i wiele innych, też bardzo nieprzyjemnych. Leki te są tylko na receptę od lekarza specjalisty i tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli nawet uda nam się je zdobyć i stracimy te parę kilogramów na wadze, to złe nawyki żywieniowe i tak pozostaną. Nie warto sięgać po tabletki, jeśli są inne, mniej szkodliwe dla organizmu metody pozbycia się nadwagi.

 

– W aptekach, a nawet sklepach spożywczych można kupić herbatki ziołowe wspomagające odchudzanie. Czy są rzeczywiście skuteczne?

Herbaty ziołowe wspomagające odchudzanie np. Figura 1, Figura 2, Red-Slim czy Normosan zawierają w swoim składzie środki przeczyszczające, drażniące jelito grube.

Kora kruszyny – Cortex Frangulae, liść senesu – Folium Sennae, kłącze Rzewienia – Rhizoma Rhei są to popularne zioła o działaniu przeczyszczającym ze względu na zawartość antrazwiązków.

Związki antrachinowe są od dawna znane jako środki łagodnie (laxantia) lub też silnie (purgantia) przeczyszczające. Najsilniej działają antrony i diantrony. Mogą one powstać w jelitach z antrachinonów na skutek działania flory bakteryjnej. Wykazują one działanie drażniące na ścianę jelita grubego, co wywołuje jego przekrwienie i skutek przeczyszczający. Spadek masy ciała widoczny jest na początku stosowania takich mieszanek i jest to efekt opróżniania jelit z zalegających resztek pokarmowych. Dalsze stosowanie nie daje jednak takich efektów, a ciągłe drażnienie jelit powoduje ich złe funkcjonowanie, zaburzenie naturalnej perystaltyki, atonię, wzdęcia, bóle brzucha, nudności i przyzwyczajenie. Zwiększenie dawki, zaparzenie większej ilości ziół, wzmaga tylko nieprzyjemne działania uboczne. Po dłuższym stosowaniu może dojść do uszkodzenia lub nawet martwicy błony śluzowej jelita grubego. Moja rada: nie stosować herbatek zawierających antrazwiązki w sposób ciągły, lecz doraźnie, nie dłużej niż kilka dni. Picie tego rodzaju mieszanek ziołowych nie zastąpi diety ani nie zahamuje łaknienia.

 

– Próbowałam się odchudzać wiele razy, ale najczęściej po kilku dniach ulegałam pokusie i podjadałam. Mam problem z powstrzymaniem nadmiernego łaknienia. Co robić?

Trudno tak bezboleśnie przejść z objadania się do diety niskokalorycznej. Nasz organizm walczy jak lew o zachowanie zgromadzonych zapasów, a my walczymy z o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Pokonanie uczucia łaknienia i apetytu na różne wysokokaloryczne łakocie np. świeże pączki czy czekoladę to dla nas niekiedy zbyt ogromny wysiłek. Wielką pomocą w tej kampanii są środki pęczniejące: nasienie lnu – Semen Lini, nasienie babki płesznik – Semen Psylii. Są to nasiona bogate w śluz.

Nasienie lnu znane od bardzo dawna, jest surowcem śluzowym i tłuszczowym. Ze względu na to, że śluz znajduje się w skórce, surowiec powinien być używany w stanie nierozdrobnionym, w postaci wodnych maceratów jako środek osłaniający w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Posiada właściwości przeczyszczające na skutek pęcznienia w jelitach. Zawarty w nasionach olej sprzyja w sposób mechaniczny defekacji. Nasienie lnu działa również hamująco na procesy gnilne w jelitach. Można je stosować jako dodatek np. do jogurtu, popijając dużą ilością płynu.

Nasienie babki płesznik podobnie jak lnu, zawiera śluz w skórce (4–12%) i posiada podobne właściwości. Charakteryzuje się tym, że w wyniku pęcznienia zwiększa swoją objętość dziesięciokrotnie. Dlatego tak ważne jest picie dużej ilości płynów, najlepiej czystej wody, w czasie zażywania. Gotowe preparaty zawierające łupiny nasion babki płesznik znajdziemy w aptekach lub w sklepach zielarskich pod nazwą Colon C – zawiera on dodatkowo fruktooligosacharydy, pożywkę naturalnego składnika naszej flory jelitowej, bakterii z rodzaju Lactobacillus. Drugi preparat, Colon Slim, oprócz łupin nasion babki płesznik zawiera surowce wspomagające takie jak: błonnik, gumę guar z nasion orientalnego drzewa guarowego oraz włóknik z korzenia konjac, rośliny pochodzącej z Japonii.

Śluzy są używane w lecznictwie jako środki powlekające, ochronne i zmiękczające (emolientia). Działanie to jest miejscowe, gdyż nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Pęczniejące nasiona lnu czy babki płesznik dają uczucie sytości i pełności, a więc pośrednio hamują łaknienie – zmorę wszelkich diet. Śluz, który się przy tym wydziela obficie ze skórek nasion, powleka ochronną warstwą błonę śluzową żołądka i jelit, chroni ją w ten sposób przed drażniącym działaniem soków trawiennych. Nasiona poprawiają pracę jelit, zapobiegają zaparciom i wzdęciom. Działań ubocznych czy niepożądanych nie stwierdzono.

Odchudzanie to proces pozbywania się nadmiaru tłuszczu, ale nie należy przy tym odchudzać się z rozumu, którego nadmiaru jeszcze u nikogo nie stwierdzono.

 

Na pytania odpowiadała dr n. farm. Beata Kasicka


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Joaska
hmm wiadomo jest, ze ziola odchudzaja - przeciez to nic nowego:> Tak samo jak niektore suplementy diety, ktore maja naturalne skladniki - tez przeciez wplywaja na nasz organizm, na metabolizm i odchudzaja. Ja zazywam od miesiaca Therm Line Fast i moge to smialo potwierdzic - schudlam dzieki niemu okolo 5kg w miesiac, nie zmieniajac praktycznie moich nawykow zywieniowych.
Duda
Faktycznie, zgadzam się, że zioła mogą wspomóc odchudzanie. Jednak nic nie zmieni faktu, że należy zmienić tryb życia, po prostu na zdrowszy. Więcej się ruszać. Ja stosowałam slimette. Na diety-odchudzajace.info.pl/jagoda-acai-guarana-zielona-herbata-i-cayenne-czyli-slimette fajnie opisali jego skład i działanie. Ja jestem zadowolona z tego produktu.
Renia
Artykuł bardzo ciekawy. Do 50 roku życia nie miałam problemu z nadwagą, nie zwracałam uwagi czy jem dużo czy mało. Teraz mam niewielką nadwagę i ogromne łaknienie, szczególnie na słodkości. Spróbuję siemię lniane (chyba taka nazwa lnu jest na opakowaniach w sklepach spożywczych) ponieważ jem dużo, a opróżniam się raz, góra dwa razy w tygodniu, często po stosowaniu środków przeczyszczając ych. Mam nadzieję, że łaknienie zmniejszy się i poprawię opróżnianie się.