Kość piszczelowa i równoległa do niej kość strzałkowa są kośćmi podudzia. Dalszy koniec piszczeli wchodzi w skład stawu skokowego. Jeśli dochodzi do złamania w obrębie podudzia, to uszkodzeniu ulegają zwykle obie kości: piszczelowa i strzałkowa.

 

Złamania kości podudzia są na ogół następstwem urazu, choć kontuzja może też być jedynie pośrednim powodem złamania.

Złamania piszczeli są dość ryzykowne z uwagi na ewentualne konsekwencje. Jeśli do złamania dochodzi w pobliżu stawu skokowego, to istnieje ryzyko powstania trwałych uszkodzeń i dużego ograniczenia możliwości ruchu, a także rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Złamanie kości piszczelowej może też doprowadzić do uszkodzenia nerwu piszczelowego. Skutkiem tego jest upośledzenie czynności stopy oraz stawu skokowego, a także zanik mięśni łydki i stopy.

Reklama

 

Objawy

Objawami złamania kości piszczelowej są:

  • silny ból,
  • obrzęk,
  • krwawy wylew,
  • zniekształcenie kończyny (na przykład skręcenie stopy do boku).

 

Leczenie

W razie złamania (otwartego bądź zamkniętego) kości piszczelowej zwykle nie da się uniknąć leczenia chirurgicznego. Operacyjnie wykonuje się zespolenie kości, a po zabiegu unieruchamia się kończynę na około 6 tygodni. W niektórych przypadkach po zdjęciu gipsu konieczna jest jeszcze rehabilitacja. Czas powrotu do pełnej sprawności to niekiedy nawet 3 miesiące.