Kość strzałkowa jest położona równolegle do kości piszczelowej i tworzy z nią podudzie, czyli goleń. Kość strzałkowa może być złamana wraz z piszczelową. Zdarza się jednak, że uszkodzona zostaje tylko sama kość strzałkowa, na przykład w wyniku uderzenia w bok nogi lub niefortunnego urazu na wysokości kostki lub kolana.

 

Jeśli złamanie kości strzałkowej idzie w parze ze złamaniem piszczeli, mamy wówczas do czynienia ze złamaniem podudzia – poważną i bardzo bolesną kontuzją, której często towarzyszy także duży wylew krwi i zniekształcenie kończyny (takie jak skręcenie stopy do boku itd.). Bywa ona następstwem wypadku komunikacyjnego lub upadku (na przykład w czasie jazdy na nartach lub rowerem). Zazwyczaj wymaga operacji, kilkutygodniowego unieruchomienia kończyny, a w dalszej kolejności – rehabilitacji.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Złamanie samej kości strzałkowej nie jest na ogół skomplikowane i nie powoduje długotrwałych powikłań – pod warunkiem, że jest urazem bez przemieszczenia i dodatkowych uszkodzeń, takich jak choćby pęknięcia. Jest to z reguły złamanie niegroźne i łatwo się goi, ponieważ całe podudzie jest dodatkowo wzmocnione przez kość piszczelową, która stabilizuje złamanie kości strzałkowej. Na jej zrośnięcie potrzeba około 4–6 tygodni.

Trzeba jednak pamiętać, że kość strzałkowa jest jednym z elementów górnego stawu skokowego. Jej złamanie może być także konsekwencją skręcenia tego stawu. Gdy do niego dojdzie, należy wykluczyć ewentualne złamanie kości strzałkowej lub je potwierdzić (przede wszystkim w badaniu RTG).

 

Leczenie

Złamanie kości strzałkowej w połowie jej długości pierwotnie jest leczone bez zakładania opatrunku gipsowego. Nie wykonuje się również repozycji kości, czyli nie przywraca się jej anatomicznego ustawienia, gdyż w większości przypadków nie ma to wpływu na zrost kości. Elementem stabilizującym goleń staje się w tej sytuacji kość piszczelowa. Czasem proces gojenia się złamania kości strzałkowej może się trochę skomplikować poprzez zrost opóźniony lub powstanie stawu rzekomego. Opóźnia to odzyskiwanie sprawności i rekonwalescencję.

Jeżeli złamanie wymaga jednak unieruchomienia i zastosowania szyny gipsowej, to przynajmniej przez 2 tygodnie od złamania należy kończynę oszczędzać i nie opierać się na niej. Dopiero kontrolne zdjęcie RTG po 3–4 tygodniach zobrazuje przebieg leczenia. Gdy wykaże pełen zrost kości – rezygnuje się z usztywnienia i rozpoczyna rehabilitację. W jej toku kończynę należy obciążać stopniowo. Niekiedy jednak konieczne okazuje się unieruchomienie nogi przez kolejne 2–3 tygodnie.

W przypadku złamania kości strzałkowej na wysokości więzozrostu z kością piszczelową lub wyżej konieczna jest operacja.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Mariusz
Mam taki problem. 28.08.2017 roku złamałem kość strzałkowa stawu skokowego założono mi gips na 7 tygodni. Już jestem miesiąc po zdjetym gipsie i dalej nie mogę stanąć na nogę boli od wewnętrznej strony. Czy ktoś tak miał?
Emilia
Hej ja mialam wypadek w 2015 r zlamanie glownej kosci piszczelowej mialam zespolenie srubami 12 srub i plyta kosc zrosla sie krzywo do dzis noga bardzo mi puchnie i niesamowicie boli przy chodzeniu. .. Umowilam sie do specjalisty do dr Rak z Otwocka mam nadzieje ze da sie z tym cos zrobić
Mordziak
Witam , 29.08.13 miałem zespolenie gwoździem wśrodszpikowym ( wymuszenie pierwszeństwa przejazdu ''poszkodowany'' ) staw skokowy boli po ok20 min chodzenia o kulach i dalej jest opuchnięta a i kolory też ma dość ciekawe , kazał mi już zacząć obciążać nogę lecz kostka od zewnątrz rozrywa lecz wg niego jest wszystko dobrze . Powodzenia
Alan
dlaczego powyżej złamania pojawiają się ogromne siniaki i na palcach stopy czyli niżej złamania. Dodam ze miałem bardzo spuchniętą nogę po wypadku i założono mi gips ale nie całkowity tylko w postaci litery "L"