Złamanie nasady dalszej kości ramiennej, popularnie zwane złamaniem łokcia, jest trudne w leczeniu ze względu na częste powikłania występujące w rejonie tego stawu. Mogą one być przyczyną ograniczenia jego ruchomości. Dlatego oprócz leczenia ważna jest rehabilitacja.

 

Staw łokciowy jest konstrukcją złożoną i dość skomplikowaną. Tworzą go kości (ramienna, łokciowa i promieniowa), stanowiące jego rusztowanie; trzy stawy (ramienno-łokciowy, promieniowo-łokciowy i bliższy); wiązadła ograniczające jego ruchy (pierścieniowate, boczne łokciowe od strony przyśrodkowej, poboczne promieniowe od strony bocznej) oraz liczne mięśnie.

Staw ten jest często narażony na różnego rodzaju urazy, między innymi na zwichnięcia i złamania jednej z kości ramienia.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Przyczyny

Złamanie dalszej nasady kości ramiennej jest najczęściej związane z upadkiem na zgięty łokieć (mechanizm zgięciowy) lub wyprostowaną kończynę (mechanizm wyprostny).

 

Objawy

Objawem jest przede wszystkim ból i obrzęk w miejscu złamania. Często występuje też opuchlizna, zasinienie i ograniczenie ruchomości kończyny. Na złamanie może też wskazywać jej nienaturalny kształt lub na przykład widoczne wybrzuszenie.

 

Diagnoza

Konieczna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza w przypadku odczuwania mrowienia i drętwienia w kończynie oraz zaniku tętna poniżej złamania. Na podstawie wyników badań (przede wszystkim zdjęcia RTG) lekarz stawia diagnozę i zaleca dalsze postępowanie.

Jeśli jest to zwykły uraz bez przemieszczenia, nastawia się rękę i zakłada unieruchomienie na kilka tygodni.

W przypadku złamania z przemieszczeniem konieczna może się okazać operacja i wstawienie drutów korygujących, na przykład tak zwanych drutów Kirschnera o cienkim i podłużnym kształcie. Czasami – nawet jeśli kości są przemieszczone – wystarczy jedynie dobre ich nastawienie, a wówczas przerwa między nimi sama się zasklepia, wytwarzając tkankę kostną.

Jeżeli doszło do złamania dalszej części kości ramiennej, niezwykle istotne jest właściwe zabezpieczenie, odtworzenie i stabilne zespolenie odłamów kostnych. Dzięki temu staw łokciowy będzie mógł sprawnie funkcjonować.

Po operacji lub nastawieniu rękę trzeba unieruchomić w gipsie od ramienia do dłoni na mniej więcej 3–6 tygodni, w zależności od rodzaju urazu.

 

Powikłania

Każde złamanie niesie ze sobą ryzyko powikłań wynikających z samego urazu czy zabiegu operacyjnego, a także unieruchomienia. Podczas urazu może dojść do krwawienia i powstania krwiaka wewnętrznego, który będzie uciskał nerwy i naczynia. Taki ucisk może być także spowodowany odłamami kostnymi, obrzękiem czy gipsem. W przypadku łokcia dochodzi też czasem do ograniczenia jego ruchomości, drętwienia, obrzęków i braku czucia.

 

Rehabilitacja

Jeśli złamanie było leczone bezoperacyjnie, bez wstawiania drutów i płytek, powrót do sprawności ręki jest zdecydowanie krótszy. Po dwóch tygodniach od zdjęcia gipsu możliwe jest rozpoczęcie rehabilitacji. Dobre są wszystkie ćwiczenia w basenie lub wannie. Najlepiej jest delikatnie prostować i zginać rękę oraz zaciskać i rozluźniać dłoń.

Obciążenia oraz rodzaj ćwiczeń powinien być dobrany przez fizjoterapeutę.

Cały czas leczenia może trwać od 6 do 20 tygodni.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
kasia
chciałam dodać iz miałam operacje i mam do wstawione śruby i blaszke.
Kasia
witam, Dwa miesiące temu miałam złamanie łokcia i kości promieniowej. Po trzech tygodniach zagipsowania rozpoczęłam rehabilitacje. Hydroterapie, Ergoterapie oraz fizjoterapie. Stan na dzień dzisiejszy: ręka nie prostuje się (brak do wyprostu około 20 stopni, nie zgina się - zgięcie obecne 90 stopni. Przy probie zgięcia mocny ból w łokciu. Czy dalsza rehabilitacja ma szanse na zupelne wyzdrowienie reki, czy juz mi tak moze zostac?
tata
Dwa lata doktor kazał czekać? Nie można czekać bo mięśnia się już nie nadciągnie. Mam podobną sytuację i nie wiem co zrobić żeby dziecko wyprostowało rękę
Asia
Chciałam dodać, że operacja odbyła się nie w Otwocku .
Asia
Witam, ponieważ moja mama doznała złamania w łokciu , dzisiaj była operowana, intensywnie interesowałam się leczeniem i specjalistami . Od znajomego ortopedy dowiedziałam się o specjaliście ortopedzie, zajmującym się łokciem, operującym ten staw : Prof. Stanisław Pomianowski - Klinika chirurgii urazowej narządu ruchu i ortopedii CMKP Otwock tel. 022 788-56-75. Pan prof., przyjmuje prywatnie w W-wie, trzeba poszukać w internecie. Staw łokciowy jest trudny w leczeniu, nie lubi unieruchomienia i właściwie od razu trzeba włączyć rehabilitacje. Mamie jutro maja zdjąć gips i założyć orteze. Pozdrawiam
mama
Witam moja córka 5 sierpnia 2016 złamała kłykieć w łokciu. Gips 6 tygodni rehabilitacja..... Efekt hmm dziecko nie zgina ręki ponieważ spotyka sie kość z kością. Na ostatniej wizycie pan doktor powiedział że trzeba poczekać około 2 lata bo może wszystko się samo ułoży tak jak ma być.... Szok i niedowierzanie
Beti
Nie da się z tego wyjść
danuta
czy ktoś miał takie,lub podobne zdarzenia?czy da się z tego wyjśc?
danuta
ja tak mam .stwierdzono zespół sudecka, przykurcz łokciaw pażdzierniku doznałam zwichnięcia łokcia i wieloodłamowego złamania kości promieniowej,je dna operacja zespolenie nieudane nast. operacja resekcja głowy kości promieniowej ,2 x gips po 2 tyg.uciskał w nadgarstku i to są efekty niedopatrzenia lekarzy.rehabilitacja.ćwiczenia 2 mies.i nie wiem co z tego wyniknie,bo czarno to widzęprawa ręka....
elka
Witam.Ja mieszkam w austrii,dziś złamałam obie ręce w łokciu (wypadek na rowerze)również nie zaołożyli mi gipsu tylko usztywnili.pozdrawiam
regina
Po zdjęciu gipsu nie łokieć a błon dretweje i traci co jakieś czas czucia. Gips mocno uwieral , kciuk bolal. Opuszki palców miały guziki. Po jakimś czasie to minęło, ale mówienie, drętwienie i bóle pozostałe. Czy gips może spowodować takie szkody
Monika
Witam . Mieszkam w Angli i 2 tygodnie temu przewrocilam sie i upadlam na wyprostowana reke. W obazie RTG wyszlo zlamanie szyjki kosci promieniowej. W przychodni dano mi temblak i lekarz powiedzial ze na zlamania w okolicach lokcia gipsu nie zakladaja. Reka bolii sila rzeczy ruszam nia przypadkowa. Martwie sie, bo wszedzie czytam ze konieczny jest gips. Jakie powiklania mi groza i co powinnamw tej sytuacji robic??