Zdarza się u ludzi w każdym wieku, ale przede wszystkim u osób starszych, głównie u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Ich kości, osłabione przez osteoporozę, bardzo łatwo ulegają złamaniom. Co robić? Przede wszystkim poddać się rehabilitacji. To zapobiegnie zniekształceniom i innym powikłaniom.

 

Dzięki nadgarstkowi możliwe jest poruszanie dłonią.

Sam nadgarstek jest zbudowany z ośmiu kości: łódeczkowatej, księżycowatej, trójgraniastej, grochowatej, czworobocznej mniejszej, czworobocznej większej, główkowatej i haczykowatej.

Złamania kości nadgarstka dotyczą najczęściej kości łódeczkowatej (jest to maleńka kość, umiejscowiona między kością promieniową a kciukiem). Często też dochodzi do tak zwanego złamania Collesa.

 

Przyczyny

Złamanie nadgarstka to przede wszystkim efekt upadku – przy jednoczesnym podparciu się wyprostowaną dłonią o podłoże (złamanie Collesa) i przy upadku na grzbiet dłoni (złamanie Smitha) – oraz urazu (głównie u sportowców wyczynowych, na przykład hokeistów czy narciarzy).

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Objawy

Do najczęstszych objawów należy ból oraz widoczne zniekształcenie, a także obrzęk i krwiak w miejscu urazu. Żeby upewnić się, czy to rzeczywiście złamanie, trzeba wykonać zdjęcie RTG.

 

Leczenie

Leczenie zależy od rodzaju złamania:

  • złamanie kości łódeczkowatej – kończynę unieruchamia się w gipsie na około 1,5 miesiąca.
  • złamanie Collesa – ponieważ istnieje ryzyko przemieszczeń, dlatego najpierw trzeba nastawić elementy kostne, a potem założyć gips. Leczenie trwa mniej więcej tydzień dłużej niż przy złamaniu kości łódeczkowatej.
  • złamanie Smitha – leczy się operacyjnie. Po zdjęciu gipsu konieczna jest także rehabilitacja. To poprawi ukrwienie oraz zmniejszy bolesność miejsca urazu.

 

Rehabilitacja

W przypadku złamań kości nadgarstka lekarz najczęściej zaleca krioterapię. Polega ona na działaniu ciekłym azotem lub skroplonym dwutlenkiem węgla na miejsce urazu, co ma wpływać przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Zaleca się także różnego rodzaju ćwiczenia, które – wielokrotnie powtarzane – mają przywrócić nadgarstkowi utraconą sprawność.

Rehabilitacja jest bardzo ważna. Przeciwdziała powstaniu ewentualnych przykurczy, zniekształceń, poważnych ograniczeń ruchomości dłoni, uniemożliwiających na przykład ubieranie się.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
norman
dlaczego w opisie przy złamaniu Smitha jest napisane, że po operacji, po zdjęciu gipsu potrzebna jest rehabilitacja. Ja po operacji dostałem tylko opatrunek i skierowanie na rehabilitacje. Powiem tylko, że operacje miałem tydzień po skoku( http://x231.blogspot.de/ )